14078

Ярослав Стельмах. «Химера лісового озера...». Урок з української літератури

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 58 Тема.Я. Стельмах. Химера лісового озера. Мета:ознайомити учнів із кульмінацією та розв’язкою твору; розвивати навички виразного читання переказу виділення найнапруженіших епізодів у творі висловлення власної думки щодо прочитаного; виховувати почуття ...

Украинкский

2013-06-06

30 KB

29 чел.

УРОК № 58

Тема. Я. Стельмах. «Химера лісового озера...».

Мета: ознайомити учнів із кульмінацією та розв’язкою твору; розвивати навички виразного читання, переказу, виділення найнапруженіших епізодів у творі, висловлення власної думки щодо прочитаного; виховувати почуття романтичності, життєлюбства, кращі риси людського характеру.

Обладнання: портрет письменника, виставка його пригодницьких творів, ілюстрації до них.

Теорія літератури: повість, пригодницький твір, кульмінація.

 Хід уроку  

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання.

1) Зачитування, переказ епізодів повісті, що найбільше сподобалися.

2) Огляд ілюстрацій.

2. інтерактивна вправа. Розв’язування ситуативних завдань.

1) Уявіть, що ви випадково провинилися, зробили якусь шкоду. Признаватися в цьому вам незручно. І тут вас викрили. Як ви будете діяти і чому саме так?

2) Уявіть, що ви з другом (подругою) придумали якусь гру, але посварилися за розподіл ролей. Вам, як завжди, на вашу думку, випала гірша роль. Що ви будете робити?

3) Вам нібито здалося, що в домі завівся «барабашка». Вас лякає якийсь постійний шурхіт, скрипіння. Що ви будете робити — не звертатимете уваги, поскаржитеся батькам, спробуєте знайти щось про це явище в літературі, перевірите всі дверцята, чи то не їхній шум? Або зробите щось інше?

IV. ФОРМУВАННЯ І ВДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК

1. Виразне читання останнього розділу повісті Я. Стельмаха «Химера лісового озера...».

2. Словникова робота за питаннями учнів.

3. Евристична бесіда.

1) Чи таким ви уявляли собі кінець твору та історію Химери лісового озера?

2) Чому Митько вперше назвав свою учительку ботаніки не ботанічкою, а Іриною Семенівною?

3) Як повелися хлопці у складних ситуаціях (коли по озеру пливла голова Химери, коли впізнали голос Васі, коли треба було рятувати втопаючого, коли дізналися, що їх розіграли, налякали)?

4) Який момент у повісті, у розділі ви б назвали найбільш напруженим, або кульмінаційним?

5) За що Митько дякував Васі? А як би ви повелися в подібній ситуації?

6) Характери хлопців Сергія та Митька схожі. А чи не помітили ви якоїсь різниці?

7) Що найбільше привабило вас у повісті, в героях, чому саме?

8) З ким із героїв, вивчених раніше творів української, зарубіжної літератур, могли б подружитися, на вашу думку, Сергій і Митько, чому саме?

9) Чи виникло у вас бажання почитати інші твори Я. Стельмаха?

4. Складання по пам’яті плану (виділення основних епізодів).

Орієнтовний план

1) Завдання із зоології.

2) Як дістати дозвіл батьків на поїздку в село до бабусі.

3) Перше знайомство з Васею-велосипедистом.

4) Гостинна бабуся та її сусіди.

5) Відпочинок біля озера.

6) Бурштин із комахою.

7) Чергування біля озера.

8) Пошук відповіді у книжках.

9) Приманювання звіра й провал заходу.

10) Розвінчання Химери.

11) Вдячність хлопців за науку.

5. Слово вчителя.

Ми ознайомилися із цікавим і захоплюючим пригодницьким твором.

Пригодницькими можуть бути повість, роман, оповідання. Для них характерні несподівані таємниці і навіть фантастичні події, неочікувана розв’язка, заплутаний сюжет, інтриги, конфлікти. Герої таких творів — яскраві, неординарні особистості.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Олесь Кмітливець так захопився героями пригодницьких творів, що вирішив створити клуб романтиків-шукачів пригод. Він пропонує вам скласти статут цього клубу (або пам’ятку для романтиків).

Наприклад:

1) Завжди прагнути до пізнання нового, незвіданого, таємничого.

2) Не зупинятися на досягнутому.

3) Багато читати, бути допитливим.

4) Бути сміливим та відважним.

5) Розвивати свої фізичні здібності, тренуватися, загартовуватися, щоб у будь-який момент прийти комусь на допомогу.

VI. ПІДСУМОК


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

7077. Проектирование программ на языках высокого уровня С++ 172 KB
  Реализовать процедуру поиска страниц, свойство Caption или компонент типа TMemo которых содержит задаваемое слово.
7078. Изучение и компьютерное моделирование переходных процессов, возникающих при коммутациях в цепях первого порядка 121 KB
  Цель работы: Изучение и компьютерное моделирование переходных процессов, возникающих при коммутациях в цепях первого порядка, содержащих сопротивление и емкость либо сопротивление и индуктивность. В лабораторной работе необходимо исследовать зависим...
7079. Доходы от собственности 94.5 KB
  Доходы от собственности Одним из элементов доходов от собственности являются доходы по ценным бумагам. Ценная бумага - это форма существования капитала, отличная от его товарной, производительной и денежной форм, которая может передаваться вмес...
7080. Комплекс механизированных работ по лесовосстановлению площадей после ветровала 694.6 KB
  Комплекс механизированных работ по лесовосстановлению площадей после ветровала Введение В данной курсовой работе мною представлен комплекс механизированных работ по лесовосстановлению участка после ветровала. Ветровал - деревья поваленны...
7081. Нелинейные резистивные элементы 105 KB
  Нелинейные резистивные элементы Цель работы: Изучение степенной (полиномиальной) и кусочно-линейной аппроксимаций вольт-амперных характеристик (ВАХ) нелинейных резистивных элементов. Изучение спектрального состава тока, протекающего через нелинейный...
7082. Изучение фазовых и структурных превращений сиcтемы железо-углерод 288 KB
  Цель работы - изучение фазовых и структурных превращений сиcтемы железо-углерод, металлографическое исследование микроструктуры углеродистых сталей в равновесной состоянии во взаимосвязи с их механическими свойствами. Основные теоретические с...
7083. Выбор расходомера для измерения расхода сжиженной пропан-бутановой фракции 1021.5 KB
  Выбор расходомера для измерения расхода сжиженной пропан-бутановой фракции Содержание Общие сведения об измерении расхода и массы веществ. Основные виды расходомеров: Расходомеры переменного перепада давления Расходомеры обт...
7084. Металлографические методы исследования структуры металлов и сплавов 578 KB
  Металлографические методы исследования структуры металлов и сплавов ЛАБОРАТОРНАЯ РАБОТА Цель работы - ознакомление с методами металлографического анализа металлических материалов, получение навыков работы с металлографиодским микроскопом и определен...
7085. Оператор цикла LOOP. Команды условных переходов 143 KB
  Оператор цикла LOOP. Команды условных переходов Цель работы: Научиться использовать оператор повторения и команды условных переходов. Задание: Составьте программу для подсчета выражения, где N - произвольное четное положительное число, без исп...