14083

Тарас Шевченко. «Тече вода з-під явора»

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 60 Тема.Т. Шевченко. Тече вода зпід явора. Мета:пригадати основні відомості про поета ознайомити з ліричним твором допомогти усвідомити його красу; розвивати навички виразного читання аналізу віршів; образне асоціативне мислення; виховувати любов до рідн

Украинкский

2013-06-06

44.5 KB

7 чел.

УРОК № 60  

Тема. Т. Шевченко. «Тече вода з-під явора».

Мета: пригадати основні відомості про поета, ознайомити з ліричним твором, допомогти усвідомити його красу; розвивати навички виразного читання, аналізу віршів; образне, асоціативне мислення; виховувати любов до рідного краю, до природи.

Обладнання: портрет письменника, збірка його творів; малюнки Шевченка про природу, пейзажні картини. Теорія літератури: ліричний вірш, тропи (художні засоби).

 Хід уроку  

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.

Зачитування статутів, пам’яток для клубу романтиків.

IV. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

1. Вступне слово вчителя з елементами бесіди.

1) Хто такий Т. Г. Шевченко, що ви про нього знаєте?

2) Які твори Т. Шевченка вам відомі?

3) Якими талантами, окрім літературного, володів письменник?

Погляньмо на репродукції з пейзажних картин Т. Г. Шевченка. Які ніжні фарби, яке вміння відчути красу природи навіть у досить прозаїчних буденних картинах!

Більшу частину свого життя Т. Шевченкові довелося прожити далеко за межами батьківщини, рідної України. Але він ніколи не забував про неї, мріяв про біленьку хатинку у вишневому садочку над Дніпром, калину під вікном, привітну дружиноньку та діточок.

Може, саме тому у творах Великого Кобзаря постійно переплітаються образи природи й образи дівчини й хлопця, наречених, родини.

Сім’я — це святе для поета, тому він милується навіть качиним виводком, гармонією довколишнього природного світу.

2. Виразне читання вірша Т. Шевченка «Тече вода з-під явора».

3. Словникова робота.

Явір — порода дерев; помеж — поміж;

качур — самець качки;

ряска — дрібна водяна рослина з листям на поверхні води; став — озеро;

зять — чоловік дочки.

4. Обмін враженнями щодо прочитаного.

5. Робота в групах.

1-ша група: виділити художні образи та знайти асоціації, які вони викликають.

Орієнтовна відповідь

Образи

Асоціації

явір

парубок, козак, юнак

калина

красива дівчина

вода

плин життя

верболози й лози

пишність природи, зелене буяння, радість життя

качечка, качур, каченята

щаслива родина, гармонія

дівча

надія, втіха, радість батьків

батько, мати

батьківське піклування, родинний затишок

2-га група: розподілити художні засоби, з’ясувати їхню роль у творі.

Пишається калина, червона (калина), калинонька, явір молодіє, качаточка, качечка розмовляє, прийшло дівча, брати, брало, садок.

Орієнтовна відповідь

Приклади художніх засобів

Види художніх засобів

Роль у творі

пишається калина явір молодіє качечка розмовляє

метафори

створюють яскраву, образну картину

червона (калина)

епітет

вказує на колір, має підтекст — красива

калинонька, качаточка, садок

зменшено-пестливі

слова

надають щирості, душевності, доброти

брати, брало

повтори

звертають увагу на слова

прийшло дівча

вживання середнього роду щодо людини

показують замилування автора, його ніжність

3-тя група: визначити головну думку твору, обґрунтувати свої міркування.

Орієнтовна відповідь

Головна думка поезії — уславлення краси природи й родинного щасливого життя.

Спочатку поет говорить про явір і калину в оточенні верболозу, потім про качку з качуром та каченятами, далі — про дівча — батьківську втіху. Батько й мати мріють про щасливе майбутнє доньки, про доброго для неї чоловіка й гарну родину.

4-та група: визначити ритм і риму вірша Т. Шевченка.

Орієнтовна відповідь

Рима: долину — калина

Ритм: Те4® вода з-під явора | | | | |

Яром на долину , | | | |

Пишається над водою | ^ | ^ | ^ ^ | ^ | Червона калина. і і

Поєднання чотирьохстопного ямбу з трьохстопним хореєм та

трьохскладовим віршовим розміром.

6. Повідомлення про роботу в групах.

7. «Словесне малювання» за віршем Т. Шевченка «Тече вода з-під явора».

8. Висновок про зв’язок вірша із сучасністю.

Учні висловлюють міркування про те, як цей вірш, його думки, ідеї пов’язані з нашим часом, реальним життям. (Незамінними залишилися краса природи, її вплив на людину, цінність щирих родинних стосунків, збереження сім’ї і под.)

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити вірш Т. Шевченка «Тече вода з-під явора» напам’ять; вміти його аналізувати; зробити ілюстрації.

VI. ПІДСУМОК


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

6759. Взаимодействие генов. Изменчивость 38.64 KB
  Взаимодействие генов. Изменчивость Взаимодействие генов. Признаки появляются в результате взаимодействия генотипа с окружающей средой. Различают взаимодействие аллельных и неаллельных генов. Взаимодействие аллельных генов. Полное доминирование...
6760. Генеалогический метод исследования наследственности человека 38.62 KB
  Генеалогический метод исследования наследственности человека В настоящее время медицинская генетика располагает огромным количеством методов исследования, позволяющих решать подавляющее большинство практических и теоретических вопросов. Ряд из этих ...
6761. Наследственность и патология. Хромосомные болезни человека 30.53 KB
  Наследственность и патология. Хромосомные болезни человека Наследственные факторы могут принимать самое непосредственное участие в формировании патологических процессов. Наследственность может быть этиологическим фактором или играть роль в патогенез...
6762. Клинические синдромы при аномалиях аутосом 36.82 KB
  Клинические синдромы при аномалиях аутосом. Нарушения нервно-психического и физического развития особенно характерны для изменений, затрагивающих количество или структуру аутосомных хромосом. Среди них чаще всего встречаются трисомии, в первую очере...
6763. Клинические синдромы при аномалиях половых хромосом 35.75 KB
  Клинические синдромы при аномалиях половых хромосом. Синдром Шерешевского-Тернера. В 1925 году Н.А.Шерешевский описал сочетание низкого роста, кожной складки и нарушения полового развития. В 1938 году Н. Тернер дал полное описание этого заболевания,...
6764. Клинические синдромы при структурных аномалиях хромосом 29.24 KB
  Клинические синдромы при структурных аномалиях хромосом. Структурные аномалии хромосом обычно сопровождаются меньшим генным дисбалансом, чем полные трисомии, поэтому они описаны у живорожденных детей для всех типов аутосом. Клинически и цитогенетиче...
6765. Генные болезни человека. Нарушение обмена аминокислот и других соединительных тканей 45.96 KB
  Генные болезни человека Генные болезни - это разнообразная по клинической картине группа заболеваний, обусловленная мутациями единичных генов. Число известных в настоящее время моногенных наследственных заболеваний составляет около 4500. Встреч...
6766. Медико-генетическое консультирование 31.58 KB
  Медико-генетическое консультирование Медико-генетическое консультирование - это специализированная медицинская помощь населению, направленная на профилактику врожденной и наследственной патологии. Термин «медико-генетическая консультация» означ...
6767. Медицинская генетика. Сборник тестовых заданий 176.5 KB
  Сборник тестовых заданий по дисциплине Медицинская генетика представляет собой систематизированный материал для контроля знаний студентов специальностей 060109 Сестринское дело, 060102 Акушерское дело. В сборнике представлены тестовые задания...