14085

Костянтин Малицька. «Чом, чом, чом, земле моя...»

Конспект урока

Литература и библиотековедение

УРОК № 62 Тема.К. Малицька. Чом чом чом земле моя.... Мета:ознайомити учнів із життям та творчістю письменниці допомогти їм зрозуміти ліричність і красу віршапісні; розвивати навички виразного читання визначення головної думки та художніх засобів твору вміння вис

Украинкский

2013-06-06

33 KB

10 чел.

УРОК № 62

Тема. К. Малицька. «Чом, чом, чом, земле моя...».

Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю письменниці, допомогти їм зрозуміти ліричність і красу вірша-пісні; розвивати навички виразного читання, визначення головної думки та художніх засобів твору, вміння висловлювати свою думку щодо прочитаного; виховувати почуття любові до рідної землі, патріотизму як вагомого життєвого стимулу для людини.

Обладнання: портрет письменниці, збірка її творів, аудіозапис пісні-вірша.

Теорія літератури: поглиблене поняття про метафору.

 Хід уроку  

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Заслуховування творів-описів про улюблений куточок природи.

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

Костянтина Малицька... Віра Лебедова, Чайка Дніпрова.

Все це імена та псевдоніми української письменниці, педагога, громадської діячки. Багато років вона працювала вчителькою в Галичині, на Буковині, брала активну участь у діяльності куль-турно-просвітницьких товариств у Львові, була організатором жіночого руху в громадах Чернівців та Львова. Костянтина Малицька допомагала січовим стрільцям 1914 року, за це п’ять років відбувала заслання в Сибіру. Тривалий час працювала в бібліо-теці Академії наук імені В. Стефаника. Вона є автором пісень січових стрільців («У Січі, у Січі гуртуймось, брати»). У доробку письменниці — поетичні твори, оповідання для дітей (збірка «Малі герої»), вона редагувала дитячий журнал «Дзвінок», перекладала з іноземних мов.

Ось якою різнобічно обдарованою людиною була Костянтина Малицька. Але найпомітніша риса її характеру — патріотизм, палка любов до рідного краю.

Перу К. Малицької належить вірш «Чом, чом, чом земле моя.», який став народною піснею. 1904 року композитор Денис Січинський написав до неї музику.

2. Виразне читання вірша.

3. Прослуховування аудіозапису.

4. Словникова робота.

Чом — чому; пташня — птахи, птаство; м а н и т ь — приваблює; уздріла — побачила; в цвіті літ — у розквіті літ.

5. Обмін враженнями від твору, порівняння художнього читання та пісні в аудіозапису.

6. Інтерактивна вправа. Робота в групах.

1 - ш а г р у п а робить загальний аналіз вірша-пісні К. Ма- лицької.

Орієнтовна відповідь Вірш передає глибоке й щире почуття любові до рідного краю. Письменниця звертається до землі як до живої істоти. Ді¬тям, молодому поколінню вона пояснює значення поняття «рід¬ний край», «батьківщина» — це місце, де ти народився, де живуть твої батьки, рідні, друзі. Ця земля полита кров’ю предків, які відстоювали її, тому вона — найдорожча.

Зміст вірша-пісні К. Малицької «Чом, чом, чом, земле моя.» близький і доступний кожному, торкається найпотаємніших струн душі, висловлює те, що, можливо, не кожен здатен висловити вголос.

2-га група визначає художні засоби та їхню роль у вірші.

Орієнтовна відповідь К. Малицька широко використовує повтори (чом, чом, чом; тим), що створює певний ритм; звертання (земле моя, дитино); яскравості віршеві додають епітети (пахучий, рідний, найближ¬чі). Зменшувально-пестливі слова (серденьку) та емоційно забар¬влена лексика (люба, чарує, дорогі) вказують на ставлення авто¬ра до зображуваного, надають віршеві емоційності. Фразеологіз¬ми (в цвіті літ, пролили кров, за віру і народ) образно відтво¬рюють думки й переживання поетеси. У вірші багато питальних та окличних речень, які підсилюють емоційний фон твору.

Художніх засобів, як бачимо, багато, і використані вони до-речно, художньо виправдано.

3-тя група (музичні експерти) аналізують мелодію, порів¬нюють її зі словами.

Орі є н т о в н а в і д п о в і д ь Мелодія відповідає змістові, побудована за народними мотивами — проста, легка. Вона запам’ятовується, підсилює емо¬ційне сприйняття змісту твору.

4-та група порівнює вірш-пісню К. Малицької з іншими піснями літературного походження, з’ясовує причини його популярності.

(Аналізуються та порівнюються такі пісні, як «Сину, качки летять» М. Ткача, його ж пісні «Марічка», «Ясени», «Сніг на зеленому листі», «Журавлі» Б. Лепкого, пісні на сло¬ва А. Малишка, Д. Павличка, М. Сингаївського, наприклад «Два кольори», «Чорнобривці», «Пісня про рушник», «Вчителько моя» та ін.)

Ор і є н т о в н а в і д п о в і д ь

У цих пісень близький кожному, доступний зміст. Використа-но багато яскравих засобів, що надають творам щирості, емоцій-ності, виразності.

Мелодії пісень-віршів близькі до народних, легко запам’ятовуються завдяки повторам, чіткому ритму.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

1. Практична робота.

Завдання: довести, що твір К. Малицької «Чом, чом, чом, земле моя.» — ліричний вірш.

Орієнтовна відповідь Передаються почуття й переживання, значить твір — ліричний. Є рима (моя — твоя, спів — лісів, світ — літ) і ритм.

Так люба ти мені, чарує так мене

Це шестистопний ямб.

2. Гра «Розшифруй прислів’я».

Завдання: прочитати прислів’я, близьке до головної думки твору К. Малицької, яке зашифрував Олесь Кмітливець.

Дрвмцн крннм, лдн—рдм т нрдм.

Відповідь. «Дерево міцне корінням, людина — родом та народом». (Пропущені голосні.)

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до тематичного оцінювання.

VII. ПІДСУМОК


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

39357. Проблема макроэкономической нестабильности 637.5 KB
  Экономические циклы. Среднесрочный цикл, его причины и фазы. Концепция длинных волн конъюнктуры. Безработица и её формы. Социально-экономические последствия безработицы. Инфляция: сущность, причины, последствия.
39358. Управление основными средствами предприятия 70.97 KB
  Провести анализ основных фондов, в том числе. Проанализировать динамику и структуру основных фондов. Проанализировать показатели эффективности использования основных средств. Выявить резервы по увеличению эффективности использования основных фондов
39359. Силовой расчет механизмов с учетом трения в кинематических парах 119.5 KB
  Способность контактирующих поверхностей звеньев сопротивляться их относительному движению называется внешним трением. Трение обусловлено неидеальным состоянием контактирующих поверхностей (микронеровности, загрязнения, окисные пленки и т.п.)
39360. Роль кросс-культурных исследований в изучении психического развития ребенка 51.05 KB
  Предмет кросс-культурной психологии – изучение сходства и различий психологических переменных в различных культурах и этнических общностях. Кросс-культурные исследования проводятся в рамках разных отраслей психологии: общая психология изучает особенности восприятия, памяти, мышления
39361. Распределение доходов. Заработная плата. Бюджет семьи 80.5 KB
  Доходы – это распределенный продукт, который субъекты экономических отношений получают для личного и производственного потребления. Доходы бывают натуральные (материальные блага и услуги) и денежные.
39362. Привод транспортера 877.5 KB
  При этом марки сталей выбирают с учетом наибольших размеров пары: диаметра для валашестерни и толщины сечения для колеса с припуском на механическую обработку после термообработки. Сочетание шестерни закаленной при нагреве ТВЧ и улучшенного колеса дает большую нагрузочную способность чем улучшенная пара с той же твердостью колеса. Такая пара хорошо прирабатывается; ее применение предпочтительно если нельзя обеспечить высокую твердость зубьев колеса.2 [1] одинаковый для шестерни и колеса но с разными твердостями так как твердость зубьев...
39363. Тарифная политика страховщика на региональном рынке страхования (по различным видам) 44.17 KB
  Только правильно сформированная и реализованная тарифная политика сможет обеспечить выполнение целей и задач страховой компании: рентабельность деятельности и общедоступность страхования для населения, организаций и государства.
39364. Расчет и основные характеристики привода ленточного конвейера 941 KB
  Мощность двигателя зависит от требуемой мощности рабочей машины а его частота вращения от частоты вращения приводного вала рабочей машины.2 Определение передаточного числа привода и его ступеней Передаточное число привода определяется отношением номинальной частоты вращения двигателя к частоте вращения приводного вала рабочей машины при номинальной нагрузке и равно произведению передаточных чисел закрытой и открытой передач.1 Частота вращения приводного вала рабочей машины 6 где: скорость тягового органа м с; диаметр...
39365. Проект детского кафе на 50 мест в Торгово- офисном центре г. Пушкино 1.34 MB
  Разработка проекта детского кафе проведена в здании реально существующего Торгово-офисного центра «ВИТ», расположенного в г. Пушкино, ул. Чехова 12. Привлекательность реализации данного проекта обосновывается положительными прогнозами экспертов относительно роста численности целевой аудитории детских кафе в России в последующие годы.