14099

Розпис тарелі «Летіла зозуля з яру в долину» та Ліплення з пластиліну на тему «Красивий кіт»

Конспект урока

Культурология и искусствоведение

Конспект залікового уроку з Образотворчого мистецтва проведеного в 2А класі ЗОШ ІІІІ ступенів № 2 Тема уроку: Розпис тарелі Летіла зозуля з яру в долину. Мета. Ознайомити учнів із традиційним видом українського декоративноприкладного мистецтва петриківським ...

Украинкский

2013-05-21

1.47 MB

29 чел.

Конспект залікового уроку з

Образотворчого мистецтва

проведеного в 2А класі ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2

Тема уроку: Розпис тарелі «Летіла зозуля з яру в долину».

Мета. Ознайомити учнів із традиційним видом українського декоративно-прикладного мистецтва – петриківським розписом; закріпити поняття про ритм і симетрію; розвивати відчуття кольорової гармонії, зорово-рухової координації, уяви та фантазії при створенні декоративної композиції в крузі; удосконалювати навички роботи з фарбами; виховувати любов до творів декоративно-прикладного мистецтва.

 Обладнання. Репродукції творі майстрів декоративно-прикладного мистецтва, декоративні тарелі, таблиці; малюнки із зображенням декоративних розписів на предметах домашнього вжитку – В. Гуз «Таріль, баклага», В. Глущенко «Півень у квітах».

Хід уроку

І. Організаційна частина. Повідомлення теми і завдань уроку.

ІІ. Робота над темою уроку.

  1.  Вступна бесіда.

Людина завжди жила серед природи, вчилася в неї, наслідувала її і копіювала кращі зразки, які потім використовувала у повсякденному житті. Ще за сивої давнини навчилася вона складати прості візерунки з умовних знаків – символів, якими висловлювала ставлення до навколишнього світу.

Кожен знак щось означав. Так, пряма горизонтальна лінія означала землю, хвиляста горизонтальна – воду, вертикальна хвиляста – дощ, трикутник – гори. Сонце і місяць зображували у вигляді кола. Дерева з розлогим гіллям символізували родючість землі, а трави, квіти, кущі вважались волоссям землі. Птахи сприймалися посланцями сонця, символом щастя й радості, тепла й світла; вони віщували настання весни, уособлювали врожай, багатство. Образ матері – землі символізувала жіноча фігура – Берегиня.

Окремі знаки – символи, що їх наносили на будівлі, предмети побуту і одяг, мали охороняти, захищати житло, худобу і людей від злої сили, незрозумілих природних явищ і приносити щастя, тому й називали їх оберегами.

Прадавніми духовними захисниками українців були вишивна сорочка, плахта, тканий пояс, рушник, килим, доріжка, писанка, різні орнаменти на глиняному посуді.

2. Демонстрування предметів декоративно-прикладного мистецтва (з коментарем вчителя).

3. Продовження бесіди.

Прадавні українські орнаменти, які від початку були не окрасою, а магічними заклинаннями, вважалися охоронцями від злих, недобрих сил,, тобто оберегами. Ці знаки наші прабабусі вишивали вишивали на сорочках, аби злі духи не заволоділи людиною, її тілом. Вишивалися вони і на довгих рушниках, що розвішувалися над вікнами та деревами житла – аби нечиста сила не проскочила до хати, малювали на посуді – аби була в ньому здорова їжа й вода.

4.  Перегляд демонстративного матеріалу (з коментарем вчителя).

5.  Продовження бесіди.

Часто майстри декоративно-прикладного мистецтва у своїх виборах зображували зозулю. Зозуля, зозуленька, зозулечка – ненька, матінка, голубка. Ніколи про зозулю на Україні злого не кажуть, ніколи її не уособлюють з жінкою, що кидає власних дітей. Навпаки, в нашого народу ця птаха – символ добра.

Споконвіків українські дівчата випрохували щастя у зозулі. Не так випрохували, як ворожили на долю.

Зозуле рябенька,

Пташино маленька,

Закуй мені по звичаю,

Доки жити в світі маю?

Народні прикмети кажуть: «Як зозуля закує на голий ліс, то буде нещасливий рік і на людей, і на худобу»; «Як хто вперше, почувши зозулю, має гроші в кишені, то матиме їх цілий рік». Коли так шанує наш народ зозулю у піснях, у своїх звичаях, то не дивно, що й на українських вишиванках, декоративних тарелях та інших виробах часто зустрічаємо зозулю, нашу долю-оберіг. Бачимо орнамент із зозулею і над весільним столом.

6.  Перегляд репродукції творів майстрів декоративно-прикладного мистецтва (з коментарем вчителя).

7.  Словникова робота.

Візерунок – узор, який має довільну композицію.

8.  Знайомство з елементами петриківського розпису.

Багато майстрів декоративно-прикладного мистецтва виготовляють і розписують не лише тарілки, а й інші предмети домашнього вжитку. Одним із найвідоміших центрів, що здавна уславився своєрідним мистецтвом розпису в Україні, є село Петриківка Дніпропетровської області. З давніх-давен від покоління до покоління тут передавали традиції декоративного розпису господарських і побутових речей. Характерною рисою творчості петриківських народних митців було використання для декоративного оздоблення різних візерунків та орнаментів зі світу квітів та чарівних птахів.

ІІІ.  Практична діяльність учителя та учнів.

В основі петриківського розпису лежать прийоми вільного живописного малювання пензлем. Спочатку намалюйте коло. Намалюйте голову, тулуб і хвіст пташки. Окремо виконайте зображення пелюстки майбутніх квіток, стебла та листя. Спробуйте скористатися різними типами мазків – «гребінчиком», «зернятком», «перехідним мазком», «горішком».

IV. Самостійна робота учнів.

V. Підсумок уроку.

Виставка та аналіз малюнків.

До доступу допустив

Класовод 2А класу Корсун Софія Станіславівна

Викладач-методист____________

Дата 29. 02. 2012

Конспект залікового уроку з

Образотворчого мистецтва

проведеного в 2А класі ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2

Тема уроку: Ліплення з пластиліну на тему «Красивий кіт».

Мета. Удосконалювати навички роботи з пластиліном, уміння визначати форму і пластику окремих складових будови тварин (тулуба, голови, шиї, кінцівок, хвоста, вух) і відтворювати їх в ліпленні; виховувати любов до свійських тварин.

 Обладнання. Таблиці, малюнки, ілюстрації із зображенням кішок, зразки дитячих робіт.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

– Діти, назвіть свійських тварин, яких ви знаєте.

– Які з них живуть у вас дома?

– Як ви за ними доглядаєте?

(Діти діляться своїми враженнями).

– А кого ми будемо ліпити сьогодні на уроці, ви дізнаєтесь, відгадавши загадку:

В нього ніс в сметані й ротик.

Відгадайте: хто це?

   (Котик).

ІІІ.  Повідомлення теми і завдань уроку.

IV. Робота над темою уроку.

  1.  Перегляд демонстраційного матеріалу (з коментарем вчителя).

  1.  Вступна бесіда.

У світі існує дуже багато різноманітних порід кішок. Про деяких із них послухайте розповідь.

Девон-рекс – рекси група домашніх котів з короткою хвилястою шерстю. Товариство людини люблять більше, ніж товариство собі подібних.

Сіамський кіт. Породи короткошерстих домашніх котів. Назву отримали завдяки старій назві Таїланду. Свого часу цінувались вони досить дорого і жили тільки в палацах правителів. Мають різний колір основної шерсті і волосяного покриву на мордочці, вухах, лапах і хвості. Очі сапфірові. Сіамські коти легко піддаються дресируванню.

Персидський кіт. Батьківщиною породи вважається Туреччина. Розрізняють 90 різновидів цієї породи. Масивні, міцні, пропорційні, з великими круглими очима. Втратили здатність ловити мишей, пацюків і не можуть жити поза домом. Спокійні, віддані.

Російський голубий кіт. Порода короткошерстих домашніх котів. Кажуть, їхнім розведенням в Росії займалася Катерина ІІ. Потім порода потрапила до інших країн. У цих котів витончена будова, вузький череп, клиноподібна голова. Очі зелені, мигдалеподібні. Вуха великі, загострені, з внутрішнього боку без шерсті, на кінчиках – китиці. Шия пряма, кінцівки стрункі та довгі. Хвіст порівняно довгий, з гострим кінцем. Забарвлення часто голубе, рівномірне, без якихось відтінків. Вони – гарні мисливці, дуже ласкаві.

. Порода короткошерстих домашніх котів. Має спільне з сіамським котом походження. Протягом сотень років котів тайської породи утримували і імператорських палацах і храмах, про них складено цікаві легенди. Тайський кіт – це переважно велика тварина міцної тіло будови. Маса кота – 4-8 кг. Голова широка, вуха середнього розміру. Очі – традиційні для всіх видів сіамів – сапфірового кольору. Тайські коти привабливі не лише своїми зовнішніми даними, а й слухняною вдачею, жвавістю в поведінці, прив’язаністю до людини. Легко дресируються.

Норвезький лісовий кіт. Одна з найстаріших порід. Тварина від середніх до великих розмірів. Зовні нагадує рись. На зиму навколо шиї виростає комір, який навесні щезає. Тіло дуже гнучке, кінці вух загострені, на них – китиці. Невибагливі, часом дикуваті.

Художників з давніх-давен захоплювала форма, рухи, колір тварин, особливо свійських. Їхню красу вони прагнули передати в малюнках, скульптурі, зразки декоративно-прикладного мистецтва.

  1.  Словникова робота.

Художників, які зображують тварин, називають анімалістами.

  1.  Послідовність ліплення котика вчителем.

Зараз ми спробуємо виліпити з пластиліну котика, передавши його характерні риси та рухи. Наприклад, у котика тулуб овальної форми з пластичними передніми і задніми лапками (кінцівками), голова – кругла, з короткими гострими вушками. Ліпити котика найпростіше з окремих частин. Спочатку виліпимо тулуб з ніжками і голівку, врахувавши їх пропорції та форму. Потім приєднаємо інші частини (вушка, хвостик). З невеликих однакових шматочків дротика можна зробити вуса.

5.  Практична діяльність учнів.

V. Підсумок уроку.

Перегляд і демонстрування дитячих робіт.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

81145. Современные модели управления 262.4 KB
  На сегодня многие признают концепцию управления персоналом известного российского ученого в области менеджмента Л. В рамках органической парадигмы последовательно сложились вторая концепция управления персоналом и третья концепция управления человеческими ресурсами. Научной основой концепции управления персоналом развивавшейся с 30х гг.
81146. Групповая динамика 36.19 KB
  Группа четко ограниченная в размерах совокупность людей которая вычленяется из широкого социума как некая отдельная психологически самоценная общность объединенная в логике какихлибо значимых оснований: специфика заданной и реализуемой деятельности социально оцениваемая принадлежность к определенной категории людей входящих в группу структурнокомпозиционная объединенность и т. Группа социальная объединения людей имеющих общие значимые специфические признаки основанные на их участии в некоторой деятельности связанной системой...
81147. Виды и характеристика больших социальных групп 35.42 KB
  Среди больших групп принято выделять также такие социальные группы как интеллигенция служащие представители умственного и физического труда население города и деревни. Иногда в литературе встречается и довольно широкое толкование интеллигенции включающее всех работников умственного труда в том числе служащих секретарей контролеров банка и т. Роль интеллигенции в обществе определяется выполнением ею следующих функций: научнотехническое и экономическое обеспечение материального производства; профессиональное управление производством...
81148. Инертная, оптимальная и агрессивная среда. Управление в условиях агрессивной среды 38.71 KB
  Источниками конфликта может служить конкуренция соперничество враждебность противоречивые намерений и т. В результате конфликта происходит столкновение двух или более противоборствующих сторон и выражается в том что они осознаются на уровне социального субъекта: отдельной личности или социальной группы. В сущности конфликта важное место занимают такие понятия как участник и субъект конфликта. Участником конфликта может быть отдельный человек организация или группа лиц которые не отдают себе отчет о целях и задачах конфликтного...
81149. Способы управления организацией в условиях агрессивной среды 35.04 KB
  Способами управления в агрессивной социальной среде могут быть: социальное прогнозирование; социальное планирование; социальное регулирование. Деловые организации пытаясь отстоять свое место в социальном пространстве вынуждены применять такие способы управления как: нарушение закона с целью адаптации к негативным реалиям организационной среды; использование взятки как способ обеспечения коммуникаций и т. Главное правило управления в агрессивной среде заключается в том чтобы по возможности ее избегать.
81150. Социология управления как отрасль социологического знания 34.51 KB
  В Российской социологической энциклопедии социология управления определяется как отрасль социологического знания изучающая систему и процессы управления в условиях складывающихся в обществе социальных отношений. Удальцовой наука изучающая социальные отношения и устанавливающая основные критерии эффективности их функционирования с точки зрения всех субъектов социальных отношений называется социологией и психологией управления в организации. Как научная дисциплина социология управления пересекается с такими разделами социологической науки...
81151. Объект, предмет, функции и задачи социологии управления 37.25 KB
  Выступает изучение деятельности субъектов управления по разработки решений направленных на реализацию основных направлений социальной политики. изучает закономерности функционирования социальных отношений в процессе управления проблемы социального взаимодействия внутри организации между руководителем и подчиненными. управленческие отношения: в процессе управления обе стороны находятся в постоянных связях друг с другом и вступают в управленческие отношения Определив особенности социологии управления как специальной социологической теории...
81152. Социология управления и смежные дисциплины 46.67 KB
  Важно понять взаимодействие менеджмента с другими науками используемыми для осуществления процессов управления такими как менеджмент информатика социология психология см. Таким образом на стыке менеджмента и социологии возникает новая отрасль человеческих знаний социология управления которая была вызвана естественным развитием общества и философии управленческих концепций. Интеграция науки управления школа научного менеджмента и социологии школа человеческих отношений происходит в середине XXв.
81153. Административная система управления 38.24 KB
  Субъект менеджмента это человек или группа людей создающих управленческие воздействия в рамках организации и в целях реализации ее целей и задач. Объект менеджмента это все то на что ориентированы управленческие воздействия субъекта менеджмента. Объектами менеджмента могут выступать персонал организации ее конкуренты финансы организации производство сбыт поставщики ресурсов информация т. Субъекты и объекты менеджмента представляют собой в совокупности систему управления организации.