14966

Шығыс Қазақстан табиғаты және оны қорғау

Доклад

Естествознание и природоведение

Қазақстан білім және ғылым министрілігі 9 сыныпта өткізілген Шығыс Қазақстан табиғаты және оны қорғау тақырыбы бойынша ашық сабақ. Өткізген: Батырханова А. К. Ахмер орта мектебі 2007 жыл. Сабақ тақырыбы: Шығ

Казахский

2013-06-09

224 KB

5 чел.

Қазақстан білім және ғылым министрілігі

9 сыныпта өткізілген «Шығыс Қазақстан табиғаты және оны қорғау» тақырыбы бойынша ашық сабақ.

Өткізген: Батырханова А. К.

Ахмер орта мектебі, 2007 жыл.

Сабақ тақырыбы:

Шығыс Қазақстан табиғаты және оны қорғау.

   Сабақ мақсаты:

1.  Құрмалас сөйлемді қайталау, бекіту;

2. Өз өлкесінің табиғи әсемдігімен таныстыру;

3. Туған жерге деген сүйіспеншілікті арттыру.

Сабақ көрнектілігі: ТҚ (ТСО) плакат жазуымен, кітап көрмесі,

суреттер.

Сабақ барысы:

 

І. Ұйымдастыру кезеңі

 . Кім жоқ екенін анықтау

         . Күннің аты, ауа райы, жыл мезгілі

ІІ. Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру

Эпиграфты оқып таныстыру: «Жері байдың елі бай»

ІІІ. Туған жер дегеніміз не?

      – Туған жер – өз үйің ғана тұрған жер емес, өз халқыңның кіндік қаны тамған , ата – бабаңның достар, салты қалыптасқан , тірлік қарекетін бастаған жер. Ал оның  кешесі, бүгіні, ертеңі туралы біз білуіміз керек. Сондықтан алтын бесік Алтай туралы, оның табиғаты, байлығы туралы сыр шертелік. Айтпақшы, Алтай деген сөздің мағынасын кімбіледі, кім айтады?

«Алтай» монғол тілінен қазақшаға аударғанда «алтын» деген мағына береді. Былайша айтқанда, «алтын тау». Халық жердің атауын оның негізгі қасиетіне қарай қойып отырған ғой. Алтай өзінің атына лайық байлыққа ежелден ие. Оның қойнауынан Менделеев кестесіндегі барлық металдар табылады ( ден аса өзендер,  көлдер бар)

ІV. Алдын ала берілген тапсырма:

         . Жұлдыз (қорықтар туралы)

         . Алтынай (Шығыс Қазақстан экологиялық жағдайы)

V. Сөйлемдерді талдау (тақтада жазылған)

Алтай жерінің асты қандай қазыналы болса, үсті де сондай        бай ғой. Мұның сыңсыған орманының өзі бір байлық емес пе!

VI. «Жұбыңды тап» ойыны.

          Құмалас сөйлемдерді табу.

 

Жаңбыр

көп жауса,

   

Егін мол

болады

          Карточка бойынша (мысалы)

VII. Сөздік диктант (бірін – бірі тексеру)

          Табиғат, тіршілік, көктем, хабаршы, қамқорлық, қыс, жаз, күз, қар тоқтату, саябақ, жеміс ағаштары, емдік шөптер.

        VIII. Дебаты Дабыл.

топ: (Шығыс Қазақстанның табиғаты тамаша, ол қорғауды қажет етпейді. Экологиялық жағдайы жақсы.)

– Менің ойымша, табиғат өзін – өзі қорғайды, өзін – өзі толықтырады. Біздің қорғауымызды керек етпейді деп ойлаймын.

Тек айналамызды таза ұстау керек, көшеттер отырғызу керек. Мысалы, біз көктем сайын әр сынып көшеттер отырғызып, мектеп маңайын тазалап отырамыз.

топ  : (Шығыс Қазақстанның табиғаты тамаша, бірақ табиғатты қорғау керек, экологиялық жағдайы нашар.)

– Менің туған өлкем Шығыс Қазақстан. Шығыс қазақстанның табиғаты өте тамаша. Мұнда көк аспанмен таласқан әсем таулар,  тап– таза бұлақтар мен өзендер, ну ормандар, жидек бұталары, сан алуан өсімдіктер бар.

Бұл ғажап өлкенің аң  – құстары мен қоса жер қойнауындағы қазба байлықтарын айтсаңызшы. Табиғат қазынасы қаншама мол болғанымен, ол шектеусіз емес. Оған аялы қамқорлық ауадай қажет.

Табиғатымызды қорғап, экологиялық жағдайын жақсартуымыз керек.

ІХ. Кенді Алтайда, немесе Қазақстанның Швейцариясы деп        аталған жерде көптеген демалыс орындары бар. Қане

    атап жіберіңдер.

– Емдік қасиеті бар, суы шипалы Рахман қайнары, Уба, Лениногор, Барлық – Арасан сияқты санаторий – курорттары, демалыс үйлері бар. Әртүрлі қорықтарымыз және бар.

Енді осы әсем өлкемізді басқа адамдармен қалай таныстырамыз, немесе қонаққа шақырамыз? Бір сөзбен айтқанда, «жарнама» дайындап жіберейік.

Х. Ән үйрену «Өр Алтай»

ХІ. Қорытындылау, теледидардан ШҚО табиғатын тамашалау.

Эпиграфқа қайта оралу, қорытындылау:

Жері байдың елі бай» 

ХІІ. Үйге тапсырма

  1.  Әнді жаттау
  2.  Шығыс Қазақстанның табиғаты туралы айтып келу

ХІІІ. Баға қою.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

81697. Чуттєве та раціональне та інтуїтивне пізнання 24.36 KB
  Чуттєве пізнання є безпосереднім результатом прямої взаємодії органів чуття субєкта з зовнішнім світом, хоча воно й опосередковане біологічною передісторією людини та її історичним розвитком. У цьому певне значення мають і предмети чуттєвого сприйняття, які в тій чи іншій мірі вже сформовані людською працею.
81698. Проблеми істини. Концепції істини філософія 27.52 KB
  Концепції істини філософія Метою пізнання є істина. Методи нанкового пізнання. Розглядаючи специфіку наукового пізнання слід охарактеризувати і основні методи які тут застосовуються. Метод наукового пізнання це спосіб побудови та обгрунтування системи наукових питань або сутність послідовність прийомів і операцій за допомогою яких здобувається нове знання.
81699. Проблема субстанції в історії філософії 22.51 KB
  Надалі починають розглядати субстанцію як особливе визначення Бога схоластика що веде до дуалізму філософське вчення яке вважало що матеріальні і духовні субстанції рівноправні душі і тіла. Проблема субстанції була поставлена в працях Декарта. Субстанцію як Єдине він роз\'єднав на дві самостійні субстанції: природу і мислення.
81700. Матеріальне буття та його форми: субституційний та реляційний підходи 19.31 KB
  Виходячи з цього сутність матеріального буття розкривається через поняття матерії та форм її існування. Матеріалісти античності ототожнювали її з першоосновою буття всіх речей останнім неподільним елементом дном за межами якого нічого не існує.
81701. Основні категорії онтології сутність-явище простір-час причина-наслідок 25.81 KB
  Явище і сутність – діалектично повязані між собою протилежності. Так міраж – це явище що виникає внаслідок викривлення променів світла атмосферою. Разом із тим явище і сутність передбачають одне одного.
81703. Свідомість як філософська категорія культурний і суспільний феномен 27.73 KB
  Для розрізнення свідомості та психіки мислення й розуму їх варто розрізняти. Але окрім цього варто не забувати що центром свідомості є людське Я. Предметним середовищем реалізації свідомості є світ.
81704. Свідомість як форма психічної діяльності:ідеальне і психічне 25.83 KB
  Свідомість -це найвища, притаманна людям якість, яка полягає в узагальненому і цілеспрямованому відображенні дійсності, уявній побудові дій і передбаченні їх результатів, регулюванні і самоконтролі поведінки, яка має зовнішні форми відображення творчого перетворювального характеру та повязана з мовою.
81705. Структура свідомості: її компонентний та рівневий вияви 25.51 KB
  Можна виділити такі рівні свідомості та їх елементи. Базовим і найбільш давнім рівнем свідомості є чуттєвоафективний пласт до якого належать: – відчуття – відображення в мозкові окремих властивостей предметів та явищ обєктивного світу що безпосередньо діють на наші органи чуттів; – сприйняття – образ предмета в цілому який не зводиться до суми властивостей та сторін; уявлення – конкретні образи таких предметів чи явищ які в певний момент не викликають у нас відчуттів але які раніше діяли на органи чуттів – різного роду афекти тобто...