19607

Типові та спеціальні деталі. Види з’єднань

Конспект урока

Производство и промышленные технологии

Урок 9. Типові та спеціальні деталі. Види зєднань 1 год. Мета уроку. Засвоєння знань про типові та спеціальні деталі види зєднань формування практичних вмінь у зєднанні деталей. Розвиток в учнів памяті. Виховання основ культури праці. Обєкт навчальної праці: мех...

Украинкский

2013-07-12

28.39 KB

40 чел.

Урок 9. Типові та спеціальні деталі. Види з’єднань (1 год.)

Мета уроку. Засвоєння знань про типові та спеціальні деталі, види з’єднань формування практичних вмінь у з’єднанні деталей. Розвиток в учнів пам’яті. Виховання основ культури праці.

Об’єкт навчальної праці: механізми затискачів столярних верстатів, ручного дриля, коловорота тощо.

Обладнання: набори з різними спеціальними та кріпильними деталями

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Орієнтовний план проведення уроку

І. Організаційна частина (2 хв)

ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу (5 хв)

ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності (3 хв)

ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку (1 хв)

V. Вивчення нового матеріалу ( 9 хв)

VІ. Практична робота (20 хв)

VІІ. Підсумок уроку ( 5 хв)

Хід уроку

І. Організаційна частина:

  1.  Перевірка присутніх
  2.  Призначення чергових

ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу (методом бесіди з’ясовують питання): 

  1.  Що таке машина?
  2.  Де використовуються технічні пристрої, чи допомагають вони у повсякденному житті?
  3.  Якими технічними пристроями ви користуєтесь у побуті?

ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності

В теперішньому, перенасиченому технікою суспільстві, необхідно знати правила користування, ремонту та складання найпростіших технічних пристроїв. Маючи такі знання ви будете завжди відчувати себе комфортно у користуванні з будь-якими пристроями та складати їх самостійно. Тому на сьогоднішньому уроці ми намагатимемося вивчити різні види деталей і способи їх кріплення та графічного зображення.

ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Учитель записує тему уроку та повідомляє (записує) навчальні завдання:

  1.  визначати що таке деталь;
  2.  називати типові та спеціальні деталі;
  3.  розпізнавати види з’єднань.

V. Вивчення нового матеріалу за планом:

а) Деталь. Типові та спеціальні деталі;

б) З’єднання деталей.

а) Усі механізми машини складаються з окремих частин. Чим складніша машина, тим більше в ній складових частин. У багатьох машинах застосовуються однакові частини. Тому іноді кажуть, що такі частини типові. Так, наприклад, болти, гайки, втулки, прокладки є в автомобілі, велосипеді, літаку, теплоході та інших машинах.

А такі частини як: зубчасті колеса, колінчасті вали – застосовують на двигунах тепловозів, автомашин, комбайнів. Такі частини називають спеціальними.

Частини машини або механізму, які виготовлені з одного куска матеріалу, називають деталями.

Деталі за їх використанням в машинах та механізмах поділяють на дві групи. Деталі, що застосовують в багатьох (в усіх) машинах, називають типовими, а деталі, що застосовують тільки в деяких машинах, - спеціальними.

б) Деталі, з яких складаються машини, з’єднують різними способами. Одні деталі з’єднують «назавжди», інші – так, щоб їх можна було розібрати і скласти знову, а треті – так, щоб вони могли вільно рухатись одна відносно одної. Щоб мати нерозбірні з’єднання, застосовують паяння, запресування однієї деталі в іншу, заклепки, а найчастіше – газове або електричне зварювання.

Розбірні з’єднання, як правило, роблять за допомогою болтів з гайками або гвинтів.

Деталі часто кріплять за допомогою шпонки, що входить одночасно в вал машини і в з’єднувану з ним деталь. Таке з’єднання називається шпонковим.

Є й інші типи розбірних з’єднань. Шківи, зубчасті колеса та інші обертові деталі з’єднуються з валом за допомогою виступів, що є на одній із деталей, які входять у пази іншої деталі. Таке з’єднання називається шліцьовим.

Шліцьове з’єднання іноді дає змогу переміщувати обертові деталі уздовж осі вала. У цьому разі його називають рухомим з’єднанням.

Деталь на яку насаджують обертові пристрої (зубчасте колесо) називають віссю чи валом. Вісі і вали відрізняються між собою за умовами роботи : вісь не передає обертального моменту і працює тільки на згин. Вал завжди обертається і завжди передає обертальний момент тобто передає механічну роботу.

Вали класифікують :

  1.  за призначенням – вали передач, несучі зубчасті колеса, шківи, зірочки;
  2.  за формою геометричної осі – прямі, кривошипні і колінчасті(поршневі двигуни) , гнучкі із змінюваною формою геометричної осі;
  3.  за формою і конструктивними ознаками – гладкі, сталого поперечного перерізу, вали–червяки, вали–шестерні.

VІ. Практична робота.

6.1Вступний інструктаж.

Завдання 1. Закріпити пластинку в лещатах так, щоб грань, яка виступає, була паралельна губкам лещат і виступала над ними на 25 мм.

Завдання 2.Закріпити стержень вертикально так, щоб відстань від стержня до торців губок була однаковою.

Завдання 3. Ознайомлення з типовими деталями і з’єднаннями (на основі комплекту «Конструктор»). Учні знаходять аналогічні деталі (типові) в комплекті «Конструктор» до тих зразків (болт, гайка), які демонстрував учитель.

6.2 Поточний інструктаж (під час виконання завдання 1 і 2):

  1.  нагадати (методом демонстрації) прийоми роботи з лінійкою;

VІІ. Підсумок уроку.

7.1.Учитель просить кожного учня повідомити:

  1.  Чи досягнута мета цього уроку?
  2.  Що нового ви дізналися на уроці?
  3.  Яке значення цей матеріал має особисто для нього?
  4.  Чи може він отримані завдання використати у своєму житті?

7.2. Заключна частина :

  1.  виставлення оцінок за роботу на уроці;
  2.  домашнє завдання: повторення понять про креслення, ескіз.



 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

15153. Мнимое и подлинное безумие Чацкого 13.35 KB
  Мнимое и подлинное безумие Чацкого Комедия Горе от ума была написана в 1823 году А.С.Грибоедовым и имела уже тогда огромный успех в читательских кругах не только Москвы но и всей России. При жизни автора Горе от ума не была опубликовано зато многократно переписыва...
15154. Общество в жизни Татьяны, Онегина и автора 16.29 KB
  Общество в жизни Татьяны Онегина и автора Татьяна простая провинциальная девушка она не красавица но задумчивость и мечтательность выделяют ее среди других людей в обществе которых она чувствует себя одиноко так как они не способны понять ее. Дика печальна...
15155. Один в поле воин, если он-Чацкий 21.21 KB
  Один в поле воин если онЧацкий Образ главного героя комедии сочетает в себе все черты идеального человека: высоко развитое чувство собственного достоинства истинная культура и просвещенность нежелание мириться с несправедливым общественным устоем нена
15156. Основные мотивы лирики А.С. Пушкина 34.62 KB
  Основные мотивы лирики А. С. Пушкина Читая лирику А. С. Пушкина великий русский писатель Н. В. Гоголь задался вопросом: Что же стало предметом поэзии А. С. Пушкина И сам отвечал: Все стало предметом. В своем творчестве поэт обращался к темам любви и дружбы его ...
15157. ГОСУДАРСТВО И ФУНКЦИИ ГОСУДАРСТВА 21.09 KB
  государство и Функции государства Государство особая организация общества объединённого общими социальными культурными интересами занимающая определённую территорию имеющая собственную систему управления сис
15158. День Святой Троицы 19.87 KB
  День Святой Троицы День Святой Троицы Пятидесятница Сошествие Святого Духа один из главных христианских праздников входящий в православии в число двунадесятых праздников. Православная церковь отмечает Троицу на 49 день после Пасх
15159. Камчатка 14.18 KB
  Камчатка полуостров на северовостоке Азии Россия. Омывается на З. Охотским морем на В. Тихим океаном и Беринговым морем. Дл. 1200 км шир. до 450 км площадь 370 тыс. км. Перешейком Парапольский Дол соединяется с материком. Зап. берег изрезан слабо на вост. берегу большие зали
15160. Культура России в конце XIX - начале XX века 22.77 KB
  Культура России в конце XIX начале XX века Конец XIX начало XX в. стали чрезвычайно плодотворным периодом в развитии отечественной ку...
15161. Западный фронт Первой мировой войны 58.13 KB
  Западный фронт Первой мировой войны Первая мировая война 28 июля 1914 11 ноября 1918 один из самых широкомасштабных вооружённых конфликтов в истории человечества. Это название утвердилось в историографии только после начала...