20811

Слюсарний верстат. Організація робочого місця. Правила безпечної праці під час виконання робіт

Конспект урока

Производство и промышленные технологии

Правила безпечної праці під час виконання робіт. Мета уроку: Засвоєння знань про організацію робочого місця правила безпечної праці та внутрішнього розпорядку у шкільній майстерні. Виховувати працьовитість акуратність загальні основи культури праці. Об'скт навчальної праці: робоче місце учня Обладнання: верстаки інструмент для розмічання та різання металу рисувалки лінійки кутники лещата слюсарні ножиці тощо.

Украинкский

2013-08-01

87 KB

24 чел.

6 клас_______________________________________________І семестр

Дата проведення:______________

Тема уроку: Слюсарний верстат.  Організація робочого місця. Правила безпечної праці під час виконання робіт.

Мета уроку: Засвоєння знань про організацію робочого місця, правила безпечної праці та внутрішнього розпорядку у шкільній майстерні. Розвивати пам'ять, спостережливість. Виховувати працьовитість, акуратність, загальні основи культури праці.

Об'скт навчальної праці: робоче місце учня

Обладнання: верстаки, інструмент для розмічання та різання металу (рисувалки, лінійки, кутники, лещата, слюсарні ножиці тощо.) та інше обладнання майстерні, плакати з охорони праці та внутрішнього розпорядку

Тип уроку: Засвоєння нових знань.

Орієнтовний план проведення уроку

І.Організаційна частина (5 хв.)

II. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів (7 хв.)

III.  Мотивація навчально-трудової діяльності (2 хв.)

IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку (1 хв.)

V.  Вивчення нового матеріалу (15 хв.)

VI.  Практична робота (10 хв.)

VII.  Підсумок уроку (5 хв.)

Хід уроку. Організаційна частина.

-    Перевірка присутніх;

-    Призначення чергових.

II. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів (методом бесіди з'ясовують питання):

1.        Як Ви гадаєте, що таке робоче місце і як воно повинно організовуватись

2.        Для чого потрібно робоче місце ?

3.        Яким чином була організована ваша діяльність на минулих заняттях ?

4.        Чому на виробництві робітники працюють у спеціальному одязі?

5       3 яким матеріалом ви працювали у попередніх класах?

III. Мотивація навчально-трудової діяльності.

На уроках праці метою нашої діяльності є створення суспільно - корисних або декоративних виробів. В процесі виготовлення ви будете виконувати певні операції. Для того щоб їх виконання було ефективним та безпечним ви повинні ознайомитись з необхідною інформацією: що таке робоче місце, яким чином воно повинно бути організовано, ознайомитись з правилами безпечної праці.

IV.  Повідомлення теми, мети, завдань уроку

V. Вивчення нового матеріалу.

План вивчення.                                                                     

1) поняття про робоче місце;

2)організація робочого місця;

3) загальні правила безпечної праці;

1) Організувати робоче місце — означає створити технічні умови для успішної праці на уроці. До технічних умов належать: чистота й порядок на робочому місці, правильне розташування верстатів, верстаків, столів, зручне розміщення інструментів і заготовок у робочій зоні.

Робоча зона — це простір, у межах якого при зручному положенні частин тіла (корпуса, рук, ніг, голови) можна дістати потрібний інструмент або матеріал. Такий простір називають максимальною зоною досяжності на робочому місці. У процесі праці максимальну зону досяжності в горизонтальній площині враховують під час роботи в сидячому положенні, а в вертикальній площині — під час роботи стоячи.

Якщо  правильно  організувати  робоче  місце,  затрачується  менше часу  й сил  на виготовлення   виробів,   підвищується   продуктивність праці.

Продуктивність праці — це кількість продукції, виготовленої за одиницю часу. Щоб досягти високої продуктивності праці, треба додержувати правильного режиму праці й відпочинку. Тому доцільно під час роботи організовувати невеликі перерви для відпочинку. Крім того, виконання операцій планують так, щоб вони чергувались і не були монотонними.

Розміщувати всі інструменти і предмети на робочому місці треба зручно, це дає змогу економити робочий час. Оскільки практичні завдання бувають різними, то організація робочого місця повинна відповідати особливостям цих завдань. Чим простіша операція і менше потрібно інструментів для її виконання, тим розміщення їх буде простішим. Заготовки та інструменти на робочому місці розміщують у зоні простягнутої руки (див. рис. 1). Інструменти постійного користування, що застосовуються в роботі частіше, розміщують ближче до себе, на одному й тому самому місці (праворуч або ліворуч, залежно від того, якою рукою їх беруть).

Робочі верстаки, тумбочки, столи мають відповідати зростові учня, щоб він міг вільно сідати і вставати, набирати зручного для роботи положення. Для цього або змінюють висоту верстака (стола), або ставлять під ноги підставку.

Столярний верстак відповідає зростові учня, якщо, стоячи біля нього, він може вільно покласти на робочу частину верстака свої долоні.

Висота слюсарною верстака відповідає зростові працюючого учня, якщо його зігнута в лікті рука може стояти на губках лещат так, щоб кінці випрямлених пальців доторкались до його підборіддя.

За столом треба сидіти на всій площині стільця, трохи нахилившись уперед. Відстань від очей до виробу, що виготовляється, має бути ЗО. .35 см (рис. 3).

У зоні робочого місця ніщо не повинно утруднювати виконання робочих рухів корпуса, рук, ніг, голови. Усе потрібне розміщують у полі зору так, щоб без утруднень можна було бачити креслення (ескіз), брати заготовки, інструменти.

Щоб  успішно  виконувати  доручену роботу,   треба   знати   правила   організації       2 праці.                                                                  

Радянський учений і поет А. К. Гастєв писав, що порядок на робочому місці — це необхідна умова для продуктивної роботи. Він склав „Основні правила для будь-якої праці".

1. Спочатку продумай усю роботу докладно

2. Приготуй весь потрібний інструмент і пристрої

3. Прибери з робочого місця усе зайве, а також бруд

4.  інструменти розміщуй у строгому порядку

5.  Під час роботи знайди зручне положення тіла: коли є можливість, сідай; якщо стоїш, то ноги розставляй, щоб була опора для тіла

6.  Входь у роботу поступово. Якщо треба добре налягти, то спочатку приладнайся, спробуй упівсили, а потім уже берись щосили

7.  Не працюй до повної втомленості. Роби рівномірні паузи для відпочинку

8.  Під час роботи не їж, не пий. Роби це під час перерви

9.  Не треба відриватися від роботи для іншої справи Витримка

10.  Працюй рівномірно: робота приступами, зопалу псує і роботу, і твій характер

11 Якщо робота не ладиться, не хвилюйся: треба зробити перерву, заспокоїтись — і знову за роботу

12.  Корисно в разі невдачі роботу перервати, прибрати робоче місце — і знову за роботу

13.  Якщо вдало виконав роботу, не намагайся хвалитись, краще потерпи

Рис .1 Робочий одяг

14.   У разі повної невдачі легше дивись на справу, спробуй заспокоїтись і знову розпочати роботу

15. Закінчив роботу — прибери все до останнього цвяха, а робоче місце вичисти

2)   У   шкільних   майстернях   учні   повинні   додержувати   встановлених   правил внутрішнього розпорядку.

До початку занять надіти спецодяг (халат або фартух і нарукавники (рисі)), на голову - берет або косинку; перевірити, як заправлені рукава, щоб не звисали. Приходити в майстерню до дзвінка, маючи при собі щоденник, зошит, підручник, олівець, лінійку, гумку. На початку занять оглянути своє робоче місце і підготувати його до роботи. Працювати тільки на своєму робочому місці й без дозволу вчителя не залишати його. Дбайливо зберігати інструменти, пристрої та інше обладнання; економко використовувати матеріали, за вказівкою вчителя припиняти роботу й уважно слухати його пояснення.

Під час перерви відчинити кватирки і вийти з майстерні.   Після   перерви  зайняти   своє  робоче  місце  й

продовжувати роботу. По закінченні роботи витерти й покласти на місце інструменти, пристрої, матеріали, прибрати робоче місце, здати готовий виріб, почистити одяг, вимити руки. Виходити з майстерні з дозволу вчителя.

3)   Для успішного  виконання всіх трудових завдань у майстернях треба добре засвоїти й акуратно виконувати правила безпечної роботи.

1.   Перевірити, чи правильно надітий спецодяг. Старанно підібрати волосся, заправити кінці косинки.

2.   Перевірити стан робочого місця, наявність і справність інструментів.

3.   Не залишати робоче місце без дозволу вчителя.

4.   З інструментами й матеріалами поводитись обережно.

5.   Під час роботи не розмовляти, не заважати працювати іншим.

6.   Не крутити без потреби ручки й важелі верстатів і верстаків, без дозволу вчителя не вмикати електричні прилади й устаткування.

7.   Не складати на робочому місці непотрібні інструменти й матеріали.

8.   Роботу можна виконувати тільки справними інструментами.

9.   Прибирати робоче місце щіткою (не можна здмухувати або змітати руками стружки, ошурки, тирсу).

VI.  Практична робота

6.1  Вступний інструктаж

Завдання . Ознайомитися із обладнанням в майстерні.

Учитель,   застосовуючи   метод   демонстрації,   спільно   з   учнями,   з'ясовує   які інструменти та обладнання знаходяться в майстерні.

6.2 Заключний інструктаж

Учитель   просить   дітей   уважно   переглянути   отриману   інформацію   і   коротко обговорити такі питання:

1.Навіщо потрібне робоче місце?

2.Чому так важливо правильно встановити висоту верстака?

З.Чому необхідно додержуватись правил безпечної праці?

VII.  Підсумок уроку.

7.1 Рефлексія (усвідомлення набутих знань, виконаної роботи)

1.  Що нового ви дізналися на уроці?

2.  Чи можна скористатись отриманими знаннями у повсякденному житті? Де, і за яких умов це може бути?

7.2 Заключна частина:

-           виставлення оцінок за роботу на уроці;

домашнє завдання: повторити правила безпечної праці та організації робочого місця в слюсарній майстерні.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

31280. ОСНОВИ АВТОМАТИЗОВАНОГО ПРОЕКТУВАННЯ ЕЛЕКТРОТЕХНІЧНИХ ПРИСТРОЇВ І ЕЛЕКТРОМЕХАНІЧНИХ СИСТЕМ 4.6 MB
  Методичні вказівки щодо виконання лабораторних робіт з навчальної дисципліни „Основи автоматизованого проектування електротехнічних пристроїв і електромеханічних систем” для студентів денної та заочної форм навчання зі спеціальності 6.092200 – „Електромеханічні системи автоматизації та електропривод” (у тому числі скорочений термін навчання)
31281. ОСНОВИ СИЛОВОЇ ПЕРЕТВОРЮВАЛЬНОЇ ТЕХНІКИ 8.41 MB
  Курс Основи силової перетворювальної техніки розрахований на вивчення протягом двох семестрів і складається з трьох основних частин: – перетворення змінного струму в постійний струм випрямлячі; – імпульсне регулювання постійного і змінного напруги імпульсні перетворювачі; регулювання частоти напруги або струму – перетворювачі частоти. Перед тим як приступити до виконання лабораторних робіт необхідно ознайомитися із джерелом живлення в лабораторії щоб з’ясувати наявність у ньому небезпечної для життя людини напруги. Наявність...
31283. СИЛОВІ ПЕРЕТВОРЮВАЧІ АВТОМАТИЗОВАНИХ ЕЛЕКТРОПРИВОДІВ 408.5 KB
  Лабораторна робота №1 Моделювання та дослідження часових діаграм однофазного однополуперіодного випрямляча програма схемотехнічного моделювання NI Circuit DesignSuite Лабораторна робота №2 Моделювання дослідження характеристик та часових діаграм роботи різноманітних видів однофазних мостових випрямлячів в системи NI Circuit Design Suite Лабораторна робота №3 Дослідження характеристик та часових діаграм роботи силової частини тиристорного перетворювача БУ 3609 з однофазною мостовою схемою...
31284. СПЕЦІАЛЬНІ СИСТЕМИ ЕЛЕКТРОПРИВОДУ 713 KB
  Перелік лабораторних робіт 4 Лабораторна робота № 1 Дослідження характеристик та регулювальних властивостей виконавчого приводу постійного струму з якірним та полюсним керуванням. Лабораторна робота № 2 Дослідження характеристик та регулювальних властивостей виконавчого приводу постійного струму з полюсним керуванням. Дослідженння характеристик виконавчих електроприводів з двигунами постійного струму з якірним та полюсним керуванням. Змоделювати якірне та полюсне керування двигуном постійного струму структурна схема...
31285. СПЕЦІАЛЬНІ СИСТЕМИ ЕЛЕКТРОПРИВОДУ. Методичні вказівки щодо практичних занять 2.08 MB
  5 Практичне заняття № 1 Розрахунок характеристик виконавчих електроприводів з двигунами постійного струму з якірним та полюсним керуванням. Статичний момент приведений до валу двигуна при підйомі Мс=42кГм а при спуску він являється активним и дорівнює 34кГм. Приведений до валу двигуна момент інерції механізму Jмех=00815 кГм∙сек2. Момент інерції ротора двигуна Jд= 04 кГм∙сек2.
31286. Основи моделювання аналогових та цифрових вузлів систем управління в пакеті програм Electronics Workbench 475.5 KB
  ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ Пакет Electronics Workbench призначений для перевірки роботи електронних схем цифрових та аналогових методом математичного моделювання. Для моделювання роботи схем застосовуються численні методи МонтеКарло. 2 ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ РОБОТИ 1.
31287. Дослідження низькочастотних генераторів сигналів різної форми в пакеті Electronics Workbench 1.39 MB
  Розглянемо ряд найпоширеніших генераторів сигналів синусоїдальної прямокутної і трикутної форм із регульованими параметрами частота амплітуда тривалість імпульсів та з різними методами стабілізації параметрів вихідних коливань. Генератори синусоїдальних коливань Принцип роботи генераторів синусоїдальних коливань заснований на використанні в ланцюгах зворотного зв’язку ЗЗ фазозсуваючих чи резонансних елементів: моста Віна подвійного Т – образного моста що зсуває RC ланцюгів і ін. Тому при використанні високоякісних RC елементів...
31288. Дослідження схем активних випрямлячів в пакеті Electronics Workbench 1.11 MB
  Робота подібних випрямлячів як правило заснована на тому що при одній полярності вхідна напруга з деяким масштабним коефіцієнтом подається на вихід а при іншій – вихідна напруга підтримується рівною нулю однонапівперіодний випрямляч чи інвертованій вхідній напрузі двонапівперіодний випрямляч. Побудувати схеми випрямлячів в пакеті Electronics Workbench для контролю за вихідними параметрами необхідно до виходів випрямлячів підключити вольтметр та осцилограф. Для кожного з побудованих випрямлячів визначити його тип.