20849

Деревина як конструкційний матеріал: породи деревини, властивості, вади деревини, пиломатеріали

Конспект урока

Производство и промышленные технологии

Залежно від кількості пропиляних сторін вони бувають двохмал. 18 а тримал. 18 б і чотири кантовімал. Бруски мал.

Украинкский

2013-08-01

46.5 KB

306 чел.

Тема уроку: Деревина як конструкційний матеріал: породи  деревини, властивості , вади деревини, пиломатеріали”.

Мета: Навчальна: Ознайомити учнів з правилами внутрішнього розпорядку та безпечної праці в шкільній майстерні; організацією та обладнанням робочого місця; пиломатеріалами та їх видами; властивостями та вадами.

         Виховна:  Виховувати в учнів  культуру праці, правила безпечної роботи на робочому місці.

         Розвиваюча: Розвити вміння організовувати робоче місце; визнавати породи деревини та види пиломатеріалів.

Дидактичне забезпечення:     плакати, наочні засоби.

Матеріально-технічне забезпечення:  ящичок з пиломатеріалами.

Об’єкт навчальної чи продуктивної праці:  

Тип уроку: лабораторно-практична робота.

 

ПЛАН УРОКУ

 

№ п/п

Етапи уроку

Час хв.

Організаційно-методичні вказівки

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

Організаційна частина.

Повідомлення теми уроку.

Викладення нового матеріалу.

Закріплення одержаних знань.

Практична робота.

Підведення підсумків.

Домашнє завдання.

Прибирання робочих місць.

1-3

1-2

15-20

5-7

35-40

3-4

1

5-7

 

 

Використання наочності, розповідь.

Фронтальне опитування.

Індивідуальна робота учнів.

 

 

ХІД УРОКУ

1. Організаційна частина.

Перевірка присутніх.

 2. Повідомлення теми уроку.

Тема: „ Види пиломатеріалів. Загальні відомості про властивості деревини. Вади деревини ”.

 На цьому уроці ми повинні: Ознайомитись з правилами внутрішнього розпорядку та безпечної праці в шкільній майстерні; організацією та обладнанням робочого місця; пиломатеріалами та їх видами, зробити практичну роботу”.

3. Викладення нового матеріалу.

Основні методи створення безпеки на виробництві полягають у застосуванні найбільш безпечного технологічного процесу; впровадженні механізації та автоматизації виробництва; влаштуванні захисних пристроїв навколо працюючих машин і механізмів; вихованні у працюючих свідомого й відповідального ставлення до додержання особистої безпеки інструктуванням з техніки безпеки, курсовим навчанням, пропагандою безпеки праці; забезпеченні працюючих безплатним спецодягом за діючими нормами та засобами індивідуального захисту; санітарно-гігієнічному обслуговуванні працюючих.

Крім загальних правил безпечної праці, під час роботи з деревиною важливо додержувати цілого ряду специфічних правил

Робоче місце — це певна частина виробничої площі, призначена для одного робітника або групи (бригади) і обладнана устаткуванням і засобами технологічного оснащення (пристроями та інструментом) для виконання технологічних операцій.

Правильно організоване робоче місце — основа високопродуктивної праці при найменшій затраті сил і часу. До організації робочого місця ставляться такі основні вимоги:

перед початком роботи робоче місце повинно бути старанно підготовлене, інструменти і пристрої перевірені й розташовані у потрібному і зручному для роботи порядку;

на робочому місці тримають тільки предмети, потрібні для виконання того чи іншого завдання;

усі предмети, які беруть під час роботи лівою рукою, розміщують ліворуч, а правою — праворуч;

часто використовувані предмети кладуть ближче до виконавця, а рідко використовувані — далі, але не більше, ніж на відстані витягнутої руки;

кожен предмет повинен мати своє постійне місце, інструменти не можна класти один на одного або на металеві предмети;

 креслення та іншу технічну документацію треба розміщувати на рамках і кріпити для зручності над верстаком (верстатом);

після закінчення роботи робоче місце старанно прибирають, інструменти і пристрої протирають, перевіряють і кладуть на відведене для них місце;

оброблені вироби і заготовки  прибирають на свої  місця.

Робоче місце повинно бути рівномірно освітлене. Важливу роль відіграє правильне пофарбування виробничих приміщень та устаткування. Для деревообробних цехів рекомендують такі кольори: стеля — світло-голуба; стіни: нижня частина на висоті до 2 м — м'якого золеного кольору, верхня частина — кремова; підлога (асфальтова) — світло-сіра. Фундаменти і цоколі устаткування фарбують у темно-коричневі топи; станини — в зелений; рухомі частини — в колір слонової кістки; важелі і рукоятки — в яскраво-жовті кольори; захисні засоби — в червоний колір.

Ліси України займають 14 % її території. Деревина - цінний природний матеріал. Тому ліс треба охороняти й берегти. Охорона природи — обов'язок усіх людей на землі. У нашій країні охорона природи і раціональне використання природних ресурсів стали дуже важливим загальнодержавним завданням. Конституція України зобов'язує громадян берегти природу, охороняти її багатства.

Жодна галузь народного господарства не обходиться без деревини, її дістають із стовбурів дерев. Спиляне й очищене від гілок дерево називають хлистом. Розпилювання хлистів на частини називають розкряжовуванням. Розкряжовуючи хлисти, дістають відрізки різної довжини, які називають колодами, кряжами, чурбаками.

Колоди — круглі лісоматеріали, які використовують цілими або як сировину для пиломатеріалів.

Кряжі — круглі лісоматеріали, з яких виготовляють спеціальну продукцію (фанеру, лижі, котушки, олівці тощо).

Чурбаки — відрізки кряжа, які за довжиною придатні для обробки на деревообробних верстатах.

Пиломатеріали дістають в результаті поздовжнього розпилювання колод на спеціальних верстатах — пилорамах.

За формою і розмірами поперечного перерізу пиломатеріали поділяють на бруси, бруски, дошки, обаполи і шпали (пиляні деталі).

Бруси — пиломатеріал     товщиною     і     шириною     понад 100 мм. Залежно від кількості пропиляних сторін вони бувають   двох(мал.   18,   а),   три(мал.   18,   б)   і   чотири кантові(мал. 18, в).

Бруски — (мал. 18, ж) - обрізний пиломатеріал товщиною  до 100 мм і шириною не більше подвійної товщини.

Дошки — пиломатеріал  товщиною  до   100  мм,  шириною, більшою за подвійну товщину. Дошки бувають обрізні (мал. 18, д), не обрізні (мал. 18, г\ обрізні з тупим обзолом (мал. : обрізні з гострим обзолом (мал. 18, є).

Обапіл (мал.  18, з) — бокові частини колоди, зрізані при поздовжньому розпилюванні.

Шпали (мал. 18, й, і) — пило продукція, що використовується як  опори   для   рейок   залізничних   колій.   Шпали   буваю обрізні й не обрізні.

 4. Закріплення одержаних знань.

- Як треба розміщувати предмети на робочому місці?

-  Що створює більш безпечнішу працю на робочому місці?

- Що таке кряжі?

- Чим відрізняються бруси та бруски?

- Що таке дошки і які вони бувають?

 5. Практична робота.

1.Вступний інструктаж.

Тема: «Визначення видів пиломатеріалів».

Матеріали:   дошки, бруски, обаполи, бруси.

Послідовність   виконання  роботи:

1.  Ознайомтеся з різними видами пиломатеріалів.

2.  Визначте всі види пиломатеріалів  за зразками і виміряйте поперечні перерізи (ширину, товщину).

3.  Дані занесіть у таблицю:

 6. Підведення підсумків.

На сьогоднішньому уроці ми ознайомились з правилами внутрішнього розпорядку та безпечної праці в шкільній майстерні; організацією та обладнанням робочого місця; пиломатеріалами та їх видами.

 

7. Домашнє завдання.

§13 прочитати відповісти на запитання у кінці параграфу.

8. Прибирання робочих місць.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

53540. Разработка технологического процесса изготовления отливки «Котел» 4.38 MB
  В расчетно-пояснительной записке приведены: технологичность отливки и способ её изготовления, задачами которых являются выбор способа формовки, выбор положения отливки в форме, выбор поверхности разъема, сплав, минимальная толщина стенки, радиусы сопряжений стенок, литейные радиусы
53541. Управлінські рішення 25.34 KB
  Управлінське рішення — це вибір альтернативи, речове відбиття управління, певною мірою його підсумок. Воно є результатом обдумувань, дій та намірів, висновків, міркувань, обговорень, постанов спрямованих на реалізацію цілей управління.
53542. Вульф Григорій (Юрій) Вікторович 202.18 KB
  Георгій Вікторович Вульф народився в 1863 р. в м. Чернігові. Закінчив 6 чоловічу класичну гімназію у Варшаві в 1881 р. і вступив до Варшавського університету, на природне відділення фізико-математичного факультету. З 2-го курсу почав працювати з кристалографії
53544. Генезис научного направления финансовый менеджмент, цели и задачи финансового менеджмента 14.57 KB
  Как известно языковая норма регулятор правильности литературного языка и условие его устойчивости стабильности. Лексические повтор слова синонимическая замена использование антонимов многозначных слов однокоренных слов слов одной тематической группы ключевые слова Морфологические замена существительных и других частей речи местоимениями видовременное единство глаголов наречий места и времени вводных слов и предложений союзов частиц и др. Синтаксические наличие вопросноответной формы синтаксического параллелизма определенного...
53545. Нашего стола царица или выходец из Южной Америки 95.5 KB
  Цель: расширить знания об одной из основных овощных культур, развивать художественные и творческие способности учащихся, учить анализу собранного материала, воспитывать уважение к людям труда.
53546. ИГРЫ НА УРОКЕ ИНОСТРАННОГО ЯЗЫКА 85.5 KB
  Можно проводить игры на аудирование текста, не имея ни картинок, ни рисунков, ни заранее приготовленных вопросов, ни пунктов текста и т.д., это игры на развитие аудитивной памяти. Учитель читает текст в нормальном темпе, играющие слушают
53547. Система показателей оценки имущественного положения организации 13.86 KB
  Основными характеристиками имущественного положения компании являются: сумма хозяйственных средств, доля внеоборотных активов в валюте баланса, доля активной части основных средств, коэффициент износа, коэффициент выбытия, коэффициент обновления.
53548. Квіти - це життя, надія, радість і натхнення 1.31 MB
  Мета: ознайомити учнів з фрагментами життєвого та творчого шляху видатної української художниці Катерини Білокур; розвивати вміння правильно сприймати і розуміти зміст картини; вчити вдало висловлюватися про побачене; розвивати вміння самостійно підбирати кольори і їх відтінки для вдалого відтворення краси квітки у малюнку; розвивати естетичні смаки; виховувати почуття глибокої поваги до творців прекрасного;...