2341

Російська панславістська, польська федеративна й українська слов’янофільська теорії.

Конспект урока

История и СИД

Мета: Проаналізувати суть російського панславізму, польського федералізму, українського слов’янофільства; визначити складові ідеї соборності українських земель, вивчити релігійно-конфесійні проблеми в національному питанні.

Украинкский

2013-01-06

19.65 KB

83 чел.

Урок №4

Тема: Російська панславістська, польська федеративна й українська словянофільська теорії.

Мета: З’ясувати суть російського панславізму, польського федералізму, українського слов’янофільства; визначити складові ідеї соборності українських земель, вивчити релігійно-конфесійні проблеми в національному питанні.

Основні терміни і поняття: панславізм, федералізм, словянофільство, соборність.

Обладнання: підручник, карта, атлас.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку.

  1.  Організаційний етап.

  1.  Перевірка домашнього завдання.

  1.  Що таке фольклор і етнографія?
  2.  Яких ви знаєте видатних етнографів і збирачів фольклору?
  3.  Назвіть найвідоміші історичні праці кінця XVIII – початку XIX ст. та їх авторів.
  4.  Що ви розумієте під академічним етапом українського визвольного руху?

  1.  Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

  1.  До складу яких іноземних держав входили українські землі наприкінці XVIII – у першій половині XIX ст?
  2.  Чому ідея соборності українських земель була актуальним питанням української історії?
  3.  Коли і за яких умов Українська православна церква була підпорядкована Московському патріархату?
  4.  Коли і за яких обставин утворилася Українська греко-католицька церква?

  1.  Вивчення нового матеріалу.

  1.  Російська панславістська, польська федеративна і українська слов’янофільська теорії.

Назва

Основні положення

Російська панславістська теорія

    Як ідеологія панславізм склався у Російській імперії у зв’язку з поразкою в Кримській війні 1853-1856 рр. і під впливом придушення польського повстання 1863-1864 рр. Ідеологами панславізму в Російській імперії стали російські дворяни М. Данилевський, В. Ламанський, М. Страхов, А. Кошелєв та ін. Вони вважали, що об’єднання слов’янських народів під егідою царської Росії має привести до їх русифікації, сприяти піднесенню ролі російської мови в галузі культури та політики.

    Теоретичні положення про самобутність історичного розвитку словянства слугували основою для політичних висновків про необхідність союзу всіх словянських народів на чолі з Росією, але без Польщі, яка через свою історичну долю нібито втратила словянський характер і належить до Заходу.

Польська федеративна теорія

    Мрії про відновлення Великої Польщі зумовили появу польської федеративної теорії. А. Товянський, К. Бродзінський уважали, що провідна роль в обєднанні словян має належати Польщі. Польські ідеологи висували ідею Словянських Сполучених Штатів без Росії.

Українська словянофільська теорія

    Словянофільство відіграло помітну роль у національному самоусвідомленні українців. Українська слов’янофільська теорія набула поширення в 1830-х роках і виявилася в діяльності як громадсько-культурних і політичних об’єднань (“Руська трійця”, Кирило-Мефодієвське братство), так і окремих діячів (М. Максимович, О. Бодянський, І. Срезневський).

    Новий сплеск українського словянофільства в середині 1870-х років тісно повязаний із національно-визвольною боротьбою південних словян. Слов’янофільський рух у Наддніпрянській Україні розгортався під впливом російського панславізму, а в Галичині – австрославізму. Його невід’ємною рисою було намагання використати досвід національного відродження слов’ян для утвердження самобутності українців і відстоювання їхніх прав серед європейських народів.

  1.  Шляхи мобілізації української нації в умовах модернізаційних трансформацій суспільства.

Два шляхи мобілізації:

  1.  соціальна мобілізація.
  2.  національна мобілізація.

  1.  Ідея соборності українських земель.

   Соборність – обєднаність, цілісність, неподільність суспільства й держави в Україні.

   Соборність України має кілька вимірів: соборність її землі; державність; громадскість; правова, політична і громадянська культура, духовність.

  1.  Релігійно-конфесійні проблеми в національному питанні.

    На Правобережжі діяла російська православна церква. Греко-католицька церква була заборонена на Правобережжі (1839).

    У Західній Україні діяла греко-католицька церква.

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів.

1. Що таке російська панславістська, польська федеративна і українська слов’янофільська теорії?

2. Які ви знаєте шляхи мобілізації української нації?

3. Що ви розумієте під соборністю українських земель?

4. Охарактеризуйте релігійну обстановку в Україні у XIX ст.

VI. Підсумок уроку.

VII. Домашнє завдання.

Параграф 2, пункти 2-5;

Реферати:

  1.  Історія утворення греко-католицької церкви.

  1.  Польське повстання 1830-1831 рр.

  1.  Три поділи Речі Посполитої: передумови, причини, наслідки, значення.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

25467. Философские основания и проблемы социальной работы 13.31 KB
  Философские основания и проблемы социальной работы Как система научных знаний соц. Первый раздел включает в себя методологические основы познания законы строгий общий категориальный аппарат; второй сведения практического применения общих теоретических положений относящихся непосредственно к соц. Соц.работник в любой из сфер своей деятельности так или иначе связан с человеком с взаимоотношениями между личностью и коллективом между соц.
25473. Сущность, функции и структура социальной работы 16.56 KB
  Сущность функции и структура социальной работы Социальная работа Холостова это разновидность человеческой деятельности цель которой оптимизировать осуществление субъективной роли людей во всех сферах жизни общества в процессе жизнеобеспечения и деятельности существования личности семьи социальных и др. специалисты стала затем особой профессией получившей название социальной работы. Данная функция ассоциируется с пониманием социальной работы как в узком так и в широком смысле слова; 4.Социальномедицинская функция организация...
25474. Структура социальной работы. Направлении уровни формы и методы социальной работы 13.46 KB
  Направлении уровни формы и методы социальной работы субъект содержание из вытекающих функций средства управление объект цельОбъект и предмет основополагающие категории развития теории социальной работы. Так в словаресправочнике по социальной работе отмечено: Объектом исследования социальной работы является процесс связей взаимодействий способов и средств регуляции поведения социальных групп и личностей в обществе. Представлен в современной России подсистемами социальной защиты дополнительного образования молодежной...