2342

Українські землі у складі Російської імперії.

Конспект урока

История и СИД

Мета: охарактеризувати стан українських земель наприкінці XVIII – у першій третині XIX ст., вивчити адміністративно-територіальний устрій та регіональний поділ українських земель у складі Російської імперії; висвітлити процес включення українських земель до складу Російської імперії.

Украинкский

2013-01-06

48.5 KB

97 чел.

Урок №5

Тема: Українські землі у складі Російської імперії.

Мета: охарактеризувати стан українських земель наприкінці XVIII – у першій третині XIX ст.; вивчити адміністративно-територіальний устрій та регіональний поділ українських земель у складі Російської імперії; висвітлити процес включення українських земель до складу Російської імперії.

Основні терміни і поняття: адміністративно-територіальний устрій; регіональний поділ; генерал-губернаторство; губернія; повіт; стан; населення; етнічний склад.

Обладнання: підручник, карта, атлас.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку.

  1.  Організаційний етап

  1.  Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

  1.  Коли і за яких обставин українські землі опинилися під владою Московської держави?

  1.  Яким був адміністративно-територіальний устрій українських земель за часів Гетьманщини?

  1.  Яким був етнічний склад населення українських земель у другій половині XVIII ст.?

  1.  Вивчення нового матеріалу.

  1.  Адміністративно-територіальний устрій та регіональний поділ українських земель. Включення українських земель до складу Російської імперії.

Адміністративно-територіальний поділ українських земель у складі Російської імперії:

   а) в регіональному плані:

--- Правобережжя;    --- Лівобережжя;     --- Слобожанщина;    --- Південь

   б) губернії:

--- Київська, Волинська, Подільська (Правобережжя) – Київське генерал-губернаторство;

--- Чернігівська, Полтавська (Лівобережжя) – Малоросійське генерал-губернаторство;

--- Слобідсько-Українська, з 1835 р. Харківська (Слобожанщина) – Малоросійське генерал-губернаторство;

--- Катеринославська, Таврійська, Херсонська (Південь) – Новоросійсько-Бесарабське, разом із Бесарабською областю.

  1.  Національне та соціальне становище українського населення.

10 млн. осіб.

Кін. XVIII ст.

20 млн. осіб.

Сер. XIX ст.

36 млн. осіб.

Кін. XIX ст.

   У кінці XVIII ст. українців у складі Російської імперії було 89 %, а наприкінці XIX ст. частка українців знизилася до 72,6 %.

Лівобережжя:

  •  98,1 % українців у 1795 р.
    •  решта росіяни та євреї.

Слобідська Україна:

  •  85,9 % українців.
    •  росіяни проживали тільки в місті Харкові та у східній частині регіону.
    •  євреї лише в містах Суми та Харкові.

Правобережжя:

  •  88 % українці.
    •  5 % поляки.
    •  євреї 3,5 % (на середину XIX ст. – 10 %).

Степова Україна:

  •  71,5 % українці.
    •  росіяни та молдовани 9 %.
    •  вірмени і цигани 3-4 %.
    •  1 % серби, поляки, болгари, німці, грузини, євреї, угорці.

Крим:

  •  250 тис. татар наприкінці XVIII ст.
    •  100 тис. татар на середину XIX ст.

Соціальна структура:

  •  дворянство.
    •  духівництво.
    •  купецтво.
    •  міщанство.
    •  селянство.

Селяни у складі населення Наддніпрянської України:

а) Правобережжя:

-- поміщицькі селяни – 20 %.

-- державні селяни – 58 %.

-- інше населення – 22 %.

б) Лівобережжя:

-- поміщицькі селяни – 12 %.

-- державні селяни – 32 %.

-- інше населення – 53 %.

в) Південь:

-- поміщицькі селяни – 24 %.

-- державні селяни – 25 %.

-- інше населення – 51 %.

  1.  Проникнення буржуазних рис повсякденного життя в побут жителів міста й села. Життя великих міст.
  2.  

Великі міста:

  •  Київ.
    •  Одеса.
    •  Львів.
    •  Бердичів.
    •  Харків.

    Більшість міст була невеликими, їхнє населення рідко перевищувало 1-2 тис. осіб.

  1.  Закріплення нових знань і вмінь учнів.

  1.  Які українські землі, що раніше входили до складу Речі Посполитої відійшли після поділів цієї держави до Російської імперії?

  1.  Розкажіть про адміністративно-територіальний устрій та регіональний поділ українських земель у складі Російської імперії.

  1.  Назвіть національний склад населення України в першій половині XIX ст.

  1.  Яким був соціальний склад населення України в першій половині XIX ст?

  1.  Назвіть прояви проникнення буржуазних рис повсякденного життя у побут жителів міста й села в першій половині XIX ст.

  1.  Підсумок уроку.

  1.  Домашнє завдання.

Параграф №3.

Реферат на тему: Одеса у XIX ст.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

31003. Ощущения и Восприятие 25.5 KB
  Актуальность выбранной темы заключается в том что ощущая воспринимая наглядно представляя себе любой предмет любое явление человек должен както анализировать обобщать конкретизировать другими словами мыслить о том что отражается в ощущениях и восприятиях. Следовательно без участия психических процессов: восприятия и ощущения человеческая деятельность невозможна. Вопросы рассматриваемые в ходе лекции: Общая характеристика Ощущения и Восприятие Свойства восприятия Виды восприятия Свойства ощущений Виды ощущений Общая...
31004. История возникновения и развития Веб 106.09 KB
  История возникновения и развития Веб 1. Была запущена первая вебслужба электронной почты – HoTMaiL. Появился iPhone который почти полностью отвечает за повышенный интерес к мобильным вебприложениям. Логическая модель Всемирная паутина World Wide Web Веб [20] – распределенная система предоставляющая доступ к связанным между собой документам расположенным на различных компьютерах подключенных к Интернету.
31005. Лабораторная диагностика микоплазмозов 210 KB
  Животных вакцинированных против хламидийного аборта серологически не исследуют в течение одного года после вакцинации. Молекулярногенетический метод Метод предназначен для выявления ДНК хламидий с помощью полимеразной цепной реакции ПЦР в патологическом материале от животных. При получении нарастания титра антител в парных пробах сыворотки крови больных или переболевших животных в РДСК РНСК РНГА ИФА в два и более раз диагноз считают предварительным а окончательным после получения положительного результата любого прямого метода...
31006. ОСНОВЫ ИНФОРМАТИЗАЦИИ ОБЩЕГО СРЕДНЕГО ОБРАЗОВАНИЯ 8.94 MB
  Переход от разрозненного использования средств ИКТ к системной информатизации образования. Средства информатизации образования Информационные и коммуникационные технологии ИКТ с каждым днем все больше проникают в различные сферы образовательной деятельности. В большинстве случаев использование средств информатизации оказывает реальное положительное влияние на интенсификацию труда учителей школ а также на эффективность обучения школьников. В основе средств ИКТ используемых в сфере общего среднего образования находится персональный...
31007. Информатика. Строение ПК 161.5 KB
  Процессор – это мозг ПК (ЦБУ), он выполняет вычисления и обработку внутреннего и внешнего оборудования. Процессор должен соответствовать материнке. В настоящее время на рынке процессоров доминируют две компании – Intel и AMD
31008. Социология права УЧЕБНО-МЕТОДИЧЕСКИЙ КОМПЛЕКС ДИСЦИПЛИНЫ 1.49 MB
  Социологию права можно определить как отрасль общей социологии — подобно экономической социологии, социологии образования, религии и т.д. Это частносоциологическая дисциплина, предмет изучения которой составляют правовые явления. Однако граница между правом и обычаем, между юридической и общей социологией всегда остается прозрачной.
31009. ПСИХОЛОГІЯ ВЗАЄМОДІЇ ЛЮДЕЙ В СОЦІАЛЬНИХ ГРУПАХ 46.95 KB
  Поняття про групи колектив їх типологія характеристика. Людина живе і діє не сама по собі а в групі і формується як особа під впливом групи оточення. Більш того все життя людини можна уявити як життя в тих чи інших групах з їх внутрішньо груповими зв’язками відносинами субординацією очікуваннями і соціальними ролями запропонованими кожному члену групи. Суб’єктивні фактори формування групи без соціальної характеристики: 1.
31010. Методы лабораторной диагностики болезней пчел и рыб 78.5 KB
  Диагноз на американский гнилец ставят на основании эпизоотологических данных характерных признаков поражения расплода и результатов лабораторного исследования. Для исследования в лабораторию направляют образцы сотов размером 10 х 15 см с больными и погибшими личинками. Заплесневевший материал для исследования непригоден. ПЕРВЫЙ ДЕНЬ ИССЛЕДОВАНИЯ: Готовят мазки из массы разложившихся личинок или сухих корочек.