2345

Початок національного відродження

Конспект урока

История и СИД

Мета: ознайомити учнів із процесом розвитку національної ідеї в суспільно-політичному русі України першої половини XIX ст. та внеском її видатних представників у цей процес, ознайомити учнів із діяльністю українського дворянства щодо відновлення автономних прав України наприкінці XVIII ст.

Украинкский

2013-01-06

54 KB

27 чел.

Урок №8

Тема: початок національного відродження.

Мета: ознайомити учнів із процесом розвитку національної ідеї в суспільно-політичному русі України першої половини XIX ст. та внеском її видатних представників у цей процес; ознайомити учнів із діяльністю українського дворянства щодо відновлення автономних прав України наприкінці XVIII ст.

Основні терміни і поняття: національна ідея, суспільно-політичний рух, русифікація, культурне відродження, автономія.

Обладнання: підручник, карта, атлас.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку.

  1.  Організаційний етап.

  1.  Перевірка домашнього завдання.

  1.  Україна у російсько-турецькій війні 1806-1812 рр.

  1.  Проаналізуйте умови Бухарестського мирного договору 1812 р.

  1.  Яке місце в планах Наполеона I Бонапарта належало Україні?

  1.  Україна у російсько-турецькій війні 1828-1829 рр.

  1.  Проаналізуйте умови Адріанопольського мирного договору 1829 р.

  1.  Розкажіть про Азовське козацьке військо.

  1.  Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

  1.  Пригадайте, як козацька старшина боролася за відновлення державних прав України у XVIII ст.

  1.  Що таке національне відродження? На які етапи його поділяють?

  1.  Вивчення нового матеріалу.

  1.  Національна ідея в суспільно-політичному русі України.

      Національна ідея – ідея збереження й розвитку національної культури,

мови, традицій, необхідності національної держави й утвердження її як рівноправного та повноправного члена світового співтовариства. Основним завданням щодо реалізації національної ідеї було формування еліти суспільства, яка уособлює націю.

     Суспільно-політичний рух – своєрідна форма прояву політичної активності людей. Спільна діяльність людей, що різняться своїми ідейними засадами, цілями та способами досягнення мети, кількістю та роллю в політичному житті.

  1.  Історія Русів

Історія Русів:

  •  охоплює період з часів давніх словян до ліквідації в 1760-х роках Гетьманщини;

  •  основна ідея твору – ствердження права кожного народу на самостійний державно-політичний розвиток;

  •  найбільш ймовірні автори твору – Г. Кониський, Г. Полетика, М. Репнін;

  •  період написання – 1760-1820 рр.

  1.  Заходи українського дворянства щодо відновлення автономії України.

        а) місія В. Капніста в Берліні.

        б) діяльність Новгород-Сіверського патріотичного гуртка.

      У квітні 1791 р. В. Капніст разом зі своїм братом Петром за дорученням українських патріотичних кіл у Берліні вів переговори з представниками пруських урядових кіл, у тому числі й з міністром закордонних справ (канцлером) Пруссії І.-Ф. Герцбергом про можливість надання допомоги українському національно-визвольному рухові у випадку відкритого збройного виступу проти російського самодержавства.

    Проте відповідь була обережною: пропонувалося повернутися до цього питання, якщо дійсно почнеться пруссько-російська війна. Однак незабаром пруссько-російські відносини нормалізувалися.

Новгород-Сіверський патріотичний гурток:

  •  завдання – розвиток національної культури і здобуття незалежності;

  •  члени гуртка – А. Гудович, Г. Долинський, Г. Калинський, О. Лобисевич, М. Миклашевський, Ф. Туманський та ін.;

  •  твори, що поширювали – патріотичні публіцистичні твори, праці з історії та етнографії України (“Записки про Малоросію Я. Марковича, Вергілієві Пастухи О. Лобисевича, Історія Русів).

  1.  Українське культурне відродження на Слобожанщині.

   1805 р. – відкриття у Харкові з ініціативи відомого громадського діяча і вченого Василя Каразина (1773-1842) Харківського університету.

Внесок української інтелігенції у збереження і розвиток української мови і культури в першій половині XIX ст.

Прізвища вчених

Внесок у збереження і розвиток української мови і культури

Є. Філомафітський, професор зі всесвітньої історії та стародавньої географії

Засновник першого в Україні масового журналу Український вісник” (Харків, 1816-1819 рр.)

О. Павловський, учений мовознавець

У Петербурзі з 1818 р. видав книгу “Граматика малоросійськогонаріччя або граматичний показ існуючих відмінностей, які віддалили малоросійське наріччя від чистої російської мови”

М. Цертелєв, фольклорист, один із перших дослідників і видавців української народної поезії

У Петербурзі видав у 1819 р. збірку Досвід збирання старовинних малоросійських пісень

І. Срезневський, історик

У Харкові в 30-х роках XIX ст. була видана тритомна фольклорна збірка Запорозька старовина

М. Максимович, історик, фольклорист, етнограф

Збірки “Малоросійські пісні”, “Українські народні пісні”, “Збірник українських пісень”

М. Костомаров, історик, етнограф

У 1843 р. опублікував дослідження української народно-політичної творчості

Невідомий автор

Історико-публіцистичний твір Історія Русів

Д. Бантиш-Каменський, історик, археограф

У 1822 р. і 1830 р. написав і видав чотиритомну Історію Малої Росії

М. Маркевич, історик, етнограф

У 1842-1843 роках написав і видав пятитомну Історію Малоросії

  1.  Закріплення нових знань і вмінь учнів.

  1.  Поясніть поняття національна ідея, суспільно-політичний рух, автономія.

  1.  Які заходи здійснювало українське дворянство щодо відновлення автономії України?

  1.  Підсумок уроку.

  1.  Домашнє завдання.

Параграф 6.

Реферат на тему: Діяльність Новгород-Сіверського патріотичного гуртка.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

61562. Город и село 17.75 KB
  Цель урока: Задачи: Образовательные: усвоение понятий город село формирование информационной компетентности перевод информации из графического представления в текстовое и наоборот коммуникативной...
61563. Знакомимся с риторикой и учебником 33.94 KB
  Этап урока Деятельность учителя Деятельность ученика Результат совместной деятельности Организационный момент Здравствуйте ребята меня зовут Ольга Вячеславовна и сегодня на уроке нашей темой будет.
61564. Сочинение по картине В. М. Васнецова «Снегурочка» 23.32 KB
  Цель: познакомит с творчеством художника; учить детей осмысливать содержание картины; совершенствовать умения подбирать необходимые для описания и повествования слова...
61566. Электризация объектов 37.46 KB
  Цель занятия: формирование элементарных представлений об электризации трением и о существовании двух видов электрических зарядов.
61567. Класс Двудольные. Семейство Крестоцветные 18.67 KB
  Задачи: познакомить учащихся с отличительными признаками и типичными представителями растений семейства Крестоцветных; научить составлять морфологическое описание растения.
61568. Theatre 17.09 KB
  1. Can we say that theatres in London are quite different from that in other countries? 2. What opportunity do you have, if you want to spend an enjoyable evening? 3. Where are the best seats at the theatres?