2354

Соціально-економічне становище українського населення під владою Австрійської та Російської імперій і соціальні рухи

Конспект урока

История и СИД

Мета: проаналізувати причини розгортання селянського руху, розкрити хід і наслідки соціальної боротьби в Україні в першій половині XIX ст., довести, що колонізаторська політика Російської та Австрійської імперій на українських землях призвела до посилення національного та соціального гніту, з’ясувати форми й характер протесту українського населення.

Украинкский

2013-01-06

41 KB

71 чел.

Урок №15

Тема: соціально-економічне становище українського населення під владою Австрійської та Російської імперій і соціальні рухи.

Мета: проаналізувати причини розгортання селянського руху, розкрити хід і наслідки соціальної боротьби в Україні в першій половині XIX ст.; довести, що колонізаторська політика Російської та Австрійської імперій на українських землях призвела до посилення національного та соціального гніту, з’ясувати форми й характер протесту українського населення, ознайомитися з найбільшими заворушеннями козаків, селян та військових поселенців в Україні в першій половині XIX ст.

Основні терміни і поняття: національний гніт, соціальний гніт, соціальні рухи, військові поселенці, селянські виступи, опришки.

Обладнання: підручник, карта, атлас.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку.

  1.  Організаційний етап.

  1.  Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

  1.  Яким був характер політики Російської імперії щодо України за правління Катерини II?

  1.  Що таке соціальна боротьба? Якою вона була в Україні наприкінці XVIII ст?

  1.  Які зміни в становищі селянства Західної України відбулися в ході урядових реформ 1770-1780-х років?

  1.  Чи ліквідували ці реформи незадоволення західноукраїнського селянства своїм становищем?

  1.  Вивчення нового матеріалу.

  1.  Форми й характер протесту козаків, селян та військових поселенців.

Форми і характер протесту:

  •  скарги цареві, губернаторам, повітовим приставм, іншим посадовим особам та в установи управління;

  •  відмови платити оброк;

  •  відмови відбувати панщину та інші повинності;

  •  підпали поміщицьких маєтків;

  •  фізична розправа з поміщиками та їх управителями;

  •  масові втечі ( найбільш поширена форма боротьби);

  •  збройний опір поміщикам;

  •  напади на поміщицькі маєтки і відкриті масові повстання.

Виступи селян:

  •  1813 р. – жителі села Олександрівка Словяносербського повіту вбили свого поміщика князя Шахматова;

  •  Найбільшим селянський рух був у 40-50-ті роки XIX ст., у зв’язку із Інвентарними правилами на Правобережжі;

  •  та ін.

Виступи козаків, військових поселенців:

  •  1817 р. – бузькі військові поселенці;

  •  1817-1818 рр. – балакліївські військові поселенці;

  •  1819 р. – чугуївські військові поселенці;

  •  1829 р. – шебелинські військові поселенці;

  •  та ін.

Всі вони завершилися поразкою.

  1.  Селянські виступи під проводом У. Кармалюка.

Повстання під проводом У. Кармалюка:

  •  керівник – Устим Кармалюк;

  •  місце повстання – Поділля, також Волинь і Київщина;

  •  хронологічні межі – 1813-1835 рр.;

  •  закінчилося поразкою.

  1.  Київська козаччина.

Київська козаччина:

  •  хронологічні межі – 1855 р.;

  •  місце поширення – Васильківський повіт Київської губернії;

  •  привід до повстання – 29 січня 1855 р. царський маніфест про створення державного морського оплчення в Петербурзькій і Архангельській губерніях;

  •  закінчилося поразкою.

  1.  Селянські виступи в Галичині, Буковині, Закарпатті.

Галичина:

  •  Комарнівське селянське заворушення (1817-1822 рр.). Воно відбулося в Комарнівському володінні графа А. Лянцкоронського;

  •  Галицьке селянське заворушення (1822 р.);

  •  Чортківське заворушення (1838 р.).

Буковина:

  •  повстання під проводом Лукяна Кобилиці (1812-1851 рр.) – 40-ві роки XIX ст.

Закарпаття:

  •  холерні бунти (1831 р.).

  1.  Закріплення нових знань і вмінь учнів.
  2.  Які форми протесту були у селян?

  1.  Що ви знаєте про повстання під проводом У. Кармалюка?

  1.  Що таке Київська козаччина?

  1.  Хто такий Л. Кобилиця?

  1.  Що таке холерні бунти?

  1.  Підсумок уроку.

  1.  Домашнє завдання.

Параграф 12.

Реферат на тему:

  1.  Устим Кармалюк.

  1.  Лук’ян Кобилиця.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

60788. Интерполяция результатов эксперемента 114.5 KB
  Цель работы: Изучение методов обработки результатов физических экспериментов с применением интерполяции. Получение аналитической функции описывающей закон изменения измеряемой величины.
60789. Дмитро Луценко – поет-лірик, поет-пісняр 84.5 KB
  Особливо мене схвилювали поезії про війну. Я так ніжно кохав свою дорогу матусю Щоразу коли згадую її гірку долю у мене в душі щось перевертається. Того ж вечора були написані слова: Грає море зелене Тихий день догора Дорогими...
60791. Массивы. Ввод и вывод массивов 484.5 KB
  Объявление массива Массив как и любая переменная программы перед использованием должен быть объявлен в разделе объявления переменных. В общем виде инструкция объявления массива выглядит следующим образом...
60794. There is/there are. Plurals. Prepositions. Present Simple 2.64 MB
  Оборот there is/there are используют, когда хотят сказать, что что-то или кто-то (лица, предметы) существуют или находятся где-то в определенном месте или отрезке времени. There is используется перед неисчисляемыми сущ., и сущ. в единственном числе.
60795. МИНУТА ГИМНАСТИКИ УМА КАК ОДИН ИЗ ПРИЁМОВ АКТИВИЗАЦИИ ВНИМАНИЯ 183 KB
  Примеры заданий Решить анаграммы и исключить лишнее слово. Слово анаграмма греческого происхождения означает перестановку букв в слове приводящую к другому слову например решить анаграмму...