2356

Національно-визвольний рух на західноукраїнських землях під час революції 1848-1849 рр. в Австрійській імперії

Конспект урока

История и СИД

Мета: з’ясувати причини розгортання революції 1848-1849 рр. на західноукраїнських землях; показати роль Головної руської ради в розгортанні українського національно-визвольного руху.

Украинкский

2013-01-06

42 KB

119 чел.

Урок №17

Тема: національно-визвольний рух на західноукраїнських землях під час революції 1848-1849 рр. в Австрійській імперії (урок №1).

Мета: зясувати причини розгортання революції 1848-1849 рр. на західноукраїнських землях; показати роль Головної руської ради в розгортанні українського національно-визвольного руху.

Основні терміни і поняття: національно-територіальна автономія, національно-визвольний рух, культурно-освітній рух, весна народів.

Обладнання: підручник, карта, атлас.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку.

  1.  Організаційний етап.

  1.  Перевірка домашнього завдання.

  1.  Охарактеризуйте програмні документи Кирило-Мефодіївського братства.

  1.  Хто такий М. Костомаров?

  1.  Чим завершилася діяльність Кирило-Мефодіївського братства?

  1.  Вивчення нового матеріалу.

  1.  Розгортання революції 1848-1849 рр. на західноукраїнських землях:

а) скасування кріпацької залежності селян і панщини;

б) пожвавлення культурно-освітнього руху. Вихід першої української газети Зоря Галицька.

Причини революції:

  •  ліквідація феодально-кріпосницьких відносин;

  •  національне визволення.

Події скасування панщини:

  •  18 березня 1848 р. – скасування панщини в Закарпатті;

  •  17 квітня 1848 р. – скасування панщини в Східній Галичині;

  •  9 серпня 1848 р. – скасування панщини в Північній Буковині.

Загальна кількість землі, що отримали селяни:

  •  Східна Галичина – 56 %;

  •  Закарпаття – 30 %;

  •  Північна Буковина – 46 %.

  Сервітути – ліси, пасовиська, які раніше були спільною власністю селян і землевласників, залишалися за поміщиками.

Газета Зоря Галицька:

  •  виходила – 1848-1857 рр. у Львові;

  •  матеріали, що друкувалися – економічні, культурно-освітні теми; матеріали з історії України; твори М. Шашкевича, М. Устияновича, І. Духновича, переклади А. Міцкевича, Ф. Шіллера;

  •  та ін.

  1.  Зв’язки діячів українського руху Наддніпрянщини з лідерами чеського і південнослов’янського відродження.

  1.  Утворення та діяльність Головної руської ради.

   2 травня 1848 р. у Львові була заснована перша легальна політична організація українців Галичини – Головна руська рада (ГРР).

Мета діяльності – представлення інтересів українців Галичини перед урядом у Відні.

Головна руська рада:

  •  входило 30 чоловік;
  •  Г. Яхимович (єпископ) – перший голова ГРР;

  •  вимоги:  

а) поліпшення правового й матеріального становища греко-католицького духівництва;

б) поділ Галичини на українську (Східна) та польську (Західна);

в) обєднання української Галичини з Закарпаттям під владою Австрії;

           г) друкований орган – газета Зоря Галицька.

Досягнення Головної руської ради:

  •  1848 р. – запровадження навчання українською мовою в народних школах;

  •  викладання української мови в гімназіях;

  •  1849 р. – відкриття кафедри української мови і літератури у Львівському університеті;

  •  1848 р. – був скликаний Собор руських вчених (інтелігенція) у Львові, де було засновано Галицько-руську матицю – товариство для видання популярних книг для народу.

  У 1851 р. Головна руська рада саморозпустилася, тому що в Австрії було відновлено абсолютизм.

  1.  Закріплення нових знань і вмінь учнів.

  1.  Чому австрійський уряд був зацікавлений у розпалюванні ворожнечі між Головною руською радою і Українською радою народовою?

  1.  У чому полягає історичне значення діяльності Головної руської ради?

  1.  Які чинники впливали на розгортання українського національного руху в Західній Україні?

  1.  У чому полягає історичне значення Галицько-руської матиці та відкриття у Львівському університеті кафедри української мови та літератури?

  1.  Підсумок уроку.

VI. Домашнє завдання.

Параграф 14.

Реферат на тему: Діяльність Головної руської ради.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

61641. Your Sweet Teeens 22.04 KB
  Who do you think are very talkative? Who are they? Do you feel anxious all the time and worried by things? Do you feel anxious if you don’t know how to cope with some problems?
61642. Фотосинтез 42.12 KB
  Цель урока: формирование знаний о воздушном питании растений. Воспитание нравственно-этических качеств личности школьника через умение слушать и слышать.
61643. Особенности композиции рассказа Толстого «После бала» 14 KB
  Что же послужило источником для создания рассказа Известно что зерном повествования явилась история которая произошла со старшим братом писателя Сергеем Николаевичем. Но есть основание думать что источником рассказа была и жизнь отца Толстого.
61646. Норма и отклонение в физическом, психическом, интеллектуальном и речевом развитии человека 38.2 KB
  Понятие коррекционно-развивающей работы с детьми. Норма и отклонения в физическом, психическом, интеллектуальном и речевом развитии человека. Категории и классификации нарушений, отклонений в развитии человека.
61647. Рынок как особый институт экономической системы 21.73 KB
  В широком Рынок это весь сложный механизм движения благ и услуг в форме товаров и денег в рамках всего общественного воспроизводства на всех уровнях экономической системы данного общества. Рынок механизм соединяющий производителей интерес потребителей.
61648. Путешествие в теплые края 17.69 KB
  Цель: Познакомить детей с природой жаркого тропического пояса его особенностями и обитателями. Задачи: Воспитательная: воспитывать бережное отношение к природе; Образовательная: познакомить детей с природой жаркого тропического пояса его особенностями и обитателями...
61649. Письмо строчной и заглавной Т - т 27.42 KB
  Сформировать в памяти ясный четкий образ буквы. Учитель предупреждает детей о том что каждая строка в стихотворении начинается с большой буквы и с новой строки.