2376

Суспільно-політичний рух у 70-90-х роках XIX ст.

Конспект урока

История и СИД

Мета: проаналізувати основні складові суспільно-політичного руху в 70-90-х роках XIX ст. в Україні, на прикладах видатних діячів суспільно-політичного життя України другої половини XIX ст. показати роль особи в історії, дослідити вплив Емського указу на розвиток української культури.

Украинкский

2013-01-06

40 KB

99 чел.

Урок №36

Тема: суспільно-політичний рух у 70-90-х роках XIX ст.

Мета: проаналізувати основні складові суспільно-політичного руху в 70-90-х роках XIX ст. в Україні; на прикладах видатних діячів суспільно-політичного життя України другої половини XIX ст. показати роль особи в історії; дослідити вплив Емського указу на розвиток української культури.

Основні терміни і поняття: національна ідея, культурно-освітній рух, інтелігенція, народники.

Обладнання: підручник, карта, атлас.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку.

  1.  Організаційний етап.

  1.  Перевірка домашнього завдання.

  1.  Порівняйте ідейні засади та світоглядні позиції москвофілів і народовців.

  1.  Визначте історичне значення діяльності товариства Просвіта.

  1.  Чому польське повстання 1863-1864 рр. не здобуло підтримки серед українського населення.

  1.  Вивчення нового матеріалу.

  1.  Відродження громадівського руху в 70-90-х роках XIX ст.

  1.  Заснування і діяльність Південно-Західного відділу Російського географічного товариства.

   1873 р. – у Києві було засновано Південно-Західний відділ Російського географічного товариства.

  Голова відділу – Григорій Галаган.

  Свої дослідження вчені відділу друкували в “Записках Південно-Західного відділу”.

  1.  Київський телеграф.

    1859-1876 рр. – роки існування газети Київський телеграф, з1874 р. вона була неофіційним друкованим органом Київської громади.

Редакційний комітет:

  •  М. Драгоманов;

  •  М. Зібер;

  •  Ф. Вовк;

  •  П. Чубинський;

  •  М. Лисенко;

  •  П. Житецький.

  1.  Емський указ.

Емський указ:

  •  заборона ввозу з-за кордону книг на українській мові;

  •  заборонити друкувати твори на українській мові в межах імперії, крім:

а) історичних документів і памяток;

б) творів красного письменства, після дозволу.

  •  заборонити вистави на українській мові;

  •  заборонити друкувати тексти на українській мові до музикальних нот;

  •  припинити видання газети Київський телеграф.

  1.  Російський громадсько-політичний рух народників в українських землях.

    Народництво – напрямок у суспільному русі пореформеної Росії, що охопив в основному інтелігентів-різночинців. Грунтувався на системі поглядів про особливий, самобутній шлях розвитку Росії, здатної, минаючи стадію капіталізму й опираючись на селянську общину, створити “розумно організоване” соціалістичне суспільство.

Напрямки народництва:

  •  бунтарський напрямок. Михайло Бакунін вирішальну роль у боротьбі за перебудову світу відводив народу. Він закликав інтелігенцію йти в народ та підняти селян на бунт з метою знищення держави;

  •  пропагандистський напрямок. Петро Лавров вважав, що народ ще не готовий до революції. Тому критично мислячі особистості – революціонери повинні підготувати народ для сприйняття нових ідей методом пропаганди;

  •  змовницький напрямок. Петро Ткачов був ідеологом тактики змови в народницькому русі. Він вважав, що народ не здатний на самостійні дії. Замість народу повинна діяти невелика група революціонерів, що зможе скинути царський режим і почати соціалістичні перетворення.

  1874 р. – Ходіння в народ.

Представники народників в Україні:

  •  В. Дебогорій-Мокрієвич;

  •  Я. Стефанович;

  •  Л. Дейч;

  •  І. Бохановський.

  1.  Закріплення нових знань і вмінь учнів.

  1.  Що зумовило відродження громадівського руху?

  1.  Визначте історичне значення діяльності Південно-Західного відділу Російського географічного товариства.

  1.  Визначте роль Київського телеграфу в суспільному житті України.

  1.  Проаналізуйте причини прийняття і наслідки для України Емського указу 1876 р.

  1.  Схарактеризуйте основні течії народницького руху.

  1.  Визначте головні причини занепаду народницького руху.

  1.  Підсумок уроку.

VI. Домашнє завдання.

Параграф 28.

Реферат на тему: Ходіння в народ – метод діяльності народників 1870-х років.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

62355. Требования к уроку русского языка 19.91 KB
  Общедидактические требования к уроку широко освещенные в педагогической литературе получают частно-методическую конкретизацию применительно к урокам рассматриваемой дисциплины. Сам по себе интересный в воспитательном отношении языковой материал не решает воспитательных задач урока...
62356. ТРЕБОВАНИЯ К УРОКУ РУССКОГО ЯЗЫКА В НАЧАЛЬНЫХ КЛАССАХ 33.42 KB
  Целенаправленность чёткость и логика урока Вопросы для анализа самоанализа урока: Какие цели поставлены учителем на уроке Соответствуют ли они теме и требованиям учебной программы Цели сформулированные учителем при подготовке к уроку должны соответствовать теме урока и требованиям учебной программы.
62357. Тренировочные упражнения к уроку русского языка в 11 классе 20.67 KB
  Много ошибок допускается при работе с предложением такого типа: Опровергая общее утверждение 1 приведите хотя бы один довод против. А в варианте 1 ответа предложение определённо-личное то есть подлежащего нет но сказуемое глагол 2ого лица множественного числа косвенно его выражает опровергая приведите довод против.
62358. Робота з природним матеріалом. Флоромозаїка з насіння 1.93 MB
  Мета: дати учням поняття про флоромозаїку; розширити знання про історію виникнення мозаїки; навчити дітей виготовляти композицію з насіння: Квітка осені сприяти розвитку уяви фантазії мислення уваги естетичного смаку образного мислення; мілкої моторики мязів пальців; сприяти вихованню охайності уважності та інтересу до роботи.
62361. Вправи та задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання. Кругові вирази. Побудова геометричних фігур за зразком 594.61 KB
  Діти до нас сьогодні в гості завітав космонавт. Лист Любі діти я тільки прилетів з дуже далекого космосу. На яке число ми щойно збільшували і зменшували інші числа на 6 Діти відкрийте свої зошити знайдіть новий робочий рядок і запишіть каліграфічно це число в рядок через клітинку.