2691

Український ярмарок

Конспект урока

Краеведение и историческая этнография

Український ярмарок Мета: Виявити та узагальнити ознаки осені в природі, сприяти розвиткові творчих здібностей учнів; виховувати любов і повагу до природи. Формувати уміння розкрити красу пори року. Виховувати любов до рідної природи, бажання оберіг...

Украинкский

2014-05-07

33.5 KB

6 чел.

Український ярмарок

Мета: Виявити та узагальнити ознаки осені в природі; сприяти розвиткові творчих здібностей учнів; виховувати любов і повагу до природи. Формувати уміння розкрити красу пори року. Виховувати любов до рідної природи, бажання оберігати її.

Обладнання: плакати з теми, кошик, овочі, фрукти, емблеми, кросворди, малюнки осені.

Вид заняття: розповідь.

Використана література: «Початкове навчання та виховання» жовтень 2007; Т.А.Федорченко, ЗОШ І-ІІІ ст. №97, м. Донецьк;

Хід заняття

І Організація групи.

Добрий день вам, діти. складіть всі свої речі на край парти, і приготуйтесь слухати.

ІІ Повідомлення теми. Мотивація роботи.

Прийшла чудова пора в природі. Осінь змінила кольори листя дерев і кущів, траву. Яких тільки кольорів немає: жовті, оранжеві, червоні, золоті! Осінь – щедра пора року. Вона дарує нам не тільки розмаїття кольорів:

Щедра осінь і багата

З подарунками прийшла...

Тож дозвольте запитати:

Що нам осінь принесла?

− Що нам приносить осінь? (Яблука, груші, виноград, помідори, огірки, буряк).

Зараз ми перевіримо як ви знаєте прикмети. Я буду читати по одній, якщо прикмета відноситься до осені ви плескаєте в долоні, якщо ні - то не плескаєте.

Павутина на рослинах — на останнє тепло.

Собака качається — на сніг.

Снігур цвірінькає під вікном — на відлигу.

Морозний іній на траві — на дощ.

Перший весняний грім — на тепло.

Ластівка прилетіла — скоро грім загримить.

Біла акація вся обліплена бджолами — на дощ.

ІІІ Робота над темою заняття.

Один з звичаїв осені є збирання урожаю. Збирання врожаю традиційно в Україні закінчувалось яскравими, багатими ярмарками. Землероби, народні умільці, крамарі виставляли і продавали кращі свої добутки.

Зранку тягнулись на ярмарок вози з сіллю, борошном, глечиками, макітрами, сукнями, різною худобою.

Півдня тяглись і тяглись обози, а люди все йшли та й йшли, їхали та їхали. Одні їхали, щоб купити, інші — себе показати, треті — продати, а багато народу йшло пісень поспівати і народний театр подивитись, в різні ігри пограти, позмагатись.

Обряди жнив та збирання врожаю

За тиждень після «Петра» в Україні починалися жнива, на полі з'являлися люди в широких білих штанях, у полотняних сорочках, із косами в руках,— косарі; вони вдаряли своїм гострим знаряддям по сухих стеблах дозрілого хліба, й довгий рівний покіс, як простелений рушник, лягав стрічкою за кожною косою.

Дівчата й молодиці виходили на ниву з серпами; жнучи, вони спритно клали сніп за снопом.

Дожинаючи ниву, женці залишали трохи недожатих стебел із колосками «Спасові на бороду». Те недожате колосся вони зв'язували у пучок червоною ниткою або виплітали колосся у китицю, ніби бороду, й пригинали колосся до землі — це і є «Спасова борода». «Бороду» оздоблювали стрічками й квітами. Потім ще й приказували: «Роди, Боже, на всякого долю: бідного й багатого».

Збираючи врожай не тільки поля, а й городу або саду, за нашим народним звичаєм, годиться щось залишити «на пні», в землі чи на дереві. Існує повір'я, що коли забрати геть усе до краю, то наступного року не вродить.

Жнива скінчились. Поля густо вкриті копами. Високі вози везуть урожай з поля додому. В той день, як скінчилися жнива, дожали останню ниву, женці ходять полем, збирають колоски, плетуть один спільний вінок із того колосся і співають:

Кінець нивочці, кінець,

Будемо плести вінець.

Добре нам було якати,

Бо було з ким розмовляти.

Коли вінок готовий, дівчата й молодиці обирають з-поміж себе найкращу дівчину, кладуть їй на голову вінок: пускають її вперед, а вже за нею на певній відстані йдуть женці. З піснями женці йдуть у село, підходять до двору господаря, заходять на подвір'я, стають перед хатою й співають:

Вийди, господарю, в цей час,

Викупи вінок у нас.

Дай нам грошик битий

За цей вінок витий.

Господар виходить із хати, бере вінок й запрошує до хати женців, де вже накриті столи й приготовлений смачний обід.

Після жнив повсюди по Україні починаються великі ярмарки, де кращі господарі демонструють свої багатства, що були вирощені на полях, в садах, на городах.

Починався ярмарок веселими закличками. Ось одна з них

Увага, спішіть, поспішайте,

Господарі, гості,— глядіть, не минайте.

На ярмарок прошу гуртом, поодинці:

Чекають на вас там чудові гостинці.

Так починається ярмарок — шумне, веселе свято, що є сповненим сміху, пісень, гумору. Торгівля відбувалася цікаво, приправлена то байкою, то жартом, а то й сваркою.

ІV Підсумки. Заохочення. Кцінювання роботи учнів.

Тож сьогодні ми подорожували осіннім ярмарком. Ви всі дуже добре працювали.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

22006. Швейцария в XVI в. 52.5 KB
  Торговля содействовала развитию кредита так как Цвингли и Кальвин отвергли запрет . Ульрих Цвингли 14841531 сын сельского старосты окончил латинскую школу в Берне в Базельском и Венском университетах связан с Эразмом магистр свободных искусств увлекался гуманистическими штудиями. У Цвингли не было ничего из мистического созерцания Лютера. Цвингли свои взгляды изложил в 67 тезисах 1523 г.
22007. Япония в III-VIII –XII вв. 64 KB
  Заселение овов Японии началось давно. в Японии образовался племенной союз занимавший ов Кюсю или по мнению других южную часть ова Хонсю провинции Ямато Коти Эцу. По синтоизму японская нация ведет свое происхождение от богиги Солнца Аматэрасу потомком которой был легендарный император Японии Дзиммутэнно 660 г. Особенность исторического развития Японии состоит в том что первобытнообщинный строй трансформировался в феодальный минуя рабовладельческий.
22008. Япония в XIV-XVI вв. 78 KB
  Таким образом появление новой сёгунской династии не означало централизации страны. Вся остальная часть страны находилась в руках местных феодалов. Посевы хлопчатника до этого сеяли эту культуру только в южной части страны появились и в восточной части страны. Встал вопрос об объединении страны.
22009. Международные отношения в средние века. Итальянские войны 116.5 KB
  Примером является империя Карла V. Таким образом накануне похода Карла VIII Италия разделилась на 2 лагеря Милан Венеция Рим с одной стороны и Неаполь Флоренция с другой. Флорентийцы восстали и изгнали Медичи Флоренция встретила Карла VIII не как завоевателя а как союзника хотя и пришлось выполнить ряд тяжелых условий выплатить 120. Задача флорентийского правительства Пьетро Каппони видело главную задачу в том чтобы скорее выпроводить Карла VIII из Флоренции и из Тосканы.
22010. Нидерландская буржуазная революция 133 KB
  Расширялось стойловое содержание скота Голландия а ломовые лошади из Голландии Фрисландии Зеландии шли даже на экспорт. они исполнялись с непреклонной жестокостью и среди уголовных приговоров суда Голландии 2030х гг. Флот одной Голландии в 60 г. Среди городов Голландии на первое место постепенно выдвигается Амстердам по объемам морского флота мореходства рыболовства он перегнал все остальные города.
22011. Османская империя в XIII-первой половине XVII вв. 94 KB
  Расцвет военно-политического могущества Османской империи. Будой была включена в состав Османской империи. Второй соперник Ирана Египет в контроле над торговыми путями перестал существовать как самостоятельное государство его территории были включены в состав империи. Социальноэкономическое развитие Османской империи определялось прежде всего тем что в рамках этого государства все еще продолжался процесс феодализации и вплоть до XVII в.
22013. Позднее средневековье, или раннее новое время 140 KB
  К началу XVI в. Через французский и немецкий языки слово инженер проникло в Россию в XVII в. Но все же XVI век несмотря на многочисленные технические находки и нововведения еще не был отмечен подлинной технической и технологической революцией.
22014. Позднесредневековый Иран 62 KB
  Запустевшие и заброшенные земли были отданы на льготных условиях землевладельцам с обязательством заселить и обрабатывать их. Знать захватывала земли у мелких феодалов либо путем прямого захвата и насилия либо путем судебных процессов. участок обрабатываемый в течение сезона упряжкой волов мера земли разного размера для разных местностей в ср.000 федданов земли.