3575

Наші друзі – дельфіни. Виконання композиції аквареллю з використанням нетрадиційних методів малювання.

Конспект урока

Культурология и искусствоведение

Наші друзі – дельфіни. Виконання композиції аквареллю з використанням нетрадиційних методів малювання. Мета: учити спостерігати характерні риси тварин; формувати вміння вибирати формат, виконувати динамічну і статичну композиції, компонувати фі...

Украинкский

2012-11-03

49 KB

29 чел.

Наші друзі – дельфіни. Виконання композиції аквареллю з використанням нетрадиційних методів малювання.

Мета: учити спостерігати характерні риси тварин; формувати вміння вибирати формат, виконувати динамічну і статичну композиції, компонувати фігури тварин у відкритому просторі, відтворювати цілісність, виділяти сюжетно-композиційний центр, смислові зв’язки, створювати кольорову гаму, розвивати спостережливість, увагу, творчу уяву; виховувати любов та бережне ставлення до тварин.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання для вчителя: репродукції картин художників-анімалістів; фотографії та плакати із зображенням дельфінів, енциклопедії, аудіо запис шуму морського прибою, учнівські роботи з методичного фонду виконані в різних техніках, мушлі.

Обладнання для учнів: альбомний лист, простий олівець, гумка, акварельні фарби, пензлі, склянка з водою, серветки, палітра, свічка, мушлі.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

 

ІІ. Актуалізація і корекція опорних знань.

Діти, пригадайте і розкажіть, що ви знаєте про море.

(Відповіді учнів).

Отже, говорити про море можна дуже і дуже багато.

А чи є на території України моря? (Так, є).

А які? (Чорне та Азовське).

Хто був на березі моря. Підніміть руки.

А якого кольору морська вода? (Синюватого, зеленкуватого, прозора)

Чи завжди її забарвлення однакове? (Ні).

Від чого воно змінюється? (Від стану погоди: якщо світить сонечко, то воно переливається золотавим кольором, а коли похмуро – то воно темне, а коли хвилі, то на морі зявляється біла піна).

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

 Слово вчителя.

На дні пісок мякий, як вата

Ось під водою навпростець

Пливе медуза плескувата 

 Слизька, мяка, як холодець.

А там дельфіни в синіх плесах.

Пливуть в спокійній череді,

Неначе чорнії колеса,

Перевертаючись в воді.

А ось в’юнкими табунцями

Маленькі рибки мерехтять,

І спинки їх під камінцями,

Немов посріблені блищать.

Прослухавши вірш, ви вже напевно, здогадались, що ми сьогодні з вами будемо говорити про деяких жителів підводного царства. І сьогодні ми ближче познайомимось з деякими з них. Це, звичайно, дельфіни.

Отже, тема сьогоднішнього нашого уроку «Наші друзі – дельфіни». Ми спробуємо поспостерігати за характерними рисами цих тварин, ми спробуємо створити композицію у відкритому просторі, використовуючи кольорову гаму.

Зверніть ще раз увагу на тему нашого уроку «Наші друзі – дельфіни». Ми бачимо у назві таке чудове і кожному приємне слово «друзі».

А що ж означає слово «друг»?

(Відповіді учнів).

– Так, це все ми говорили про людей. А чи може бути у людини другом тварина? (Так).

Саме такій дружбі і присвячена тема сьогоднішнього уроку, таким чудовим тваринам, як дельфіни.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Слово вчителя.

На ваших партах лежить морська мушля. Давайте візьмемо її, прикладемо до вуха і послухаємо як шумить море.

(звучить аудіозапис)

Прислухайтесь – і ви обов’язково почуєте легкий свист. Як ви гадаєте, хто це свистить? Я бачу, ви здогадались, що до нас пливуть дельфіни – наші найулюбленіші морські тварини. І це дійсно, саме тварини, тому що вони на відміну від риб, дихають не зябрами, а легенями, уміють видавати звуки та годують своїх дітей молоком. А до того ж дельфіни – це найрозумніші тварини на землі.

Розповідь легенди «Чому дельфіни людей рятують?

Ось послухайте давню легенду.

Жило собі маленьке дельфінятко. Гралося в морі зі своєю зграєю. Та йому було дуже цікаво дізнатися: що там на березі. Який мають вигляд дерева, квіти, домівки людей. Одного разу маленький цікавий дельфін так близько підплив до берега, що не міг боротися з небезпечною хвилею – вона викинула його на берег. Він побачив біленькі хати, квітучі сади, рибалок, що сушили свої човни на березі. Та раптом він відчув, що не може пливти. Не може дихати.

Настав мені кінець, – подумав дельфін і пригадав маму, яка попереджувала, що люди – то дуже небезпечні звірі.

А тим часом дельфін ятка обступили люди, діти лагідно гладили його спину й хвилювалися:

– Треба віднести його в море. Багато людських рук підняли дельфіна й віднесли у воду подалі від берега. Люди махали йому руками, бажали щасливої дороги.

Дельфінятко знайшло свою зграю. Воно розповіло, як люди його врятували. І от старший дельфін вирішив:

Якщо у людей добре серце, ми також будемо ставитися до них по-доброму. З цього дня ми будемо супроводжувати їхні кораблі – адже ми бачили, як тонуть і гинуть люди. Відтепер ми будемо поруч і будемо їх рятувати.

З того часу почалася дружба людей і дельфінів.

Одного разу в морі розбійники захопили чудового співака – Аріона з його золотою лірою. Аріон попросив дозволити йому в останній раз заспівати. Скінчивши, кинувся в море, а дельфіни, що пливли поруч, винесли його на берег.

Вдячні люди назвали сузір’я на небі – Дельфін, бо воно нагадує фігуру дельфіна.

Ось така історія. Справді розумні тварини?

Прийом «Мікрофон».

А зараз за допомогою вашого улюбленого прийому «Мікрофон» ми послухаємо , як ви впорались з домашнім завданням. Вам потрібно було підібрати коротенькі цікаві повідомлення про… , тепер ми вже можемо сказати, наших друзів дельфінів.

(Учні по черзі говорять у мікрофон).

1 учень. Дельфіни – це ссавці, які живуть у воді, та спливають на поверхню моря, океану, щоб вдихнути повітря.

2 учень. Мати-дельфін зазвичай народжує одного малюка. Протягом кількох перших тижнів новонароджений дельфін поряд зі своєю матірю.

3 учень. Замість задніх ніг дельфіни мають надзвичайно сильні хвости з двома плоскими ластами, які називаються хвостовими плавцями. Дельфін афаліна за допомогою лише свого хвоста може триматися навстоячки.

4 учень. У дельфінів дихало одинарне. Водяний пил, який вилітає з дихала, утворює «фонтанчик», його форма різна у різних видів китоподібних.

5 учень. Всі дельфіни мають зуби. Вони пристосовані до хапання, а не до жування. Дельфіни хапають свою здобич, не пережовуючи її.

6 учень. Незважаючи на маленький розріз очей, більшість дельфінів мають гарний зір. Густа, жирна рідина захищає очі від пошкодження в солоній воді.

7 учень. Дельфіни мають великий мозок у порівнянні з розміром їхнього тіла. Вони швидко навчаються і можуть розуміти окремі слова і навіть прості речення.

8 учень. Чорні дельфіни належать до дельфінів, які здатні виконувати складні акробатичні трюки. Вони здійснюють дивовижні стрибки та кульбіти.

Молодці, дуже гарні та цікаві повідомлення.

4.Запитання до класу.

Хто бачив дельфінів у морі чи дельфінарії? Підніміть руки.

Хто бачив їх по телевізору у кінофільмах та наукових передачах? Теж підніміть руки.

Хто бачив дельфінів на фотографіях і картинах? Підніміть руки.

Отже, усі ви прекрасно розумієте, про яких тварин йде мова, й у вас достатньо уяви для створення композиції «Дельфін».

Як ви гадаєте, до якого жанру можна віднести нашу композицію? (До анімалістичного).

Чому? (Анімалістичний жанр являє собою зображення тварин).

 

 5. Розповідь учителя.

Дельфін – це красива і граціозна тварина. Її тіло має обтічну форму (учитель демонструє фотографії та плакати із зображенням дельфінів). Роздивіться, які в них плавці, яка форма хвоста (вона відрізняється від форми хвоста риб). Погляньте, як красиво, переходом від темного до світлого, переливається тіло дельфіна.

Художники і діти дуже люблять зображувати цих тварин. А це можна зробити по-різному. Я хочу показати вам кілька робіт, виконаних в різних техніках: аплікація, колаж, витинанка, малюнок.

І нарешті більш реалістичне зображення дельфіна, яке виконане акварельними фарбами по-вологому та з використанням свічки та акварелі. Саме в цих техніках ми будемо сьогодні малювати.

 

 6. Бесіда на повторення.

– На яких контрастах ми будуємо композицію?

Що таке теплі кольори?

Що таке холодні кольори?

Що таке тон кольору?

7. Слово вчителя.

Сьогодні ми будемо працювати у групах. У нас є дві групи дельфінів. У вас є спільне: спільне те, що дельфіни однієї і другої групи живуть у морях України. А відмінне те, що дельфіни І групи живуть у Чорному морі, а дельфіни ІІ групи живуть в Азовському морі.

Діти, а чи знаєте ви про те, що ці моря з’єднуються? (Так).

Чим? (Керченською протокою).

Отже, час від часу дельфіни Чорного моря можуть навідуватись до дельфінів Азовського моря і навпаки.

І група – буде виконувати у техніці «акварель по-вологому».

ІІ група – малювання свічкою та аквареллю.

8. Педагогічний малюнок.

(учитель виконує композиції на аркуші паперу, закріпленому на дошці)

Перш ніж почати виконувати роботу, треба уявити композицію, яку ми хочемо зобразити на своєму малюнку.

Спочатку на аркуші паперу треба зробити легкий малюнок за допомогою простого олівця. Треба розмістити всі деталі композиції на площині. Деталі композиції – це небо, море, дельфін і т.д.

9. Фізкультхвилинка.

А зараз трохи відпочинемо і проведемо руханку. Я буду називати різні живі істоти, а ви за допомогою певних рухів повинні їх зобразити. А саме: ті, що живуть у воді – пливемо, ті, що літають в повітрі – летимо, ті, що живуть на суходолі – біжимо.

Наприклад: тигр, акула, ворона, дельфін, синичка, кролик, карась, кит, горобець, лисичка, тушканчик, медуза, шимпанзе, окунь, ластівка, слон, журавель, шпак.

10. Інструктаж перед початком роботи.

– Діти, давайте пригадаємо правила, яких слід дотримуватись при виконанні роботи.

(Учні називають правила)

V. Практична робота учнів.

Слово вчителя.

(На дошці плакат з написом).

Необхідно чітко дотримуватись порядку роботи:

Вибір формату. Компонування (визначення місця та розміру предмета на аркуші).

Лінійний малюнок. Графічне вирішення всіх площин аркуша.

Кольорове вирішення всіх деталей композиції.

(Учитель наглядає за роботою учнів, надає їм індивідуальну допомогу;

звучить аудіо запис)

 VІ. Підсумок уроку.

Учитель оцінює й аналізує роботи учнів.

Дельфіни Чорного моря вже завершили свої роботи, тому вони взявши свої малюнки можуть показати нашим гостям а також дельфінам Азовського моря. (Аналіз, оцінювання).

А тепер покажуть свої роботи дельфіни Азовського моря. (Аналіз, оцінювання).

 

 VІІ. Домашнє завдання.

Отже, сьогодні ми дізнались багато нової інформації про дельфінів. Хто бажає дізнатись більше, може ще поцікавитись цими чудовими тваринами. Тому що домашнє завдання для вас буде скласти чайнворд по темі сьогоднішнього нашого уроку.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

71581. ВАКУМНОЕ НАПЫЛЕНИЕ (ВН) ПОКРЫТИЙ 207.5 KB
  ВН - группа методов объединённых общим принципом создания при пониженном давлении поНД потока корпускулярных частиц атомы молекулы ионы и их осаждения на напыляемой поверхности Пв НП. При этом должно быть обеспечено отсутствие в потоке напыляемых частиц НЧ конденсированной фазы...
71582. Установки для вакуумного напыления (ВН) покрытий (Пк) 145 KB
  Многолучевая интерферометрия применяется для измерения hпк непрозрачных Пл и основана на наблюдении в микроскоп интерференционных полос возникающих при рассмотрении в монохроматическом свете двух Пв расположенных под углом друг к другу. Под микроскопом сдвиг интерференционных полос l...
71583. ДУГОВОЙ НАГРЕВ ПРИ ТВИ 119 KB
  На НМ 5 - анод подается «+» от ИП 2 высокого напряжения - для его ЭЛ нагрева на начальной стадии процесса и от ИП 3 низкого напряжения - для поддержания ДР 6 после его зажигания. Электронный луч не только плавит и испаряет НМ, но и ионизирует поток пара...
71584. Механизм зарождения и формирования покрытия 110.5 KB
  Одним из основных процессов, определяющих структуру покрытия, является гетерогенное зародышеобразование, которое начинается с того, что на НП возникают скопления атомов. Силы химической связи стремятся сблизить эти атомы в положения, соответствующие параметрам...
71585. ТЕОРИЯ ВАКУУМНОГО НАПЫЛЕНИЯ 94 KB
  Для описания таких молекулярных потоков были использованы законы Ламберта из оптики и получены законы Ламберта-Кнудсена для ТВИ: интенсивность пара в направлении, которое отклоняется от нормали к поверхности испарения на угол...
71586. АБСОЛЮТНОСТЬ И ОТНОСИТЕЛЬНОСТЬ ПРАВООТНОШЕНИЯ ГРАЖДАНСКО-ПРАВОВОЙ ОТВЕТСТВЕННОСТИ 71 KB
  Теория и гражданский закон в зависимости от основания возникновения разделяют ответственность на два вида: договорную и внедоговорную (деликтную). По критерию дифференциации — структуре межсубъектной связи — эта классификация вполне соответствует...
71587. К ВОПРОСУ О НОРМАТИВНОМ ОСНОВАНИИ АДМИНИСТРАТИВНОЙ ОТВЕТСТВЕННОСТИ 117.5 KB
  Под нормативным основанием административной ответственности в науке понимается система административно-деликтных законов устанавливающих административную ответственность материально-правовая основа и регулирующих производство по делам об административных правонарушениях...
71588. СОДЕРЖАНИЕ ПРАВООТНОШЕНИЯ, ОБЕСПЕЧИВАЮЩЕГО НЕПРИКОСНОВЕННОСТЬ ЛИЧНОСТИ 167 KB
  Если международным договором Российской Федерации установлены иные правила чем предусмотренные законом то применяются правила международного договора. А часть 1 статьи 17 Конституции гласит: В Российской Федерации признаются и гарантируются права и свободы человека и гражданина согласно...