3580

Психологічний аспект використання основних методів і прийомів тренування пам’яті, спостережливості, розумової активності

Конспект урока

Психология и эзотерика

Психологічний аспект використання основних методів і прийомів тренування пам’яті, спостережливості, розумової активності Проведення заняття з учнями Мета: ознайомити учнів із поняттями «візуаліст», «аудіаліст» та «кінестетик», які визначають тр...

Украинкский

2012-11-03

52.5 KB

8 чел.

Психологічний аспект використання основних методів і прийомів тренування памяті, спостережливості, розумової активності

Проведення заняття з учнями

Мета: ознайомити учнів із поняттями «візуаліст», «аудіаліст» та «кінестетик», які визначають три психологічні типи особистостей за особливостями сприйняття і запам’ятовування нової інформації; навчати основних методів і прийомів тренування пам’яті, спостережливості; виховувати в учнів прагнення до пізнання і саморозвитку.

Обладнання: ручки або олівці, чисті аркуші паперу.

Коментар: після проведення години спілкування вчитель збирає результати тестувань.

 Хід заняття.

Слово вчителя.

 Передавати учням зерна своїх знань – учителеві приємно. А от навчати дітей вчитися значно складніше. Існує така стародавня мудра притча: «Якщо людині дати одну рибину, вона буде сита один день, якщо дати дві рибини, вона буде сита два дні. Якщо навчити людину ловити рибу. То вона буде ситою все життя». Так і в навчанні: головне завдання учителя – не підгодовувати вас до наступного уроку, а забезпечити вас корисними знаннями. Що допомагали б вам протягом усього життя. І вам, щоб отримати ці знання, треба добре вчитися.

 «Без явно посиленої працьовитості немає ні талантів, ні геніїв». (Д.І. Менделєєв)

«Залізо іржавіє, не знаходячи собі застосування, стояча вода гниє або на холоді замерзає, а розум людини, не знаходячи застосування, - чахне». (Леонардо да Вінчі)

«Здібності, як і мязи, зростають лише при тренуванні». (В.Л.Обручев)

 Отже, давайте поговоримо про те, як навчатися розвивати свої розумові здібності . Здавалося б усе дуже просто: учись у школі. Відвідуй гуртки, читай книжки – і ось ти вже ерудований, начитаний, розумний. Проте чомусь не кожний досягає бажаного результату.

Як ви гадаєте, що впливає на розвиток інтелекту людини? (Оточуюче товариство, стиль життя, спадковість, можливість отримувати потрібну інформацію.)

Звичайно, спадковість та стиль життя вашої родини – дуже вагомі чинники, що впливають на розвиток здібностей людини. Але багато чого залежить і від вас самих. Від вашого бажання навчатись. Отже, можна сказати, що розвиток розумових здібностей кожний з вас тримає у своїх власних руках.

Кожна людина має певні здібності. Але не кожна працює над їх розвитком. Напевне, вам знайоме таке зауваження вчителя: «Ти не працюєш на повну силу, міг би краще навчатись».

Чи існує гімнастика для розвитку спостережливості, памяті? Чи можна самостійно розвивати інтелект та підвищувати ерудованість? Відповідь на ці запитання – так. Існують різноманітні вправи з розвитку уваги, спостережливості, пам’яті, а також мови і мислення. Але перш ніж розпочати застосовувати їх, слід визначити, чого прагнете досягти. Яку мету ставите перед собою.

Проблемам роз витку розумових здібностей присвячено безліч наукових праць, популярних видань. Але головна думка авторів цих публікацій – людина повинна сама ретельно працювати над собою. Школа, учителі, батьки повинні створювати сприятливі умови для розвитку вашої особистості. Бути порадниками. Допомагати вам знайти правильний шлях до знань.

Для того, щоб досягти успіхів у навчанні, треба визначити, у який спосіб вам легше сприймати нову інформацію: ретельно конспектувати розповідь учителя і малюючи схеми. Уважно слухаючи докладні пояснення або застосовуючи вивчене правило на практиці (тобто виконуючи вправи на це правило).

 

Відомо, що за особливостями сприйняття усі люди поділяються на три типи: візуалістів, аудіалістів і кін естетиків.

 Візуалісти краще засвоюють інформацію. Якщо її представлено у вигляді таблиці, графіка. схеми. У людей цього типу гарна зорова память, і для того, щоб запам’ятати новий матеріал. Їм необхідно ретельно прочитати параграф. скласти план до нього або, якщо необхідно, намалювати схему.

 Аудіалісти краще засвоюють інформацію на слух. Докладні розповідь і пояснення учителя для їхньої пам’яті більш прийняті, ніж читання підручника. А щоб добре запам’ятати надрукований текст, аудіалісти зазвичай читають його вголос.

 Кін естетикам, щоб добре засвоїти новий матеріал, потрібно застосовувати його на практиці. Так, наприклад, правила правопису кінетики запам’ятовують, виконуючи відповідні вправи. А формули або теореми – розв’язуючи задачі.

А тепер ми спробуємо дізнатися, до якого типу за особливостями сприйняття належить кожний із вас.

Тестування «Аудіаліст, візуаліст чи кінестетик?»

1. Уявіть себе на березі моря. Що перше вам спадає на думку?

а) Шум моря;

б) морський пейзаж;

в) приємне відчуття лежання на піску.

2. Уявіть, що ви гуляєте в лісі. Що перше вам спадає на думку?

а) Шум лісу, пташиний спів;

б) краса навколишнього пейзажу;

в) чисте повітря.

3. Уявіть собі кого-небудь зі своїх знайомих чи близьких. Що найперше пригадуєте, думаючи про цю людину?

а) Голос;

б) обличчя;

в) почуття, яке викликає ця людина.

4. Яке слово асоціюється зі словом «концерт»?

а) Слухати;

б) бачити;

в) танцювати або грати.

Учні підраховують, який варіант відповідей вони обирали найчастіше, і визначають результати. Якщо більше літер «а», учень – аудіаліст, «б» - візуаліст, «в» - кінестетик.

Слово учителя.

Якщо ви визначите, до якого типу сприйняття належите, то зможете правильно дібрати найбільш ефективні методи навчання.

Память треба тренувати з дитинства, адже – це один із компонентів мислення. Для цього нам необхідно навчитися робити зусилля над собою. здійснювати самоконтроль.

Пам’ять – це здатність нашого мозку зберігати і відтворювати враження, знання, відчуття. Але тільки пам’ятати інформацію – мало, треба вміти осмислювати і накопичувати її. Адже просто зазубривши параграф підручника. Можна підготуватися лише до наступного уроку, але не можна вважати такий спосіб навчання ефективним: незрозуміла інформація швидко забувається. Щоб отримати справжні знання, треба постійно тренувати мозок. До речі, існують спеціальні вправи, за допомогою яких можна покращити память.

Із чого розпочати? По-перше, потрібно визначити свій початковий рівень запам’ятовування. То ж зараз ми і перевіримо. Чи добра у вас память.

Творчі завдання.

Завдання 1.

Учитель записує на дошці десять слів, не пов’язаних між собою за змістом. Наприклад: сад, молоко, підручник, сік , двері, робота, телевізор, ліки, дощ, дзвоник.

Учитель дає можливість учням протягом 30 секунд дивитись на цей список і закриває його. Учні мають записати слова, які встигли запам’ятати. Чим більше слів записав учень і чим точніше відтворив їхню послідовність, тим краща його память.

 Завдання 2.

 Учитель чітко і повільно називає будь-які десять слів. Наприклад: ручка, миска, річка, олівець, чай, радість, квітка, парта, береза, ліс. Після цього учні повинні з пам’яті записати названі слова.

Чим більше слів записав учень і чим точніше відтворив їхню послідовність, тим краща його пам’ять.

 Висновок.

 Якщо учень краще виконав перше завдання, то в нього більш розвинута зорова пам'ять.

Якщо учень краще виконав друге завдання, у нього розвинута слухова пам'ять.

Слово вчителя.

Потрібно розвивати та тренувати і зорову, і слухову пам'ять, тоді вам і запам’ятовувати буде легше.

Органи чуття несуть нам інформацію про те, що відбувається навколо нас. Але виявляється, що можна дивитися і не бачити, слухати – і не чути. Наприклад, коли ви читаєте цікаву книгу, за вікном лунає дитячий гомін. Проте ви так захоплені читанням, що нічого не чуєте. І раптом із сусідньої кімнати почулася знайома мелодія. Ви іще продовжуєте читати, але зміст прочитаного поступово віддаляється від вашої свідомості. Ви мимоволі відволіклися.

Отже, що ж сталося? Спочатку ваша увага була сконцентрована на читанні. При цьому очі дивилися не тільки на рядки в книзі, вони уловлювали й ті предмети, що вас оточували. Але бачили ви тільки ті рядки, що читали. Ваші вуха вловлювали сторонні звуки, що доносилися з вулиці, але ви їх не чули. Коли раптом пролунала знайома мелодія, увага кудись зникла: ви відволіклись і перестали розуміти написане в книзі. Чому ж це трапилося?

Виявляється, у цьому немає нічого дивного. Органами чуття керує мозок людини. Від того, які команди він подає, і залежить ваша увага. Чим краще розвинута у людини здатність концентруватися, тим більш уважнішою є людина і тим легше їй навчатися.

Основні види уваги – мимовільна і довільна. Мимовільна увага виникає в людини під впливом внутрішніх і зовнішніх факторів, без будь-яких зусиль із боку людини. Зовнішні фактори – це сильний звук або яскраве світло, гострий запах або щось несподіване, вражаюче. До внутрішніх факторів можна віднести почуття, інтереси, потреби – все те, що має для людини якесь значення. Ось простий приклад: пролунав дзвоник на перерву – і ви вже не можете ані уважно слухати вчителя, ані читати, ані писати. Ваша увага мимоволі переключилася на те, що відбувається за дверима.

А тепер поміркуємо, чи добре було б, якби людина мала б тільки таку увагу? Гадаю, що не дуже. Тоді б нас постійно що-небудь відволікало і не давало зосередитись на чомусь важливому.

На щастя, у людини є ще й довільна увага, але її треба в собі розвивати. Ця увага пов’язана зі свідомо поставленою метою, з вольовим зусиллям. І ви самі можете навчитися керувати цим видом уваги. До речі, існують спеціальні «важелі» керування – думка і воля. Потрібно налаштувати себе на сприйняття необхідної інформації. Сказати собі: «Для мене це дуже важливо. Мені треба бути уважним, я можу бути уважний, я уважний незважаючи ні на що». І якщо ви дійсно відчуєте важливість запам’ятати новий матеріал, то легко змусите себе зосередитись.

Довільна увага найкраще розвивається у навчальній діяльності. Щоб досягти успіхів у житті і навчитися долати будь-які труднощі, вам потрібно уміти керувати своєю увгою, підкоряти її своїй волі. А для цього увагу необхідно спеціально тренувати.

Спочатку це важко, але якщо бути наполегливим і працьовитим, то з кожним разом буде все легше й простіше сконцентруватися.

 Гра «Роби все навпаки».

 Учні встають біля парт. Учитель швидко віддає команди учням, але вони мають виконувати все навпаки.

Орієнтовні команди: руки вгору, руки вперед, нахил ліворуч, нахил праворуч, нахил назад, нахил вперед, поворот ліворуч, поворот праворуч.

Учень, який припустився помилки (зробив, що наказав учитель), сідає за парту. Перемагають ті учні, які протягом гри жодного разу не помиляться.

 Тестування «Наскільки ти уважний та кмітливий».

 Учитель ставить учням жартівливі запитання на кмітливість. Учні записують свої варіанти відповідей на аркуші паперу.

Після тестування учитель оголошує правильні відповіді, а учні перевіряють свої записи: напроти правильних варіантів ставлять «+», напроти неправильних – «-».

1. Чи є у календарі Австралії 24 серпня? (Є.)

2. У вівчаря було 10 овець. Усіх, крім девяти, порізали. Скільки залишилось? (Девять.)

3. Ви пілот літака від Парижа до Москви з посадкою у Берліні. Скільки років пілотові? (Стільки, скільки мені зараз.)

4. Кожний місяць закінчується 30 або 31 числа. В якому місяці є число 28? (В кожному.)

5. Ви заходите до незнайомої кімнати, де є дві лампи – газова і гасова. Що ви засвітите спочатку? (Сірник.)

6. Палицю треба розпиляти на 12 частин. Скільки буде розпилів? (Одинадцять.)

7. На руках 10 пальців. Скільки пальців на десяти руках? (П’ятдесят.)

8. На яке дерево сяде ворона після дощу? (На мокре.)

9.Лікар призначає хворому три уколи через кожні півгодини. Протягом якого терміну буде зроблено всі уколи? (Протягом години.)

10. Скільки квасолин ввійде в одну склянку? (Ні скільки, квасоля ходити не вміє.)

11. Що важче кілограм вати чи кілограм заліза? (Однаково.)

Учні лічать кількість «-» у своїх записах і визначають результат:

 0 – 2 мінуси – учень дуже кмітливий і уважний;

3 – 4 мінуси – учень вміє логічно мислити, проте йому не завжди вистачає уваги;

5 – 6 мінусів – учень уважний, але логічні завдання викликають у нього труднощі;

7 – 11 мінусів – учень дуже неуважний, не вміє зосереджуватись, йому важко побудувати ланцюжок логічних розмірковувань.

Заключне слово вчителя.

 Лише людина, яка наполегливо здобуває знання, має хорошу пам'ять і може розраховувати на позитивний розвиток свого інтелекту.

«Золоті правила навчання».

 Учитель знайомить учнів із правилами навчання.

1. Знання здобувають головним чином на уроці (домашнє завдання – лише закріплення знань), тому будьте уважними на уроках.

2. Перед уроком приготуйте усе необхідне для роботи, щоб потім на уроці не витрачати час і не відволікатися.

3. Уважно слухайте й аналізуйте відповіді ваших однокласників.

4. Якщо вчитель викликав вас, спочатку обдумайте свою відповідь. Відповідайте голосно, чітко, впевнено. У кінці відповіді зробіть висновок.

5. Пори вивченні на уроці нового матеріалу уважно слухайте вчителя, слідкуйте за його думкою і коротко конспектуйте.

6. Наприкінці уроку точно запишіть завдання додому в щоденник, щоб знати, де потім знайти потрібний матеріал і як виконувати завдання.

Існують і спеціальні правила для того, щоб навчитися зосереджуватися та краще засвоювати потрібну інформацію.

Правила запам’ятовування.

1. Приступаючи до вивчення нового матеріалу, усвідом, що він – важлива ланка у ланцюжку знань.

2. Зосередься на матеріалі, який вирішив запам’ятати, відсторони від себе усе зайве. Вимкни телевізор, музичний центр – нехай нічого тобі не заважає.

3. Обов’язково досягни повного розуміння того, що запам’ятовуєш.

4. Склади план матеріалу, який вивчаєш, визнач у ньому головне.

5. Вранці, перед тим, як іти до школи, відкрий підручник і ще раз прочитай параграф, який учив напередодні ввечері.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

34955. Понятие эластичности. Эластичность спроса по доходу и прямая ценовая эластичность 44 KB
  Эластичность спроса по доходу и прямая ценовая эластичность. Эласти́чность численная характеристика изменения одного показателя например:спроса или предложения к другому показателю например: цене доходу и показывающая на сколько процентов изменится первый показатель при изменении второго на 1. Товары с эластичным спросом по цене: Предметы роскоши драгоценности деликатесы Товары стоимость которых ощутима для семейного бюджета мебель бытовая техника Легкозаменяемые товары мясо фрукты Товары с неэластичным спросом по цене:...
34956. Понятие, показатели и цели экономического роста 50 KB
  Краткосрочные колебания выпуска в научной литературе обычно относятся к теории деловых циклов и не являются предметом изучения для теории экономического роста. В отличие от экономического развития экономический рост количественный показатель. Изучение экономического роста проходит в рамках теорий экономического роста Общепринятой количественной мерой экономического роста являются показатели абсолютного прироста или темпов прироста реального объема выпуска в целом или на душу населения: где t индекс времени.
34957. Понятия и задачи экономической теории 31.5 KB
  Экономическая теория не стоит на месте и её развитием в исторической перспективе занимается история экономических учений. Экономическая теория состоит из ряда разделов: методологии экономической науки микроэкономики макроэкономики международной экономики эконометрики теории игр. Экономическая теория создана и развивается экономистами различных школ и направлений поэтому ее определения различны.
34958. Потребительский выбор и потребительская корзина 38.5 KB
  Потребительская корзина набор товаров и услуг необходимых для удовлетворения первоочередных потребностей человека за год в среднем. Потребительская корзина используется для расчета прожиточного минимума а также с целью сравнения интегральных цен на продовольствие в различных регионах. В 1992 по договорённости между Госкомстатом РФ и МВФ определено понятие потребительская корзина куда вошло 156 наименований товаров и услуг.
34959. Признаки и функции фирм 36 KB
  Фирма – основная хозяйственная единица экономики, зарегистрированная в соответствии с правовой формой, имеющая название, юридический адрес, устав, печать, баланс и счет в банке
34960. Проблемы и последствия экономического роста 27.5 KB
  Таким образом потребность перехода к интенсивному типу экономического роста вызвана природными условиями и интернационализации хозяйства в целом. Органической составной частью проблем связанных с повышением эффективности и качества экономического роста является увеличение инвестиций в человеческий капитал.
34961. Роль ЦП в регулировании денежно-кредитной системы 26.5 KB
  Основными целями деятельности банка России является: 1.Развитие и укрепление банковской системы Российской Федерации. Таким образом Центральный банк является одним из важнейших инструментов механизма государственного регулирования экономики и сочетает в той или иной степени функции банка и органа государственного управления.
34962. Рыночное равновесие. Установка равновесной цены 62 KB
  Рыночное равновесие устанавливается когда цена приводится к уровню который уравнивает объем спроса и объем предложения. Рыночное равновесие цены и объем продаваемого блага могут изменяться в ответ на изменения спроса и предложения. Когда потолок цен устанавливается ниже равновесной цены образуется дефицит иногда его называют избыточным спросом благ и объем спроса превышает объем предложения.
34963. Рыночные структуры и их типы 31 KB
  Рыночные структуры и их типы Рыночная структура – это совокупность отражающих отраслевые особенности признаков рыночной организации обусловливающих способ установления цены и объема выпуска а также определяющих характер взаимодействия фирм отрасли. Рынки несовершенной конкуренции в свою очередь представлены рынками чистой монополии монополистической конкуренции олигополистическими рынками; чистая монополия тип рыночной структуры характеризующийся отсутствием конкуренции что предполагает господство на закрытом входными барьерами...