51558

У чому виявляється милосердя

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку. Навчити учнів пояснювати поняття милосердя альтруїзм егоїзм; наводити приклади милосердя у вчинках висловлювати власне розуміння милосердя та співчуття характеризувати прояви егоїзму у власній поведінці та поведінці інших; формувати навички проявів альтруїзму; розвивати потреби гуманістичної спрямованості; виховувати гуманізм. Засоби мультимедіа вислови про милосердя ілюстрації до теми. Проблемні питання запис на дошці: Що таке милосердя Кого називають альтруїстом а кого ―...

Украинкский

2014-02-12

13.67 MB

3 чел.

Міністерство освіти і науки України

Відділ освіти Лохвицької районної

державної адміністрації

Конспекти уроків етики

Ястреба Наталія Миколаївна,    учитель-методист вищої категорії  зарубіжної літератури та етики Червонозаводської загальноосвітньої                школи  І-ІІІ ступенів №2          м. Червонозаводського Лохвицького р-ну                   Полтавської обл.

Лохвиця - 2008

Збірка містить розробки уроків етики у 5 та 6 класах відповідно до чинної навчальної програми та з опорою на діючі підручники.

Для вчителів, які викладають курс етики у 5-6 класах 12-річної школи.  

Тема уроку. У чому виявляється милосердя

Мета уроку. Навчити  учнів пояснювати поняття «милосердя», «альтруїзм», «егоїзм»; наводити приклади милосердя у вчинках, висловлювати власне розуміння милосердя та співчуття, характеризувати прояви егоїзму у власній поведінці та поведінці інших; формувати навички проявів альтруїзму; розвивати потреби гуманістичної спрямованості; виховувати гуманізм.

Обладнання. Засоби мультимедіа, вислови про милосердя, ілюстрації до теми.

Проблемні питання (запис на дошці):

  •  Що таке милосердя?
  •  Кого називають альтруїстом, а кого ― егоїстом?
  •  Як співчувати і проявляти милосердя словом і ділом?

Хід уроку.

І. Актуалізація опорних знань. 

                  Створення емоційно – позитивної атмосфери уроку.

   1. Вступне слово вчителя.

Людина починається з добра.

Сказав мудрець:

Живи, добро звершай!

Та нагород за це не вимагай!

Лише в добро та в вищу правду віра,

Людину відрізня від мавпи й звіра.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра.

    Так, саме з добра. З добра до інших людей і до всього оточуючого. Адже сказано: «Люби ближнього свого, як самого

себе».

   2. Діалогічне спілкування.

    Давайте повернемося один до одного, посміхнемося, скажемо одне одному добрі і гарні слова.

    Чи стало вам краще? Чи відчули ви себе щасливішими? А як ви думаєте, чому?

  •  Висновок. Людям краще тоді, коли хтось по-доброму до них ставиться.

    Можливо, хтось розповість нам про те, як змінився його настрій після добрих слів, посмішки.

  •  Розповідь одного – двох учнів.

    А зараз прослухайте пісню «Если добрый ты» і скажіть, який же настрій у доброї людини, що вона відчуває?

  •  Прослуховування пісні.
  •  Відповіді учнів.
  •  Висновок. У доброї людини гарний настрій, їй завжди легко. Добра людина радісна, весела, їй хочеться поділитися радістю зі всіма. Вона чує, як високо в небі дзвенять струни сонячних променів, тобто помічає красу оточуючого світу.

   3. Гра «Правда – неправда»

    Ми вже з вами говорили про добро і зло і визначилися, який зміст вкладаємо у ці поняття.

    Проведемо гру «Правда – неправда» і пригадаємо, що називаємо добром, а що ― злом.

    Я читаю речення, яке може містити як правильне, так і помилкове твердження. Якщо воно правильне, ви піднімаєте аркуші зі знаком «+», якщо помилкове, то ― зі знаком «―».

  1.  Усе гарне в житті людей, що відповідає їхнім інтересам, бажанням і мріям, ― це добро. ( + )
  2.  Зло сприяє зближенню людей, їх вільному розвитку, щастю. (―)
  3.  Добро спричиняє відчуження людей одне від одного та їхню загибель. (―)
  4.  Усе негативне, що руйнує життя і добробут людей, ― це зло. ( + )
  5.  Доброю вважають ту людину, яка свідомо вибираючи між добром і злом, здатна поступитися власними інтересами і  бажаннями заради інших. ( + )
  6.  Добро в усі часи пов’язувалося з любов'ю, милосердям, підлістю і слабодухістю. (―)

    Яка ж неправда в останньому реченні?

    То ж із чим в усі часи пов'язувалося добро?

  •  Відповіді учнів: з любов'ю, милосердям.

ІІ. Представлення теми уроку й очікуваних навчальних результатів, постановка проблемних запитань.

    Ми не випадково розпочали наш урок  із розмови про добро, бо сьогодні ми будемо говорити про милосердя, яке завжди ототожнювалося з добром.

    Милосердя і доброта ― як два крила, на яких тримається людство. Що таке милосердя; як же могло так трапитися, що воно втратило сьогодні свою цінність, а його зміст звівся лише до милостині; чому ми часто глухі до чужого горя;кого називають егоїстом, а кого ― альтруїстом; як проявляти милосердя словом  і ділом ― на всі ці запитання ми спробуємо знайти сьогодні відповідь, а також створимо калейдоскоп мудрих думок про милосердя.

ІІІ. Робота над темою уроку.

  1.  Гра «Намалюй і розкажи»

    На основі тих знань та уявлень, які ви маєте, спробуйте зобразити милосердя за допомогою характерного для нього символу.

  •  Демонстрація найбільш змістовних малюнків

                                                             

 2.  Цікаво знати.

    З давніх-давен  милосердя ― найвищу серед християнських чеснот ― зображали символічно у вигляді жінки з дитиною на

руках. У Ватикані в Соборі Святого Петра міститься кілька таких скульптур.1  

   3. Робота над текстом.

    Символом доброти і милосердя є також Святий Миколай. Послухайте розповідь про цього Святого і спробуйте на основі почутого дати визначення

милосердя та випишіть у зошити основні прояви милосердя

Св. Миколая.

    Нічого не бракувало малому Миколі ― ні одежі, ні смачної їжі. Та він був сирота. Мама вмерла рано, за нею ― і тато. Хлопчик ріс під опікою чужих людей. Він часто виходив на вулицю погратися з дітьми.  Це були діти небагатих батьків. Жили вони в глиняних хатах, спали покотом на долівці, часто спати вкладалися без вечері. Микола їх жалів, але не знав, як допомогти.

    Був у Миколи старий учитель. Одного разу вони читали святе Письмо: «Коли ти робиш добро, то нехай твоя правиця не знає, що робить лівиця...»

  •  Як це розуміти? ― запитав замислений Микола.
  •  Коли ти робиш добро іншому, то не треба про це голосно всім оповідати. Краще не хвалитися своїми добрими вчинками.

    Стояла глибока осінь. Микола  знав, що багато дітей у їхній околиці живуть бідно, у голоді та холоді. От родина старого Олександра. Мати хвора, в Петруся немає взуття, а мала Софійка вранці збирала на дорозі ломаччя, щоб було чим затопити в печі.

    Увечері Миколка тихо, щоб слуги не бачили, подався до

комори. Набрав у торбинку борошна, налив у пляшечку олії, набрав повні кишені яблук. У своїй скриньці відшукав пару

нових шкарпеток, новенькі постолики. Все це склав у велику

торбину і сховав  під своїм ліжком.

   Коли в домі всі поснули, Миколка тихенько, як мишка, вислизнув із ліжка. Пробрався до порога Олександрової хатини, поклав там торбину і чкурнув додому.

    Вранці старий Олександр не міг натішитися щедрими

подарунками. Але хто це міг зробити, і кому подякувати? З того часу Миколка часто робив такі дарунки бідним сусідам. Люди молили Бога за невідомого, який допомагає їм. Та ніхто не здогадувався, що то був Микола. Миколині слуги стали помічати, як зникають харчі, одяг, паливо з комор. Стали пильнувати. Одного разу, коли Миколка тільки-но склав торбинку і вийшов зі свого подвір'я, його наздогнав старший слуга. Думав, що  то злодій. Тоді і стало відомо всім, хто піклується про бідних.

    Минули роки. Микола виріс, став священиком. Усе своє добро роздав бідним людям і служив їм, як тільки міг. За це Господь дав йому сили творити добро ще більше. Микола лікував бідних недужих, піклувався про дітей. всі його знали і любили, називали милосердним. Коли ж Микола помер, його причислили до святих.

    

    Отже, на основі почутого, яке визначення милосердя ви можете дати?

    У чому виявлялось милосердя Святого Миколая? (У його вчинках).

    Які милосердні вчинки здійснював Микола? (допомагав знедоленим, наділяв бідних щедрими дарунками, роздавав нужденним харчі, одяг, паливо; лікував бідних недужих, піклувався про дітей, допомагав подолати горе).

  •   Висновок. Отже, на основі цієї розповіді, ми можемо сказати, що «Милосердя ― найвірніший знак справжньої великої людини» (В. Шекспір)?2 

 4. Робота з підручником Данилевської і Пометун.

    Відкрийте підручник на с. 144, прочитайте перший абзац і скажіть, чи правильно ми сформулювали поняття «милосердя»

та визначили милосердні вчинки.

  •  Висновок. Отже, милосердя ― це діяльне добро, тобто таке, яке виявляється у наших вчинках; воно є втіленням високої любові до ближніх.3

   5. Гра «Склади серце милосердної людини»

    Одним із символів милосердя ви зобразили серце. Яким же воно повинно бути у милосердної людини? Давайте зараз це

з'ясуємо. 4

    Із маленьких сердечок ― назв чеснот людини, складіть серце милосердної людини. Які сердечка ви візьмете? Чому?

                сердечність              скупість       егоїзм          заздрість

                байдужість               людяність    співчуття    злість

                співпереживання     доброзичливість    зазнайство

6. Робота з підручником Мовчун та Хоружої.

    Як ви вважаєте, милосердя пов’язане із вдячністю? (Ні).

    Як підтвердження цього є притча про милосердя та вдячність (с. 139).

    Як ви зрозуміли зміст притчі?

    Чи треба очікувати винагороду за милосердний вчинок?

То ж чи буде слушною думка німецького педагога Х. Келлера: «Справжнє милосердя ― це бажання приносити користь

іншим людям, не думаючи про винагороду»?

    Милосердного, доброго ставлення потребують до себе не тільки люди, а й увесь оточуючий світ, бо «Милосердя ― це сила, здатна захистити беззахисне» (Г. Честертон). Підтвердженням думки цього англійського письменника є наступний вірш.

  •   Учень читає вірш.

Маленьким хлопчиком додому

У полі йшов я в шумі трав,

І у гніздечку кам’яному

Сорокопудика піймав.  

Тримав я міцно пташеня те,

Й на мене зорили з руки

Його маленькі оченята,

Немов чорненькі ягідки.

Над ним сіяла синь квітчаста,

І птиць лунав щасливий спів...

Невже навіки волі щастя

Він у долоні загубив?

І стиснув серце жаль великий,

І пальці я розкрив: ― Ану! ―  

І він пурхнув з щасливим криком

В залиту сонцем вишину.

    Ми з вами з’ясували, що таке милосердя і переходимо до нашого другого проблемного питання: кого називають альтруїстом, а кого ― егоїстом?

   7. Робота з підручником Данилевської, Пометун.

    У підручнику на с. 116 знайдіть відповідь:

    Хто такий альтруїст?5

    Кого із згадуваних на сьогоднішньому уроці ми можемо назвати альтруїстом і чому? (Святого Миколая; його

безкорисливі вчинки є виявом альтруїзму).

    Кого ми називаємо егоїстом?

    Чи доводилося вам зустрічати у своєму житті егоїстичних людей?

    Певною мірою егоїзм притаманний кожній людині. Він

спонукає її до успіху, самоутвердження, до захисту своєї гідності, до самовдосконалення тощо. Але дуже погано, коли егоїзм цілковито оволодіває людиною. Тоді вона стає пихатою, самовпевненою, вимагає від інших постійної уваги тільки до власної персони, нехтує інтересами оточуючих людей заради власних.

   8. Робота над ілюстраціями «Порівняйте малюнки»

    Перед вами два малюнки. Порівняйте їх, звернувши увагу на центрального персонажа. У чому різниця між ними? На підставі яких ознак ви зробили такий висновок?   

              

  •   Відповіді учнів.   На першому малюнку персонаж виявляє у своїй поведінці альтруїзм, на другому ― егоїзм.

   9. Перегляд уривку з мультфільму.

    Переглянувши уривок із мультфільму «Поросятко Фунтик», скажіть, кого із героїв можна назвати егоїстом і чому, а кого ― альтруїстом?

    А хто може сказати, чим закінчилася ця історія?

  •  Відповіді учнів. Пані отримала по заслузі, адже егоїзм, зло повинно каратися.

   10. Робота з комп’ютером. Дослідження.

    А зараз давайте проведемо ще одне дослідження і визначимо, який вчинок є альтруїстичним, а який егоїстичним.6

  •  Оленка ― учениця шостого класу, віддала сусідці – п’ятикласниці навчальну літературу, якою вона вже не користується.
  •  Тарас усіх повчає, завжди наполегливо обстоює власну позицію.
  •  У сім’ї грошова скрута, але Тетяна вимагає, щоб мама купила їй нову сукню.
  •  Марійка та Софійка запропонували свою допомогу у впорядкуванні шкільної бібліотеки.

ІV. Формування практичних  умінь і навичок.

Робота над питанням: як співчувати й проявляти милосердя словом і ділом?

    Скажіть, як ви розумієте вислів німецького філософа, письменника Вольтера: «Щедрість душі завжди знайде своїх прихильників, але рідше ― послідовників»?

  •  Відповідь. Не кожна людина здатна віддати частинку своєї душі іншим, тим, хто потребує підтримки, не всі можуть і хочуть відгукнутися на чуже нещастя.

    То ж в ході нашої подальшої роботи ми з'ясуємо, чи здатні ви віддати частинку своєї душі іншим, чи знаєте, як співчувати й проявляти милосердя словом і ділом.

1. «Незакінчене речення».

     Продовжте речення, визначивши свою поведінку у поданих ситуаціях.

  •  Мама прийшла втомлена з роботи, і я...
  •  Маленький братик сумує, і я...
  •  Квітка у вазоні опустила листочки, і я...
  •  Друг захворів, і я...
  •  У сестрички не виходить задача, і я...
  •  Сліпий хлопчик підійшов до пішохідного переходу, і я...

   

2. Робота в групах.

  •  Завдання групам. Через 1 – 2 хв. кожна група  має назвати різні форми вияву милосердя, навівши приклади конкретних справ.

    Лікування добротою потребують не тільки хворі й самотні, а й цілком благополучні і здорові люди, в яких душа черства і глуха до чужого горя. Лікування милосердям потрібно тим, хто не бачить і не чує кривди і болю, несправедливості і нещастя. Прослухайте вірш «Квіти для мами» і проаналізуйте поведінку торговця.

  •   Учень читає вірш

― Дядечку, мамка любила червоні

(Миттю зволожились лісочки вій).

Дайте, будь-ласка, на 200 купонів,

Нині якраз роковини по ній.

Ситий торговець очима владики

Глянув на хлопця, що явно тужив.

Вийняв із кошика чахлу гвоздику

І... схаменувшись, назад положив.

― Шкода, признаюсь, таких мені дуже,

Що залишились малими без мам.

Тільки ж грошей на одну в тебе, друже,

А на могилу дві треба, затям.

З ярмарку вибрався, наче з безодні,

Тихе зітхання прорвалось, як плач...

― Хтів принести тобі квітів сьогодні,

Тільки... Пробач мені, мамо, пробач.

V. Підсумок уроку.

   1. Складання асоціативного куща.

    Підсумовуючи все сьогодні сказане про милосердя, складемо асоціативний кущ зі словом «милосердя». Цей вид роботи вам знайомий. Отже, які асоціації виникають у вас при слові милосердя?7  (Доброта, чуйність, співчуття, допомога іншим, любов до ближніх, добра порада, співпереживання, уважність).

    2. Гра – діагностика «Лети, лети, пелюстка».

    Сьогодні у вас є чудова нагода висловити одне із ваших бажань. Щоб воно збулося, треба відірвати від чарівної квітки пелюстку і промовити такі слова (запам’ятайте їх):

Лети, лети, лепесток,

Через запад на восток,

Через север, через юг.

Обернувшись, сделай круг.

Лишь коснёшься ты земли ―

Быть по-моему вели.

  •  Кожен учень відриває пелюстку із квітки, виготовленої із кольорового паперу, і висловлює своє бажання. Гра допомагає визначити, у кого з учнів переважає потреба егоїстичної спрямованості, а в кого альтруїстичної.

   3. Заключне слово вчителя.

    Давайте візьмемось за руки, відчуємо тепло долонь, добро, яке випромінює кожен із нас, щирість і безпосередність. Нехай

тепло ваших сердець передасться через руки. А я вам передаю

частинку свого серця із заповідями любові і милосердя.

  •  Учитель кожному учню вручає  паперові сердечка, на зворотному боці яких написані заповіді:

Не зобидь ні старця, ні дитину,

Поділись останнім сухарем,

Тільки раз ми на землі живем:

Сій любов, краса її єдина.

Зло нічого не дає, крім зла,

Вмій  прощати, як прощає мати,

На добро добром спіши воздати ―

Мудрість завжди доброю була.

Витри піт солоний із чола,

І працюй, забувши про утому,

Бо людина ціниться по тому,

Чи вона зробила, що могла,

Скільки сил у неї вистачало,

Щоб на світі більше щастя стало.

VІ. Домашнє завдання.

  1.  Опрацювати текст «Чи властиве вам милосердя» (Мовчун, Хоружа, с. 146).
  2.  Пригадайте милосердні, благородні вчинки, які ви зробили у власному житті. Напишіть їх короткий зміст.

Тема.  З чого починається дружба

Мета уроку. Уточнити і закріпити уявлення учнів про товариські взаємини, дружбу, взаємодопомогу; спонукати дітей до дружніх стосунків і товаришування; виховувати бажання бути справжнім другом.

Епіграф уроку.  Дружба ― то найдорожчий скарб. (Прислів’я)

Проблемні питання:

  •  Кого ми називаємо другом?
  •  Що означає «вміти дружити» і за що ми  цінуємо своїх друзів?

Хід уроку.

  •  Звучить звукозапис пісні Шаїнського «Если с другом вышел в путь».

І. Вступне слово вчителя.

  •  Ми не випадково розпочали наш урок цією піснею, бо сьогодні на уроці піде розмова про найдорожчу цінність людини ― дружбу. Недарма народне прислів’я говорить: «Дружба ― то найдорожчий скарб».
  •  Чому так говориться?
  •  Робота з епіграфом уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  1.  Робота в парах. Бесіда за питаннями.
    •  За що діти і дорослі цінують дружбу і товаришування?
    •  Як ви вважаєте, друзів «вибирають» чи «знаходять»?
    •  Чому людині потрібні друзі?
    •  Що є найважливішим у дружбі?

ІІІ. Робота над темою уроку.

   1. Мотивація навчальної діяльності.

  •  Тема нашого уроку дуже актуальна. Сьогодні ми поведемо мову про важливість дружби і вміння дружити, з'ясуємо , які умови необхідні для дружніх стосунків і за що ми цінуємо своїх друзів
  1.  Робота над вирішенням проблемного питання «Кого ми називаємо другом?».
  •  Знайти відповідь на запитання вам допоможе гра – змагання  «Закінчи речення». За 1 хв.  вам треба добрати якомога більше дієслів, щоб закінчити речення:    Друзі можуть разом ... 8
  •  Прослуховування уривку з пісні «Справжній друг»: «Друг в беде не бросит, лишнего не спросит...».                            (слова М. Пляцковського, муз. П. Савельєва)
  •  Чи згодні ви з автором пісні?
  •  Відповіді учнів.
  •  А пам’ятаєте слова ще однієї пісні:  «С голубого ручейка начинается река, ну а дружба начинается …».
  •  Із чого ж починається дружба?
  •  Відповідь. Із посмішки.
  •  Так, за словами автора пісні, з посмішки.

      Давайте зараз переглянемо уривок із мультфільму за мотивами  відомої вам казки Андерсена «Снігова королева», в якому йдеться про початок дружби Герди і Кая, і дамо відповідь на питання «З чого починається дружба?»

  •  Перегляд уривку із мультфільму.
  •  Відповіді учнів на поставлене запитання:
  •  дружба починається із приятелювання;
  •  із радості від спілкування;
  •  із гарного ставлення одне до одного, взаємної симпатії;
  •  із спільного кола інтересів.
  1.  Робота з підручником (Данилевська , Пометун)
  •  У завданні №5 (с. 70) наведені три фрагменти із шкільних творів про дружбу. Прочитайте їх. Скажіть, яка з думок здається вам найбільш слушною?9
  •  Ви переконалися, що друзями є ті, хто може разом робити найрізноманітніші справи, розважатися, відпочивати. Та найголовніше ― друзі довіряють одне одному, діляться своїми думками, таємницями, тобто покладаються одне на одного.                                                        

     Тож  друзів пов’язують не лише спільні справи, інтереси, а й почуття щирості, довіри. Прочитайте на с. 69 підручника визначення слова «довіра».

  •  Робота в зошитах (запис визначення поняття «дружба»).

       «Дружба ― це близькі стосунки між людьми, основу яких

         становлять взаємна довіра, прив’язаність, спільність

         інтересів».

  1.  Вирішення проблемного питання: «Що означає «вміти дружити» і за що ми цінуємо своїх друзів?».10
  •  Робота в групах. Гра «Малюємо разом».
  •  Дружба завжди виникає із взаємної симпатії. Наприклад, у малят така симпатія часто виявляється у бажанні поділитися солодощами. Те, що ви, п’ятикласники, даєте собі раду в ситуації, коли треба розділити яблуко чи тістечко, цілком зрозуміло. А чи вмієте ви ділитися увагою, почуттями? Щоб це перевірити, пограйте в гру «Малюємо разом».

   Для цього об’єднайтеся в групи по 5-6 осіб. Розподіліть між собою олівці. За правилами, кожен учасник малює олівцем тільки одного кольору. Оберіть тему малюнка і малюйте разом упродовж 5 хв.

   Коли роботу буде виконано, подивіться, чи однаково представлені на малюнку кольори вашої групи. Якщо так ― ви умієте ділитися почуттями! А відтак ― умієте дружити.

  •  Робота над текстом оповідання Л. Толстого «Два товариші».
  •  Прослухайте оповідання і скажіть, як у ньому дається відповідь на наше питання?11

    Ішли лісом два товариші і зустріли ведмедя. Один кинувся тікати, вліз на дерево і заховався, а другий лишився на дорозі. Робити йому було нічого: він упав на землю і прикинувся мертвим.

    Ведмідь підійшов до нього і почав нюхати, а той і дихати перестав. Ведмідь обнюхав його лише та й пішов собі.

    Коли ведмідь пішов, той зліз із дерева і сміється:

  •  Ну, що, ― каже, ― ведмідь тобі на вухо шептав?
  •  А він сказав мені, що погані ті люди, які в біді товариша покидають.

      Висновок. Отже, вміти  дружити це не залишати друга в

    біді.

  •  Робота в малих групах. Розв’язання моральних задач.

Завдання. Кожна група отримує картку з моральною задачею, яку треба розв’язати за 3 – 5 хв.

  •  У холодний зимовий день подруги Наталка й Оленка йшли із школи додому. Наталка була тепло одягнена. На ній була шубка і рукавички. Її ранець зручно лежав на спині. А Оленка забула рукавички в школі, тому портфель вона несла в голій руці.
  •  Рука в мене замерзла страшенно! ― поскаржилася Оленка подружці.
  •  А в мене ні.

        Так вони йшли до самого дому.

         Запитання.

  •  Що можна сказати про поведінку Наталки?
  •  Як потрібно було їй вчинити?
  •  А як би ви діяли на місці Наталки?
  •  Чи можна Наталку назвати справжньою подругою?
    •  На шкільній ділянці діти працювали дружно. Усі намагалися виконати роботу добре. Тарас теж старався. Але чомусь у нього не виходило швидко, і він відставав від товаришів. Ось уже майже всі учні закінчили копати свої ділянки, а Тарасу ще так багато роботи. «Що ж робити? Коли ж це я встигну все скопати?» ― подумав хлопчик.

Запитання.

  •  Як ви гадаєте, коли Тарас закінчив копати свою ділянку?
  •  Що повинні були зробити його товариші?
  •  Як би ви вчинили в такому випадку?
  •  Як діють справжні товариші?
  •  Це було ранньою весною. Маринка йшла до школи. Йти далеко: дорога погана, а вона в черевиках. І наскрізь промочила ноги. Прийшла в клас. Дівчатка обступили її, занепокоїлися: «Скоріше знімай черевики і грій ноги». А Валя (вона жила близько від школи) збігала додому і принесла чобітки. Хороше було Маринці того дня ― ногам тепло і на душі радісно.

Запитання.

  •  Чому дівчинці було радісно?
  •  Чи можна дівчаток із класу назвати справжніми подругами?
  •  Як би ви діяли у такому випадку?
  •  Перевірка записів у зошитах, щодо вирішення  питання:  Вміти дружити  ― це ...
  •  Читання висновку із монітора комп’ютера: «Вміння дружити ― це... 
  •  «Зоряне небо». Демонстрація слайду на моніторі.
  •  На небосхилі «Дружба» з'явилися зірки, Але це не звичайні зірки, це зірки – якості людини. Придивіться уважно і скажіть, яким із них тут не місце, бо їх на терпить дружба.12 Доповніть, що ще  заважає дружбі? (Повчання, зверхня критика, приниження гідності, розголошення таємниці, користолюбство, надокучливість тощо).

        Давайте підсумуємо, які ж зірочки повинні сходити

    на небосхилі «Дружба». (Довіра, взаємоповага, турбота,

    чесність, щирість і т. д.).

  •  Дидактична гра «Промінчик сонечка».
  •  Завдання ми виконали правильно, і на небі з'явилося сонечко.13 Воно завітало до нас на урок і розмістилося на партах (аркуші з малюнком – схемою).

Як зробити день веселим?

Треба слову радощів додати,

Щоб уміло душу звеселяти.

Треба слову мудрості додати,

Щоб уміло друзів пригортати.

Треба ясним сонечком стати,

Щоб друзям життя зігрівати.

Розкажи мені, люба дитино,

Чим ти, як справжній друг,

Можеш зігріти іншу людину?

  •  Ми бачимо, що сонечко заспокоїть того, хто плаче. А чим кожен із вас, як справжній друг, може заспокоїти товариша, який потребує вашої допомоги? Напишіть про це на промінчиках сонечка.
  •  Дидактична гра «Хороший я чи не дуже?»
  •  Перш, ніж розпочати гру, познайомтеся з «вузликами на пам'ять».
  •  «Вузлики на пам'ять».                                                     Пам’ятай:
  •  Усі люди різні. І тому, щоб людину зрозуміти, необхідно в неї уважно вдивитися.
  •  Кожна людина індивідуальна. І це дуже добре. Вдивляючись у себе та інших, ми більше замислюємося про погане і хороше в собі. Порівнюючи себе з іншими, намагаємося щось виділити для себе, від чогось відмовитися. Так ми навчаємося думати про Людину взагалі, про себе і про окремих людей.                            Але Василь Симоненко нагадує нам, що...     

Помиляються не тільки люди,

Помиляються навіть святі.

Згадайте, Ісус від Іуди

Мав останній цілунок в житті.

Ми не святі, не боги, а значить,

Не варто втішати себе дарма.

Але як твій промах лиш ворог бачить ―

Друзів у тебе нема!

  •  Друзі тактовно і по доброму повинні вказувати на недоліки один одному, допомагати їх позбутися. Тактовність ― талант спілкування.
  •  А тепер пограємо.14

      Учень.

Хороший я чи не дуже?

Розкажи мені, мій друже,

Я тобі допоможу,

Чи правий ти підкажу:

Головою покиваю,

Поки ти розповідаєш.

       Група.

А ти нам допомагаєш:

Згоден ― головою киваєш.

Цим нам дуже допоможеш.

Впевнені, що ти у нас хороший.

  •  Конкурс – гра «Калейдоскоп мудрих думок».
  •  На попередньому уроці ви отримали домашнє завдання: написати на аркуші паперу прислів’я або приказку про дружбу. Зараз кожен учень прочитає вислів, а аркуш прикріпить на дошку.                                

        Отже, у нас вийшов своєрідний «калейдоскоп»

    мудрих думок, а, як відомо, «Народна мудрість вчить,

    як на світі жить».  Тож запам’ятайте ці прислів’я і

    приказки.

  •  «Розповідь – загадка».
  •  Є ще одна мудра народна думка: «Скажи мені, хто твій друг, і я скажу, хто ти». Ми зараз скористаємося цією мудрістю і спробуємо вгадати, про кого йде мова у вашій розповіді.

Не називаючи імені друга,

Його кращі риси називай,

Нам його вгадати

Розповіддю своєю допомагай!

Розкажи нам, який твій друг?

Опиши його портрет.

За що ти його любиш?

Чому з ним дружиш?

ІV. Підсумок уроку.

  •  А хочете перевірити себе, чи гарні ви друзі?  Я вам зачитаю питання тесту, а ви письмово повинні відповідати на кожне питання словами «так» чи «ні».
  •  Тест.
    1.  Чи ділишся із другом своїми успіхами?
    2.  Чи допомагаєш йому бути в доброму настрої?
    3.  При появі потреби, допомагаєш другу добровільно, чи чекаєш, коли він попросить?
    4.  Чи намагаєшся зробити так, щоб другові було приємно у твоєму товаристві?
    5.  Чи завжди впевнений у своєму другові і довіряєш йому?
    6.  Чи захистиш свого друга, якщо про нього говоритимуть погано у твоїй присутності?
    7.  Чи терпеливий ти до друзів свого друга?
    8.  Чи можеш бути ти ненастирливим, не повчати?
    9.  Чи завжди зберігаєш довірені тобі таємниці?
    10.  Чи вмієш поважати внутрішній світ, особисту свободу друга?

Результати:

3 – 4 «так» ― у твого друга є вагомі причини припинити ваші стосунки;

5 – 6 «так» ― ти хороший товариш, але тобі не вистачає поваги до внутрішнього світу друга, ти вимагаєш, щоб його увага була прикована тільки до тебе;

8 – 10 «так» ― ти справжній друг, з тобою хочуть дружити, у тебе багато знайомих, але не спіши хвалитися цим.

  •  Творче завдання.
  •  У кожного з вас на парті є набір кольорового паперу. Який колір ви оберете як такий, що найбільше відповідає вашому настрою після сьогоднішнього уроку? Поясніть свій вибір.

V. Домашнє завдання.

  1.  Для учнів із високим та достатнім рівнем знань: на основі почутого на уроці, власного досвіду та спостережень скласти правила товаришування.
  2.  Для учнів із середнім рівнем знань: прочитати уважно «Правила товаришування»15 і на наступному уроці дати відповіді: чи згодні ви з такими правилами? Що  можна додати чи, можливо,  змінити?
  3.  Для всіх: підготувати розповідь про випадок, який переконав вас у тому, що ваш друг ― справжній, і ви можете на нього покластися.

«Правила товаришування»

  •  Допомагай товаришу: якщо вмієш щось робити, навчи і його; якщо товариш потрапив у біду, допоможи йому, чим можеш.
    •  Будь подільчивим із друзями: якщо в тебе є цікаві книги, поділись із тими, в кого їх немає. Грай і працюй  із товаришами так, щоб не брати собі все найкраще.
    •  Зупини товариша, якщо він чинить щось погане. Дружити ― значить говорити один одному тільки правду, якщо друг в чомусь неправий, скажи йому про це (не забувай про тактовність).
    •  Не сварися з товаришами, намагайся працювати і грати з ними дружно; не сперечайся із-за дрібниць; не зазнавайся, якщо в тебе щось гарно виходить; не заздри товаришам ― треба радіти їх успіхам; якщо вчинив погано, не соромся в цьому зізнатися і виправитися.
    •  Умій прийняти допомогу, поради і зауваження від своїх друзів. Друзі тактовно і по-доброму повинні вказувати на недоліки один одному, допомагати їх позбутися.

Для нотаток

                                          

                                   

1 На моніторі демонструється слайд із зображенням скульптури

2 Цей і всі подальші вислови прикріплюються на дошці під рубрикою «Калейдоскоп мудрих думок».

3 Вислів демонструється на моніторі.

4 На моніторі на одному із слайдів зображено серце; на другому ― сердечка з назвами якостей (чеснот) людини.

5  Після того, як учні дадуть відповідь, визначення понять «альтруїст» і «егоїст»  з'являється на моніторі.

6  Учні дають відповіді, спираючись на тези, що висвітлюються по черзі на моніторі.

7 На дошці прикріплені паперові листочки («кущ»), на яких учні пишуть асоціативні слова та словосполучення.

8 Учні записують речення переможця, доповнюють його так, щоб дієслова не повторювалися.

9 Питання вирішується із застосуванням інтерактивної гри «Мікрофон»

10 Націлити учнів на те, щоб вони в ході обговорення самостійно робили записи в зошит: що ж означає «вміти дружити».


Вміти дружити ― це:


1) ...


2) ...

11 Звернення до другого проблемного питання.

12 Учні називають негативні якості (брехня, зрада, заздрощі, лицемірство тощо), а зірки, що їх символізують, «зникають» зі слайду.

13 На моніторі ― слайд із зображенням сонця  з променями. В центрі кола ― літера «Я», на одному промінчику напис: «заспокою того, хто плаче».

14 Для гри обирається кілька учнів. Клас ділиться на 2 групи, одна говорить , що в учня хороше, інша ― висвітлює недоліки.

15 Учитель цим учням роздає аркуші з текстом  Правил, який наводиться нижче.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

78169. ИНФОРМАЦИОННОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ ИС 235.5 KB
  Основные понятия классификации информации. Информационное обеспечение ИС является средством для решения следующих задач: однозначного и экономичного представления информации в системе на основе кодирования объектов; организации процедур анализа и обработки информации с учетом характера связей между объектами на основе классификации объектов; организации взаимодействия пользователей с системой на основе экранных форм вводавывода данных; обеспечения эффективного использования информации в контуре управления деятельностью объекта...
78170. МОДЕЛИРОВАНИЕ ИНФОРМАЦИОННОГО ОБЕСПЕЧЕНИЯ 224.5 KB
  Создание логической модели данных: уровни логической модели; сущности и атрибуты; связи; типы сущностей и иерархия наследования; ключи нормализация данных; домены. При этом имя сущности должно отражать тип или класс объекта а не его конкретный экземпляр например АЭРОПОРТ а не ВНУКОВО. Каждый экземпляр сущности должен однозначно идентифицироваться и отличаться от всех других экземпляров данного типа сущности. Каждая сущность должна обладать некоторыми свойствами: иметь уникальное имя; к одному и тому же имени должна всегда применяться...
78171. Унифицированный язык визуального моделирования Unified Modeling Language (UML) 204 KB
  Диаграммы в UML. Диаграммы состояний: начального состояния конечного состояния переходы. Диаграммы внедрения: подсистемы компоненты связи. Диаграммы размещения.
78172. Этапы проектирования ИС с применением UML 347.5 KB
  Этапы проектирования ИС: моделирование бизнеспрецедентов разработка модели бизнесобъектов разработка концептуальной модели данных разработка требований к системе анализ требований и предварительное проектирование системы разработка моделей базы данных и приложений проектирование физической реализации системы. Диаграммы базы данных dtbse digrms модель структуры базы данных отображает таблицы столбцы ограничения и т. Диаграммы компонентов component digrms – модель иерархии подсистем отражает физическое размещение баз данных...
78173. Понятие экономической информационной системы. Классы ИС. Структура однопользовательской и многопользовательской, малой и корпоративной И 122 KB
  Понятие экономической информационной системы. Этапы создания ИС: формирование требований концептуальное проектирование спецификация приложений разработка моделей интеграция и тестирование информационной системы. Информация в современном мире превратилась в один из наиболее важных ресурсов а информационные системы ИС стали необходимым инструментом практически во всех сферах деятельности. Информационные системы можно классифицировать по целому ряду различных признаков.
78174. Понятие жизненного цикла ПО ИС. Процессы жизненного цикла: основные, вспомогательные, организационные. Содержание и взаимосвязь процессов жизненного цикла ПО ИС 121.5 KB
  Модели жизненного цикла: каскадная модель с промежуточным контролем спиральная. Модель жизненного цикла отражает различные состояния системы начиная с момента возникновения необходимости в данной ИС и заканчивая моментом ее полного выхода из употребления. Модель жизненного цикла структура содержащая процессы действия и задачи которые осуществляются в ходе разработки функционирования и сопровождения программного продукта в течение всей жизни системы от определения требований до завершения ее использования. В настоящее время известны и...
78175. ОРГАНИЗАЦИЯ РАЗРАБОТКИ ИНФОРМАЦИОННЫХ СИСТЕМ 147.5 KB
  Обследование это изучение и диагностический анализ организационной структуры предприятия его деятельности и существующей системы обработки информации. Этап предполагает тесное взаимодействие с основными потенциальными пользователями системы и бизнесэкспертами. По завершении этой стадии обследования появляется возможность определить вероятные технические подходы к созданию системы и оценить затраты на ее реализацию затраты на аппаратное обеспечение закупаемое программное обеспечение и разработку нового программного обеспечения ....
78176. АНАЛИЗ И МОДЕЛИРОВАНИЕ ФУНКЦИОНАЛЬНОЙ ОБЛАСТИ ВНЕДРЕНИЯ ИС: ВЕРСИЯ ДЛЯ ПЕЧАТИ И PDA 250 KB
  Миссия компании дерево целей и стратегии их достижения. Статическое описание компании: бизнеспотенциал компании функционал компании зоны ответственности менеджмента. Динамическое описание компании. Полная бизнесмодель компании.
78177. Разработка программ методом пошаговой детализации 41.5 KB
  Под структурным программированием понимают такие методы разработки и записи программы, которые ориентированы на максимальные удобства для восприятия и понимания ее человеком