51610

Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Іменник – назви істот, неістот

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Іменник як частина мови : загальне значення морфологічні ознаки синтаксична роль . Навчальна мета : повторити узагальнити і поглибити знання учнів про іменник як частину мови зміцнювати навички визначення морфологічних ознак іменників вчити правильно використовувати іменники в мовленні; розвивати в учнів навички звязного мовлення мислення творчі здібності стимулювати бажання досліджувати й аналізувати мовні явища; виховувати позитивне ставлення до рідної мови. узагальнити та систематизувати знання учнів про іменник як частину...

Украинкский

2014-02-12

58 KB

81 чел.

Українська мова

6 клас

  

 Тема . Іменник як частина мови : загальне значення , морфологічні ознаки , синтаксична роль . Іменник – назви істот, неістот.

Навчальна мета : повторити, узагальнити і поглибити знання учнів про іменник як частину мови, зміцнювати навички  визначення морфологічних ознак іменників, вчити правильно використовувати іменники в мовленні; розвивати в учнів навички зв’язного мовлення, мислення, творчі здібності, стимулювати бажання досліджувати й аналізувати мовні явища; виховувати позитивне ставлення до рідної мови. узагальнити та систематизувати знання учнів про іменник як частину мови; розвивати усне і писемне мовлення ; виробляти культуру спілкування ; удосконалювати навички роботи в групах ; пробуджувати інтерес  до походження свого роду , імені , прізвища ; виховувати любов до родини , повагу до людей , праці .

Розвивальна мета:

Виховна мета:

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання: підручники, картки, таблиці.

Перебіг уроку

1. Організаційний етап.     

Метод передбачення.             

       – Уважно прослухайте загадку і спробуйте передбачити тему уроку.

Всі на світі добре знають,

Що предмет я означаю.

        Хто чи що? –  ви запитайте

І про мене все дізнайтесь.

Я істота й неістота:

Парта, зайчик, дошка, котик.

Маю рід, число, відмінок

І чотири аж відміни.

Хто я? Знайте достеменно:

Називаюсь я … (іменник).

– Молодці! А тепер давайте подумаємо чого ми повинні навчитися на уроці.

      (Учні висловлюють думки щодо мети уроку: метод "Коло ідей").

 

2. Оголошення теми та мети уроку.

3.  Актуалізація досвіду учнів.

Евристична бесіда за змістом речень,  заздалегідь записаних на дошці.

     До найкоштовніших надбань кожного народу належить мова. Мова – найбільший духовний скарб, у якому народ виявляє себе творцем, передає нащадкам свій досвід і мудрість,  перемоги й поразки, культуру, традиції, надії і сподівання.

– Назвіть іменники в цих реченнях.

– Що означають підкреслені слова, яке їхнє лексичне значення?

– На які запитання відповідають іменники?

– Визначити рід іменників, відмінок та число.

– Іменник належить до самостійних чи службових частин мови?

– Що ми називаємо іменником?

Учні самостійно формулюють правило, а потім зіставляють його поданим у підручнику.

4.   Систематизація, узагальнення і поглиблення знань.

Робота з підручником. Повторення вивченого за темою уроку.           

Розподільно-словниковий диктант.

Записати іменники у дві колонки: назви істот та неістот.

Лисиця, дівчина, зошит, собака, ручка, товариш, олівець, карась, квітка, стіл, теля, школа, підручник,  кінь.

– Поясніть, як ви розрізняєте назви істот і неістот?

Робота з розвитку лінгвістичного мислення учнів. Розгадайте загадки. Про які відмінки не згадувалося у них?

Є ще люди сонні, наче сови,

А глухі до слова – це найгірш.

Ти до рідної прислухайсь мови,

Прокажи відмінки. Це – як вірш.

– Давайте пригадаємо, що ми знаємо про відмінки?

Заздалегідь підготовлений учень читає вірш Д. Білоуса.

Хвилинка ерудита (завдання випереджувального характеру).

    Чи знаєте ви, що вчені нарахували різну кількість відмінків у сучасних мовах світу. В.Колесов уважав, що їх близько тридцяти. У фінській мові, наприклад, – п'ятнадцять відмінків, а в угорській – двадцять два. О.Кондратов указує, що датський лінгвіст Луї Єльмслев визначив: теоретично у мові може бути аж двісті шістнадцять різних відмінків.

Творча робота.

Поставте слова у відповідному відмінку, відновіть у фразі порядок слів й утворіть речення.

Зі, море, правда, дно, вирине.

(Правда зі дна моря вирине).

Мова, без, може, не, народ, існувати.

(Без мови не може існувати народ).

Дослідження-пошук.

1 група.  Із поданих іменників, що записані на дошці, виписати лише власні назви. Пояснити правопис виписаних слів. Обґрунтувати свій вибір.

Газета, добро, Україна, біль, Карпати, дерево, школа, Леся Українка, Державний гімн України, газета Наше слово, Київ, поезія Сон, Президент України, сузір’я Велика Ведмедиця.

     2 група. Додати до іменників, що означають  власні назви, іменники – загальні назви.

Київ, Росія, Дмитрик, Дунай, "Мурзилка", "За відвагу".

Диктант з "ключем".

Запишіть іменники у дві колонки: вжиті в однині; вжиті в множині. У кожному іменнику підкресліть першу літеру. З цих літер прочитаєте народне прислів’я.

Доля, ножиці, екзамени, озеро, приклади, радощі, берег, радість, експеримент, дочка, обеліски, птахи, іграшка, абрикоси, дерева, ліс, олівець, експонати.

 Ключ. Добре діло не пропаде.

– Як ви думаєте, яку синтаксичну роль виконує іменник у реченні? Чи лише підмета?      

Творче спостереження з елементами аналізу.

Виразно прочитати речення. Усно визначити синтаксичну роль іменників. Зробити висновки. Яка головна думка висловлювання?

Патріотизм починається зі ставлення до своєї мови. Поняття рідної мови виступає поряд з поняттям рідного дому, батьківської хати, материнського тепла. Культура мовлення – це духовне обличчя людини. Мова єднає між собою представників певного народу у часі і в просторі.

"Поетична п’ятихвилинка". Прочитайте записаний на дошці текст. Знайдіть іменники, випишіть їх, провідміняйте.

Як нема без зірок небозводу,

Як блакиті без сонця нема,

Так і мови нема без народу,

Так народу без мови нема.

                          В.Забаштанський

5. Підбиття підсумків роботи.

Гра "Хто зайвий?". Вилучити з кожного ряду "зайве" слово. Свою думку обґрунтувати.

Щастя, щасливчик, пощастило.

Музика, музичний, музикант.

Здоровий, поздоровлення, здоров’я.  

Мова, розмова, розмовляти.

Казка, казковий, казкар.

Лінгвістичний двобій. Робота у парах. Учень сам вибирає суперника зі словами: "Я викликаю на двобій…" і ставить запитання. Наприклад:

– Яка частина мови називається іменником?

– Які морфологічні ознаки властиві іменникові?

– Назвіть відмінки і запитання, на які вони відповідають.

– Які іменники є власними назвами, а які – загальними? Наведіть приклади.

– Яку синтаксичну роль виконує іменник?

  

6. Домашнє завдання.

Вправа за підручником.

Творче завдання за вибором. Скласти казку з теми: "Країна іменників", вживаючи назви істот та неістот, власні та загальні назви або написати побажання (лист) іменникам.

PAGE  1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

31379. ЭКОНОМИЧЕСКИЙ МЕХАНИЗМ ОПЕРАТИВНОГО УПРАВЛЕНИЯ ТЕКУЩИМИ АКТИВАМИ КОРПОРАЦИЙ 448 KB
  Как правило, при проведении научных исследований процесса управления, рассматриваются различные стратегические задачи, такие как маркетинг, персонал. На наш взгляд, однако, большое внимание должно также уделяться оперативному (текущему) управлению, от которого зависит повседневная деятельность предприятий, то есть та, которая, в основном, и приносит коммерческий доход.
31380. Корпоративная культура: методы ее формирования и развития в организации 463 KB
  Выбор темы дипломной работы: Корпоративная культура: методы ее формирования и развития в организации обусловлен тем что корпоративная культура напрямую связанна с коммерческий успехом компании. Компания будет успешной только в случае если сотрудники будут понимать важность своей работы чувствовать что их профессиональный уровень пропорционален успеху компании. Мотивация сотрудников построение отношений между сотрудниками принципы и методы работ используемых в деятельности организации все это является важнейшим фактором в борьбе...
31381. ПРАВОВОЕ ГОСУДАРСТВО И ГРАЖДАНСКОЕ ОБЩЕСТВО 506 KB
  Основные признаки правового государства и гражданского общества. Формирование и развитие правового государства и гражданского общества в современной России. Конституционно правовые основы построения правового государства 37 2. Проблема становления и развития правового государства и гражданского общества до сих пор считается нерешенной и недостаточно разработанной в современной политической и правовой науках хотя период ее изучения измеряется столетиями а время от времени она...
31382. ПРАВОВОЕ РЕГУЛИРОВАНИЕ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ИНДИВИДУАЛЬНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ, КАК УЧАСТНИКОВ ГРАЖДАНСКИХ ПРАВООТНОШЕНИЙ ПО СОВРЕМЕННОМУ ЗЗАКОНОДАТЕЛЬСТВУ» (НА ПРИМЕРЕ ИП ПОЛЯКОВА Л.А) 511 KB
  Исходные данные к работе: Конституция Российской Федерации Гражданский кодекс Российской Федерации Налоговый кодекс Российской Федерации федеральные конституционные законы иные федеральные нормативные правовые акты. Содержание расчетнопояснительной записки перечень подлежащих разработке вопросов: дать понятие предпринимательской деятельности и ее признаков; определить правовое положение в ней индивидуального предпринимателя; рассмотреть вопросы законодательного регулирования предпринимательской деятельности сформулировать конкретные...
31383. Направления по усовершенствованию системы оплаты труда в ООО «Проект 69» 643 KB
  Теоретические основы системы организации и оплаты труда. Формы и системы оплаты труда на предприятии. Основные принципы организации оплаты труда состав фонда оплаты труда. Анализ организации оплаты труда в ООО Проект 69. Анализ существующей системы оплаты труда ООО Проект 69...
31384. Себестоимость продукции промышленного предприятия и пути ее оптимизации на примере ОАО «Сарановская шахта «Рудная» 621.5 KB
  Технологический процесс получения продукции и формирование себестоимости в ОАО Сарановская шахта Рудная. Анализ и оценка структуры затрат в себестоимости продукции. Мероприятия по снижению себестоимости продукции в ОАО Сарановская шахта Рудная как путь повышения производства.
31385. Методические рекомендации по выполнению дипломных проектов (работ) 108.5 KB
  В процессе подготовки квалификационной (дипломной) работы каждому студенту-выпускнику назначается научный руководитель. Научным руководителем квалификационной (дипломной) работы студента-выпускника может быть как преподаватель выпускающей лаборатории, так и сторонние ведущие отраслевые специалисты.
31386. Методические рекомендации для выполнения выпускных квалификационных работ (бакалаврских работ) 763.5 KB
  Выполнение бакалаврских работ является завершающим этапом обучения студентов в высшем учебном заведении, а их публичная защита перед Государственной аттестационной комиссией (ГАК) - объективной формой аттестации.
31387. Требования к оформлению письменных работ, выполняемых студентами и слушателями ДВФУ 716 KB
  Процедура содержит единые требования, которые должны быть соблюдены студентами ДВФУ, проиллюстрирована конкретными примерами использования описанных в ней элементов, распространяется на учебный и научный процессы в ДВФУ и является обязательной для исполнения студентами, слушателями и преподавателями.