51636

Водні багатства Сумщини. Охорона водойм. Письмове додавання і віднімання трицифрових чисел

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Закріплювати вміння учнів розвязувати приклади на вивчені випадки письмового додавання і віднімання трицифрових чисел задачі рівняння; розширювати поняття водойми вода ознайомити з водними багатствами рідного краю; виховувати бережливе ставлення до водойм економне використання прісної води. Втрата води страшніше для живого організму ніж голод. Кожного дня з поверхні океанів і морів випаровується величезна кількість води. Попавши в ріки дощові та снігові води знову прокладуть свій шлях до морів та океанів так завдяки Сонцю...

Украинкский

2014-02-12

102 KB

10 чел.

Інтегрований урок з математики та природознавства

на краєзнавчому матеріалі Сумської області (3 клас).

Тема. " Водні багатства Сумщини. Охорона водойм. Письмове додавання і віднімання трицифрових чисел."

Мета.  Закріплювати     вміння учнів розв'язувати приклади на вивчені

випадки письмового додавання і віднімання трицифрових чисел, задачі, рівняння;розширювати поняття "водойми", "вода", ознайомити з водними багатствами рідного краю; виховувати бережливе ставлення до водойм, економне використання прісної води.

Хід уроку

  1.  Організаційний момент

Дзвоник  всім нам дав наказ: «До роботи швидше в клас!»

Біля парти станемо чемно –  плине час хай недаремно.

Будемо уважні і старанні всі. Сядемо рівненько на місця свої.

  1.  Запис числа, класна робота. Інформаційна хвилинка.

Березень березовим віником зиму вимітає, а весну в гості  запрошує.

Іменини святкують - Ніна, Роман   Наші пращури 1 березня розпочинали новий рік.

3. Спостереження за погодою. За планом.

-   Отже, сьогодні перше березня.

- Який стан  неба? Чи світить Сонце? Чи високо воно знаходиться над Землею? Яка температура повітря? Хто помітив, чи є вітер?Які зміни відбулися в природі? Як змінилася праця людей? Запишіть свої спостереження у календар.

4. Хвилина каліграфії. Який спільний елемент?  (Елемент – похила паличка)     1414

14 березня - свято Явдохи - плющихи  За старим стилем - перший день весни, має прокинутися байбак. Тричі свисне і лягає спати (малюнок тварини)

- Яке число записали цифрами 1 і 4?

- Скільки всього одиниць, десятків, сотень, тисяч?

- Замінити число сумою розрядних доданків       1414=1000+400+10+4

5. Оголошення теми і мети.

- Сьогодні у нас урок незвичайний - інтегрований. На уроці ми будемо закріплювати вміння розв'язувати приклади, задачі, рівняння на вивчені випадки арифметичних дій, розширимо свої знання про воду, водойми, познайомимося з водними багатствами області, з їх охороною. Роботи на уроці буде багато, тому ви повинні швидко думати, чітко і правильно відповідати.

6. Актуалізація знань учнів. «Мозковий штурм»

- Що таке вода?

- В яких станах може бути вода?

- При яких, умовах вода переходить з одного стану в інший?

- Які властивості має вода? (Прозора, без кольору, текуча, не має смаку, запаху, розчинник.)

Вода - найпоширеніша на Землі речовина. Вона падає на землю дощами, лягає на неї сніговими покровами, є і в повітрі, і під Землею.

Завдяки їй на нашій планеті існує життя. Втрата води страшніше для живого організму, ніж голод. Хімічна формула Н2О(має 2 атоми гідрогену і 1 атом оксигену).

"Найкраще – вода!» - вигукнув прославлений мудрець стародавньої Греці Фалес Мілетський /VI ст. до н.е./ "Тільки її можна зустріти одночасно в природі в трьох станах".

Кожного дня з поверхні океанів і морів випаровується величезна кількість води. Пройде деякий час і вона проллється над сушею дощем, посипле снігом. Попавши в ріки, дощові та снігові води знову прокладуть свій шлях до морів та океанів, так, завдяки Сонцю і силі земного тяжіння на нашій планеті відбувається що? (Кругообіг води.)

7. Усна лічба.

  •  Розв'язавши приклади, ви знайдете, який повний цикл кругообігу води
  •  в повітрі: 1000 - 990 = …(10 днів ),
  •   в ріках: 560 - 540 = …(20 днів),
  •   в озерах: 247 - 240 = …(7 років),
  •   в океанах: 2700 + 300 = …(3000 років)
  •  Колові приклади (Вставити приклади на схему кругообігу води в природі на краплинках )

300-80  200+140  320+80   240+80

400-200  220+160  340-120  300-60

  •  Задача

Протягом життя кожна людина потребує близько 25 тонн води.

- А скільки води за життя споживає 2 людини? 4? 8?

8. Перевірка домашнього завдання.

Завдяки світовому кругообігу води, клімату і характеру земної поверхні утворилися водойми.

Тест.

1. Місце, де на поверхню землі виходить підземна вода, називають:  а) джерело,       б) болото.

2.   Місце, де починається річка, називається:   а) витік,             б) русло.

3.   Заглиблення, по якому тече постійно річка, називається:       а)русло, б) гирло

4. На рівнинах річки течуть:        а) повільно, спокійно,   б) швидко, бурхливо.

5. Водойма, яка виникла в природних западинах на поверхні землі, називається: а) озеро, б) річка.

6. Надмірно зволожена ділянка суші називається: а)  озеро, б) болото.

7. Частина океану, яка заходить в сушу, називається: а) річкою, б) морем.

8. Вода у морі: а) солона, б) прісна.    (За відповідями тесту з’єднуються числа на схемі в фігуру)

- Яка фігура утворилася? Чому так її називають?

9.Робота над темою уроку.

З-під гірки, з-під крутої прокрадається норою

Та й до моря утіка через гори по ярах.   (Джерело).

Що таке джерело?

До яких вод відносять джерельні води? (Підземні).

Цінне природне багатство Сумщини - підземні води. Вони не тільки поповнюють ріки й озера, але й використовуються людиною. (Під час роботи кожен об’єкт позначається прапорцем на карті Сумщини)

Приклади

259

247

506               5-6 м - глибина колодязів, якими користуються жителі сільських населених пунктів.

155

65

120                Жителі нашого міста користуються артезіанською водою з глибини 60- 120м.

Місцями підземні води Сумщини містять цінні мінеральні солі. Це Вакаловське мінеральне джерело, вода якого прирівнюється до кращих мінеральних вод України.

359

147

506       5-6 тис. літрів мін. води за добу витікає з цього джерела.

1052

 166

1218              Але через 12-18 год. з'являється в цій воді осадок коричневого кольору. При цьому вода втрачає лікувальні властивості.

 Унікальним природним явищем є Крейдяна Криниця, яка знаходиться на території Шалигінського заказника, що в Глухівському районі. Сім джерел потужними фонтанами викидають з-під землі кришталево чисту воду. Дно криниці складається з крейди. Джерело взято під охорону закону, як природний гідрологічний пам'ятник.

Фізхвилинка

Ми крокуєм, ми крокуєм, ми Сумщиною мандруєм.

Заглядаєм в озерця, не торкнутися нам денця.

Так ми довго – довго йшли поки додому не прийшли.

10. Продовження роботи над темою уроку.

Розв’язування рівняння.  Між: берегів текла, текла, мороз зміцнів - під скло лягла. (Річка)

Річки - основна частина водних багатств Сумщини. Вони, мовби блакитною сіткою, вкривають нашу область.

- Які річки переважають в області?(Відповіді дітей)

Серед них переважають ріки і струмки довжиною до 10км -165км

  •  Скільки річок довжиною більше 10км, ми дізнаємось, розв'язавши рівняння. Всі вони відносяться до рівнинних річок

Запис рівняння.    390-Х= 233 (Х=165)

Розв’язування задач.

"Зачарована", "Краса..." Як тільки народ не називав цю річку. Вперше назва цієї річки згадується в літописі 988 року. Вчені вважають, що свою назву річка отримала від старослов'янського слова " десний "- правий.

Може, хто здогадався про яку річку йде мова?

- Чому ж її так назвали? Відповідь дає нам Дмитро Білоус у своєму вірші з книги "Диво калинове". Розгляньте його портрет і послухайте вірш. (Читає підготовлена дитина).

Люблю я завзятих хлоп'ят і дівчат 

за те, що до знань вони ласі;

люблю завітати й розмову почать

з кмітливими в класі:

- А що, коли, друзі, спитаю я вас:

що значить, приміром, десниця –

І весело й дружно гукає весь клас:  

- Правиця! Правиця!

- Десниця, - кажу, - знає й бабця стара, -

правою дійсно рукою.  

Чому ж тоді ліва притока Дніпра  

зоветься Десною!

- Колись я по радіо чула одне

пояснення, - каже Марічка, -

Десна - це від скіфських словечок спо, сне –

вода, тобто річка.

- Чудово! Міркуйте, шпаркі, молодь...

дітей заохочую знову.

Принишкли, мовчать.

І я далі тоді веду свою мову:

- Є ще одна версія, друзі мої,

що теж нам цікавою буде:

угору ішли по Дніпра течії

селитися люди.

Дорога на північ була нелегка,  

немало зазнали клопоту.

А назва Десна - бо була їм ріка  

праворуч по ходу.

Блакитною стрічкою простяглася вона на 1130км, по Україні - 501км, більше 50км - по області.

- Які ви знаєте ще річки, які протікають Сумщиною? (Сейм, Сула, Ворскла, Псел).

(Запис слова. Задача. З підготовлені учні біля дошки. Показ на карті річок Сумщини)

Сула - ліва притока Дніпра, найбільша річка на південному заході нашої області. Назва річки пішла від тюркського слова "Сулау", що позначає "в'язке, непрохідне болото". Сула - одна з небагатьох річок, витік якої знаходиться на території нашого краю. Вона починається поблизу с. Сула. Довжина Сули - 363 км.  (Запис у зошитах і на дошці:  Сула – 363км.)

Інша притока Дніпра - Ворскла, одна з найкрасивіших і найчистіших річок Сумщини.

Вважається, що назва річки складається з тюркського кореня «ворск» (аорс— одна з назв аланів), з болгарським топонімічним суфіксом «-ла». За іншою версією назва «Ворскла» може походити від тюркського «Борсиқли», тобто «борсу́ча» (там де є борсуки).

Існує легенда, що Ворсклі дав назву російський цар Петро I напередодні Полтавської битви: начебто, коли імператор спостерігав за переправою військ, з його підзорної труби випала і закотилася у річку лінза. «Ця річка — вор скла» (тобто рос. крадій стекла) обурився Петро.

Вона на 101км довша від Сули. (Запис у зошитах і на дошці: Ворскла -?, на 101км довша)

Однією з основних притоків Дніпра є Псел, який бере початок з джерела на західних схилах Середньо руської височини в Бєлгородській області.

Вважається, що назва «Псел» походить від грецького «іпсілос» - високий. Нібито так річку назвали грецькі купці за високий рівень води. Знайдені на дні залишки якорів і суден підтверджують цей здогад. Відомо, що  Пслом ходили не тільки торгові судна - козаки гетьмана Дмитра Вишневецького будували на Пслі судна, на яких спускалися до Дніпра для походів на турків.

Псел на 253км довший за Ворсклу.

(Запис у зошитах і на дошці: Псел -?, на 253 км довший за Ворсклу.)

- Поставте запитання до умови так, щоб утворилася задача, яка містить двічі збільшення числа на декілька одиниць.

Задача 1

Сула      - 363 км

Ворскла -?, на 101 км довша

Псел     -?, на 253 км довший

- Чи можемо ми відразу відповісти на запитання задачі? (Ні.) Чому? - Чи можна знайти довжину Ворскли? (Так.)  Складемо план розв'язування і розв’яжемо її.  - Яка ж довжина Псла?

Отже, довжина Псла - 717км. По області ріка простягається на 155км. На скільки км менше шлях, по якому протікає Псел по області, ніж поза нею?

Задача 2

По області   -155 км

717 на? менше

  Поза областю -? км

- Чи можемо ми відразу відповісти на запитання задачі? Чому?

- Що спочатку треба знайти? Складемо план розв'язування задачі. Розв’яжемо  цю задачу виразом

- Які притоки має Псел?

Псел має багато приток: Сумка, Грунь, Хорол, Сироватка, Істороп та ін.

А ось найбільша притока Десни - це ріка Сейм, яка утворюється від злиття двох невеликих річок: Сейму і Семиці. Довжина річки 748км, в межах області близько 180км.

На скільки км Псел коротший від Сейму? Складіть задачу на різницеве рівняння.

Задача З

Сейм - 748 км

на?  коротший

Псел -717 км

- Як змінити запитання так, щоб задача розв'язувалася додаванням?

Серед поля лежить дзеркало. Скло блакитне, а рама - зелена.  /Озеро/.

В Сумській області багато природних озер. Вони невеликі за розміром, але більшість з них виділяються своєю красою. Озерним краєм називають Путивльський район. Багато озер в Глухівському, Буринському, Конотопському, Лебединському і Сумському районах В тріщині земної кори утворилося Шелехівське озеро /Лебединський район/. Казкова краса цього озера здобула йому славу блакитної перлини Сумщини. В цьому ж районі в долині річки Псел розташоване одне в найбільших озер області -Лебедине.

Не море, не земля, човни не плавають і ходити не можна. /Болото/

Сумщині зустрічаються значні простори, вкриті болотами. їх площа складає близько 34 тис. га. Найбільш заболоченими є північні райони області, які відносяться до українського полісся.

Ріки, озера, болота - це водойми. Яка їх складова частина? /Вода/.

Вода здавна служить людству. Спочатку вона понесла на собі перші легкі суда. Потім навчилися зрошувати поля, створили перші водопроводи. З часом водяна пара зумовила появу пароходів, паровозів, тепловозів, автомобілів. Сьогодні вода приводить в рух турбіни гідроелектростанцій. Без неї ніхто не може обійтися.

- Яке ж значення води в житті живих організмів?

11. Робота з підручником «Я і Україна».  Читання 5 абзаців. Розв'язування проблемної ситуації.

- Послухайте розповідь і скажіть, чи правильно вчинили діти?

Одного разу прийшли діти до озера і побачили, що хтось залишив на березі купу сміття: папірці, пляшки, консервні, банки. Обурилися діти, що хтось забруднив гарний берег і вирішили все прибрати. Позбирали вони все сміття і кинули в воду. Берег став знову чистим і гарним.

- То чи правильно вчинили діти? Чому?

- Що. потрібно було зробити?

- Чому не можна забруднювати водойми?

- У чому цінність води? (Є вода, є життя).

- Чим забруднюють водойми? (побутовим сміттям; відходами фабрик і заводів; нафтою, яка утворює плівку, під якою гине все живе -5 г нафтопродуктів утворюють плівку 50м2. Екологічна катастрофа -Р. Тиса, р. Дунай, Чорне море; добривами і отрутохімікатами).

- Що ж роблять для того, щоб вода була чистою? (Будують очисні споруди, на яких забруднена вода очищається. Забороняється скидати у водойми побутове сміття і відходи, спускати каналізаційні води).

- Чи безмежні запаси води на Землі? (ст.. 89. Цікаво знати.)

- Які озера вам відомі у нашому місті? (озера Чеха – природне, ділянка одного з колишніх русел Псла. Цікаве це озеро - одних назв цілих чотири. Чехово, Чеховське, Чеха, в народі - просто Чешка. Назва озера, очевидно, пов'язана з ім'ям поміщика Василя Маркіяновича Чеха, який жив на північно-східному березі озера. На мапі початку століття воно виглядає досить переконливо, перетинається п'ятим мостом на Харківській дорозі і позначено як «оз.Чехово».

Озеро на Дуровщині теж, мабуть природне і належить до залишків старого русла Псла)

12. Домашнє завдання: ст.. 88-89, відповідати на запитання.

13. Підсумок уроку.

Сумщина в достатній мірі забезпечена прісною водою. Сьогодні на кожного жителя нашого краю припадає 170 літрів води на добу, отже, кожен з нас повинен бережно ставитися до води. Необхідно пам'ятати, що при витіканні води з кранів у вигляді краплин губиться до 60 літрів води за добу, а у вигляді цівки, товщиною в сірник - 500 літрів за добу.

  •  Не допускайте безцільного витрачання води!
  •  Поясніть вислів: Закривай міцніше кран, щоб не витік океан.
  •  Приймайте участь в розчистці джерел і благоустрої питних колодязів.
  •  Не забруднюйте берегів річок та озер.
  •  Вода - друг людини.
  •  Охороняючи її, ми думаємо про своє майбутнє!

І закінчимо наш урок, діти, поетичною хвилиною. Вірш Лесі Українки.

Бережіть природу, любі діти.

Я до цього все життя вас закликаю.

Хто байдуже ставиться до неї,

Той у грудях серденька не має.

А якщо його немає в грудях,

До природи він байдужий буде,

Пам'ятаймо це і я, і ти,

Маймо в серці зерна доброти.

Ці зернятка будуть проростати -

Спів почуєте душі своєї.

Про природу станете ви дбати,

Вірним другом станете для неї.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

23143. КОСТЕНКО ЛІНА 32.5 KB
  За роман у віршах Маруся Чурай Ліні Костенко присуджено Державну премію імені Т. Костенко . Своєрідним феноменом є жінкипоетеси: Леся Українка Олена Теліга Ліна Костенко. Ліна Костенко.
23144. Мова. Поняття літературної мови та мовної норми 105.5 KB
  Розмовний стиль. Художній стиль. Науковий стиль. Публіцистичний стиль.
23145. Провідні мотиви лірики І. Драча 25 KB
  Драча І. Драча характеризується перш за все нетрадиційністю поетичної форми та стилю. Драча неповторною і самобутньою. Драча.
23146. Роман «Третя Рота» 35 KB
  Пушкін дуже високо цінував твори такого жанру. Сосюри письменників лікарів учителів вчених розповідають цікаві епізоди що перетворилися в легенди як поет натхненно читав той чи інший твір який так і залишився неопублікованим і невідомим сучасному читачеві. Тепер же ця легенда став реальністю читач одержує твори які десятиліттями лежали в архівах і не були доступними навіть найвужчому колу дослідників. Павло Тичина даруючи авторові Червоної зими видання Вибрані твори 1957 у трьох томах на першій книзі зробив такий напис:...
23147. Український князь бє чолом рiднiй Українi (Євген Маланюк) 28 KB
  До самої смертi вiн прожив у НьюЙорку працюючи в iнженерному бюро. Малоросiйству вiн протиставляє мазепинство : опертя на прикладi гетьмана Iвана Мазепи на власнi сили церкву культуру. Найважливiшим етапом подолання цiєї хвороби Україною вiн вважає набуття державностi незалежностi нашого краю. 1923 року вiн ще повен надiй на революцiйне звiльнення своєї батькiвщини: Несамовитим криком крови Роздерлися твої уста: сурмиш у рупор пурпуровий Вагiтна бурями повстань .
23148. Феміністична проблематика повістей О.Кобилянської “Людина” і “Царівна” 121 KB
  ЖIНОЧИЙ IДЕАЛ ОЛЬГИ КОБИЛЯНСЬКОЇ ЗА ПОВIСТЯМИ ЛЮДИНА I ЦАРIВНА 4. АВТОРСЬКА ПОЗИЦIЯ У ПОВIСТI ОЛЬГИ КОБИЛЯНСЬКОЇ ЛЮДИНА ВИСНОВКИ СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ ВСТУП Тема даної курсової роботи €œФеміністична проблематика повістей О. В €œЛюдині€ а ще більше в €œЦарівні€ особисте щастя героїнь Кобилянської більшою чи меншою мірою вже пов'язується з соціальними проблемами активною позицією людини в житті з необхідністю боротися з обставинами що сковують розвиток її духовних сил. Завдяки новаторству співзвучності прогресивним тенденціям...
23149. Феномен доби (сходження на голгофу слави) 183 KB
  Гріх казати: Тичинині попередники не були самі нездари. Так що сила яку Тичинині попередники витрачали на самоконсервування примножила його художні потенції. Для молодого Тичини навіть автора Соняшних кларнетів цей початковий період революції був своєрідною самопроекцією на широкий екран українського степу. Так як у Рільке: я водночас дитя хлопчак мужчина у Тичини та сама єдність стиснутість тривалості найлаконічніший образ людського життярадіння тільки не в індивідуальному вертикальному а в усезагальному індивідуальному через...
23150. Філософічність лірики Олега Ольжича 25 KB
  Така медитативність лірики Ольжича має приховану мету і символічний зміст. Стояти недбало на краю блакитної чаші безодні ризикуючи своїм життям це для Ольжича найбільша насолода найп'янкіший водограй найзаповітніша мрія. Отже проаналізувавши кілька віршів Ольжича ми виділили в них ряд надзвичайно важливих філософських проблем замислитись над якими має і сучасна людина.
23151. Художнє осмислення загальнолюдських цінностей у твоpчості Ліни Костенко 28 KB
  Ліна Костенко витвоpила духовний зpіз укpаїнської істоpії явила людстви складну щедpу на добpо і спpаглу до щастя і волі укpаїнську душу. Hеоціненним скаpбом людяності сили духу й добpоти сповнені поезії Ліни Костенко: Hе забувайте незабутнє І незнецінюйте коштовне Hе губіться у юpбі. Ліна Костенко багато pозміpковує над тим що ж лишає по собі людина.