51667

ВИРОБНИЦТВО ТА ЙОГО ОСНОВНІ ЧИННИКИ

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Визначити основні елементи процесу виробництва; організаційні форми виробництва. Вміти визначати економічні форми виробництва. Вміти визначати економічні цілі та соціальні умови виробництва.

Украинкский

2014-02-12

70.5 KB

21 чел.

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Педагогічний інститут

Кафедра географії та природознавства

КОНСПЕКТ УРОКУ З КУРСУ

«ЕКОНОМІКА» У 10 КЛАСІ

на тему:

«ВИРОБНИЦТВО ТА ЙОГО ОСНОВНІ ЧИННИКИ»

                                                                   

                                                    Виконала:

                                                                                      студентка групи ГТБ-52

                                                           Панчак Ірина

                                                                                    

                                                                     

Івано-Франківськ

2013

Мета: Ознайомити учнів з економічним змістом виробництва. Визначити його суспільний характер. Визначити основні елементи процесу виробництва; організаційні форми виробництва. Вміти визначати економічні форми виробництва. Вміти визначати економічні цілі та соціальні умови виробництва. Розвивати економічне мислення, вміння висловлювати свою точку зору, та сприяти вихованню дбайливих господарів.

Завдання уроку:

  •  Ознайомитися із поняттям «виробництво», його основними елементами та структурою;
  •  Розглянути види економічних ресурсів;
  •  З’ясувати основні риси  факторів виробництва;
  •  Визначити види доходів, які приносить кожен вид ресурсу;
  •  Визначити умови ефективності виробництва.

Обладнання: підручники, робочі зошити, картки-загадки, ґудзики, компю’тер, мультимедійна презентація. 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

 Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності:   Зверніть увагу на будь який підручник. Які ресурси використані для його виробництва? Сьогодні ви виступаєте в ролі економічних дослідників і визначите, як економісти класифікують виробничі ресурси.

Засвоєння знань умінь та навичок. 

Вступне слово вчителя з з використанням мультимедійної презентації

 Виробництво  - це процес створення матеріальних благ, необхідних для існування й розвитку людського суспільства.

Форми організації виробництва:

1) Натуральне виробництвотип господарювання, при якому продукти праці призначаються для задоволення власних потреб виробників, для споживання усередині господарства.

2) Товарне виробництвотип господарювання, при якому продукти праці виробляються відокремленими господарюючими суб’актами для задоволення не власних, а суспільних потреб шляхом купівлі-продажу.

3) Суспільне виробництвовиробництво, у якому основою є поділ праці всередині гігантських компаній, коли їх філії в багатьох країнах є постачальниками деталей та вузлів, які не є товарами.

-Які елементи процесу виробництва вам відомі? (праця, засоби праці та предмети праці)

-Що включають в себе предмети праці? (земля, сировина, різні матеріали)

- Що включають засоби праці? (машини, інструменти, виробниче обладнання, транспортні засоби)

У сукупності засоби та предмети праці становлять засоби виробництва. Результатом виробництва є продукт, у якому відображається праця (кваліфікована, продуктивна  чи ні).

Завдання для групової роботи.  Використовуючи карти-загадки спробуйте  розділити їх за категоріями

Слова на картках для І групи: Цинк, водопровідник, мідь, інженер, вугілля, офіціантка, вода, архітектор, духовка, механік.

 Слова на картках для ІІ групи: продавець, комп’ютер, підприємства, калькулятор, ножиці, папір, вантажівка, телефон, стетоскоп, робітник на конвеєрі.

Слова на картках для ІІІ групи: Пісок, вчитель, рослини, медичний технік, грант, алмази, молоток, тварини, ландшафтний архітектор, дерева.

Представники кожної групи виходять до дошки і почергово записують ресурси за категоріями в три стовпчики.

Запитання для обговорення.

1.Які картки репрезентують те, що дає природа?

2.Які з карток репрезентують людей?

3.Які з карток репрезентують товари, що виробляються людьми?

Пояснення вчителя з використанням мультимедійної презентації

Структура виробництва включаю матеріальне і нематеріальне, які включають у себе виробництво товарів і послуг. До матеріального виробництва відносяться базові галузі економіки – промисловість, сільське господарство, будівництво і транспорт, а також торгівля і громадське харчування. До нематеріального виробництва відносяться галузі в яких створюються нематеріальні блага і послуги: наука, культура, освіта, мистецтво, охорона здоров'я, юридичне обслуговування, побутове обслуговування та ін..

Підприємства і установи, які забезпечують організацію виробництва, становлять виробничу інфраструктуру. До неї належать транспорт, зв'язок, фінансові, кредитні, рекламні і страхові агентства, засоби інформації. Підприємства, які безпосередньо задовольняють матеріальні і духовні потреби людей становлять соціальну інфраструктуру економіки. Це заклади освіти, культури, охорони здоров'я, зв’язку, побутового обслуговування населення.

Економічні ресурси (фактори виробництва) – всі види ресурсів, що використовуються в процесі виробництва.

1. Земля (природні ресурси) – усі блага природи, які використовуються в процесі виробництва: мінеральні, земельні, водні, лісові, біологічні.

2. Працяце сукупність умінь, навичок, фізичних та інтелектуальних можливостей людини, тобто її робоча сила, яку вона використовує у процесі економічної діяльності.

Основа працітрудові ресурсиусі люди працездатного віку (за винятком інвалідів та інших людей, які не здатні до праці) і працюючі, які старші або молодші працездатного віку.

Останнім часом засоби виробництва змінюються з певних обставин:

  •  вплив науково-технічного прогресу,
  •  наукомісткість виробництва,
  •  зростання екологічного навантаження на природу.

Це призводить до потреби у вищій кваліфікації працівників та модернізованому науковому забезпеченні.

3. Капітал як фактор виробництваце засоби виробництва, що належать підприємцям або іншим власникам і використовуються в процесі створення речей і послуг.

  1.  Грошовий капіталкошти, призначені для організації та розширення виробництва, придбання знарядь, матеріалів і сировини, найму робітників і менеджерів.
  2.  Реальний (матеріальний) капіталзасоби виробництва тривалого й короткочасного використання.
  3.  Людський капітал: маються на увазі рівень освіти, кваліфікація, досвід, працездатність, рівень загальної культури, етичні цінності людей.
  •  Чи можна для виробництва товарів та послуг використовувати один з перелічених ресурсів?

(звичайно ні, люди використовують сполучення різних видів економічних ресурсів.) Спробуємо це довести.

Підприємливістьоб’єднуючий чинник виробництва, що передбачає наявність цілеспрямованості, знань, вміння йти на ризик, використання законних можливостей для досягнення певної мети, хист до управління людьми.

  •  Чи всі можуть бути підприємцями ?  Зараз ми це перевіримо.

Гра ”Парні - непарні”. Роздати учням по 6 ґудзиків. Запропонувати перевірити в процесі гри, заховавши декілька ґудзиків у закритий руці, супернику парну чи непарну кількість. Виграє той хто вгадав парну чи непарну кількість ґудзиків заховав суперник. У кого не залишилось ґудзиків – сідає на місце. Виграють ті у кого найбільше ґудзиків.

Запитання до гри:

  •  Які підприємницькі здібності притаманні тим, хто виграв?

(інтуїція, здатність до ризику, везіння.)

Інформація  - сукупнiсть iнформацiйних об'єктiв, вiдображених у знаковiй формi на матерiальних носiях, що мiстять iнформацiю про події та процеси реального свiту.

Які доходи отримують від використання різних видів економічних ресурсів?

  •  праця – заробітна плата
  •  капітал – відсоток на вкладені гроші
  •  земля – рента
  •  підприємницька діяльність – прибуток підприємцю.

Ефективність виробництва. Оскільки усі виробничі ресурси є обмеженими, то важливо знати, чи ефективно вони використовуються.

Ефективність у загальному сенсі - це співвідношення між результатами виробничої діяльності та витратами ресурсів. На практиці використовуються різні показники для оцінки ефективності, але завжди у чисельнику формули міститься результат, а у знаменнику - витрати на його досягнення. Найважливішими серед показників ефективності є продуктивність праці та віддача від матеріального капіталу (фондовіддача).

Продуктивність праці (ЕL) стосується ресурсу праці.

Витрати праці можуть оцінюватися або в одиницяхвідпрацьованих годин, або у кількості робітників, що залучалися до створення продукту.

Віддача від матеріального капіталу, або фондовіддача (Ек) стосується ресурсу капітал. Зазвичай, для розрахунку віддачі від капіталу (фондовіддачі) необхідна інформація про грошову оцінку тієї продукції, яка була створена, та про вартість того обладнання, устаткування тощо, яке при цьому використовувалося. Якщо ж ми знаємо тільки те, скільки одиниць обладнання було використано, то розрахунок буде здійснюватися на одиницю використаного капіталу.

Виникає природне запитання: для чого потрібні розрахунки ефективності?

Вони потрібні для здійснення порівнянь результатів роботи працівників або обладнання в різні періоди часу, або на різних підприємствах.

Нехай нам відомо, що раніше один працівник палітурної майстерні в середньому робив 58 обкладинок для книжок за день. Отже, якщо показник досяг 60 обкладинок, то це свідчить про зростання продуктивності праці і може оцінюватися як позитивне явище. Однак, якщо відомо, що в іншій, конкуруючій з нашою, майстерні працівник робить в середньому 62 обкладинки за день, то це є сигналом до того, що необхідно шукати шляхи до зростання продуктивності праці. Такими шляхами можуть бути:

-    краща організація праці й управляння всередині колективу;

-    придбання нового обладнання;

-    вища кваліфікація працівників;

-    створення більшої матеріальної зацікавленості працівників у кінцевих результатах їх діяльності тощо.

Закріплення нових знань і вмінь учнів.

І. Визначте до якої категорії економічних ресурсів відносяться:

  1.  Лікар-стоматолог ( трудові)
  2.  Підземні джерела питної води.
  3.  Будинок міської гімназії
  4.  Начальник будівельного управління
  5.  Бетономішалка
  6.  Земельна ділянка під будівельний майданчик
  7.  Кар’єр з видобутку вапна
  8.  Міні - пекарня „Дока - піца”
  9.  Вода в Кременчуцькому водосховищі
  10.  Корпуси заводу „Азовсталь”.

ІІ. Назвіть всі види виробничих ресурсів, які необхідні для виробництва пшениці, і класифікуйте їх.

ІІІ. Сімейне підприємство виробляє трикотажні вироби: светри і шапки машинного плетіння. Які засоби виробництва для цього потрібні:

  •  сировина
  •  напівфабрикати
  •  засоби праці?

Контрольні завдання

1 рівень

1. Вкажіть, чи правильні твердження:

а) поняття «земля» охоплює всі продукти, які надходять від природи і використовуються у виробництві;

б) усі товари, що виробляються для використання у виробництві, називаються капіталом.

2. Виберіть найпевнішу відповідь із наведених.

Знання, вміння, поінформованість, які можуть використовуватись у процесі виробництва, це:

а) інформація; б) підприємництво; в) розумова праця.

3. Виберіть правильну відповідь із наведених.

Фактор виробництва, який забезпечує ефективний розподіл ресурсів для отримання бажаного результату, це:

а) праця; б) підприємництво; в) інформація; г) капітал.

2 рівень

4. Дайте визначення понять: «економічні ресурси»; «праця», «земля», «капітал»; «підприємливість».

5. До якого з факторів виробництва належать: а) комп'ютер;

б) урожай цукрових буряків; в) поклади нафти; г) кваліфікація програміста; ґ) фах менеджера фірми.

6. Проаналізуйте життя Робінзона на острові і наведіть приклади його праці, спрямованої на задоволення своїх потреб. Чи дала б праця Робінзона результат при майже повній відсутності природних благ на острові?

3 рівень

7. Поясніть на конкретних прикладах, коли папір і ручка призначені для використання у побуті, а коли — для виробництва.

8. Охарактеризуйте роль людського капіталу в сучасній ринковій економіці.

9. Поясніть, чому людям, які виробляють товари, доводиться постійно здійснювати пошук кращих варіантів.

4 рівень

10. Наведіть приклади ситуацій, коли капітал змінює можливість використання праці й землі.

11. Наведіть випадки, коли земля не є фактором виробництва. Відповідь обґрунтуйте.

12. Охарактеризуйте на конкретних прикладах, як змінилися у сучасних ринкових умовах в Україні такі фактори виробництва, як праця і капітал.

Підсумок уроку.

Заключне слово вчителя

Цілеспрямована діяльність людей, яка має на меті створити блага для задоволення своїх потреб є виробництво. Факторами виробництва є земля, праця, капітал. Особливим фактором виробництва є здатність до підприємництва, яка розкривається через сукупність таких здібностей, як уміння виявляти ініціативу в налагодженні справи, організовувати процес виробництва, ризикувати в момент його організації чи перебудови.

(виставлення оцінок, аналіз роботи в групах)

Домашнє завдання. 

Опрацювати відповідний матеріал в підручнику - §4.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

48725. Cложная система с использованием объектно-ориентированного подхода 172.5 KB
  Моделирование поведения стада животных. На территории леса в хаотичном порядке расположены деревья и животные. На одном из краёв леса находится корм для животных. Во время движения на животных действуют два стимула: достижение корма и стремление быть близко друг к другу.
48726. Основы хирургии нарушений венозного и лимфатического кровотока. ЯЗВЫ. СВИЩИ 664 KB
  Заболеваниями венозной и лимфатической систем страдают 35 млн. человек. У 15% из них имеются декомпенсированные формы заболеваний, требующие оперативного лечения. Материальные затраты на лечение этих заболеваний огромны и достигают в промышленно развитых странах
48727. Анализ и диагностика финансово-хозяйственной деятельности предприятии ОАО «КБ «Вымпел» и оценки эффективности его работы в условиях рыночной экономики 123.96 KB
  Содержанием АФХД является глубокое и всестороннее изучение экономической информации о функционировании анализируемого субъекта хозяйствования с целью принятия оптимальных управленческих решений по обеспечению выполнения производственных программ предприятия, оценки уровня их выполнения, выявления слабых мест и внутрихозяйственных резервов.
48728. Принципы организации производственного процесса 68.92 KB
  Главной задачей, стоящей перед работниками остается своевременное, качественное и полное удовлетворение народного хозяйства и населения в перевозках и повышение экономической эффективности работы отрасли.
48729. Історія України. НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ПОСІБНИК 482.09 KB
  Вивчення історії України має не тільки пізнавальне, а й виховне значення, в якому закладено глибокий гуманістичний зміст. Зокрема, одним із головних завдань викладання вітчизняної історії є виховання у студентської молоді почуття патріотизму, громадянської свідомості, виховання майбутніх спеціалістів, яким належить утверджувати державність України.
48730. Методы локализации неисправностей на аппаратуре СВ и РМ 91 KB
  БИВ блок индикатора вспомогательный. Задана внешнее проявление неисправности на экране ЭЛТ БИВ отсутствует изображение. Отследим тракт прохождения сигнала при выводе цифровой информации на экране БИВ. Наша неисправность выражается как отсутствие изображения на экране БИВ.
48731. Проектирование ОКС №7 на городской телефонной сети с УВС и УИС 788.5 KB
  Рисунок 1 – Схемы организации резервного обходного маршрута для направления нормального пучка А→В при пункте назначения F В зависимости от количества возможных маршрутов резервирования для направления нормального пучка А→В возможны варианты: один резервный маршрут. Если резервный маршрут для направления пучка А→В совпадает с нормальным маршрутом из табл. Резервные маршруты совпадают с нормальными маршрутами за исключением одного звена для которого организован резервный маршрут который выбирается из таблицы 11. В данную таблицу вносится...
48732. ПРОЕКТИРОВАНИЕ АНАЛОГОВО-ЦИФРОВОГО ПРЕОБРАЗОВАТЕЛЯ С USB ВЫХОДОМ 1.37 MB
  Расчет аналоговой части АЦП Расчет цифровой части АЦП Микросхема АЦП Фильтр нижних частот Заключение Библиографический список Введение Аналогоцифровой преобразователь АЦП представляет собой устройство обеспечивающее преобразование аналогового сигнала в цифровой код который передается в микропроцессорную систему.
48733. Организация производства асфальта с полимерными добавками 317.5 KB
  Таблица 1. Европа Япония Китай Канада по достоинству оценили физикотехнические свойства асфальта с полимерными добавками и используют его повсеместно Таблица 2. Таблица 2. Проведем анализ внешней и внутренней среды предприятия чтобы выявить сильные и слабые стороны ООО СМУ АБЗ Таблица 3.