51715

Краса і багатство української мови

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: поглибити знання про багатство української мови звернути увагу на її милозвучність і мелодійність розвивати спостережливість логічне й образне мислення память удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; виховувати повагу й любов до рідної мови. Обладнання: кілька видань тлумачного словника української мови мультимедійний проектор або кодоскоп підручник. Вступна бесіда: У чому може на вашу думку виявлятися багатство мови Яким чином фіксується мовний запас Які тлумачні словники вам відомі Скільки...

Украинкский

2014-02-12

57 KB

15 чел.

КОНСПЕКТ ВСТУПНОГО УРОКУ

З РІДНОЇ (УКРАНСЬКОЇ) МОВИ В  6 КЛАСІ

Тема уроку:  Краса і багатство української мови.

Мета уроку: поглибити знання про багатство української мови, звернути увагу на її милозвучність і мелодійність, розвивати спостережливість, логічне й образне мислення, пам’ять, удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; виховувати  повагу й  любов до рідної мови.

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

Обладнання: кілька видань тлумачного словника української мови, мультимедійний проектор (або кодоскоп), підручник.

ХІД УРОКУ

І. Підготовка до сприйняття нового матеріалу.

*Робота біля дошки

Записати речення, визначити в словах орфограми, пояснити правопис слів і вживання розділових знаків. Пояснити значення виразу багата мова, слова лексикон.

  1.І виходить Наталка із хати, і виносить вам кухоль води. І така в неї мова багата, хоч в словник чисту мову веди. (За Л.Забаштою.) 2. Мово рідна! Ти безконечна, могутня, глибинна. Котиш і котиш хвилі своїх лексиконів, а їм немає краю. (С.Плачинда)

СЛОВНИК. Лексикон – 1) Застаріла назва словника. 2) Словниковий запас людини (мовця).

* Визначити лексичне значення виділених слів, перевірити себе за тлумачним словником.

* Визначити в реченнях слова, ужиті в переносному значенні. Розповісти, як багатозначність слова показана в тлумачному словнику.

Вступна бесіда:

  •  У чому може, на вашу думку, виявлятися багатство мови?
  •  Яким чином фіксується мовний запас? Які  тлумачні словники вам відомі?
  •  Скільки слів може, на вашу думку, містити тлумачний словник?

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення.

Робота з підручником1.

Усне виконання вправ 1, 2

ІV. Виконання вправ на  застосування і  закріплення знань.

Робота з підручником.

Усне виконання вправи 3.

Письмове виконання вправи 4.

Визначити вжиті в переносному значенні слова у поданих у вправі реченнях. Розкрити ці значення. Яка роль у мовленні слів, ужитих в переносному значенні?

Визначити у реченнях вправи синоніми. Яка роль синонімів у мовленні?

Підготовка до сприйняття нового матеріалу.

Застосування мультимедійного проектора. Виконати завдання, спроектовані через проектор (або кодоскоп).

СЛАЙД 1

 * Прочитайте:

 

 Скаже він слово, то так і здається, що то соловейко в лузі співає. (М.Коцюбинський.)

 Своїми крутими та дебелими слова- ми він  наче дровами вергав на всі боки. (За Панасом Мирним.)

 * Дайте відповіді на запитання:

  •  Яку оцінку мовленню різних людей склали письменники?
  •  Які художні засоби для цього використали?
  •  Що робить мовлення людини приємним?
  •  Які слова  в кожному з речень є ключовими?

ДОВІДКА. Ключові (опорні)  слова -  найважливіші для розуміння змісту висловлювання слова (тому під час вимовляння речення саме на них падає логічний наголос).

 * Поясніть значення виразу:

 У мові нашій усі тони й відтінки, всі переходи звуків від твердих до найніжніших… Дивуєшся дорогоцінності мови нашої: в ній що не звук, то подарунок, все крупно, зернисто, як самі перла (М.Гоголь).

СЛАЙД 2

     * Прочитайте:

  •  Синоніми - багатство мови. Використання їх дає змогу висловлюватись одночасно і точно, і образно (З підручника).
  •  Мова в нас така багата, стільки слів у ній крилатих! (В.Дворецька.)
  •  Граматика української мови чітка, добре впорядкована (З підручника)
  •  Рідна мова – це музика й малювання (В.Овсянико-Куликовський)

 * Дайте відповіді на  запитання:

  •  Які слова  в кожному з речень є ключовими?
  •  Що дає підставу сказати про мову конкретної людини (мовця), що  вона  багата?
  •  Чи повязані, на вашу думку, багатство мови та її краса? Яким чином?

 * Поясніть значення виразу:

  Коли мовиш, як належить, слова чисте, мов роса. І від тебе теж залежить мови рідної краса (Д.Білоус).

Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення.

Робота з підручником

Усне виконання вправи 5.

Виконання вправ на застосування і закріплення знань.

Робота з підручником.

СР Письмове виконання вправи 6.

Попереджувальний диктант. Прокоментувати зміст речень. Виділені слова розбірати за будовою. Яких відтінків значень надають їм суфікси?

 1. У слові просвічує слово, словечко, слівце, словенятко. (П.Перебийніс.) 2. До словечка, до слівятка притулися, може, так хоч мови рідної навчишся (М.Тимчак). 3. Мова – золота пшениця, слів – як зерен на току. Не вмістити цю скарбницю в товстелезнім словнику (С.Коваль).

*Переказати (усно) тричі прослуханий текст якнайближче до почутого.

 І. Кожна мова ніжна, співуча, соловїна, величава і могутня в рідних устах.  На жаль, дехто намагається  принизити нашу мову і вивищити свою. Дехто з українців з відчаю пробує рідну мову вивищити перед іншими. Це вже не дискусія, а дитяча гра в цяцьки: «Моя цяцька краща». Мові від таких цяцькогравців стає соромно. Мова потребує любові, поваги, вірності. (За  В.Захарченком.)

 ІІ. Слово для мене – святе. Я  відчуваю його не лише на смак, дотик, а й тембр. Воно слугує тим робочим матеріалом, яким для скульптора є гіпс, для живописця – акварель, для скрипкового майстра – деревина, щоби витворити з нього одну-єдину думку. (В.Корнійчук.)

ІV. Домашнє завдання. Вправа 7.

V. Підбиття підсумків уроку.

Скласти (усно) висловлювання за одним із поданих початків2:

  •  Я від колиски чую рідну мову, вона мені веселкою бринить
  •  Слова я  чую  барвінкові, і серце  щемно завмира…
  •  Як батько, і мати, і браття мої – живу я і дихаю рідною мовою…

Підготувала Олександра Глазова.

З газети «Методичні діалоги».

1 Див: О.Глазова, Ю.Кузнецов. Рідна мова: підруч. для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів. -  К.: «Педагогічна преса», 2006.

2 Рядки з поезій О.Деркач, Т.Бартош, Є.Лещук.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

66578. Проблема принципиала-агента, и ее роль в теории фирмы, и в теории государства 382.5 KB
  Используются различные определения лояльности, разнообразные способы взаимодействия между принципалом, получающим выигрыш от лояльности, и агентом, выбирающим быть ли ему лояльным. Рост размеров фирмы влечет за собой увеличение затрат принципала на контроль над действиями возросшего числа агентов
66579. Дирекция социальной сферы филиал ОАО «РЖД» 265.5 KB
  Дирекция руководствуется в своей деятельности Конституцией Российской Федерации, федеральными законами, иными нормативными правовыми актами Российской Федерации, нормативными правовыми актами субъектов Российской Федерации, уставом открытого акционерного общества...
66581. Структуры службы маркетинга на ОАО «Брестский завод бытовой химии» 143.5 KB
  Прохождение стажировки без отрыва от производства на ОАО Брестский завод бытовой химии предполагало постановку и реализацию следующих целей: Изучение особенностей технологии производства продукции выпускаемой ОАО Брестский завод бытовой химии.
66582. Использование Matlab для проектирования fuzzy-регуляторов 130.05 KB
  Ход работы: Пусть необходимо спроектировать fuzzy регулятор для автоматического управления подвижной платформы массой М=200 кг на отрезке пути 100м если допустимая максимальная скорость движения платформы не может быть более 2м с. Привод подвижной платформы развивает усилие при торможении и разгоне не более 100Н.
66583. РОЗРОБКА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ СИСТЕМИ КЕРУВАННЯ БЕЗПІЛОТНИМ ЛІТАЛЬНИМ АПАРАТОМ 1.94 MB
  Об'єктом досліджень є інтелектуальні системи керування рухом безпілотного літального апарату БПЛА які б надійно забезпечували користувача всією сукупністю навігаційної інформації при складних умовах руху літального апарату. Предметом досліджень є інтелектуальні системи керування рухом безпілотного літального...
66584. Социология. Методические указания 227 KB
  Методические указания составлены в соответствии с требованиями государственного образовательного стандарта по прохождению педагогической практики студентами пятого курса, включают в себя содержание и порядок прохождения педагогической практики, организационные положения...
66585. Процес усунення несправностей та помилок в роботі ТзОВ Торгової мережі «Барвінок» 343.02 KB
  Також причиною невисокого показника є виробництво вказаних видів птиці в приватному секторі для особистого споживання а не для продажу в роздрібній мережі. Після написання огляду можна приступати до аналізу ТЗ і розробки робочого проекту мережі.