51729

Правила техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії. Прийоми роботи з лабораторним посудом і нагрівальними приладами

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Правила техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії. Прийоми роботи з лабораторним посудом і нагрівальними приладами. Мета: сформувати початкові навички практичної роботи з хімічними речовинами й лабораторним устаткуванням; перевірити знання техніки безпеки під час виконання практичної роботи в кабінеті хімії; сформувати вміння використовувати лабораторний посуд лабораторний штатив нагрівальний прилад; формувати навички й уміння проведення хімічного експерименту й аналізу явищ що спостерігаються робити висновки в ході практичної...

Украинкский

2014-02-12

211 KB

28 чел.

Урок 3

Тема. Практична робота 1. Правила техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії. Прийоми роботи з лабораторним посудом і нагрівальними приладами. Будова полум’я.

Мета: сформувати початкові навички практичної роботи з хімічними речовинами й лабораторним устаткуванням; перевірити знання техніки безпеки під час виконання практичної роботи в кабінеті хімії; сформувати вміння використовувати лабораторний посуд, лабораторний штатив, нагрівальний прилад; формувати навички й уміння проведення хімічного експерименту й аналізу явищ, що спостерігаються, робити висновки в ході практичної роботи.

Тип уроку: практичне застосування знань, умінь і навичок.

Форма роботи: виконання експерименту, складання звіту, висновки.

Обладнання: лабораторний штатив, набір лабораторного посуду, нагрівальний прилад (спиртівка).

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Повторення правил техніки безпеки в кабінеті хімії, під час проведення хімічного експерименту, інструктаж перед початком практичної роботи

Щоб бути допущеним до практичної роботи, необхідно виконати тестові завдання.

Варіант І

1. Входити до кабінету хімії можна:

а) без дозволу вчителя;

б) з дозволу вчителя; 

в) з дозволу старости класу.

2. Під час роботи на робочому столі можуть знаходитися:

а) портфель;

б) верхній одяг; 

в) бутерброд;

г) підручник хімії;

д) письмове приладдя.

3. Під час роботи слід використовувати тільки реактиви в склянках:

а) без етикеток; 

б) з етикеткою, на якій написано формулу й назву речовини.

4. Залишки реактивів:

а) необхідно виливати або висипати назад у склянку, з якої вони були взяті;

б) не можна виливати або висипати назад у банку, в якій вони містилися;

в) слід віддати лаборанту;

г) можна злити або зсипати разом в одну склянку.

5. Нагріваючи пробірку, необхідно:

а) тримати її пробіркотримачем;

б) тримати її руками;

в) направляти отвором до себе;

г) направляти отвором на товариша;

д) направляти вбік від усіх.

6. На смак:

а) можна куштувати всі реактиви; 

б) не можна куштувати жодні речовини; 

в) можна куштувати деякі речовини.

7. Після закінчення роботи:

а) можна залишити неприбраним робоче місце;

б) слід самому прибрати робоче місце;

в) необхідно вимити руки;

г) усі невикористані реактиви злити або зсипати разом в одну склянку.

Варіант ІІ

1. На робочому місці:

а) слід підтримувати порядок;

б) може бути безладдя;

в) можна тримати зайві речі.

2. Виконувати досліди потрібно:

а) спокійно;

б) швидко;

в) стоячи;

г) сидячи;

д) голосно розмовляючи.

3. Виконувати необхідно тільки ті досліди, що:

а) хочеться виконати самому;

б) дозволені вчителем або погоджені з ним.

4. Для дослідів необхідно:

а) різні речовини набирати однією і тією ж ложкою або піпеткою;

б) набирати кожну речовину окремою ложкою або піпеткою;

в) набирати речовини в кількостях, зазначених в інструкції;

г) набирати речовини так, щоб заповнити пробірку цілком.

5. Посуд, з якого взяли реактиви, слід:

а) відразу закрити й поставити на місце;

б) поставити на місце, не закриваючи пробкою;

в) закрити й поставити на місце після виконання всіх дослідів.

6. Щоб пробірка не перегрілася і не лопнула:

а) її нагрівають тільки внизу;

б) її нагрівають тільки вгорі;

в) спочатку прогрівають усю пробірку, а потім ту її частину, де знаходиться речовина.

7. У разі потрапляння речовин в очі або на руки необхідно:

а) промити уражене місце великою кількістю води;

б) протерти ганчірочкою або долонею;

в) повідомити вчителя;

г) розповісти товаришеві.

Ключі

1

2

3

4

5

6

7

Варіант І

Б

Г, Д

Б

Б, В

А, Д

Б

Б, В

Варіант ІІ

А

А, Г

Б

Б, В

А

В

А, В

ІІІ. Виконання практичної роботи за інструкцією. Інструкція до проведення практичної роботи

Дослід № 1. Вивчення лабораторного штатива

У кожній хімічній лабораторії обовʼязково є універсальний металевий штатив.

Розгляньте лабораторний штатив, ознайомтеся з його складовими.

1 – підставка;

2 – муфта;

3 – стержень;

4 – триймач;

5 – гвинт триймача;

6 – кільце.

Закінчіть речення:

1) Основа штатива має велику площу і виготовлена з чавуна для того, щоб…

2) Стрижень необхідний для…

3) Муфта необхідна для…

4) Лапка тримача необхідна для…

5) Кільце штатива призначене для…

6) Гвинт тримача необхідно закрутити так, щоб пробірки не…

Дослід № 2. Ознайомлення з лабораторним посудом

Ознайомтеся з лабораторним посудом на вашому столі. Запишіть у таблиці назви лабораторного посуду та його призначення.

Рисунок

Назва

Призначення

Пробірка

Використовується для проведення деяких хімічних дослідів в малих обсягах, для відбору проб хімічних речовин, для нагрівання речовин (рідин).

Пробіркотримач

Використовується для закріплення пробірок під час нагрівання.

Хімічна склянка

Використовується для приготування складних розчинів, збирання фільтрату.

Колба плоскодонна

Використовується для нагрівання речовин до невеликих температур.

Колба круглодонна

Використовується для тривалого і сильного нагрівання.

Колба конічна

Використовуються для аналітичних робіт, зокрема титрування.

Мірний циліндр

Використовуються для вимірювання об’ємів рідин.

Мензурка

Використовуються для вимірювання об’ємів рідин.

Мірна склянка

Використовуються для вимірювання об’ємів рідин.

Ступка з товкачиком

Використовуються для подрібнення часточок твердої речовини.

Дослід № 3. Ознайомлення з нагрівальними приладами, правилами користування ними, будовою полум’я

Спиртівка – скляна посудина певної форми, в яку через металеву трубку вставлено гніт – смужку зі спеціальної тканини. Спиртівку закривають ковпачком. Перед використанням в неї наливають спирт (до половини об’єму) і вставляють трубку з ґнотом. Відтак до ґнота підносять запалений сірник.

Щоб погасити спиртівку слід закрити її ковпачком, припинивши доступ повітря до спирту, що горить.

Не можна дмухати на полум’я!!!

Розгляньте полум’я і назвіть його частини, назвіть процеси, які відбуваються.

1 – нижня зона: відбувається змішування газів з повітрям (t = 350°С).

2 – середня зона, найяскравіша: тут розкладаються карбоновмісні речовини й часточки вуглецю сильно розігріваються і випромінюють світло (t = 1 540 °С).

3 – зовнішня частина полум’я, найгарячіша: відбувається цілковите згоряння газів з утворенням вуглекислого газу й води (t = 1 550 °С).

IV. Оформлення звіту про здійснену роботу в зошиті

V. Домашнє завдання

Повторити правила поведінки в кабінеті хімії, правила техніки безпеки під час роботи з хімічним устаткуванням, нагрівальними приладами.

VІ. Підбиття підсумків уроку

PAGE  1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

32206. Тактич приемы производства обыска на местности 26.5 KB
  Тактич приемы производства обыска на местности. В процессе обыска просматриваются и обследуются щупом стога сена цветоч клумбы корни кустарников. Особенности обыска на открытой местности. Тактика обыска определяется с учетом размеров обыскиваемого пространства характера искомых объектов наличия нежилых построек водоемов колодцев особенностей грунта и растительности.
32207. Источники информации и тактические основы розыска преступников 44.5 KB
  Источники инфции и тактич основы розыска престков. Последнее предназначено для целенаправленного розыска различных объектов представляющих интерес для расследования. Следователь информирует работников патрульнопостовой службы ГИБДД участковых инспекторов сотрудников служб криминальной милиции в масштабах города на территории которого ведется розыск об индивидуальноопределенных признаках объектов розыска. Нередко важные очевидцы устанавливаются после обращения органов расследования к коллективам предприятий учреждений организаций...
32208. Тактические основы следственного осмотра помещений и участков местности не являющимися местом преступления 37 KB
  Тактич основы след осмотра помещ и участков местности не явл местом происш. Осмотр – следст действие заключающееся в восприятии следлем доз обстановки помещ не явл МП для установления харра и обстоятельств престя установления лиц возможных пределов события. В ходе расслед следлю прих пров осмотр помещ и учков местн не явл МП в целях обнар на них следов престя тела челка для выявлен следов престя или налич особых примет а также иных объектов кот приобщся к УД в качве докв. Следственный осмотр одно из наиболее...
32209. Подготовка следователя к осмотру места происшествия 28 KB
  Вопервых когда преступление уже совершено и осмотр необходим в целях обнаружения следов и других вещественных доказательств выяснения обстановки места происшествия а равно иных обстоятельств имеющих значение для дела. Подготовительные мероприятия к осмотру места происшествия включают постоянную готовность к выезду подготовку к осмотру после того как получено сообщение о происшествии и подготовительные действия осуществляемые непосредственно на месте происшествия. Перед выездом на место происшествия проверить укомплектованность...
32211. Понятие, логич структура и юр природа следственной версии. Классификация 32 KB
  Поэтому по субъектам выдвижения различают следственные оперативнорозыскные экспертные и судебные версии. Оперативнорозыскные версии выдвигаются при проведении оперативнорозыскных мероприятий экспертные в процессе конкретных экспертных исследований. В конечном счете эти версии носят промежуточный характер и служат проверке основных следственных версий а экспертные также способствуют проверке судебных версий.
32212. Структура версионного процесса. Построение следств версий 32 KB
  Построение следств версий криминалистическая версия это логически построенное и основанное на фактических данных предположительное умозаключение следователя других субъектов познавательной деятельности по уголовному делу о сути исследуемого деяния об отдельных его обстоятельствах и деталях направленное на выяснение истинных обстоятельств дела и требующее соответствующей проверки. Процесс построения версий распадается на ряд условных этапов. Началом процесса построения версий обычно являются анализ и синтез имеющихся в распоряжении...
32213. Следственный эксперимент 45.5 KB
  Оценка резтов эксперимента. Значение следственного эксперимента заключается в том что его результаты позволяют подтвердить или опровергнуть собранные по делу доказательства а нередко и получить их. Так в ходе следственного эксперимента по проверке возможности совершения определенных действий могут быть точно оценены предположения о наличии или отсутствии у подозреваемого профессиональных или преступных навыков например в использовании газосварочного оборудования для взлома сейфа открывании замка с помощью отмычек и т. Для производства...
32214. Стадии осмотра МП. Способы и методы осмотра 42.5 KB
  Способы и методы осмотра. Каждый этап осмотра имеет свои цели и реализуется с помощью различных тактических приемов. По результатам сопоставления если нужно вносятся коррективы в план осмотра.