51730

Поняття про періодичну систему хімічних елементів Д. І. Менделєєва

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Поняття про періодичну систему хімічних елементів Д. Мета уроку: ознайомити учнів з будовою періодичної системи хімічних елементів Д. Менделєєва; сформувати початкові навички визначення положення хімічного елемента в періодичній системі; продовжити знайомство із символами й назвами елементів за сучасною українською номенклатурою. Обладнання: періодична система хімічних елементів Д.

Украинкский

2014-02-12

89.5 KB

2 чел.

Урок 6

Тема. Поняття про періодичну систему хімічних елементів Д. І. Менделєєва.

Мета уроку: ознайомити учнів з будовою періодичної системи хімічних елементів Д. І. Менделєєва; сформувати початкові навички визначення положення хімічного елемента в періодичній системі; продовжити знайомство із символами й назвами елементів за сучасною українською номенклатурою.

Тип уроку: комбінований.

Форми роботи: фронтальна бесіда, хімічний диктант, розповідь, самостійна робота.

Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Перевірка домашнього завдання, повторення вивченого матеріалу

1. Хімічний диктант за назвами й хімічними символами елементів

2. Робота біля дошки

Перевіряємо будову атома.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва

Усі відкриті на даний момент хімічні елементи зведені в таблицю – Періодичну систему хімічних елементів Д. І. Менделєєва. Ця система хімічних елементів сьогодні відома в усьому світі й використовується в усіх країнах.

Періодична система елементів це не просто список хімічних елементів, як може дехто подумати, це класифікація хімічних елементів, заснована на особливостях будови їх атомів. Періодична система включає в себе велику кількість залежностей та закономірностей, і, якщо навчитися її правильно використовувати, вона може стати доброю помічницею на уроках і навіть шпаргалкою.

Періодична система була складена на основі Періодичного закону, відкритого в 1869 р. Д. І. Менделєєвим. Періодичний закон ми розглянемо пізніше, а Періодичною системою будемо користуватися часто. У першу Періодичну систему входили всього 63 елементи. Вона відрізнялася від сучасної за виглядом. Зараз у Періодичну систему входить близько 120 елементів. Вона регулярно поповнюється щойно відкритими елементами, і поки що вчені не можуть однозначно стверджувати, скільки всього елементів може існувати. На честь Д. І. Менделєєва хіміки називають Періодичну систему його ім’ям.

Періодична система хімічних елементів має вигляд таблиці. Елементи в ній розташовані в певному порядку – у міру збільшення маси їхніх атомів. Кожний елемент має свій порядковий номер.

Існує багато різновидів зображення Періодичної системи: кругові, спіральні, пірамідальні, з розташуванням елементів зверху вниз і зліва направо. Найбільш загальноприйняте зображення у вигляді таблиці з розташуванням елементів зліва направо.

У Періодичній системі всі елементи об’єднуються в періоди – горизонтальні ряди елементів, і групи вертикальні стовпчики елементів. У довгоперіодному варіанті Періодичної системи елементи об’єднуються в 7 періодів і 18 груп, а в короткоперіодному – також у 7 періодів, але у 8 груп.

Перші три періоди називають малими, тому що їх становить невелика кількість елементів: до першого періоду входять тільки 2 елементи (Гідроген і Гелій), а до другого і третього – по 8 елементів. Решту періодів називають великими: до четвертого і п’ятого періодів входять по 18 елементів, а до шостого і сьомого – по 32 елементи.

Групи об’єднують елементи з подібними властивостями. Деякі групи елементів мають назви, наприклад: група лужних металів, група інертних газів.

У нижній частині таблиці розташовані родини елементів лантаноїди й актиноїди. Ці елементи йдуть після Лантану (№ 57) й Актинію (№ 89) і формально належать до третьої групи. Проте розміщення цих елементів у таблиці зробило б її громіздкою і незручною, тому їх зазвичай виносять за її межі.

Кожний елемент має свою «адресу» в Періодичній системі. Щоб описати положення елемента в Періодичний системі, треба назвати його порядковий номер, а також номер групи та періоду. Наприклад, елемент Оксиген має порядковий номер 8, входить до другого періоду, шостої групи.

Елементи, так само як речовини або молекули, мають певні властивості. Найважливіші властивості елементів наведені в таблиці – це порядковий номер, атомна маса та інші, про які ви згодом дізнаєтеся на уроках хімії.

У ній положення кожного хімічного елемента описується порядковим номером, номером групи й періоду, на перетинах яких він знаходиться.

2. Поширеність хімічних елементів

Атоми елементів, які зустрічаються в природі, розподілені в ній дуже нерівномірно. У космосі найпоширенішим елементом є Гідроген – перший елемент Періодичної системи. На його частку припадає близько 93 % усіх атомів Всесвіту. Близько 6,9 % складають атоми Гелію – другого елемента Періодичної системи. Решта 0,1 % припадає на всі інші елементи.

Поширеність хімічних елементів у земній корі значно відрізняється від їхньої поширеності у Всесвіті (мал. 1.).



Мал. 1. Поширеність хімічних елементів в земній корі (% за масою)

У земній корі найбільше атомів Оксигену та Силіцію. Разом з Алюмінієм і Ферумом вони формують основні сполуки земної кори. А Ферум і Нікель – основні елементи, які становлять ядро нашої планети. В атмосфері найпоширенішими елементом є Нітроген, а в гідросфері – Гідроген.

Живі організми також складаються з атомів різних хімічних елементів. В організмі людини найбільше міститься атомів Карбону, Гідрогену, Оксигену та Нітрогену.

ІV. Закріплення нового матеріалу

1. Назвіть період і групу, в якій знаходяться атоми:

C, Al, F, Fe, Cu

2. Тепер виконаємо завдання навпаки: по ланцюжку називається ім’я учня і положення атома в періодичній системі, а учень, чиє ім’я було назване, дає назву атома і складає нове завдання.

Наприклад:

II період, IV група, головна підгрупа – Si Силіцій;

II період, V група, головна підгрупа – N Нітроген…

3. Знайдіть у Періодичній системі елементи із порядковими номерами 50 і 79. Запишіть їхні символи, назви. У якому періоді (великому чи малому) вони розташовані?

4. Виберіть один із елементів у Періодичній системі й запишіть у зошитах інформацію про цей елемент, яку можна отримати із Періодичної системи (назву елемента, символ, порядковий номер, положення елемента: період, група).

5. Заповніть пропущені клітинки в таблиці.

Хімічний елемент

Al

Назва

Нітроген

Порядковий номер

9

Період

ІІ

ІІІ

Група

ІІІ

І

Підгрупа

Головна

Побічна

V. Домашнє завдання

Прочитати параграф і відповісти на запитання.

V. Підбиття підсумків уроку

PAGE  5


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

14290. Строение урока по изучению музыкальной формы 14.91 KB
  Строение урока по изучению музыкальной формы Продолжительность форма организации урока академических часа в неделю подряд пара 1 час 20 минут. Название темы и краткая историческая характеристика. Рассказ о времени возникновения времени ис
14291. ТЕАТР КАК ВИД ИСКУССТВА 187.7 KB
  Реферат по эстетике ТЕАТР КАК ВИД ИСКУССТВА Сущность театра. Театральное искусство Сценический образ Актер в театре Опера часть театрального искусства Балет. Театр в XX веке. Детский театр..
14292. Фотоаппараты. Музыкальные инструменты 158 KB
  Тема 6 Фотоаппараты. Музыкальные инструменты Лекция 10 1 вопрос Особенности сервисного обслуживания фототоваров Сервисное обслуживание фототоваров имеет существенные отличия связанные со спецификой данной товарной группы и включает разнообразные услуги от серви
14293. Музична культура 217 KB
  Тема 12 Музична культура. 10 клас. 2930 Національна хорова і музичнопісенна культура представлена професійними колективами Думка1930 Трембіта 1951 український народний хор під керівництвом Г. Верьовки. 1989 початок конкурсу хорів ім.. М. Леонтовича. 1923-1928 респуб
14294. Морально-дидактическое понимание музыки в Средневековье 52 KB
  Моральнодидактическое понимание музыки в Средневековье Период Средневековья в Западной Европе начинается с распада Римской империи. Он охватывает период 515 века. В это время пишется множество философских и музыкальных трактатов посвященных проблемам музыкальноэ
14295. МУЗЫКАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ В ЭПОХУ ВОЗРОЖДЕНИЯ 49.5 KB
  МУЗЫКАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ В ЭПОХУ ВОЗРОЖДЕНИЯ Эпоха Возрождения Ренессанса фр. отразила социальные изменения при переходе от феодального к буржуазному обществу. Эпоха эта не имеет точных исторических границ но ее характерные черты проявились уже в 14 в. в Италии и Фр...
14296. МУЗЫКАЛЬНОЕ ВОСПИТАНИЕ В ЗАПАДНОЙ ЕВРОПЕ В 17-18 ВЕКАХ 51.5 KB
  МУЗЫКАЛЬНОЕ ВОСПИТАНИЕ В ЗАПАДНОЙ ЕВРОПЕ В 1718 ВЕКАХ Период 1718 вв. в истории европейской цивилизации во многих областях становится рубежным и определяющим. Интенсивно развивается наука: великие открытия совершают Г.Галилей И.Ньютон Р.Декарт Ф.Бэкон Б.Спиноза Как н...
14297. Музыкальная драматургия в увертюре «Эгмонт», фрагменте сонаты № 14, Л.В. Бетховена 85.5 KB
  Урок музыки в 7 классе тема урока: Тема урока: Музыкальная драматургия в увертюре Эгмонт фрагменте сонаты № 14 Л.В. Бетховена. Цель урока: формирование понятия музыкальная драматургия через исполнение ...
14298. Русские народные музыкальные инструменты 35.5 KB
  Русские народные музыкальные инструменты Цель: Познакомит с русскими народными инструментами Задачи: учить определять и различать русские народные инструменты; развивать тембровый и ритмический слух учащихся; воспитывать интерес и любовь к русскому фоль...