51765

Енергосистема України. Споживання енергії. Енерргозбереження

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: Навчальна: формувати знання про сучасний стан електроенергетики України проблеми і перспективи розвитку галузі традиційні і нетрадицій ні альтернативні джерела електроенергії визначати вплив галу зі на довкілля. Форма уроку: урокдослідження Метод уроку: кейсстаді аналізу конкретних ситуацій Обладнання: карта Електроенергетика України підручники географічні атласи кейси на кожну групу рекомендації папір маркери. Організація і проведеня загальної дискусії для пошуку...

Украинкский

2014-02-12

53.5 KB

8 чел.

 

9 клас

Тема: Енергосистема України. Споживання енергії. Енерргозбереження.

Практична робота №7. Побудова секторної діаграми виробництва

електроенергії різними типами електростанцій.

Мета:

Навчальна: формувати знання про сучасний стан електроенергетики України,

 проблеми і перспективи розвитку галузі, традиційні і нетрадицій-

 ні (альтернативні) джерела електроенергії, визначати вплив галу-

 зі на довкілля.

Розвиваюча: розвивати пізнавальний інтерес до вивчення теми, сприяти роз-

витку творчого аналітичного мислення, вміння логічно вислов-

лювати і аргументувати свої думки, удосконалювати навички

самостійної роботи з різними джерелами знань та практичної

діяльності в групах.

Виховна: виховувати в учнів громадянську позицію стосовно проблеми ене-

ргозбереження, економічну культуру в побуті, виховувати ініціати-

ву, трудову дисципліну, вміння працювати колективно та самостій-

но.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Форма уроку: урок-дослідження

Метод уроку: кейс-стаді (аналізу конкретних ситуацій)

Обладнання: карта ,,Електроенергетика України,, , підручники, географічні

                      атласи, кейси на кожну групу, рекомендації, папір, маркери.

      Розум людський має три ключі, які все відчинять:

                                     знання, думка, уява – все у ньому.

В. Гюго.

Хід уроку:

І. Організаційний момент (1 хв.).

- Привітання учнів, перевірка їх присутності і обладнання, підготовки класу  до уроку;

- Поділ класу на групи по 4 учні;

- Повідомлення мети і завдань уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь (1-2 хв.).

1. Чому розвиток електроенергетики має величезне значення для розвитку економіки будь-якої країни?

2. Які принципи розміщення електростанцій різних типів?

3. Охарактеризуйте сировинну базу для розвитку електроенергетики в Україні?

ІІІ. Вивченя нового матеріалу

  Робота з кейсами по групах (кейси роздані і рекомендації до них). Час роботи обмежений – 25 хвилин (10 хвилин індивідуальне ознайомлення, 15 хвилин групова робота). Оформлення презентації, відповіді групи, визначення доповідача від групи.

IV. Закріплення і узагальнення матеріалу (10 хв.).

Вчитель організовує виступи доповідачів від груп з використанням презентацій, що підготувала кожна група, тривалість доповіді 2-3 хвилини. Організація  і проведеня загальної дискусії для пошуку і запису загального висновку: Які перспективи розвитку енергозбереження і енергоефективності в Україні? ; Які основні напрямки енергозбереження? ; Чи можна вирішити проблеми  енергозбереженя і енергоефективності України?

V. Підсумки (1-2 хв.).

  Узагальнюючий виступ вчителя, аналіз ситуації. Підведення підсумків. Оцінювання учнівської діяльності.   

VI. Домашнє завдання.

  Вивчити: Садкіна О. І. , Гончаренко О. В. ,,Економічна і соціальна географія України,  9 кл. ,,  , 2009 рік .  Тема 5 с. 105-115.

  Виконати: Практичну роботу №7. Побудова секторної діаграми виробництва електроенергії різними типами електростанцій.

 

Рекомендації для роботи з кейсом

  Уважно прочитайте кейс та запитання до нього. Оцініть інформацію, підготуйтесь до обговорення в групі. Знайдіть і запишіть проблеми, основні та альтернативні шляхи їх вирішення. Обговоріть кейс в групі і визначте колективно проблеми, основні  та альтернативні щляхи вирішення . Підготуйте резолюцію знайдіть остаточне рішення в групах. Оформіть презентацію, рішення письмово Визначте доповідача, який буде виступати. Підготуйтесь до загальної дискусії. Уважно слухайте, записуйте проблеми, шляхи вирішення яких у вас немає. Після виступу всіх груп, ви повинні зробити загальний висновок та записати його.

Кейс

,,Енергосистема України. Споживання енергії. Енергозбереження,,

  Енергосистема України – це електростанції різного типу об`єднані лініями електропередач (ЛЕП) високої напруги і керовані єдиним центром. Вона безперебійно постачає електроенергію споживачам, незалежно від пори року та часу доби.

  Для успішного розвитку господарського комплексу України виробництво електроенергії має випереджати розвиток інших галузей.

  Україна є одним з найбільших спживачів енергії в Європі. На кожен долар ВВП Україна споживає удвічі більше енергії ніж Німеччина. Це в свою чергу впливає на вартість продукції в кожній галуз господарства країни.

  Україна енергозалежна держава, залежить від імпортованих енергоносіїв з Росії. В 2009 році Україна імпортувала 55 млрд. м газу на рік і посіла третє місце у світі. За новим газовим контрактом між Росією іУкраїною обсяг імпорту газу знижено до 33,75млрд. м на рік. А якщо ще додати зміну ціни на газ – то це вже питання виживання України.

  МВФ розглянув питання стрімкого зростання ціни на імпортний природний газ і його негативного впливу на українську економіку. Наприклад, зростання цієї ціни на 60% в 2006 році призвело до зниження на 2% темпів зростання економіки і до зростання інфляції більш ніж на 5%. У звіті йдеться про те, що 10% зростання ціни на газ знижує в Україні зростання ВВП майже на 0,5% і підвищує інфляцію майже на 1%.

  Закуплений газ Україна використовує  вкрай неефективно і заслужила слави однієї з найбільш енерговитратних країн світу. З 55 млрд. м газу імпортованих Україною в 2006 році, 32 млрд. м (58,2%  - !!!) йшло на опалювання приміщень. А в Західній Європі вважають, що опалювати газом – це  все одно, що палити грошима в печі. Норвегія, видобуваючи 100 млрд. м газу на рік, не використовує жоднлго його кубометра  на опалення!

  Головними споживачами електроенергії на Україні є чорна металургія (29,5%), населення (18,6%), комунально-побутовий сектор (11,2%).

  Традиційні електростанції ГЕС, АЕС (під час аварій), ГЕС дуже забруднюють довкілля.

  Важливою для України є робота атомних станцій. Але катастрофа на Чорнобильській АЕС (до речі найбільша техногенна катастрофа в світі !), перетворила країну в зону екологічного лиха. В оточуюче середовище було викинуто 1 млрд. кюрі різних радіонуклідів: плутоній-139, цезій- 137, стронцій-90, йод-131. Вони потрапили в грунт, воду, повітря у вигляді найдрібніших часточок. Період їх розпаду становить від 20 до 125 років. На атомних станціях України не налагоджена переробка і захоронення ядерних відходів АЕС, цим займається за велику плату Росія. Атомна енергетика пропонує екологічно найчистішу технолгію виробництва електроенергії, але найнебезпечнішу для людства.

  Найбільшими забруднювачами довкіля в Україні є ТЕС, які працюють на органічному паливі. В усьому світі вони щороку викидають на поверхню Землі близько 1 млрд. тонн відходів, які практично не вловлюються  і не переробляються. Викиди оксидів сірки і азоту які при взаємодії з киснем і водяною парою утворюють дрібні краплі сірчаної і азотної кислоти, що випадають на Землю у вигляді кислотних дощів і потрапляють у грунт, на рослини, у воду річок, озер, ставків. Оксиди нітрогену і карбону є основною складовою смогу – суміші диму, туману, пилу і шкідливих хімічних речовин у приземному шарі атмосфери над промисловими містами. Оксиди карбону потрапляють в атмосферу і спричиняють парниковий ефект, що веде до глобального потепління та зміни клімату на Землі. Теплове забруднення виникає під час охолодження ТЕС і АЕС проточною водою з великих водойм, що негативно впливає на їх еколгічний стан.    

  Негативний екологічний вплив має гідроенергетика України. Будівництво гідровузлів на Дніпрі призвело до затоплення Дніпровських плавнів, ,,цвітіння,, води влітку у водосховищах, зміни умов життя риб, сталися зміни у тектоніці і кліматі прилеглих територій.

  В чорній металургії України (вона лідирує за споживанням електроенергії) використовують енергозатратну мартенівську технологію виплавки сталі. Тоді як в Німеччині та інших розвинутих країнах успішно діють конвекторна технологія виплавки сталі (економія газу становить при цьому 1,4 млрд. м газу на рік) та технологія доменної виплавки чавуну з вдуванням гарячих відновлювальних газів на холодному технологічному кисні та пилововугільній суміші (економія газу становить 2,6 млрд. м на рік).

  В інших галузях господарського комплексу України (машинобудування і металообробка, хімічна, деревообробна і т.д.) використовують технічно відсталі і навіть морально застарілі, енергозатратні технології. А обладнання і устаткування цих галузей зношене на 70% !!! (щоє причиною додаткових втрат електроенергії).

  У комунально-побутовому секторі України котельні працюють на газі, більшість котлів малої потужності, газові лічильники встановлені не у всіх будинках. Загальновідомий факт: 50% !!! тепла з котелень в Україні втрачається через зношеність або відсутність ізоляції труб тепломереж.

  Населення розвинутих країн, де рівень життя набагато вищий ніж в Україні, ощадливо ощадливо використовує електроенергію. Створені національні програми спрямовані на на ефективне використання енергії у промисловості і побуті. Розроблені і пропагуються сееред дорослих і дітей пам`ятки ,,енергозбереження в побуті,, . Громадськість розвинутих країнстала активною і змінила своє ставлення до сучасних проблем енергозбереження та екології. Серед населення України інформаційно-просвітницька діяльність в питаннях енергозбереження ведеться на недостатньому рівні. Більшість населення не знає, не не виконує найпростіших порад і заходів по енергозбереженню в побуті. Енергозбереження та енергоефективність є пріоритетними напрямами енергетичної політики країн світу, що дбають про своє майбутнє. Ведуться наукові дослідження, розробляються і виконуються національні програми по різних напрямках енергозбереження та енергоефективності.

  Сьгодні в Україні  нетрадиційна (альтернативна) енергетика дає тільки 0,79%  загального обсягу виробленої енергії, а у світі – 14% !!! . До країн, які найбільш інтенсивно розвивають технології і ринки нетрадиційних (альтернативних джерел енергії слід віднести: США, країни ЄС, Японію, Китай. Останнім часом активізувалися в цьому напрямі Бразилія і Індія.    

  Нетрадиційними (альтернативними) та відновлювальними джерелами енергії є:

1. Енергія Сонця, що використовується для нагрівання води сонячними водонагрівачами) і виробництва електроенергії (сонячними батареями і сонячними теплоелектростанціями). Такі сонячні установки не створюють шуму, не забруднюють природу, але мають дороге обладнання і залежать від погоди.

2. Енергія малих річок, що використовується для виробництва електроенергії на ГЕС малої потужності для місцевих потреб. Для таких ГЕС не створюють штучних водосховищ, а отже, зберігається природний ландшафт і навколишнє середовище.

3. Енергія вітру,що використовується для виробництва електроенергії вітроенергетичними установками (ВЕУ) або вітроенергетичними станціями (ВЕС). На сьогодні енергія вітру є найдешевшим способом вироблення екологічно чистої енергії. Єдиний недолік – шум низької частоти. Вітроенргетичний потенціал України досить великий, особливо в Криму, Карпатах і на Донбасі.

4. Енергія біомаси (рослинних організмів або їх відходів). Це – кора, листя, гілки, тирса, гній, тверді побутові відходи, стебла, качани кукурудзи, солома. З біомаси виробляють: 1) синтез-газ –використовується насамперед для виробництва електроенергії; 2) біогаз – для опалення, освітлення, транспорту; 3) біопаливо – як пальне для транспорту. Енергія біомаси вже ефективно використовують країни Західної Європи, екзотична Шрі-Ланка і навіть наша сусідка – Білорусь.

5. Енергія надр Землі або геотермальна. Вона використовується для виробництва електроенергії на геотермальних станціях. Найкращі умови для розвитку цієї галузі є на Керченському півострові, у Закарпатті, Донецькій, Запорізькій областях.

Запитання

1. Чому Україну вважають енерговитратою державою?

2. Чому Україну вважають енергозалежною державою?

3. Які проблеми енергозбереження є в Україні та їх особливості?

4. Які основні та альтернативні шляхи вирішення цих проблем?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

3732. Основные закономерности развития человеческого сознания и интеграция знаний 48 KB
  Человек владеет прекрасным даром - разумом с его пытливым полётом, как в отдаленное прошлое, так и в грядущее, миром мечты и фантазии, творческим решением практических и теоретических проблем, наконец, воплощением самых дерзновенных замысл...
3733. Состав и свойства целофана 75.5 KB
  Введение Целлофан - это прозрачная гидратцеллюлозная (вискозная) пленка, полученная из вискозы. Целлофан является наиболее дешевым и распространенным упаковочным пленочным материалом, производится во всем мире в очень больших количествах. Лакированн...
3734. Расчет многопластинчатого ротационного компрессора 399 KB
  Исходные данные Холодопроизводительность, Вид компрессора: многопластинчатый ротационный. Построим цикл холодильной машины в диаграмме i - Lg(P). Параметры основных точек сведем в таблицу
3735. Химическая термодинамика. Термохимия, термохимические уравнения. 30.5 KB
  Химическая термодинамика. Термохимия, термохимические уравнения. Экзотермические и эндотермические реакции. Приведите примеры. Химическая термодинамика – это раздел химии, изучающий энергетику химических реакций, а так же факторы и критерии, оп...
3736. Библия как памятник культуры. Структура Ветхого завета 51.5 KB
  Библия по праву считается Книгой Книг. Она неизменно занимает 1-е место в мире по чтимости и читаемости, общим тиражом, частоте издаваемости и переводам на другие языки. О значении ее для верующих христиан вообще говорить не приходится. Библия –...
3737. Фондовая Биржа 93.5 KB
  Введение Главной задачей, поставленной при написании работы стало изучение и освещение ключевых элементов, дающих общий обзор фондового рынка, как целого обособленного организационно-оформленного рынка, как посредника в организации хозяйственных свя...
3738. Суть фінансів, їх функції та роль 65.5 KB
  Виникнення та розвиток фінансів зумовлювалися зростанням продуктивних сил у суспільстві, насамперед товарно-грошових відносин як необхідної форми економічного життя для досягнення певного рівня суспільного добробуту. Своїй досконалості й завер...
3739. Идеализм Платона. Место Платона в истории филисофии 82.5 KB
  Идеализм Платона. Место Платона в истории философии. Платоновская идеалистическая диалектика развивалась в борьбе против материализма Демокрита и гераклитовской диалектики логоса и мира вещей, а также против античной софистики. Как и всякая великая ...
3740. Определение длины электромагнитной волны методом дифракции Фраунгофера 40.5 KB
  Определение длины электромагнитной волны методом дифракции Фраунгофера Цель работы: Исследовать явление дифракции электромагнитной волны. С помощью дифракционной решетки проходящего света измерить длины электромагнитных волн видимого диапазона...