51927

Вставні слова (словосполучення, речення)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: поглибити знання про вставні слова словосполучення речення правила їх написання; формувати вміння знаходити їх у тексті правильно розставляти розділові знаки доречно вживати вставні слова в мовленні; розвивати увагу логічне мислення пам’ять; виховувати гуманні почуття. 1 Які труднощі виникли під час виконання домашнього завдання 2 Які слова словосполучення й речення називають вставними 3 Наведіть приклади найбільш уживаних вставних слів і словосполучень. 4 З якою інтонацією вимовляються вставні слова словосполучення й...

Украинкский

2014-02-12

39.5 KB

10 чел.

Тема: «Вставні слова (словосполучення, речення)».

Мета: поглибити знання про вставні слова (словосполучення, речення), правила їх написання; формувати вміння знаходити їх у тексті, правильно розставляти розділові знаки, доречно вживати вставні слова в мовленні; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять; виховувати гуманні почуття.

Тип уроку: формування вмінь та навичок учнів.

Обладнання: Рідна мова: Підручник для 8 класу.— 10-те вид.— К.: Освіта, 2005.— 256 с.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок

1. Перевірка домашнього завдання, теоретичного матеріалу.

1) Які труднощі виникли під час виконання домашнього завдання?

2) Які слова, словосполучення й речення називають вставними?

3) Наведіть приклади найбільш уживаних вставних слів і словосполучень.

4) З якою інтонацією вимовляються вставні слова, словосполучення й речення?

2. Вступна вправа. (Вправа 189, С. 100)

Прочитайте. Зверніть увагу на виділені словосполучення й речення. Яку роль вони виконують у реченнях? Прочитайте речення без вставних словосполучень і речень. Що змінилося? Перевірте свої висновки за допомогою поданого теоретичного матеріалу.

1) Гарні колись, світлі березові лубки почорніли (а лубками було обшито борти човна), де-не-де пожолобились дошки, крізь них сочилась вода. 2) Висока сосна (від легкого доторку!) посипалась на землю, як порох. 3) Одне слово, виходило, що меншого карлика (а Сиз догадався, що то мова про Чублика) розбійники так і не спіймали. 4) Тут, я вам скажу, зовсім не в тім заковика, не в тім... 5) Тепер Варсава — крізь три пари окулярів — дивився на них з острова, а вони з берега на Варсаву, на його спокійне незгасаюче вогнище під горіхом. (З тв. В. Близнеця)

ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися визначати вставні слова й словосполучення у реченні, вживати їх у власному усному й писемному мовленні та правильно записувати.

ІV. Виконання вправ на закріплення вивченого

1. Вправа 190, С. 101.

Прочитайте і скажіть, у яких реченнях виділені слова вставні, а в яких — виступають членами речення. Визначте, які це члени речення. Спишіть речення із вставними словами, поставте пропущені коми.

1) То виходить і тебе вчено (І. Карпенко-Карий). 2) Він же виходить у одні двері, а Кирило Тур входить у другі (П. Куліш). 3) На жаль тут не було ніяких сумнівів: донька не повернеться (Ю. Яновський). 4) Лаврінові стало жаль молодої жінки (І. Нечуй-Левицький). 5.)Здається ти й позаторік тут був і капості мені робив?.. (Л. Глібов). 6) На засмученому обличчі [Галі] великі карі очі здавалися ще більшими (А. Хижняк).

Назвіть орфограми у виділених словах.

2. Вправа 191, С. 101–102.

Спишіть речення. До вставних слів (словосполучень) доберіть синоніми і запишіть їх у дужках. Користуйтесь матеріалом таблиці «Групи вставних слів і словосполучень за значенням» (С. 99).

Зразок. Мандрівники, очевидно, натомилися (напевно, мабуть, треба думати).

1) Даруйте на слові, але ви більше ніж помиляєтесь (І. Микитенко).

2) Дівчина, справді, як та квіточка (Марко Вовчок). 3) Такі, бачте, люди: все письменні, друковані, сонце навіть гудять (Т. Шевченко). 4) Будь ласка, сватоньку-старику, ізбий Енея з пантелику (І. Котляревський). 5) На біду, борщ вийшов недобрий (І. Нечуй-Левицький). 6) Я, признатись вам, по розмові з Маланкою не дуже був спокійний (І. Франко). 7) Хто маже — не скрипить, так, мабуть, і довіку буде (Л. Глібов).

Поясніть розділові знаки в четвертому реченні. 

V. Систематизація й узагальнення вмінь та навичок учнів

1. Вправа 192, С. 102.

Спишіть речення. Замість крапок доберіть відповідні вставні слова. Простежте, чи впливають вставні слова на зміст речень.

1) ..., екскурсію довелося відкласти (почуття). 2) Парашутистові необхідно мати, ..., міцне здоров’я, ..., сміливість і витриманість (послідовний виклад думок). 3) Друзі, ..., зраділи і відразу обмінялися книжками (впевненість). 4) Павлик, ..., захворів, бо не прийшов на заняття гуртка (невпевненість, припущення). 5) Весна, ..., днем красна (джерело пові-

домлення). 6) ..., вночі буде гроза (припущення).

2. Вправа 193, С. 102.

Спишіть, підкресліть вставні речення. Поясніть їхні значення. Зверніть увагу на розділові знаки при вставних реченнях.

1) От одчинились ворота. Полковник Шрам із сином (той молодий козак був його син), схилившись, і в’їхали (П. Куліш). 2) Митько Чубатий — так звали вантажника, що стояв поруч,— глянув на неї (Петро Панч). 3) І золотої, й дорогої мені, щоб знали ви, не жаль моєї долі молодої. 4) Там батько, плачучи з дітьми (а ми малі були і голі), не витерпів лихої долі, умер на панщині!.. (З тв. Т. Шевченка)

VІ. Підсумок уроку. Аналіз результатів навчальної діяльності класу та окремих учнів

1) Які слова, словосполучення й речення називають вставними?

2) Наведіть приклади найбільш уживаних вставних слів і словосполучень.

3) З якою інтонацією вимовляються вставні слова, словосполучення й речення?

4) Якими розділовими знаками виділяються на письмі вставні слова й словосполучення? Коли вставні речення виділяються комами, а коли — дужками й тире?

5) У яких стилях мовлення найчастіше вживаються вставні слова, словосполучення й речення?

VІІ. Домашнє завдання

Вправа 195, с. 103. З поданими словами складіть по два речення. В одному випадку вони повинні бути вставними, в іншому — членами речення. Чи всі ці слова можуть бути членами речення? Видно, може, мабуть.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

4484. Довгострокові прогнози максимальних витрат води весняного водопілля 1.45 MB
  Довгострокові прогнози максимальних витрат води весняного водопілля Сучасний стан в області довгострокового прогнозування максимальних витрат води весняного водопілля Ще у 40-ві роки минулого сторіччя М.А. Великановим була запропонована для прогноз...
4485. Прогнози дат початку та проходження максимальних витрат води весняних водопіль на рівнинних річках 193.5 KB
  Прогнози дат початку та проходження максимальних витрат води весняних водопіль на рівнинних річках 1 Фізичні передумови та практичні прийоми прогнозів строків водопілля для окремих водозборів На відміну від прогнозів характеристик водного режиму вес...
4486. Довгострокові прогнози весняно-літнього водопілля гірських річок 370 KB
  Довгострокові прогнози весняно-літнього водопілля гірських річок Особливості формування водопілля гірських річок Довгострокові прогнози стоку річок базуються на знанні процесів накопичення й витрати вологи в річковому басейні, що зумовлюють характ...
4487. Довгострокові прогнози льодових явищ на основі характеристик атмосферних процесів 60 KB
  Довгострокові прогнози льодових явищ на основі характеристик атмосферних процесів 1 Фізичні основи та принципи прогнозів дат льодових явищ Строки льодових явищ на водних об’єктах залежать від масштабних атмосферних процесів, які розвиваються на...
4488. Набор учебных стендов для кабинета Правил Дорожного Движения 4.95 MB
  Введение Темой конструкторской разработки является создание учебных стендов для кабинета Правил Дорожного Движения. Эта работа содержит в себе 3 стенда: стенд макет автодрома, тренажер сигналы регулировщика и стенд сигналы светофора. Руководит...
4489. Предмет, мета та задачі курсу. Екологічні проблеми науково-технічного прогресу (НТП) 248.5 KB
  Предмет, мета та задачі курсу. Екологічні проблеми науково-технічного прогресу (НТП). Екологія – інтегральна міждисциплінарна наука. Основні положення загальної екології. Передумови виникнення екології як науки Протягом тривалого часу,...
4490. Ассемблер. Об ассемблере 24.38 KB
  Об ассемблере Интересно проследить, начиная со времени появления первых компьютеров и заканчивая сегодняшним днем, за трансформациями представлений о языке ассемблера у программистов. Когда-то ассемблер был языком, без знания которого нельзя было за...
4491. Программная модель микропроцессора 47.29 KB
  Программная модель микропроцессора На современном компьютерном рынке наблюдается большое разнообразие различных типов компьютеров. Поэтому возможно предположить возникновение у потребителя вопроса — как оценить возможности конкретного типа (или...
4492. Структура программы на ассемблере 80.09 KB
  Структура программы на ассемблере Программа на ассемблере представляет собой совокупность блоков памяти, называемых сегментами памяти. Программа может состоять из одного или нескольких таких блоков-сегментов. Каждый сегмент содержит совокупность пре...