52003

Групи слів за значенням: омоніми, синоніми, антоніми (загальне ознайомлення).

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Групи слів за значенням: омоніми синоніми антоніми загальне ознайомлення. Мета уроку: поглибити знання учнів про групи слів за значенням; ознайомити їх з омонімами синонімами антонімами навчити школярів правильно застосовувати їх у текстах знаходити у реченнях доречно використовувати у мовленні; виховувати інтерес до усної народної творчості. Групи слів за значенням Групи слів Звукова форма Значення Приклади Омоніми Однакова зовсім різні Ласка тварина ласка матері Синоніми різна однакові або хуртовина близькі заметіль Антоніми...

Украинкский

2014-02-12

57.5 KB

9 чел.

Тема уроку. Групи слів за значенням: омоніми, синоніми, антоніми (загальне ознайомлення).

Мета уроку: поглибити знання учнів про групи слів за значенням;

ознайомити їх з омонімами, синонімами, антонімами, навчити школярів правильно застосовувати їх у текстах, знаходити у реченнях, доречно використовувати у мовленні; виховувати інтерес до усної народної творчості.

Тип уроку. Урок осмислення нових знань.

Обладнання: підручник, таблиця, роздавальний матеріал (картки), словники.

У мові - чари барвінкові:

Печаль і радість в ріднім слові.

В джерелах слова - душі криниця, а рідна мова - як чарівниця.

( Д.Білоус). 

Хід уроку

I. Мотивація навчання школярів

1. Організаційний момент

В королівському палаці

 У тяжкій щоденній праці Дивні мешканці живуть...

2. Оголошення теми та мети уроку

Сьогодні, друзі, ми вирушаємо на своєму всюдиході до таємничого острова з дивною назвою ОСА, де у великому королівському замку проживають дружні мешканці: Омоніми, Синоніми, Антоніми. Але, щоб одержати дозвіл королеви Лексикології на поїздку, ви мусите відповісти на питання.

II. Актуалізація опорних знань

- Чим пряме значення відрізняється від переносного?

- Пригадайте, що називається лексичним значенням слова?

- У чому різниця між лексичним і граматичним значенням слова?

Молодці, діти, ви відповіли правильно на всі питання і одержали право познайомитись із жителями казкового острова.

III. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Пояснення вчителем нового матеріалу з використанням таблиці. 

Групи слів за значенням

Групи слів Звукова форма Значення Приклади

Омоніми Однакова зовсім різні Ласка (тварина)

ласка (матері) 

Синоніми різна однакові або хуртовина

близькі заметіль 

Антоніми різна протилежні опускати

піднімати 

 

2. Учитель.

Зійшлися троє.

- Яка я гарна, - сказала одна. - Мене вкриває шовкова трава і змивають хвилі.

- Зате я дуже гостра і можу знищити твою шовкову траву, - відповіла друга.

- Чим ви хвалитесь? - промовила третя. - Ось я буваю і чорною, і русою, і золотавою, а маю однакове з вами ім’я.

Хто це? (Відповідь. Коса).

Діти розглядають малюнки, на яких зображені дівоча коса і сільськогосподарське знаряддя.

3. Опрацювання теоретичного матеріалу підручника про омоніми.

Тільки зовні ми близнята,

В змісті ж треба розібратись.

Зовні схожі, різні ми,

То й звемось... (омоніми).

Вправи

• Вибірковий диктант

Запишіть омоніми

1. Щоб хліб мати, треба добре працювати. Мати сина виглядає.

2. На будову привезли балки. За селом була балка, за нею починався ліс.

3. Де рідний край, там і рай. Правда - край порога, а неправда - біля стола.

• Загадки.

Яке місто літає? Яку річку можна переломити? Яким ключем не можна відімкнути замок?

Друг мій воду набирає,

Я у вирій відлітаю.

Тезко мій збудує дім –

Я дам воду в домі тім.

• До слів склад, руда, такса дібрати омоніми, пояснити їхнє значення.

Учитель. Пригадайте, що називається багатозначними словами?

Спробуйте знайти різницю між омонімами і багатозначними словами. На дошці записано вирази.

Пухнастий хвіст. Коса до пояса.

У хвіст поїзда . Коса сама косить.

• Прочитати словосполучення.

Виписати спочатку омоніми, а потім - багатозначні слова.

Свіже молоко, свіжий вітер; м’яка постіль, м’яка вдача; ключ від дверей, журавлиний ключ; літня днина, літня жінка; слід на землі, слід повторити; дотепна байка, сорочка з байки.

• Визначити, якими частинами мови виражені наведені омоніми.

Став, став; насип, насип; плач, плач; діти, діти; ніс, ніс; плачу, плачу; дорога, дорога.

• Згрупувати омоніми і записати їх у певній послідовності.

1- й ряд - слова чи сполучення слів, які однаково звучать, але мають різне значення (омофони);

2- й ряд - різні за значенням слова, що пишуться однаково, але різняться вимовою (омографи);

3- й ряд - різні слова, що збігаються за звучанням лише в окремих граматичних формах (омоформи).

Задачі, за дачі; любо, Любо; води, води; гори, гори; добою, до бою, погас, по гас; замок, замок; мука, мука; обід, обід; гриби, греби; потри, по три; роман, Роман.

• Вправа 570 (усно). Діти читають жартівливі вірші (каламбури). Пробують самі складати аналогічні;

м’ята (рослина) - м’ята (зім'ята)

школяр - крамниця "Школяр”

я лину – ялину

1. Опрацювання теоретичного матеріалу за підручником про синоніми

Поетична хвилина

Ой яка чудова українська мова,

Де береться все це, звідкіля і як?

Є в ній ліс, лісок, лісочок,

пуща, гай, діброва,

Бір, перелісок, чорноліс

 Є іще й байрак.

І така ж розкішна і гнучка, як мрія,

Можна "звідкіля” і "звідки”, можна і "звідкіль”.

Є уній хурделиця, віхола, завія,

Завірюха, хуртовина, хуга, заметіль.

О. Підсуха

- Як називаються слова: пуща, ліс, гай, діброва? Завірюха, хуга, віхола, завія, заметіль?

Вправи

• Прочитайте і запишіть прислів’я. Підкресліть синоніми.

Праця робить людину розумною. Пташку пізнають у польоті, а людину в роботі. Посій труд, а слава вродить.

. Знайти синоніми. Якими частинами мови вони виражені ?

Балакала, говорила сім мішків гречаного Гаврила. Косо, криво, аби живо. Чоловіка тихого й сумирного і кури не клюють.

• Із поданих слів складіть синонімічні групи.

Зразок: похмурий, хмарний, непогожий.

Похмурий, відблиск, вщухати, достойний, хмарний, витися, надзвичайно, гідний, непогожий, чудово, крутитися, боєць, обертатися, відсвіт, прекрасно, воїн, переставати, дивовижно, захисник, зупинятися.

Прочитати речення, записати синоніми, визначити різницю в їхньому значенні. Крик, голoс нісся на весь вигін (Панас Мирний). Вітер розгулявся холодний, пронизливий (О.Гончар). Іде Катря, шкандибає (Т.Шавченко). Вигостру, виточу зброю іскристу (Леся Українка).

Кросворд

Рівнобуквенні синоніми

Впишіть у порожні клітини синоніми, які складаються з такої ж кількості букв, як і відповідні їм слова.

л і с

б і д а

3 б 0 к У

п е ч а л ь

в о г н и щ е

з

д о у т о к

з з р а 3 к 0 в и и

з З а н е д у ж а т и

П р е з и р л и в и й

 

До поданих слів дібрати синоніми, утворивши синонімічні ряди.

Рухатися, старий, розумний, охайно.

Відгадайте загадку і знайдіть синоніми.

Очі в неї вузенькі,

Ніжки тоненькі,

Жовтувато-рудий кожушок.

Хвіст у неї розкішний –

І пухнастий, і пишний,

А на кінчику білий пушок.

(Лисиця)

*Замінити слово великий у всіх словосполученнях синонімами відповідно до його конкретного значення. Записати утворенні словосполучення.

Великий вітер, велика гора, велика прірва, велике подвіря, великий врожай, великий натовп, велика сім’я, великі діти, велика людина, велика ніч.

Слова для довідок: високий, глибокий, сильний, багатий, просторий, численний, багатолюдний, видатний, дорослий, довгий.

*Які із запропонованих ознак притаманні синонімам?

1) стійкі сполучення слів;

2) сполучення слів, що мають переносне значення;

3) слова з протилежним значенням;

4) слова з тотожним, подібним значенням.

2. Знайомство з антонімами

Ім’я з займенником з’єднаєш

І назву слів ти прочитаєш.

Живуть слова ці завжди в парі,

Але не в злагоді - у сварі.

Розгадуючи, пильним будь

І про сполучник не забудь.

(Антон-і-ми).

• Робота з підручником

• Опрацювання теоретичного матеріалу про антоніми.

• Пояснювальний диктант

• Підкреслити в реченнях антоніми, пояснити вивчені орфограми Блукає осінь у саду, в душі моїй весна (В.Сосюра). Усякі люди трапляються на містку: щедрі і скупі, веселі і сумні, мовчазні і говіркі (М.Стельмах). І кожен фініш - це, по суті, старт (Ліна Костенко).

• Підкреслити антоніми, вказати, якою частиною мови вони виражені.

Слова ласкаві та думки лукаві. Менше говори - більше вчуєш. Не хвали мене в вічі, не гудь поза очі. Велика хмара, та малий дощ. М’яко стеле, та твердо спати.

• У поданих прислів’ях вставте потрібні слова - антоніми.

Літо збирає, а ... з’їдає. Руки білі, а сумління .... Добре говорить, а ... робить. Пригадайте інші прислів’я у яких є антоніми.

• До поданих слів доберіть антоніми. У разі потреби скористайтеся словником антонімів.

Міцний, дорогий, добрий, любити, забути, перемога.

| Утворити антонімічні пари слів за допомогою префіксів.

Зразок: зайти - вийти, прилетіти і відлетіти.

Заглянути, приклеїти, прибігти, вскочити, збирати, збігти.

• Відгадати загадки. Назвати антоніми.

Взимку горою, а влітку водою. (Сніг). Вдень з ногами, а вночі бeз ніг. (Чоботи). Голодна і мукає, сита - жує. (Корова). День і ніч ходить, а з місця не сходить. (Годинник).

• Творчий диктант з лексичним завданням.

До поданих слів доберіть антоніми. Прочитайте перші літери дібраних антонімів. Яке слово вийшло? Поясніть лексичне значення таких слів: пасивний, песиміст, оптиміст, імпортний.

- пасивний

- день

- голосно

- песиміст

- вчений

- вітчизняний

- багато

• Пояснити, з якою метою використані антоніми у наведених нижче прислів'ях Правда в постолах, а кривда в чоботях. Багатому й під гору вода тече, а бідному і вдолині треба криницю копати. Піший кінному не товариш. Не той молодець, що починає, а той, що кінчає.

• Знайдіть антоніми до слова грубий.

1) веселий;

2) дотепний;

3) делікатний;

4) меткий;

5) жвавий;

6) похмурий;

7)скромний;

8)брутальний.

Доберіть до знайденого слова синоніми.

• Напишіть назву кожної групи слів:

1) тінь, затінок, холодок, тіньок, тінява;

2) кує зозуля, кує коваль;

3) заборона - дозвіл, днювати - ночувати.

Про яке значення йде мова під час визначення кожної з груп? (Про лексичне).

• Твір-мініатюра "Зимовий ранок” з використанням слів - синонімів, антонімів, омонімів.

IV. Підсумки уроку

Бесіда.

- Як відрізнити омоніми від багатозначних слів?

- Що нового про синоніми ви дізнались на уроці? Чим відрізняються синоніми один від одного?

- Що спільного в словах-антонімах?

- Яка роль антонімів та синонімів у мовленні?

Оцінювання учнів.

V. Домашнє завдання (за варіантами).

Варіант 1.

Пояснити батькам, як відрізнити омоніми від багатозначних слів.

Варіант 2.

Напишіть невеличку розповідь "Сімейка синонімів”

Варіант 3.

Опишіть літо за допомогою антонімічних пар.

Варіант 4.

Скласти опорний конспект до теми "Групи слів за значенням”.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

24476. Стратегия и этапы индивидуальной психологической помощи клиентам с проблемами нарко/алко-зависимости 55.5 KB
  Важнейшими мотивами воздержания являются: стремление быть социально полезным способствовать изменениям в обществе самореализация поиск единомышленников из чувства долга за полученную в прошлом помощь интересно провести досуг решить собственные проблемы. Предлагается поэтапное продвижение к открытому рассмотрению проблемы а затем к намерению изменить ситуацию. Потенциальные ресурсы преодоления проблемы. В качестве потенциальных ресурсов преодоления проблемы важно оценить следующие области: 1.
24477. Психология в системе наук о человеке. Предмет и структура психологической науки. Прикладная психология и её задачи 43 KB
  Психология в системе наук о человеке. Прикладная психология и её задачи. В наиболее общем виде психология может быть определена как наука направленная на изучение закономерностей развития и функционирования психики как особой формы жизнедеятельности. Современная психология находится в системе наук занимая промежуточное положение между философскими науками с одной стороны естественными с другой социальными с третьей.
24478. Классификация методов психологического исследования 36.5 KB
  Классификация методов психологического исследования. Метод путь познания опирающийся на некую совокупность ранее полученных знаний принципов. Существуют различные подходы к описанию и классификации методов психологического исследования. Наиболее общепризнанной классификацией методов психологического исследования в отечественной психологии является классификация Б.
24479. Эволюция психики в филогенезе. Стадии развития психики 28.5 KB
  Эволюция психики в филогенезе. Стадии развития психики. Развитие психики в филогенезе это качественные изменения психики происходящие в рамках эволюционного развития живых существ обусловленные усложнением их взаимодействия с окружающей средой. Леонтьева объективным критерием психики является способность организма реагировать на биологически нейтральные абиотические свойства внешней среды.
24480. Бихевиоризм и необихевиоризм.Теория оперантного бихевиоризма 47 KB
  Предмет бихевиоризма или поведенческой психологии поведение которое понималось как совокупность реакций индивида на стимулы внешней среды. Основная задача бихевиоризма по Уотсону заключается в накоплении наблюдений над поведением человека для того чтобы в каждом данном случае при данном стимуле психолог мог предсказать какова будет реакция или если дана реакция какой ситуацией данная реакция вызвана...
24481. Психоаналитическое направление в психологии 42.5 KB
  Структура личности по Фрейду состоит из трех компонентов Ид Оно Эго Я и Суперэго СверхЯ. Задача Эго адаптация к воздействиям со стороны Ид и к требованиям окружающей реальности. Суперэго включает моральные запреты нормы традиционные ценности и идеалы общества. Инстинкты содержащиеся в Ид диктуют человеку желания которые входят в противоречия с содержанием Суперэго вызывая внутренний конфликт и трудно переносимое личностью состояние тревоги.
24482. Гештальтпсихология. Описание эмпирических методов 38.5 KB
  Gestalt целостная форма образ структура является основным в гештальтпсихологии и выступает в качестве единицы анализа сознания и психики которое обозначает целостные несводимые к сумме своих частей образования сознания. Непосредственное начало гештальтпсихологии положено проведёнными М. Согласно гештальтпсихологии в случае совпадения этих структур наступает момент инсайта озарения и возникшая задача оказывается решенной. Объяснение этой зависимости выводило за рамки исходных принципов гештальтпсихологии и резко подчеркнуло...
24483. Культурно-историческая психология. Индивидуальность 35 KB
  Культурноисторическая психология. Культурноисторическая концепция разрабатывалась Выготским и его школой Леонтьев Лурия Эльконин Запорожец и др. Согласно культурноисторической концепции в психическом развитии существует как бы две переплетенных линии. Для проверки основных положений культурноисторической теории Выготским с сотрудниками была разработана €œметодика двойной стимуляции€ с помощью которой моделировался процесс знакового опосредствования прослеживался механизм €œвращивания€ знаков в структуру психических функций ...
24484. Гуманистическая психология 45.5 KB
  Возникнув как противостоящая традиционному психоанализу и бихевиоризму и испытывая сильное влияние экзистенциальной философии гуманистическая психология выдвигала свои идеи в понимании природы человека: Целостный подход к личности которую нельзя разложить на отдельные элементы рефлексы когнитивные процессы фиксации и проекции и т. внимание к индивидуальным особенностям каждой личности. Важнейшими характеристиками личности являются свобода в принятии решений самостоятельность и опора на себя независимость от внешних факторов ...