52019

Утворення Єгипетської держави

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Ознайомити учнів з особливостями виникнення перших держав у Єгипті, з утворенням єдиної держави та з культом фараона. Розвивати уміння учнів працювати з історичною картою, текстом підручника, аналізувати схеми та малюнки, робити висновки.

Украинкский

2014-02-12

81.5 KB

8 чел.

PAGE  6


Нове

царство

Середнє

царство

Стародавнє

царство

Урок 2.                              06.10.2010

Тема : Утворення Єгипетської держави.

Мета: 1. Ознайомити учнів з особливостями виникнення перших  держав у Єгипті, з  утворенням єдиної держави та з культом фараона.

2. Розвивати уміння учнів працювати з історичною картою, текстом підручника, аналізувати схеми та малюнки, робити висновки.

3. Виховувати працелюбність, відповідальність, організованість та сприяти пробудженню інтересу до вивчення історії.

Тип уроку: урок формування і вдосконалення вмінь та навичок.

Обладнання: Мультимедійна дошка, підручник, атласи, листи зі схемами обличчя людини для визначення її настрою, листи із визначеннями понять на магнітній дошці та план уроку.

Хід уроку.

І. Оргмомент ( проводиться на перерві). Підготовка класу до уроку, визначення кількості учнів, присутніх на уроці та причини відсутності учнів, якщо такі є.

ІІ. Привітання. Добрий день. Мені дуже цікаво, який у вас настрій? Намалюйте, будь ласка на папірцях, які є у вас на парті, обличчя,  яке покаже як ви себе відчуваєте.

( Слайд 1. Три обличчя, які відображають радість, страх, сум.)

( Учитель  коротко аналізує малюнки учнів ).

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Усне бліц - опитування. « А тепер давайте пригадаємо…» ( Слайд 2. Географічне положення Єгипту.)

  1.  Яку тему ми вивчаємо? ( Давній Єгипет)
  2.  Про що ми говорили на минулому уроці? ( Про географічне положення, господарство та населення Єгипту)
  3.  На якому материку знаходиться Єгипет? ( В Африці)
  4.  В якій частині Африки? ( У Північно-Східній )
  5.  В долині якої річки розкинулася Єгипетська держава? ( Ніл )
  6.  Чим унікальна ця річка? ( Найдовша річка світу – 6 695 км.)
  7.  Яку роль вона відіграє у житті єгиптян? ( Її водами зрошуються поля, завдяки її розливам утворився легкий родючий ґрунт « лес». Ніл використовують також для перевезення товарів та для подорожей. У її водах водиться риба, яку виловлюють, по берегам росте очерет, на якому писали, водяться звірі, на яких полювали. )
  8.  Чому землеробство в Єгипті було зрошувальним – іригаційним? ( Тому, що без штучного зрошування, тобто   прокладання каналів, зведення дамб неможливо було отримувати хороші врожаї.)
  9.  Як називається пристрій для підняття води в Єгипті? ( Шадуф )
  10.  Що вирощували  в Єгипті? ( пшеницю, ячмінь, овочеві культури, фінікові пальми, фіги, виноград…)
  11.  Яких тварин розводили? ( Биків, корів, віслюків, домашніх птахів – гусей, качок…)
  12.  Як називається виготовлення різноманітних предметів? ( Ремесло)
  13.  Назвіть декілька видів ремесел ( ткацтво, гончарство, ковальства, каменярство…)
  14.  Як одягалися єгиптяни? ( Чоловіки носили спідниці до колін, жінки – одяг з білого полотна, що нагадував сарафан, взували сандалі лише, коли виходили з двору, а так ходили босі.)
  15.   Що вони їли? ( Ячмінні та пшеничні перепічки, каші, сушену рибу, овочі, сир, фрукти, пили молоко, пиво, вино.)
  16.  Чому єгиптяни голили голови і носили перуки? ( Учні пропонують свої варіанти відповіді )
  17.  Чому фараони прив’язували собі бороди? ( Бороди в єгиптян не росли, але вони вважалися прикметою богів чи царів.)
  18.  Якими орденами фараони нагороджували сміливих воїнів ( Золотими орденами Мухи та Лева.)
  19.  Чим будинки єгиптян відрізнялись від сучасних європейських?

   ( Виготовлялися з сирцевої ( невипаленої) цегли, дах плескатий, стіни розписані     малюнками…)

ІV. Мотивацівя навчальної діяльності.  Евристична бесіда.( Слайд  3 ).

           - Дивлячись на слайд, назвіть, будь ласка, основні категорії населення

               Давнього Єгипту. Перекладіть їх назви з російської на українську мову.

- Які з них – багаті, а які – бідні люди ?

           - Кого було більше – багатих, чи бідних людей?

           -  Поясніть, як невелика кількість багатих людей примушувала коритися, поважати себе, працювати на себе тисячі бідних людей? Завдяки чому?

( Слайд 4.Єгипетська держава.)

  •  Чи було таке в первісному суспільстві? ( Ні. В первісному суспільстві не було нерівності, приватної власності, експлуатації людини людиною.)
  •  Існували в первісному суспільстві держави? ( Ні )
  •  Чи погоджуєтеся ви з таким твердженням : « Первісне суспільство відрізняється від цивілізованого тим, що в цивілізованому суспільстві існують держави, а в первісному – ні.) Цивілізація – це рівень розвитку суспільства на час створення держави.
  •  Суспільство Давнього Єгипту було цивілізованим? ( Так )

Отже в Давньому Єгипті існували держави.

V. Оголошення теми  уроку та очікуваних результатів. ( Слайд   5. )

      Cьогодні ми з вами поговоримо про утворення Єгипетської держави.

Очікувані результати.

Після цього уроку ви зможете:

  •  розповідати про утворення єдиної держави в Давньому Єгипті, користуючись опорним конспектом;
  •  показувати на карті Верхній Єгипет  і Нижній Єгипет, столиці Єгипту; позначати це в контурній карті;
  •  називати основні категорії населення ;
  •  давати визначення поняттям « держава», « цивілізація», « культ фараона»,

     « династія», « вельможі», « чиновники»;

  •  називати періоди історії Давнього Єгипту;
  •  аналізувати малюнки із зображенням фараонів.

VІ. Вивчення нового матеріалу.

    План уроку.

  1.  Об’єднання Єгипту.
  2.  Єгипетська держава.
  3.  Влада і культ фараона.

  1.  Об’єднання Єгипту. Розповідь учителя. ( Слайд 6. Опорний конспект:  «Об’єднання Єгипту».)

Розповідь учителя за опорним конспектом.

Люди почали селитися в нільській долині в сиву давнину – ще в VІІ тис. до н.е.

Вже у ІV тис. до н.е. єгиптяни  вже започаткували іригаційне землеробство.

В цей період у них навіть з’являються зародки держави.

Єгипет складався з кількох десятків областей – номів. Їх було понад 40. Ном охоплював місто з навколишніми селами і полями. На чолі держав стояли царі. На чолі ному стояв номарх – намісник царя.

Колись ці області були самостійними. Згодом усі номи дельти об’єднались в одну державу – Нижній Єгипет. Його цар носив корону червоного кольору.

На півдні утворилася інша держава – Верхній Єгипет, цар якого носив високу білу корону.

У 3000 р. до н.е. цар Верхнього Єгипту Міна завоював Нижній Єгипет і утворив єдину могутню державу зі столицею Мемфіс ( у перекладі -  « білі стіни» ), неподалік від сучасного м. Каїра. Відтоді єгипетський цар носив подвійну корону – білу, вставлену в червону і називався царем Верхнього і Нижнього Єгипту.

Знаками царя стали патериця ( пастуша палиця ) і нагайка, які він тримав у руках.

Історію Єгипту вчені поділили на три періоди: Стародавнє Царство, Середнє Царство і Нове Царство. ( Слайд 7. Символи влади фараона.  Слайд 8. Три періоди історії Давнього Єгипту.)       

Запам’ятайте і відтворіть опорний конспект.

Виконання роботи в контурних картах:

- Надпишіть і позначте кольорами столиці Давнього Царства і Середнього Царства.

- Надпишіть назви: Верхній Єгипет та Нижній Єгипет.

  1.  Єгипетська держава.

( Слайд 9. Єгипетська держава.)

Завдання учням Прочитайте пункт другий параграфа 9. Дивлячись на схему, поясніть, як була організована Єгипетська держава.

Уся влада в Єгипті належала цареві - фараону. Велику роль у суспільстві відігравали жерці, інколи їм підкорялись навіть фараони.

Жерці – служителі храмів.

Фараона оточували вельможі – його родичі, знатні і багаті люди.

У країні було багато чиновників.

Чиновники – люди, які перебувають на службі по управлінню державою ( писарі, збирачі податків, судді…) Регулярно проводився перепис населення.

Селяни і ремісники працювали і частину врожаю чи виготовлених предметів віддавали царю і храмам. Вони мали ще виконувати певні повинності – відробляти на будівництві храмів, царських гробниць, великих гребель, працювати на полях, що належали царю і вельможам.

Держава – політична організація суспільства, в якому існує нерівність.

  •  це така система влади, коли загальний порядок у суспільстві підтримується за допомогою спеціальних організацій і людей – чиновників, наглядачів, жерців, армії.

Цивілізація – рівень розвитку суспільства на час створення держави.

( Слайд 10. Історичні поняття.)

( Історичні поняття учні записують в зошит)

( Слайд 11. Слайд 12. Робота над історичними поняттями.)

  1.  Влада і культ фараона. ( Слайд  13.)  

Розповідь учителя.

Фараони передавали владу з покоління в покоління, у спадок по жіночій лінії. Царська влада мала династичний характер.

Династія – це правителі одного й того самого роду,  які  успадковують владу один після одного.

Усього в Єгипті змінилося 30 династій фараонів.

Культ фараона – це вшанування фараона ( від латинського слова cultus – шанування).

Спочатку вважалося, що фараон - це бог Хор, що зійшов на землю. Пізніше фараона стали вважати сином бога Амона-Ра. Він благословляв усі важливі справи. Перед розливом Нілу фараон кидав у воду папірус з «наказом» річці розпочати розлив, починав оранку, зрізав перший сніп нового врожаю.

Символічним втіленням божественної сили фараона був сфінкс – лев з головою фараона.

Єгиптяни боялися називати вголос імена своїх царів. Говорячи про них вони вживали слова « Пер – О»,  тобто « Великий дім». Звідси і виникло слово «фараон», і першими його почали вживати греки.

З’являючись перед царем, піддані падали « на животи свої» і цілували землю під його ногами.

 Завдання учням. Опишіть малюнки, на яких зображені фараони.

Чому в Єгипті існувало так багато скульптур, барельєфів та розписів із зображенням фараонів.

( Слайд 14. « Великолепная п’ятерика».) Учетель звертає увагу учнів на інформацію про найвідоміших єгипетських фараонів за версією дитячого журналу « Познай историю с Волли». Заохочує учнів звернутися до різних джерел знань для пошуку нової цікавої інформації про історію Давнього Єгипту.

VІІ. Рефлексія. Творчі та пошукові завдання.

  1.   ( Слайд  15.) Слова розбиті на склади та розкидані по колонках. Перший склад знаходиться в першій колонці, другий – у другій, третій – у третій. Необхідно за допомогою стрілок відновити слова та записати їх

ФА

ГА

РУС

ПА

МО

ОН

ДЕС

ЖА

ЦІЯ

ІРІ

РА

ЖА

ВЕЛЬ

ПО

ВА

ДЕР

ПІ

ТІЯ

  1.  ( Слайд 16.) Об’єднайте представників різних верств населення Єгипту по групах.

Воїни, селяни, раби, жерці, вельможі, ремісники, наглядачі.

Яка із груп найчисельніша. ( Державний апарат управління: жерці, вельможі, наглядачі, воїни;  трудовий народ: селяни, ремісники, раби.)

  1.  ( Слайд  17.). Який із наведених обов’язків фараона , на вашу думку, є головним:

Правитель держави, головний жрець, верховний суддя, командувач військами? Обґрунтуйте свою відповідь.

  1.  ( Слайд 18.)Як ви можете пояснити приповідку: « Все боїться часу, а час боїться пірамід» ?

      6.  ( Слайд  19.). Прочитайте текст. З повчання царя своєму синові ( ХХІІ ст.. до н.е.

               Шкідлива людина для міста – це підбурювач.

               Пригнічуй натовп, знищуй полум’я, яке йде від нього.

               Той, хто бідний, - він ворог. Будь ворожим до бідняка.

               Хай скажуть люди: « Нема нічого, чого ти не знаєш».

               Ти карай згідно з твоїми законами.

      Розкажіть, чого навчає цар свого сина.

      Поясніть, кого цар вважає головним ворогом і чому.  

    7.  ( Слайд 20.). Прочитай текст на стародавньому папірусі і дай відповідь на питання.

                                  Стань писарем.

Він звільнений від усяких повинностей. Його звільнено від усяких робіт. Він не торкається мотики та кайла. Ти не будеш носити корзини, уникнеш долі весляра на човні. Він не знає, що таке будувати. Над тобою не стоятимуть численні пани та господарі.

Стань писарем! Гладенька його шкіра. І твої руки стануть м’якими! Коли ти з’являєшся, ти гарно вбраний, тебе вшановують. Коли шукають умілого, знаходять тебе. Коли шукають грамотного, знаходять тебе.

8. Продовжіть речення:

    1. Єгипет складався із кількох десятків областей…, їх було понад… ( номів, 40 )

    2. Згодом номи об’єдналися у дві держави… ( Верхній Єгипет і Нижній Єгипет )

    3. Цар Верхнього Єгипту Міна завоював Нижній Єгипет і утворив Єдину могутню державу зі столицею…  у …р. до н.е. ( Мемфіс, 3000 )

    4. Знаками влади фараона були…  ( патериця ( пастуша палиця) і нагайка )

    5. Така система влади, коли загальний порядок у суспільстві підтримується за допомогою спеціальних організацій і лдей – це… ( держава )

    6. Родичі фараона, знатні і багаті люди – це… ( вельможі )

    7. Служителі храмів – це… ( жерці )

    8. Державні службовці, а саме : писарі, збирачі податків, судді – це … ( чиновники )

    9. Рівень розвитку суспільства на час створення держави – це… ( цивілізація )

    10. Правителі, які належать до одного й того самого роду й успадковують владу один після одного – це… ( династія )

    11. Вшанування фараона це - … ( культ фараона )

VІІІ. Підведення підсумків уроку. Оголошення оцінок.

ІХ. Інформація про домашнє завдання ( Слайд 21.) Прочитати параграф 9. Вивчити історичні поняття до теми « Давній Єгипет» ( 1 і 2 уроки ). Підготуватись до письмової самостійної роботи.

       Об’єднання Єгипту

- ІV тис. до н.е. – з’являються зародки держави

- 40 номів ( номархи)

Нижній Єгипет                        3000 р. до н.е. -

                                                  єдина держава

Верхній Єгипет                          столиця – Мемфіс

   Цар Міна                                          ( « Білі стіни» )

                                      Історія Давнього Єгипту

 


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

37656. Генератор высокой частоты ГВЧ 1.11 MB
  Цель работы: определить неисправность в генераторе высокой частоты ГВЧ. Оборудование: осциллограф С1 – 101, тренажер Т – 97, вольтметр В7 – 20.
37657. МІЖНАРОДНО-ПРАВОВА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ МІЖНАРОДНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ. СПІЛЬНІ І ОСОБЛИВІ РИСИ В ПОРІВНЯННІ З ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ДЕРЖАВИ 285 KB
  Проблема відповідальності в міжнародному праві безпосередньо пов’язана з функціонуванням міжнародного права та забезпеченням миру і правопорядку у світі. Таке розуміння цього міжнародно-правового інституту характерне, як для міжнародної наукової доктрини, так і для вітчизняної.
37658. Радиопередающее устройство РПрдУ 1.14 MB
  Цель работы: определить неисправность в радиопередающем устройстве РПрдУ. Оборудование: осциллограф С1 – 101, тренажер Т – 97, вольтметр В7 – 20.
37659. Расчет параметров силового трансформатора 317.5 KB
  Рассчитываем ЭДС наводимую в одном витке Находим ожидаемое падение напряжения в обмотках трансформатора: для первичной обмотки для вторичных обмоток . Находим предварительно число витков для обмоток трансформатора: для первичной обмотки число витков ; для вторичных обмоток . Принимаем: Вычисляем индукцию в сердечнике при работе трансформатора на холостом ходу Определяем удельные потери в стали магнитопровода: при при Вычисляем составляющую тока первичной обмотки зависящую от токов вторичных обмоток: Определяем...
37660. Тепловой расчет блока 137.5 KB
  Вычисляем приведенную высоту деталей размещенных на кассете: 2. Вычисляем поверхность рабочей зоны охватывающей четыре кассеты 5. Вычисляем площадь поверхности кассет обращенных друг к другу: 6. Вычисляем значение коэффициента 9.
37661. Расчет транзисторного ключа 157.5 KB
  Задержка включения как указывалось обусловлена наличием входной емкости Свх транзистора.1б: где – постоянная времени входной цепи транзистора; – сопротивление резистора в этой цепи.1в имеет Исходные данные: питание коллектора Ек = 13В; сопротивление коллектора Rк = 17кОм; сопротивление базы Rб = 23 кОм; напряжение В; постоянная времени транзистора в схеме с общим эмиттером коэффициент усиления транзистора емкость коллектора Ск = 5пФ; емкость эмиттера Сэ = 5пФ; напряжение порога переключения транзистора Требуется...
37662. Расчет надежности двухканального усилителя 421.5 KB
  Обеспечение надежности является одной из основных задач техники. Надежностью называют свойство изделия выполнять заданные функции, сохраняя во времени значения установленных эксплуатационных показателей в заданных пределах, соответствующих заданным режимам и условиям использования, технического обслуживания, хранения и транспортирования.
37663. Расчет транзисторного мультивибратора в автоколебательном режиме 161 KB
  Мультивибраторами называют электронные устройства, генерирующие электрические колебания, близкие по форме к прямоугольной. Спектр колебаний, генерируемых мультивибратором, содержит множество гармоник - тоже электрических колебаний, но кратных колебаниям основной частоты, что и отражено в его названии: мульти - много, вибро - колеблю.
37664. Анализ и расчет технологичности двухканального усилителя 664.5 KB
  Практическая работа №03 Анализ и расчет технологичности двухканального усилителя Под технологичностью изделия понимается определённое количество параметров выпускаемого на производстве изделия технологической подготовки и производственного процесса от которых в результате зависит качество изделия. Комплексный показатель технологичности рассчитывается с использованием базовых показателей по следующей формуле: где: Кi базовый показатель технологичности; φi коэффициент характеризующий весовую значимость базового показателя технологичности;...