52031

Короткі історичні відомості (від абака до нетбука)

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Обладнання: мультимедійне обладнання: проектор екран або мультимедійна дошка; програмний комплекс презентація PowerPoint Як винайшли компютер підручник робочі зошити інструкція з правил техніки безпеки. Робота за компютером 8 хв. Саме в Києві був створений перший в Європі компютер який умів швидше за всіх рахувати А чи завжди існували компютери Якими вони були в давнину Про це ми дізнаємося на сьогоднішньому уроці. Вчитель презентує у електронному вигляді новий матеріал Як винайшли компютер.

Украинкский

2014-02-12

1.09 MB

17 чел.

Урок 16

Тема. Короткі історичні відомості (від абака до нетбука).

Мета: ознайомити учнів із історичними відомостями про пристрої для обчислень, які було винайдено людьми в різні часи та їх застосуванням. Навчити розрізняти обчислювальні пристрої і машини. Розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення. Виховувати спостережливість, уважність, наполегливість,  інтерес до предмету.

Тип уроку: формування нових знань.  

Обладнання: мультимедійне обладнання: проектор, екран  або мультимедійна дошка; програмний комплекс, презентація PowerPoint «Як винайшли комп’ютер», підручник, робочі зошити, інструкція з правил техніки безпеки.

Програмне забезпечення: Windows XР, програма GCompris.

Структура уроку  (40хв)

  1.  Організаційний етап (1хв.)
  2.  Актуалізація набутих раніше знань (3 хв.)
  3.  Перевірка домашнього завдання (4 хв.)
  4.  Мотивація навчального матеріалу (1 хв.)
  5.  Оголошення теми уроку (1 хв.)
  6.  Вивчення нового матеріалу (10 хв.)
  7.  Фізкультхвилинка (1 хв.)
  8.  Закріплення знань і навичок (6 хв.)
  9.  Виконання вправи для зняття стомлення очей і м’язів (2 хв.)
  10.   Робота за комп’ютером (8 хв.)
  11.  Домашнє завдання (1 хв.)
  12.  Підсумки уроку (рефлексія) (2 хв.) 

Хід уроку

1. Організаційний  етап (1 хв.)

Добрий день, любі діти,

Рада вас вітати.

Щастя і добра

Всім вам побажати.

Посміхніться всім довкола:

Сонцю, небу, квітам, людям.

І тоді обов’язково

День для всіх щасливим буде!

2. Актуалізація набутих раніше знань (3 хв.)

Робота в парах.

Завдання. Встановіть відповідність за допомогою стрілочок:

3. Перевірка домашнього завдання (4 хв.)

Перевірити правильність виконання домашнього завдання в робочих зошитах.

4. Мотивація навчальної діяльності (1 хв.)

Ми помандруєм в світ науки,

Що гордо інформатикою звуть…

Та лиш кмітливість і увагу

З собою взяти не забудь.

Ми з вами живемо у країні, де розробили першу машину, яка вміла логічно мислити. Саме в Києві був створений перший в Європі комп’ютер, який умів швидше за всіх рахувати!

А чи завжди існували комп’ютери? Якими вони були в давнину? Про це ми дізнаємося на сьогоднішньому  уроці.

5. Оголошення теми уроку (1 хв.)

6. Вивчення нового матеріалу (10 хв.)

Вчитель презентує у електронному вигляді новий матеріал

Як винайшли комп’ютер.ppt

Сьогодні ми :

  •  дізнаємося, які пристрої для обчислень було винайдено людьми в різні часи, як їх застосовували;
  •  познайомимось із різними обчислювальними машинами;
  •  навчимося розрізняти обчислювальні пристрої і машини;
  •  згадаємо історію лічби.

Первісні люди не знали чисел. Для запам’ятовування певної кількості предметів вони використовували різні підручні засоби : смужки, камінчики, свої пальці тощо.

Деякі народи, в тому числі й українці, для запам’ятовування кількості предметів використовували спеціальні зарубки. А в Південній Америці використовували спеціальні розрахункові мотузки–кіпу.

Найпоширенішим пристроєм для обчислень, що дійшов через століття до наших днів, був абак (або рахівниця).

Абак – рахункова дошка,  яку застосовували  для арифметичних обчислень у стародавні часи. Дошка абака була розділена лініями на смуги, обчислення здійснювали за допомогою розміщених на смугах камінців.

Пізніше «родичі» абака з’явились у Китаї (суань-пань), ще пізніше – у Японії (соробан) та в Росії (рахівниця).

Першою механічною обчислювальною машиною вважають машину, побудовану в 1642 році французьким математиком Блезом Паскалем. Вона виконувала тільки операції додавання і віднімання.

Потім з’явились й інші механічні машини. Арифмометр Лейбніца вже міг виконувати чотири арифметичні дії. А машина Бебіджа навіть працювала під керуванням програм.

Перші комп’ютери називали електронними обчислювальними машинами (ЕОМ). Перша вітчизняна ЕОМ була розроблена в Києві у 1951 році під керівництвом академіка С.А.Лебедєва.

За останні десятиріччя обчислювальна техніка у своєму розвитку зробила величезний крок. З’явились суперкомп'ютери, планшетні, портативні, кишенькові, персональні комп’ютери (ПК) та багато інших.

7. Фізкультхвилинка (1 хв.)

Встало вранці ясне сонце,

Зазирнуло у віконце,

Ми до нього потяглися,

За промінчики взялися.

Будем дружно присідати,

Сонечко розвеселяти.

Встали – сіли, встали – сіли.

Бачите, як звеселіли!

Сонце стало танцювати,

Нас до танцю припрошати.

Нумо разом, нумо всі,

Потанцюєм по росі.

8. Закріплення знань і навичок (6 хв.)

Виконуємо практичні завдання в робочих зошитах.

(Навчитися відрізняти пристрої для лічби, механічні обчислювальні машини, електронні обчислювальні машини.)

  1.  Уважно роздивись малюнки. З’ясуй:

а) які пристрої використовувались для лічби до появи механічних обчислювальних машин?  

          1) Рахівниця                      2) Зарубки                    3) Мотузки–кіпу         

           4)   ЕОМ                  5)  Машина Паскаля                    6) Абак

                               

   

       7) Кишеньковий                   8) Соробан                           9) Нетбук

             компютер                                                                                       

                                                                           

  10) Персональний                   11) Планшет                     12) Суань-пань

         комп’ютер                         

б) Які пристрої належать до електронних обчислювальних машин?

в) Які пристрої належать до механічних обчислювальних машин?

2. Мудрунчик написав слово на трьох камінчиках, а Незнайко не помітив і наступив на нього. Камінчики розкотилися. Мудрунчик засмутився. Допоможи відновити слово.

                

3. Допоможи дізнатися, про який подарунок на день народження мріє Мудрунчик.

     

9. Виконання вправи для зняття втомлення очей і м’язів (2 хв.)

Із-за парт ми піднялись,

Всі добряче підтяглись,

Гарно спинки всі прогнули

І про втому геть забули.

Пальці всі в замок закрили

Й стисли їх мерщій щосили.

А тепер присіли – раз!

Фізкультпауза у нас.

Піднялись і пострибали,

Мов сніжинки покружляли.

Сіли рівно – і до праці.

Хай не стомлюються пальці.

10. Робота за комп’ютером (8 хв.)

Інструктаж з правил техніки безпеки під час роботи за комп’ютером.

Запустити на виконання програму GCompris. 

Завдання.  Послідовно вибери кнопки:                   .

Перед тобою на правому полі – вітрина з предметами.

Користуючись кнопками зі стрілками     та    спробуй  відтворити послідовність та розташування предметів на лівому полі.

              

11. Домашнє завдання (1 хв.)

Намалюй, якими ти уявляєш комп’ютери майбутнього.

12. Підсумки  уроку (рефлексія) (2 хв.)

На уроці ми гарно працювали, старались,

Про історію комп’ютера  дізнались.

Тож заняття це пройшло не марно,

Будемо навчатись старанно і гарно.

Всі дружні й активні були увесь час.

Хороші оцінки чекають на вас.

А тепер ми розкажемо про що ми дізналися на цьому уроці.

Учні розповідають :

Сьогодні на уроці я :

  •  Навчився (лася)
  •  Дізнався (лася)
  •  Повторив (ла)
  •  Закріпив (ла)
  •  Удосконалив (ла)

Діти висловлюють свої враження від уроку і малюють у робочому зошиті біля назви уроку відповідний смайлик.


джерело інформації

голуб

місто

передача інформації

той хто відправляв листа

приймач

Е

К

У

Н

Б

Т


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

21288. Методологія IDEF 387 KB
  Методологія IDEF Сімейство стандарту IDEF На даний момент до сімейства IDEF [ІДЕФ] можна віднести такі стандарти: IDEF0 методологія функціонального моделювання. За допомогою наочного графічного мови IDEF0 що розробляється система постає перед проектувальниками у вигляді набору взаємозалежних функцій функціональних блоків у термінах IDEF0. Як правило моделювання засобами IDEF0 є першим етапом вивчення будьякої системи; IDEF1 методологія моделювання інформаційних потоків усередині системи що дозволяє відображати і аналізувати їх...
21289. Відношення між класами 407 KB
  Відношення між класами Вступ Крім внутрішнього пристрою або структури класів на відповідній діаграмі вказуються різні відносини між класами. Базовими відносинами або зв'язками в мові UML є: Відношення залежності dependency relationship Ставлення асоціації association relationship Відношення узагальнення generalization relationship Ставлення реалізації realization relationship Кожне з цих відносин має власне графічне подання на діаграмі яке відображає взаємозв'язки між об'єктами відповідних класів. На діаграмі класів дане...
21290. Діаграма станів 479.5 KB
  Діаграма станів Вступ Розглянута в попередній лекції діаграма класів є логічний модель статичного подання модельованої системи. Справа в тому що характеристика станів системи не залежить або слабко залежить від логічної структури зафіксованої в діаграмі класів. Тому при розгляді станів системи припадає на час відволіктися від особливостей її об'єктної структури і мислити зовсім іншими категоріями які утворюють динамічний контекст поведінки модельованої системи. Тому при побудові діаграм станів необхідно використовувати спеціальні...
21291. Діаграма діяльності 625.5 KB
  Діаграма діяльності Вступ При моделюванні поведінки проектованої або аналізованої системи виникає необхідність не тільки уявити процес зміни її станів але і деталізувати особливості алгоритмічної та логічної реалізації виконуваних системою операцій. Для моделювання процесу виконання операцій в мові UML використовуються так звані діаграми діяльності. Застосовувана в них графічного багато в чому схожа на нотацію діаграми станів оскільки на діаграмах діяльності також присутні позначення станів і переходів. Кожен стан на діаграмі діяльності...
21292. Діаграма послідовності 571.5 KB
  Іншими словами хоча повідомлення і має інформаційний зміст воно набуває додаткове властивість надавати направлений вплив на свого одержувача. Повідомлення зображуються у вигляді горизонтальних стрілок з ім'ям повідомлення і також утворюють порядок за часом свого виникнення. Іншими словами повідомлення розташовані на діаграмі послідовності вище ініціюються раніше тих що розташовані нижче. Графічне зображення актора рекурсії та рефлексивного повідомлення на діаграмі послідовності 2.
21293. Методологія обєктно-орієнтованого аналізу і проектування ПЗ. Мова UML 72.5 KB
  Мова UML Зіставлення і взаємозв'язок структурного та об'єктноорієнтованого підходів Граді Буч сформулював головне достоїнство об'єктноорієнтованого підходу ООП наступним чином: об'єктноорієнтовані системи більш відкриті і легше піддаються внесенню змін оскільки їх конструкція базується на стійких формах. Буч відзначив також ряд наступних переваг ООП: об'єктна декомпозиція дає можливість створювати програмні системи меншого розміру шляхом використання загальних механізмів що забезпечують необхідну економію виразних засобів. Системи...
21294. Структурний підхід до проектування інформаційних систем 477 KB
  Основними з цих принципів є наступні: принцип абстрагування полягає у виділенні істотних аспектів системи і відволікання від несуттєвих; принцип формалізації полягає в необхідності суворого методичного підходу до вирішення проблеми; принцип несуперечності полягає в обгрунтованості та узгодженості елементів; принцип структурування даних полягає в тому що дані повинні бути структуровані і ієрархічно організовані. Кожній групі засобів відповідають певні види моделей діаграм найбільш поширеними серед яких є наступні: SADT...