52035

Механічна взаємодія тіл. Сила . Види сил у механіці

Конспект урока

Педагогика и дидактика

обота Ньютона спиралась на здобутки вчених його попередників і містила основні поняття : маса сила кількість руху прискорення три закони механіки закон всесвітнього тяжіння Закони динаміки дозволяють зрозуміти принцип роботи машин і механізмів які застосовуються на виробництві у побуті . Сила це векторна фізична величина яка характеризує механічну дію даного тіла на інше і є мірою цієї взаємодії .

Украинкский

2014-02-12

2.22 MB

62 чел.

         

Чернігівська загальноосвітня

школа-інтернат

I-III ступенів

ім.Ю.М.Коцюбинського

                Урок   фізики .

       « Механічна  взаємодія

          тіл . Сила . Види сил

                у механіці .»

                   10 клас

  

   Вчитель Горбаченко І.В.

                    

       

Тема уроку : Механічна взаємодія тіл . Сила . Види сил

                      у механіці .

Мета уроку : Ознайомлення учнів із поняттями динаміки як

                     розділу фізики , взаємодії як невід’ємної частини

                     матерії , розкриття поняття сили як міри взаємо –

                     дії ; з’ясування видів сил , які розглядаються в

                     механіці ; ознайомлення учнів із вимірюванням

                     сил за допомогою динамометра ; з’ясування

                     сутності методів наукового пізнання ; розвиток

                     логічного мислення і пам’яті .

Тип уроку :  урок засвоєння нових знань .

Обладнання : інтерактивна дошка , демонстраційний динамо –

                       метр , лабораторний динамометр .

                                План – схема уроку .

               Етапи   уроку

 Час ,

   хв.

     Методи  і  форми

     роботи  з  класом

1.Організаційний етап

    1

2.Актуалізація опорних знань

    3

Метод «Асоціативний   кущ»

3.Повідомлення теми , мети та завдань уроку

    2

Визначення мети уроку за планом теми

4.Мотивація навчальної діяльності

   2

Пояснення вчителя

5.Сприймання й первинне

осмислення нового мате –

ріалу

   25

Пояснення вчителя з елементами евристичної бесіди , з використанням демонстрацій  

6.Закріплення нового матеріалу

   5

Метод «Тест «Так – Ні»»

7.Підбиття підсумків уроку

    2

Розв’язування задачі

8.Домашнє завдання

    1

Коментар учителя

Хід  уроку .

1. Організаційний  етап .

2. Актуалізація опорних знань.

Цей урок є першим уроком в темі «Динаміка» . Оскільки у 8 – му класі ми вже вивчали взаємодію тіл , то здобуті знання будуть для вас базовими під час вивчення зазначеної теми . А в 10 – му класі ви їх поглиблювати й систематизувати .

3. Повідомлення теми , мети й завдань уроку .

Я повідомляю тему уроку й пропоную учням ознайомитися з планом її вивчення , записаним на інтерактивній дошці .

4. Мотивація навчальної діяльності .

У світі , що нас оточує , все перебуває у безперервному русі і змінюється . Рух є невід’ємною властивістю матерії . Немає і не може бути матерії без руху і навпаки . Рухаючись , тіла стикаються одне з одним і взаємодіють . У зв’язку з цим їхній рух може змінюватися за видом , траєкторією , швидкістю . Отже , для того щоб глибше розуміти закони руху , необхідно вивчити взаємодію тіл одне з одним .

5. Сприймання й первинне осмислення нового матеріалу .

Динаміка – розділ механіки , в якому вивчається рух тіла у зв’язку з їхньою взаємодією з іншими тілами .

Динаміка пояснює , за яких умов тіло рухається саме так , а не інакше ; коли воно рухається рівномірно і коли рівноприскорено ; коли прямолінійно й коли криволінійно .                                             Фото на інтерактивній дошці .

Основою динаміки є закони руху тіл , сформульовані англійським фізиком Ісааком Ньютоном у праці «Математичні начала натуральної філософії» , що вийшла друком у 1687 р. . Робота Ньютона спиралась

на здобутки вчених – його попередників і містила основні поняття : маса , сила , кількість руху , прискорення , три закони механіки , закон всесвітнього тяжіння

Закони динаміки дозволяють зрозуміти принцип роботи машин і механізмів , які застосовуються на виробництві , у побуті .

Із взаємодією тіл ми стикаємося на кожному кроці . Наведемо приклади , які дозволяють краще зрозуміти сутність цього явища :

Фото на інтерактивній дошці .

  •  тенісна кулька , потрапивши в сітку , відскакує назад . При цьому кулька змінює напрям руху , а сітка здійснює коливальні рухи .
  •  гребець , працюючи веслами , взаємодіє з водою . У зв’язку з цим човен рухається по воді вперед , а вода відштовхується веслами назад .
  •  спортсмен стрибає з трампліна . Взаємодія його тіла і трампліна призводить до деформації трампліна .

Запитання до класу . Який висновок можна зробити з наведених прикладів ? Що є наслідком взаємодії тіл ?

( Під час взаємодії змінюється швидкість тіл і відбувається їх деформація .)

Для характеристики взаємодії тіл введено силу .

Сила – це векторна фізична величина , яка характеризує механічну дію даного тіла на інше і є мірою цієї взаємодії .

Сила позначається символом F . Одиниця сили в СІ – Ньютон (Н) .

Сила характеризується :

  1.  точкою прикладання ;
  2.  числовим значенням (модулем)
  3.  напрямом .

Оскільки протягом взаємодії тіл може бути змінена швидкість руху , то силі приписують напрям , який збігається з напрямом прискорення, якого набуває тіло внаслідок взаємодії .

Кожну взаємодію двох тіл описують за допомогою двох сил . Вважають , що до кожного з двох тіл , які взаємодіють , прикладена сила з боку другого тіла . Оскільки обидві сили описують одну взаємодію , то природа цих сил та сама .

Механічні явища надзвичайно різноманітні , тому на перший погляд для їх опису необхідно дуже багато сил .

Але насправді усі механічні явища можна описати й пояснити за допомогою сил трьох видів :

  1.  сили всесвітнього тяжіння ;
  2.  сили пружності ;
  3.  сили тертя .

Оскільки з усіма названими силами ми знайомилися у 8 – му класі , давайте розберемо приклади дії сил і їх види :

Фото на інтерактивній дошці .

- яблуко відірвавшись від гілки падає на землю

 ( сила взаємодії яблука із землею – сила всесвітнього тяжіння )

- стріла вилітає з лука

 ( сила взаємодії стріли і тятиви лука – сила пружності )

- людина робить крок по землі

 ( сила взаємодії підошви взуття людини і землі – сила тертя )

Фото на інтерактивній дошці . Види динамометрів

Явище пружної деформації покладено в основу приладів для вимірювання сили – динамометрів . Будова динамометрів може бути різною , але принцип дії однаковий : у них використано властивість тіл видовжуватись або вигинатися при пружних деформаціях прямо пропорційна до прикладеної сили .

Досить часто трапляється так , що на тіло діє не одна сила , а декілька .

Фото на інтерактивній дошці . Байка Л.Глібова «Лебідь , щука і рак».

Учень зачитує байку .

                             Лебідь , щука і рак .

У товаристві лад – усяк тому радіє;

дурне безладдя лихо діє ,

і діло , як на гріх ,

не діло – тільки сміх .

Колись – то Лебідь , Рак та Щука

приставить хуру узялись .

От троє разом запряглись ,

смикнули – катма ходу …

Що за морока ? Що робить ?

А й не велика , бачся , штука , -

так Лебідь рветься підлетить ,

Рак упирається , а Щука тягне в воду .

Хто винен з них , хто ні – судить не нам ,

та тільки хура й досі там .

Згідно з байкою хура залишається нерухомою . Чи є це твердження правильним з точки зору фізики ?

Фото на інтерактивній дошці . Розкладання сил за байкою і знаходження рівнодійної сили .

Рівнодійною сил називається сила , яка заміняє дію на тіло декількох сил .

Рівнодійна дорівнює геометричній сумі сил , які діють на тіло . Якщо сили діють під кутом одна до одної , то рівнодійну знаходять , користуючись правилом паралелограма або трикутника .

6. Закріплення матеріалу .

Тест «Так – Ні»

1.Сила – це векторна величина , що характеризує механічну дію даного тіла на інше і є мірою цієї взаємодії . ( Так )

2.Сила – це скалярна величина . ( Ні )

3.Сила характеризується точкою прикладання , модулем , напрямком. ( Так )

4.Модуль сили – це її числове значення . ( Так )

5.Одиниця сили в СІ – кН . ( Ні )

6.Для опису механічних явищ необхідно дуже багато сил . ( Ні )

7.В механіці розрізняють три види сил . ( Так )

8.Сили вимірюють динамометром . ( Так )

9.Рівнодійна сила дорівнює алгебраїчній сумі сил , які діють на тіло .

( Ні )

7. Підбиття підсумків уроку .

Розв’язування задачі .

 Фото на інтерактивній дошці . Казка «Ріпка» .

Сила , що утримує ріпку у землі , 791 Н . Дід , взявшись за ріпку , розвиває силу тяги – 600 Н , баба – 100 Н , онука – 50 Н , а собака Жучка , кішка та мишка – 30 Н , 10 Н і 2 Н відповідно . Чи зможе компанія витягти ріпку ?

8. Домашнє завдання .

Вивчити конспект .

Повторити тему «Вектори . Дії над векторами» .


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

6171. Налаштування магістральних портів для зєднання комутаторів 99.5 KB
  Виконати спостереження за конфігурацією VLAN комутатора і його роботою. Виконати налаштування статичних VLAN на комутаторі. Перевірити конфігурацію VLAN і її роботу. Виконати налаштування магістралі між комутаторами
6172. Автосервис и фирменное обслуживание 8.35 MB
  Приведены материалы, необходимые при выполнении дипломных проектов по кафедре технологии обслуживания транспортных средств. Тематическая направленность проектов соответствует профессиональной деятельности выпускников на предприятиях автосервиса и фи...
6173. Создание, изменение и удаление таблиц в SQL Oracle 208 KB
  Создание, изменение и удаление таблиц в SQL Oracle Цели лабораторной работы Изучить возможности SQL Oracle по созданию, изменению и удалению таблиц. Приобрести практический опыт по созданию, изменению и удалению таблиц в SQL*Plus. ...
6174. Creation altering and deletion a table in SQL Oracle 206.5 KB
  Creation altering and deletion a table in SQL Oracle Purpose of the lab To study SQL Oracle possibilities in table creation, altering and deletion. To acquire practical skills in table creation, altering and deletion by using SQL*P...
6175. Integrity constraints in SQL Oracle 182 KB
  Integrity constraints in SQL Oracle Purpose of the lab To study SQL Oracle integrity constraints possibilities. To acquire practical skills in describing integrity constraints. Theoretical backgrounds You can define integrity...
6176. Системи захисту програмного забезпечення 72.5 KB
  Системи захисту програмного забезпечення 1. Класифікація систем захисту програмного забезпечення Системи захисту програмного забезпечення (СЗПЗ) широко поширені і знаходяться в постійному розвитку, завдяки розширенню ринку програмного забезпечення і...
6177. Понятие экономических информационных систем, принципы их построения и функционирования 71.05 KB
  Понятие экономических информационных систем, принципы их построения и функционирования. Критерии оценки ЭИС. Классификация ЭИС. Изучение ЭИС можно декомпозировать следующим образом: компоненты ЭИС, как работают ЭИС, динамика развития ЭИС, как управл...
6178. Закупівельна логістика 108 KB
  Закупівельна логістика. Сутність закупівельної логістики. Задачі закупівельної логістики. Служба закупівель на підприємстві. Задача зробити чи купити у закупівельній логістиці. Задача вибору постачаль...
6179. Модели данных: нормализация отношений 80.5 KB
  Модели данных: нормализация отношений. 1НФ. Нормализация отношений Центральная задача проектирования базы данных ЭИС - определение количества отношений и их атрибутного состава. Задача группировки атрибутов в отношения допускает множеств...