52044

Поема «Мойсей»- одна з вершин творчості Івана Яковича Франка

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Поема Мойсей одна з вершин творчості Івана Яковича Франка. Обладнання: портрет Івана Франка виставка книгілюстрації до поеми Мойсей карта мандрів Мойсея тематична стіннівка.Франка Мойсей історією написання ; підготувати розповідь про неї; випустити тематичні стіннівки. 1 група – науковці – подають матеріал про написання поеми Мойсей; 2 група – літературознавці презентують образ Мойсея та інші образи; 3 група – літературні критики розповідають про особливості стилю поеми Мойсей; 4 група – читці члени редколегії ...

Украинкский

2014-02-12

56 KB

7 чел.

Урок з української літератури  10 клас

Тема. Поема «Мойсей»- одна з вершин творчості Івана Яковича Франка.

Мета: пояснити біблійну основу сюжету, його актуальність для епохи національно визвольних рухів, розкрити алегоричність образу Мойсея;

розвивати вміння висловлювати власні міркування про майбутнє свого народу, шляхи до нього, дискутувати про це ;

виховувати почуття національної гідності.

Тип уроку: урок- дослідження.

Обладнання: портрет Івана Франка, виставка книг,ілюстрації до поеми «Мойсей», карта мандрів Мойсея, тематична стіннівка.

Методи і прийоми роботи: дослідницька робота в групах, усна розповідь учнів, метод «Мікрофон», виразне читання поезій, бесіда.

Випереджальне завдання: ознайомитися з поемою І.Франка «Мойсей», історією написання ; підготувати розповідь про неї; випустити тематичні стіннівки.

1 група – «науковці» – подають матеріал про написання поеми

«Мойсей»;

2 група – «літературознавці» презентують образ Мойсея та інші образи;

3 група – «літературні критики» - розповідають про особливості стилю поеми « Мойсей»;

4 група – «читці», «члени редколегії» - презентують свою творчу роботу- тематичну стінну газету, виразно читають уривки з поеми

« Мойсей»

                                  «Мойсей» Франка – не заповіт українському народові.

О.Білецький

«Воздвигне Вкраїна свойого Мойсея»

П.Тичина

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він зимовий і цікавий,

Тож ж гостей зібрав чимало.

Повернімося обличчям до гостей

І лагідно промовим: «Добрий день!»

ІІ.Мотивація навчальної діяльності.

Оголошення теми і мети уроку.

Тема.Поема «Мойсей»- одна з вершин творчості Івана Яковича Франка.

Мета: пояснити біблійну основу сюжету, його актуальність для епохи національно визвольних рухів;

- розкрити алегоричність образу Мойсея;

-розвивати вміння висловлювати власні міркування про майбутнє свого народу, шляхи до нього, дискутувати про це ;

-виховувати почуття національної гідності.(слайд №1)

Епіграф (Слайд №2)

І Франко – митець титанічної праці. Ви вже знаєте Івана Яковича як Великого Каменяра, вічного революціонера «дух , що тіло рве до бою», а сьогодні ви ще пізнаєте про українського Мойсея.

ІІІ.Цілевизначення та планування

Учитель. Сьогодні ми продовжимо вивчення ще однієї сторінки творчості митця, яка допоможе кожному з нас замислитись над вічним;

  •  розкриємо багатогранність письменника через його твір, переживання, роздуми його героїв.

(робота з епіграфом.)  (слайд №3)

Прочитайте ці рядки, а в кінці уроку дайте відповідь на запитання:

«Чи , дійсно , поема «Мойсей»- заповіт українському народові?»

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

Учитель. Сергій Єфремов в «Історії українського письменства» писав: «І між ліричними поезіями, і між белетристичними та публіцистичними творами Франка, і між його поемами чимало знайдеться таких, що на довгі часи переживуть самого автора. Таким твором є поема « Мойсей».

(слайд №4-ілюстрація до поеми «Мойсей».)

Так чи ні .Це доведуть «науковці».

  1.  – так. Це глибокий філософський твір про взаємини вождя й народу на шляху боротьби за кращу долю, що  був безпосереднім відгуком поета на події революції 1905 року в Росії.
  2.  – Іван Франко створив багато проблемний твір, у якому відтворив історичну долю України, підняв проблему духовної єдності народу як основи національного й державного відродження нації.
  3.  – Філософська поема.Написана протягом січня – липня 1905 року.Джерелом поеми є Біблія у її канонічних та апокрифічних виявах; праця «Єврейська держава» Теодоро Герц еля; твори реформатора Ернеста Ренана; поема «Останні дні Гуттена» Майсра.Складається з прологу і 20 розділів (пісень)
  4.  – поштовхом до створення образу Мойсея була скульптура Мікеланджело – образ біблійного Мойсея, яку побачив Франко у 1904 році, перебуваючи в Італії.(виступ. Слайд №5)
  5.  –Пролог написано терцинами, які вперше застосував Данте в «Божественной комедии».

Учитель. А що таке терцини? –(Строфа з трьох рядків п’ятистопного ямба. Перший рядок римується з третім, а середній з першим і третім наступної строфи) (слайд №6-терцина)

Учитель. А які рими у Франковому творі?- тільки жіночі.Терцини звучать урочисто, піднесено, патетично.

Учитель .А що розкриває поема?- Розкриває глибоку віру поета у невичерпні сили народу, в те, що попри тяжкі поневіряння, український народ матиме щасливе майбутнє.пекучий біль проймав поетове серце, коли він думав про принизливе ставлення українців:

         Невже тобі на таблицях залізних

          Записано в сусідах бути гноєм,

         Тяглом у поїздах їх бистроїздних.

Учитель. Як же втілює свій задум Іван Якович?

Для втілення свого задуму – показати шлях рідного народу до волі Франко вдається до біблійного сюжету про Мойсея, легендарного пророка, який повів єврейський народ до землі обітованої.

Учитель. А що ви знаєте про долю Мойсея?

Надзвичайно тяжкою була доля Мойсея, він мав збудити в пригнобленого народу потяг до свободи, переконати його, що прагнення ситого, але бездуховного життя не може бути шляхом до щастя:

Хто здобуде всі скарби землі,

Той і сам стане їхнім рабом.

І над всі їх полюбить

Скарби духу загубить.

Учитель.  А в чому ж трагедія народу?

Народ майже розгубив оті «скарби духу» і втратив віру в можливість знайти обітований край, а тому звинуватив Мойсея у всіх бідах, не оцінивши його великої пожертви, і в цьому трагедія народу.Проте Мойсей, розуміючи цю трагедію, терпляче вислуховує сповнені ненависті прокльони своїх єдиновірців, бо вірить у велич власної місії. Адже потрібен час, щоб люди поступово перебороли в собі психологію рабів.

Учитель. Чи перегукується доля єврейського народу з долею українців?

Так! Доля єврейського народу перегукується з долею українців, які, маючи прекрасну землю не мали на ній волі. Іван  Франко вірить, що його Україна пробудеться і здобуде собі право на щастя:

Та пройде час, і ти …

Покотиш Чорним морем гомін волі,

І глянеш, як хазяїн домовитий

По своїй хаті, і по своїй волі.

Учитель. А що ж знаходиться в центрі розповіді? У центрі розповіді знаходиться постать іудейського пророка Мойсея, якому судилося збудити в людях почуття власної гідності.

Також протягом поеми показана його доля, як від рабства єгипетського увів свій народ у пустелю, як мучила пророка спокуса й сумнів під час нескінченних мандрів пустелею, але єврейський народ дістав бажаного. А пророк залишився забутим і «відіпхнутий» своїм народом.

Бесіда за змістом поеми «Мойсей»

  •  Якими думками сповнений вступ до поеми?
  •  Для чого пророк нагадує своєму народові про рабське минуле і Божий задум?
  •  Чим керується Мойсей у своїх діях ?

Учитель. А яким же нам змальовує автор Мойсея?

Змальовує справжнім народним ватажком. Він був повністю відданий інтересам пригніченого народу, усе життя, силу і  здоров’я віддав йому. 40 років поводир разом із народом прокладав важкий шлях у пустелі до омріяної країни, де на них чекало щастя  й вільне життя:

Все,що мав у житті, він віддав

Для одної їдеї,

І горів, і яснів, і страждав.

І трудився для неї.

Мойсей – головний герой поеми, чиє ім’я перекладається «Як взятий від води», показаний автором на грані, на межі пустелі  і землі обітованої, життя і смерті.

Учитель. А чим керується Мойсей у своїх вчинках?

У своїх вчинках Мойсей керується не так вказівками Єгови, як почуттям великої любові. Навіть гіркі образи й приниження співвітчизників не викликають у ньому злоби й ненависті. І в тяжкі години вигнання, у час страшної самотності він душею зі своїм народом.

- Також після розмови з Азазелем Мойсей відчуває сумнів, чи не варто було залишитися в Єгипті. За це Єгова суворо покарав його.

А що ти усомнився на момент

Щодо волі моєї,

То побачивши всю вітчизну,

Сам не вступиш до неї.

Учитель. А які риси притаманні характеру Мойсея?(мужність, віра в силу духа, наполегливість)

  •  З ким ви можете зіставити образ біблійного вождя?(Шевченко, Франко, Костенко)

Учитель. А хто ж є центральним образом поеми?

Центральним образом поеми є народ-борець.Поет змальовує живу картину побуту народу . Читач чітко уявляє життя табору, звуки журливих пісень. Він проймається сумом, що не вистачає каші для тварин і молока для дітей.

  •  А з чим порівнює народ автор? 

Порівнює із сліпцями, сірими волами, що гнуть шиї в ярмі, із бидлом, котре йде в плуг, із здичавілим конем, що летить у безодню з розгону.

Учитель.А кого можна впізнати в образі єврейського племені?Можна впізнати український народ. Поет страждає за свій «замучений , розбитий» народ, який за століття національного гніту перетворився в купу рабів, які можуть виражати свою злість і незадоволення.

Учитель. А які ворожі сили сіяли в народові невіру? 

Ці ворожі сили виведені в образах Авірона й Датана, брати, що склали змову проти Мойсея. Вони наказали Мойсеєві Мовчати, припинити свої пророцтва, що закликають народ до бунту  й до змін, загрожуючи йому самому. Але Франко вірить , що народ таки подолає всі перешкоди та дістане свободу.

Учитель. І єврейський народ у поемі Франка знайшов у собі сили, згуртувався довкола нового поводиря. Це Єгошуа, «князь конюхів», що закликає : «До походу!» «До зброї!» «До бою!»

І. дійсно, народ не може примиритися зі своїм поневоленим становищем. Він проймається духом боротьби.

Учитель .Поема Франка – видатний твір світової літератури тому що

  •  у поемі письменник показав народ як творця і рушійну силу в розвитку історії;
  •  через весь твір проводиться ідея могутності й незламності народу;
  •  своєю високохудожньою майстерністю, ліризмом і динамічністю образів вона займає почесне місце в скарбниці кращих надбань світової літератури;
  •  не лише українські. А й зарубіжні критики схвально відгукувалися на появу «Мойсея». Ще за життя Франка вона була перекладена польською, російською і німецькою мовою, а сьогодні дев’ять іншомовних перекладів;
  •  читача будь-якої національності приваблюють ідеали людяності, свободи, добра, справедливості;
  •  особливо ж цінною є ідея утвердження права народу на незалежність, на свою державу;
  •  у поемі «Мойсей» Франко закликає своїх сучасників і нащадків до духовної єдності в боротьбі за національне й державне відродження української нації.

V. Рефлексія. Підсумок уроку.

Я задоволена вашими знаннями, адже ви могли  їх вдало застосувати. Недарма ж , мабуть, давньогрецький драматург Есхіл казав: «Мудрий не той , хто надто багато знає, а той, чиї знання корисні.»

«Мікрофон»

-Що нового дізналися на уроці?

- Що вам на уроці найбільше сподобалось?

- Що не вдалося?

- Чи досягли ми поставленої на початку уроку мети?

VІ.Оцінювання

1.Оцінювання роботи груп на уроці(картка оцінювання)

2.Індивідуальне оцінювання учнів.

VІІ.Варіативне особистісно- зорієнтоване домашнє завдання:

  •  вивчити напам’ять уривок з прологу поеми «Мойсей»;
  •  скласти цитатний план до прологу;
  •  аналіз поеми «Мойсей»;
  •  характеристика образу Мойсея(цитати);
  •  прочитати новелу «Зойчине крило».

Слово - епілог вчителя.

Вивчаємо творчість Франка. Це твори вищого ґатунку, це наше джерело правди, духовності, взірець стійкості духу людського, це наша гордість. Франко все своє життя безостанку, віддав, як і Мойсей, людині. « Я без вибору став твій слуга

                             Лиш з любові та туги……»

Тож переосмисліть історію, переосмисліть своє життя, очистіть душі свої – і тоді перед кожним із вас відкриється ясна зоря майбуття. Треба завжди пам’ятати, що головне призначення людини на землі – служити своєму народові. Людина завжди повинна залишатися людиною, незалежно від того, з ким і на яких перехресних стежках вона зустрічається.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

31195. Принципы квантования сигналов по времени амплитуде 36 KB
  Точность представления аналоговых сигналов в дискретной форме тем выше чем меньше интервал квантования. В теории передачи информации для обоснования выбора шага квантования аналоговых сигналов обычно используют теорему В.5 fmx где fmx максимальная частота спектра сигналов.
31196. Цифровые сейсморазведочные станции типа „Прогресс” 43 KB
  В станциях Прогресс123 форматор кодов вырабатывает специальный формат С1 записи на магнитную ленту который немного отличается от упоминавшегося ранее формата SEGB. ЦСС Прогресс 3 могла работать во всех режимах станций Прогресс 1 Прогресс 2 и дополнительно работать с источниками вибрационного действия. Для этого в ЦСС Прогресс 3 предусмотрена возможность осуществления операции свертки вычисление функции взаимной корреляции ФВК сейсмических сигналов по каждому каналу с опорным сигналом свипом вибратора в месте излучения.
31197. Профильные системы наблюдений 2D 33.5 KB
  Системы наблюдений на продольных профилях изображают либо на плоскости годографа простые системы либо на обобщенной плоскости системы высокой кратности. Для понимания сущности конкретной профильной системы наблюдений высокой кратности в отечественной сейсморазведке найдено достаточно простое и эффективное средство анализ графического изображения такой системы наблюдений на обобщенной плоскости Гамбурцев 1959. Базы приема с профиля наблюдений проектируются в этой системе координат на проведенные лучи.
31198. Система наблюдений с неортогональной геометрией ЛПП и ЛПВ 28 KB
  Съемки на основе использования схем зигзаг зеркальный зигзаг или двойной зигзаг популярны при работах на территориях где имеется хороший доступ для проезда групп вибраторов. Профили возбужденияю располагаются между соседними приемными линиями образуя одиночный зигзаг. При работах по схеме зеркальный зигзаг каждый второй профиль возбуждения представляет собой зеркальное отображение предыдущего профиля возбуждения. Отрабатывая площадь по схеме двойной зигзаг можно получить весьма хорошее распределение удалений и азимутов.
31199. Системы наблюдений с нерегулярным плановым расположениемлиний приема или возбуждения 33 KB
  Одной из первых систем наблюдений в сейсморазведке 30 была применена петлевая система. Кратность сейсмических наблюдений при таких работах может быть достаточно высокой. Эта система наблюдений может оказаться весьма удобной при работах в городах промышленных узлах и природных заказниках.
31200. Система наблюдений с ортогональной геометрией ЛПП и ЛПВ 31 KB
  Для полного понимания особенностей той или иной системы наблюдений всегда принято расчитывать и приводить графические материалы иллюстрирующие качественные особенности конкретной системы наблюдений в виде изображения основных параметров системы распределения кратности удалений Хгшп и Хтах азимутов подхода лучей и др. Однако кроме рассмотренных выше систем наблюдений с ортогональной геометрией основанных на крестовой расстановке существует еще большое количество и других достаточно оригинальных систем наблюдений этого типа обладающих...
31201. Система наблюдений с параллельной геометрией ЛПП и ЛПВ 30 KB
  Система наблюдений по технологии ШП реализуемая на суше с применением линейных станций ограниченной канальности представляет собой совокупность из профилей возбуждения расположенных параллельно и симметрично одному профилю приема рис. В результате суммарная кратность перекрытий на профиле наблюдений Ро1ат г= Ро1а^ РоМу будет равна 32. Линии проекций общих глубинных точек на поверхность наблюдений параллельны линиям возбуждения.
31202. Сейсмические форматы и запись на магнитную ленту 30 KB
  По рекомендации SEG Общества геофизиковразведчиков в сейсморазведочных станциях в качестве стандартных для 9дорожечных магнитофонов при записи на ленту приняты следующие основные мультиплексные форматы: SEGB с длиной сейсмического слова 25 байта; SEGD с длиной сейсмического слова 4 байта. В качестве демультиплексных форматов в сейсморазведке по рекомендации SEG в настоящее время наиболее широко используются следующие: SEGD801520битный формат с длиной сейсмического слова в 25 байта; SEGD804832битный формат с длиной...
31203. Сейсморазведочная аппаратура первого поколения 30 KB
  Сейсморазведочная станция СС30 6056 конструкции 1956 года содержала уже 60 сейсмических каналов группы по 15 каналов с раздельными фильтрами НЧ и ВЧ. Она была смонтирована в виде набора блоков два блока усилителей по 12 каналов осциллограф пульт управления блок питания переносная фотолаборатория соединительные кабели. Сейсморазведочная станция СС605 содержала 60 сейсмических каналов и была первой отечественной широкодиапазонной станцией приспособленной для регистрации колебаний в диапазоне от 15 до 350 Гц.