52045

Багатство мови і мовлення: інтонаційне, лексичне, фразеологічне, морфологічне, синтаксичне

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Плачинда мову Діти а як вам вдалося вдома уявити себе в різних образах Які мовні засоби забезпечують засвідчують багатство образність логічність мовлення Послухаємо. За допомогою яких художніх засобів ви досягли образності мовлення В яких стилях тропи використовуються менше У науковому та офіційноділовому Учні зачитують свої творимініатюри Перевтілення. Отже написавши твориперевтілення ви збагатили своє мовлення за допомогою різних художніх засобів стали на крок ближче до удосконалення свого мовлення.

Украинкский

2014-02-12

87.5 KB

33 чел.

Конспект уроку з української мови 11 клас з російською мовою навчання

Тема уроку: Багатство мови і мовлення: інтонаційне, лексичне, фразеологічне, морфологічне, синтаксичне

Мета уроку: Поглибити знання учнів про багатство мови і мовлення; актуалізувати відомості про джерела багатства мовлення; формувати поняття прекрасного в мові, що спирається на її лексичні, фразеологічні та граматичні ресурси; удосконалювати мовлення учнів, розвивати почуття гумору, навички користування додатковою літературою;

виховувати повагу до рідної мови; стимулювати розвиток  компетентностей

Ресурсне забезпечення: Дидактичний матеріал, підручник, вчительська презентація, компютер

Тип уроку: комбінований

Велична, щедра і прекрасна мова,
Прозора й чиста, як гірська вода, —
То України мова барвінкова, —
Така багата й вічно молода.
О.  Лупій

Хід уроку

Чим будете дивувати сьогодні?

1.Організація початку уроку 1-2 хв. Оголошення теми та мети.

Почнімо з «Прогнозу погоди». (Учні відмічають свій емоційний стан, відносно налаштування на урок, у градусах від -12 до+12). Який у вас прогноз уроку? Ваші очікування від уроку?

Дізнаємось, як хто налаштований на урок.

2. Актуалізація опорних знань. 5 хв.

  •  Перевірка домашнього завдання

Сергій Плачинда писав про мову: «Єдина печаль проймає, що не вистачить життя переплисти той мовний океан. Бо ти є Вічність. Ти є Правда, Добро і Краса народу нашого».

У цих образах уявив С. Плачинда мову? Діти, а як вам вдалося вдома уявити себе  в різних образах? Які мовні засоби забезпечують (засвідчують) багатство, образність, логічність мовлення? Послухаємо. За допомогою яких художніх засобів ви досягли образності мовлення? В яких стилях тропи використовуються менше? (У науковому та офіційно-діловому)

  •  Учні зачитують свої твори-мініатюри Перевтілення.

Отже, написавши твори-перевтілення, ви збагатили своє  мовлення за допомогою різних художніх засобів, стали на крок ближче до удосконалення свого мовлення.

А зараз доберіть правильно синоніми до слів і спробуйте самостійно сформулювати тему уроку.

Слайд 2, 3,

  •  Запишіть тему уроку, епіграф, проблемне питання

Отже, Сьогодні ми поглибимо знання про багатство мови і мовлення; удосконалюватимемо своє мовлення, розвиватимемо навички користування додатковою літературою.

(Учитель ставить проблему) Яке мовлення можна вважати багатим ми зясуємо протягом уроку.

Слайд 4

3. Мотивація навчальної діяльності  2 хв.

Ви вже дорослі люди, молоді та енергійні, і зовсім небагато часу залишилось до того моменту, коли підете в самостійне життя. І неодмінно задумаєтесь над тим, як зробити це життя гідним та забезпеченим. З цього приводу Д. Карнегі писав, що про людину судять з 4 речей :
-    який вона ма
є  вигляд;
-    що вона робить;
-    як вона говорить;
-    що вона говорить.
Отже, на 50% ставлення до людини у світі залежить від її мови.

Священний обов’язок кожного з нас – берегти дорогоцінні якості рідної мови, її запашні, барвисті слова, образи, звороти, шліфувати і збагачувати їх, щоб передати прийдешнім поколінням спадщину.

Мова — інтелектуальний портрет людини. Не забуваймо про це! І якщо зовнішній портрет можна змінити за допомогою одягу, макіяжу, то з мовним — набагато складніше.

 5. Вивчення нового матеріалу 5-7 хв. (Презентація)

У 9 класі ви вивчали як складати тези. Нагадаємо: тези - ………………….. Сьогодні, поглиблюючи знання з теми, складаєте тези.

 Слово вчителя та виступи учнів, які вони готували вдома. Вчитель у своїй розповіді опирається на матеріали стенду «Культура мовлення» та презентацію. Учні складають тези.

Слайд Багатство мовлення.

Українська мова ввібрала в себе все найкраще, найніжніше, найвеличніше, наймудріше, найблагородніше, найпоетичніше і найболючіше – перший голос немовляти, і останній розпачливий зойк прощання людини з білим світом, голосний сміх щасливої дитини і зворушливий плач сироти, тихий шепіт шовкових трав і таємний шум замріяних смерек, красоту опоетизованої червоної калини та хрещатого зеленого барвінку.
Розмаїте і щедре наше українське слово.

Сьогодні ми розглядаємо багатство мовлення. Багатство мовлення — це використання мовцями великої кількості мовних одиниць — слів, словосполучень, речень. Мовлення може Бути бідним та багатим. (робота з підручником). Яке мовлення ми називаємо бідним, а яке багатим? Порівняйте речення. (підручник)

Слайд про Джерела багатства мови

Джерелами багатства й різноманітності мовлення є: лексичні, фразеологічні, словотворчі, граматичні, стилістичні ресурси мови. (Схеми)

Розглянемо докладніше кожне з них.(виступи учнів).

Багатство мови примножується багатством інтонаційним.

Слайд Інтонаційне. (Запис у зошит:Оволодіти запасом типових інтонацій;)

На граматичному рівні є велика кількість варіантів слів та їх форм, засвоєння і використання яких робить мовлення кожної людини багатшим, виразнішим, різноманітнішим.

Слайд Граматчне. (Запис у зошит Використовувати варіанти слів та їх форм)

В чому виявляється лексичне багатство?

Слайд Лексичне.( Запис у зошит Уникати штампів та невиправданих повторів слів)

Чим ще багате наше мовлення? Фразеологізмами.

Слайд Фразеологічне.

А ось ще одне підтвердження багатства української мови: це твір «Мова про мову.»

Слайд з уривком твору+додатки.

Висновок. Слайд ОТЖЕ

Показниками багатства мови є наявність у ній багатозначних слів, синонімів, різноманітність засобів словотворення, розгалуженість граматичної системи.

Володіння багатством засобів рідної мови дозволяє досягати точності вираження думок, виразності у висловленні почуттів, дає змогу сприймати й усвідомлювати зміст чужих висловлювань.

 

6. Закріплення вивченого матеріалу  26 хв.

 Слайд 5

1.- З метою вироблення навичок правильного інтонування речень прочитайте уривок, дотримуючись належного інтонування.  Поясніть орфограми та розділові знаки в другому реченні, дайте йому заголовок, визначте тип та стиль мовлення. 4 хв.

Слово має особливу цінність. Споконвіків його магічність прирівнювалася до найвищих людських якостей. Недарма ж, якщо хотіли у давнину ствердити непорушність істини, то привселюдно присягалися: «Слово честі!».

Це вже у наш час втратився зміст цього вислову, бо нерідко він ставав словесною іграшкою в людей легковажних і словоблудних. Особливо це стосувалося родинного етикету. Батькове слово було не тільки законом – воно повчало, об’єднувало і утверджувало моральні устої. Чи не від того увійшов у повсякдення вислів: «Хоч батько й скупий на слово, але воно є законом»? (В. Скуратівський).

Чи потрібно добре володіти інтонаційним і граматичним багатством мови?

Висновок .  Кожен мовець повинен добре володіти інтонаційним багатством. Інтонація, логічний наголос, милозвучність створюють виразність тексту. Оцінювання.

У чому виявляється лексичне багатство?

2. - Лексичний диктант.  Вчитель зачитує тлумачення слів, учні відгадують, що це за слово. 5 хв.

Ранок - частина доби після ночі, початок, перші години дня.

Автобус — вид транспорту з кількістю місць для сидіння (більше дев'яти з місцем водія включно), який призначений для перевезення пасажирів та їхнього багажу із забезпеченням необхідного комфорту та безпеки.

Сніданок — перший прийом їжі в день, зазвичай в період від світанку до полудня.

Ковзанкакрижаний майданчик для катання на ковзанах, гри в хокей тощо, а також просто для човгання

Кінотеа́тр — це приміщення для публічного показу і перегляду кінофільмів.

Фільм –послідовність фотографічних зображень, повязаних сюжетом.

Боулінг — вид спорту, гра на влучання важких куль у ціль.

Задово́лення — позитивно забарвлена емоція, що супроводжує задоволення однієї або кількох потреб.

Ранок, автобус, сніданок, ковзанка, кінотеатр, боулінг, фільм задоволення.

Слайд 7

Що вам нагадують ці слова і слайди? (поїздку до Миколаєва)

Два учні, використовуючи подані слова та слайди, складають усно діалог про  подію.

3. – Робота біля дошки «Коректор». «Перевір себе» на слайді. 4 хв.

Щоб не порушувати милозвучності нашої мови, слід уникати помилок, тому знайдіть їх і запишіть правильно. Складіть речення з одним словосполученням: Терміново подзвони, приймати участь, на протязі тижня, дав правильну відповідь.

Слайд 8

(Терміново зателефонуй, брати участь,  протягом тижня, дав вірну відповідь). + складіть речення з одним словосполученням.

Усний діалог учнів про поїздку. Оцінювання

Отже, мовець здатний уникати повторення слів, користуватися синонімічними ресурсами. Для ясного і чіткого вираження думок дуже важливо мати достатній запас слів.   

Чим формується лексичне і фразеологічне багатство мовлення?

(Читання літератури, словники). Повідомлення учня про словники.

(Мовлення має бути не тільки правильним, а й лексично багатим. Щоб цього досягти, слід користуватися словниками. Зверніть увагу на виставку словників. Серед них є і перекладні.

Тут доречно буде пригадати слова з вірша М. Рильського «Мова».

Не бійтесь заглядати у словник…(С. підр.116))

  1.  - «Переклади» Вправа 187.  «Перевір себе» на слайді. 4 хв. Кожен ряд по одному реченні.

Яка ж роль словника в збагаченні мовлення й інтелекту людини?

Слайд 10

(Словник – це Всесвіт, який розташовано в алфавітному порядку. Всі інші книги містяться в ньому. Потрібно лише вміти їх звідти вибрати. )

Самоперевірка.

Отже, при перекладі з російської мови необхідно враховувати, особливості перекладу, використовувати перекладні словники.

Оцінювання.

5. - Завдяки чому наша мова стає яскравішою, емоційнішою, образнішою і виразнішою? Що таке фразеологізми?

  1.  - Самостійна робота. Замінити слова, виділені в контексті, синонімічними фразеологізмами з довідки. 6 хв. Кожен ряд по одному реченні.

Взаємоперевірка.

Тільки ще стало світати - заскрипіли залізні ворота під баштою. Тимко почервонів, опустив очі. Були вони (партизани) дуже худі. ЇЇ перше кохання билося живим співом,   проймало, завдавало душевної муки.

Довідка: на світ займатися, краяло душу, не кидаю слів на вітер, сама шкіра та кості, залився фарбою.

Слайд 12

(Тільки ще стало на світ займатися - заскрипіли залізні ворота під баштою. Тимко залився фарбою, опустив очі. Були вони (партизани) сама шкіра та кості. ЇЇ перше кохання билося живим співом,  проймало, краяло душу.).

Отже,  завдяки властивостям фразеологізмів, а саме: образності експресивності і злитого значення, наша мова стає яскравішою, емоційнішою, образнішою і виразнішою.

Слайд 12

Наступне завдання називається «Розумники». Для виконання  пропоную вам переглянути уривок із мультфільму  «В стране невыученых уроков», який дасть змогу зрозуміти, як виконати це завдання.

Слайд з мультиком «В стране невыученых уроков»…..

6. - «Розумники». Не секрет, що від постановки розділових знаків може залежати зміст речень. Виправте пунктуаційні помилки й поясніть різні варіанти. Визначте стиль. 4 хв.

Громадяни, корови, телята й інша худоба можуть випасатися тільки на спеціально відведених місцях.

На зимівлю залишено отару овець, яку доглядають троє чабанів і більше двохсот свиней.

Комісія встановила, що продуктовий магазин уражений гризунами з дуже малим асортиментом.

(Громадяни! Корови, телята й інша худоба можуть випасатися тільки на спеціально відведених місцях.

На зимівлю залишено отару овець, яку доглядають троє чабанів, і більше двохсот свиней.

Комісія встановила, що продуктовий магазин,  уражений гризунами,

з дуже малим асортиментом.

Слайд 13

Отже, згадаємо наш епіграф і прокоментуємо його.

Додаткова вправа

Всім зрозуміло, що на письмі потрібно дотримуватись загальних правил і законів. А от чи є необхідність вивчати їх у вимові? Чи слід звертати увагу на правильну вимову слів?

7. З метою регулювання правильного наголошування слів проведемо Рольову гру «Плюс-мінус». Уявіть, що у вас через деякий час ефір, а у вашому тексті є кілька небезпечних слів стосовно наголошення. Запишіть у рядок 12 цифр, що відповідають кількості слів, які ви не занотовуєте, а лише ставите «+» чи «-». Якщо наголос вас задовольняє ставите +, якщо ні – «-».  4 хв.

Рукопис, одинадцять, дрова, олень, твердий, дочка, кропива, коромисло, верба, стаття, вірші. 

Слайд 9

(Рукопис, одинадцять, дрова, олень, твердий, дочка, кропива, коромисло, верба, стаття, вірші)

Якщо виникає сумнів, де поставити наголос в слові, куди слід звернутися?

Отже, всім зрозуміло, що дотримання загальних правил і законів у вимові так само необхідне, як і на письмі. В наш час, коли усна мова стала засобом широкого спілкування на конференціях, з'їздах і нарадах, в театрі і кіно, на радіо і телебаченні, вона має бути бездоганною в мовному і вимовному оформленні.

7. Підбиття підсумків уроку.  (Рефлексія)  5-6 хв.

Слайд 14

  •  Які рекомендації щодо збагачення власного мовлення ви дали?
  •  Яке ж мовлення можна вважати багатим?  
  •  За поданими запитаннями та опорними словами складіть телеграму.

Опорні слова: (багатство словника, уміння говорити точно, уживаючи слова у властивому їм значенні, здатність говорити просто, доступно, логічно, вміле використання виражальних і зображувальних засобів, емоційність)

1. Яке мовлення вважається багатим?

2. У чому полягає різноманітність мовлення?

3. За яких умов мовлення стає багатим і різноманітним?

4. Як впливає на мовлення лексичне багатство мови?

5. Чому треба добре володіти інтонаційним і граматичним багатством мови?

6. Чому багатство і різноманітність мовлення пов’язані зі стилями?

8. Інформація про домашнє завдання 2 хв. (Знайди помилку)

Слайд 15

На наступному уроці дізнаємось ще більше про ресурси збагачення мовлення.

Скласти власний текст, де б усі слова починалися з однієї букви 

Повідомлення «Стилістичні фігури і тропи – оздоба мовлення»

Вправа з підручника

Що у нас із прогнозом погоди в кінці уроку? Чи справдились ваші сподівання?

Незакінчене речення На уроці мені було……..

Живе наша мова. Отже, живий наш дух, жива наша пісня, наша історія.
Живе наша мова — і з нами наші князі і гетьмани, наші письменники і вчені.
Живе наша мова — і наш голос звучить у вселенському хорі народів.
Бо наша мова — це наша релігія, наша держава, наша минувшина, наша надія, наше майбутнє.
Бо наша мова — це ми, українці, — добрий, чесний, працьовитий народ
.

Отож, працюймо для неї, вивчаймо, заглиблюймось у її походження й історію, поширюймо, пропагуймо її.

PAGE  3


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

75905. Почему большевики смогли взять и удержать власть 15.43 KB
  Напротив большевики придя к власти незамедлительно приняли Декрет о земле отменивший право частной собственности на землю: земля переходила во всенародную государственную собственность; В 1914-1918 гг. Большевики соответственно также издали и Декрет о мире; Политическая раздробленность царившая среди остальных партийных кругов компромисс кадетов с эсерами с меньшевиками привела к потере ими фактического влияния в стране; наиболее организованной группой оставались лишь большевики способные в короткий срок мобилизовать собственные...
75906. Диссидентское движение в СССР: основные направления, лидеры и результаты деятельности 19.6 KB
  Диссиденты (лат. dissidents - несогласный) - термин, который с середины 70-х годов применялся к лицам, открыто спорившим с официальными доктринами в тех или иных областях общественной жизни СССР и пришедшим к явному столкновению с аппаратом власти. Первые годы брежневского правления
75907. Сравнительный анализ политических программ двух-трех современных российских политических партий (целевая аудитория (электорат) партии, образ желаемого будущего России (политическая, социально-экономическая модели, место России в международных процессах) 16.93 KB
  Все три партии видят будущее России поразному. Окончательное формирование социалистических общественных отношений В качестве альтернативы этим шагам предусмотрена программаминимум которая предполагает национализацию природных богатств России установление власти трудящихся и т. В программе ЕР нет ясного положения относительно будущего России какой она должна быть отсутствует там и идеология партии.
75908. Аграрная политика в дореволюционной России и в СССР: крепостное право и коллективизация без выдачи паспортов, община и колхоз 16.6 KB
  Крепостное право и кресьянская община. В России крестьянская община зародилась вместе с Древнерусским государством и видоизменяясь просуществовала вплоть до конца 1920х. В период Киевской Руси крестьянская община стала основной производящей единицей.
75909. В чем причины кризиса советской экономики в 1980-е гг.? Системный кризис, падение цен на нефть, нерентабельность производства, экстенсивный характер развития? Причины субъективные и объективные 15.55 KB
  Системный кризис падение цен на нефть нерентабельность производства экстенсивный характер развития Причины субъективные и объективные. Проблемы экономического развития были вызваны рядом причин: Системный кризис. В условиях догоняющего развития без демократических свобод при отсутствии гражданского общества в СССР произошла подмена цели средствами главной жертвой которой стала свобода как необходимое хотя и не единственное условие развития человека его инициативы и предприимчивости. Советская модель хозяйствования лишенная...
75910. Как характеризуют существовавшие в конце 80-х - начале 90-х программы реформ Г.Явлинский и А.Чубайс? Каковы отличия в подходах и восприятии 18.19 KB
  Российская приватизация по масштабам и объему стоящих перед ней задач принципиально отличалась от приватизации осуществленной в 1980е годы в странах Запада.Чубайс прохладно относился к приватизации однако понимал важность ее осущетсвления в рамках проведения рыночных реформ. списка литры: мы вели очень жесткую теоретическую дискуссию с Виталием Найшулем как автором концепции ваучерной приватизации приводили ему длинный список катастрофических тяжелейших последствий которые она неизбежно повлечет за собой. мне лично тема приватизации...
75911. Особенности шоковой терапии и приватизации в России 18.04 KB
  Особенности процесса приватизации происходившего в России: массовый характер приватизации вызванный высокой долей государственной собственности в стране а также стремлением ускорить процесс преобразования экономической структуры общества; значительный удельный вес неэквивалентных форм безвозмездная передача оплата не в полной мере и др. вызванный отсутствием денежных средств в частных руках; проведение особого ваучерного этапа приватизации. Целью приватизации провозглашалось создание эффективного собственника однако бесплатная...
75912. Российские экономические реформы 1990-х гг. в оценках западных исследователей: направления критики 19.84 KB
  В оценках западных исследователей: направления критики Негативная оценка результатов российских реформ общее в выступлениях экономистов Оправдывать или объяснять логику развития событий в России становится неприличным и социально опасным Российские реформы далеки от того чтобы считать их феноменально успешными Главные аргументы критиков Игнорирование китайского опыта...
75913. Понятие «модернизация». Что подразумевают под «европейской модернизацией» России? Какие исторические формы этот процесс приобретал? Можно ли считать сталинскую индустриализацию модернизацией 16.6 KB
  Что подразумевают под европейской модернизацией России Какие исторические формы этот процесс приобретал Можно ли считать сталинскую индустриализацию модернизацией Модернизация современный термин используемый для характеристики давно уже идущего в мире процесса процесса социальных изменений посредством которых менее развитые общества приобретают характеристики отличающие большинство развитых обществ. Несмотря на то что исторически многие страны в своем развитии шли бок о бок термин модернизация долгое время не использовался....