52061

Калинка — згадка про добре серце

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Організація класу Слайд 1 Вчитель: Любі діти у наш клас Завітали гості щирі . Метод Мікрофон Слайд 2 А цікаво вам дізнатись Що сьогодні може статись Ну то всядьтеся зручніше – Попрацюємо скоріше Діти а до якого уроку ми приготувалися до уроку читання Що ми робимо на уроках читання читаємо; вчимося читати і переказувати; вивчаємо прислів’я приказки скоромовки і т. Слайд 3 Дихальні вправи. Слайд4...

Украинкский

2014-02-12

96 KB

15 чел.

Тема:  Калинка згадка про добре серце.

           Г.Демченко «Калинка» (казка). Загадки.

Мета:

  •  ознайомити з літературною казкою Галини Олексіївни Демченко «Калинка»; ознайомити з походженням назви калини;
  •  навчати аналізувати прочитане, визначати головну думку твору;
  •  удосконалювати навички читання (правильного, свідомого,виразного, швидкого);
  •  розширювати знання учнів про народні символи України;
  •  збагачувати словниковий запас учнів;
  •  виховувати любов до Батьківщини, її традицій, звичаїв, повагу до хліба та калини.

Обладнання:

  •  інтерактивна дошка для зображення презентації;
  •  презентація;
  •   підручники О.Я.Савченко «Читанка» для 2 класу;
  •  хліб на рушнику;
  •  кетяги калини для оформлення класу;
  •  грамзапис «Ой єсть в лісі калина»;
  •  картки для розчитування;
  •  смайлики для самооцінювання;
  •  картки для тестових завдань.

Хід уроку:

І. Організація класу

Слайд 1

Вчитель: Любі діти, у наш клас

               Завітали гості щирі .

               Привітай те у цей час

               Гостей посмішкою й миром!

Діти: Треба дружно привітатись:

  •  Добрий день!

         Дружно й весело сказати:

  •  Добрий день!

          Вліво-вправо повернутись:

  •  Добрий  день! Добрий день! Добрий день!

-  За давнім українським звичаєм дорогих гостей зустрічають з хлібом і сіллю на вишитому рушнику.

Учень : Як пахне хліб, дозрілий у зерні!

            Його тримають рученьки мої малі.

            Бо хліб – святиня України!

             Відомо про це кожному:

             Дорослому й дитині.

Учениця: В народі хліб, як матір шанували,

                Ця шана з плином часу не зника.

                І дорогих гостей завжди стрічали

                З хлібиною в барвистих рушниках.

ІІ. Очікування результатів. Метод «Мікрофон»

         Слайд 2 

          А цікаво вам дізнатись,

          Що сьогодні може статись?

          Ну то всядьтеся зручніше –

          Попрацюємо скоріше!

Діти, а до якого уроку ми приготувалися? ( до уроку читання)

Що ми робимо на уроках читання? (читаємо;  вчимося читати і переказувати; вивчаємо прислів’я ,приказки, скоромовки і т.п.; робимо дихальні вправи і т.п.)

А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (навчитися гарно читати; нових знань; цікавих завдань; що мене похвалить учителька; що я буду старанним і т.п.)

ІІІ. Мовна розминка

          Спершу повправляєм язички,

          Щоб при читанні не плутались значки.

Слайд 3

  1.  Дихальні вправи.

«Кульбабка»

Уявили, що ми на лузі, а перед нами багато кульбабок з парашутиками. Взяли одну кульбабку. За моїм сигналом дмухнемо на неї ніжно-ніжно, щоб парашутики розлетілися.

Приготувались і дмухнули. (діти дмухають)

Взяли другу кульбабку.

І дмухнули. (діти дмухають)

  1.  Фонетична розминка. Гра «Хто як співає»

Пригадайте, діти, вмить,

Як пшениченька шумить:

  •  Ш-ш-ш!

Як в гайку струмок дзвенить?

  •  Дзінь-дзінь-дзінь!

Як бджола в саду бринить?

  •  Джу-джу-джу!

Як шумлять у птаха крила?

  •  Шурх-шурх-шурх!

В морі синьому вітрила?

  •  Фур-фур-фур!

Вітер з гаєм розмовляє,

Поміж листячком гуляє

  •  Ш-ш-ш!
  1.  Чистомовка-добавлянка

Ми всі трішки пошуміли,

Тепер чистомовку скажем вміло.

Слайд4

Ець-ець-ець – подув сильний…(вітерець),

Аї-аї-аї – облітає листя в … (гаї),

Го-го-го – ми збираємо…(його),

Ас-ас-ас – принесемо листя в … (клас).

  1.  Вправи на розширення кута зору (на картках )

       В                                                 НА

    КУЩ                                          ЖИЛА

   КВІТИ                                       НОСИЛА

 ДЕРЕВЦЕ                                  ПОСАДИЛА

СТЕБЕЛЬЦЕ                             УСМІХНУВСЯ

ІV. Перевірка домашнього завдання

Слайд 5

 Про що ми говорили на попередньому уроці? (про хліб)

Як потрібно ставитися до хліба? (з повагою, шанобливо)

Давайте прочитаємо прислівя ,записані на дошці.

ХЛІБ - УСЬОМУ ГОЛОВА.

Прочитаємо ми його по-різному:

  •  Виразно
  •  Стверджувально
  •  Сумно
  •  Здивовано
  •  Питально

Домашнє завдання вам було задано по групах , диференційовано. Перша група справилася зі своїм завданням – намалювали малюнки про хліб. А друга група повинна вивчити прислів’я або приказку про хліб.

  1.  Сила від хліба, хліб від землі.
  2.  Хліб – батько, вода – мати.
  3.  Без трудів не їстимеш пирогів.
  4.  Хочеш їсти калачі – не сиди на печі.
  5.  На чорній землі білий хліб родить.
  6.  Багато снігу – багато хліба.
  7.  Земля-трудівниця аж парує та людям хліб готує.
  8.  Глибше орати – більше хліба мати.
  9.  Що посієш, те й пожнеш.
  10.  Сухий березень, теплий квітень, мокрий май – буде хліба урожай.

Учень: Хліб священний лежить на столі –

            Запашний і рум’яний, високий.

            Знають добре старі і малі,

            Що то рук хліборобських неспокій.

            Хліб священний лежить на столі,

            В нього запах жниварського літа.

            Хай завжди буде хліб на столі

            І, як сонце, сіяє над світом.

V. Повідомлення теми та завдань уроку (Інтрига)

- Діти, хто ж до нас сьогодні завітав?

(виходить дівчинка в українському костюмі)

Дівчинка:  Я – дівчинка маленька,

                  Україна – моя ненька.

                  Добра я і щира , й чесна,

                  Ще й загадку вам принесла.

                  За хатою в садочку,

                  У зеленому віночку

                  Та в червоному намисті

                  Стала пава молода.

                  І збігаються всі діти,

                  Щоб на неї поглядіти.

                  За намисто кожен – смик,

                  Та й укине на язик.

  •  Спасибі тобі, Калинко! Що ти завітала до нас на урок. Саме про тебе ми сьогодні будемо читати казку Галини Демченко «Калинка».

Слайд 6

VІ. Розповідь про письменницю

    Галина Олексіївна Демченко – українська письменниця. Її батько був агрономом, а мама – вчителькою. Тому дівчинка Галинка у 6 років уже вміла гарно читати і писати. Любила Галина Демченко доглядати за квітами у своєму квітнику, любила малювати та найбільше їй подобалося складати вірші, казки, оповідання. Тому і стала письменницею.

VІІ. Робота над текстом

  1.  Первинне сприймання твору.

Сіли , діти, всі рівненько,

Казку слухайте уважненько,

Бо потім повинні відповідь мені дати,

Про кого ця казка сказати.

(учитель виразно читає, а діти слухають)

  •  Про кого ця казка?
  •  Це казка чи оповідання? Чому?
  1.  Словникова робота « Знайомі незнайомці»

Слайд 7

Попідвіконню – під вікном

Курний шлях – у пилюці

Обабіч – з обох сторін дороги

Гущавина – густий ліс

На привіллі – на волі

Крислатий кущ – розложистий, рясний

Подорожній – людина,яка подорожує

Стрепенувся – прокинувся

Гульк – раптово

  1.  Фізкультхвилинка

Діти, а де спершу росла калинка? (у лісі)

Слайд 8

Виконаємо пісню «Ой єсть в лісі калина»

  1.  Читання частин казки

Слайд 9

  •  Читання «диктором» (дівчинка Калинка читає, всі діти слідкують)
  •  Про кого ця частина?
  •  Який заголовок можна дібрати? (Привітна і ласкава дівчинка)
  •  Читання «драбинкою» парами
  •  Що зробила Калинка?
  •  Чому вона вирішила посадити край шляху стебельце?
  •  Як можна назвати цю частину казку? (Тонюсіньке стебельце)
  •  Читання за вчителем «причепом»
  •  Що сказав подорожній?
  •  Заголовок(Вдячний подорожній)
  •  Яким цвітом вкрився кущ?

Коли калина цвіте, то і бджілки біля неї літають та гудуть. Прочитаємо четверту частину «бджілкою».

  •  Читання «бджілкою» (читання-гудіння)
  •  На що схожі ягоди калини? (на намистини)
  •  Що заховано у кожній ягідці? (зернятко, схоже на сердечко)
  •  Що попросив кущ у Калинки? (подарувати своє ім’я)
  •  Заголовок (Подароване ім’я)
  1.  Читання з самозаміром швидкості (з першої частини)

Увага! Почали! Стоп! (три рази)

  •  Підніміть руку , в кого друга засічка далі від першої. А в кого третя далі від другої.
  •  Отже, який висновок можна зробити? (Більше читаєш – більше знаєш).
  1.  Гра «Слідопити» (індивідуальна робота)

Дівчинка Калинка порахує : скільки разів згадується її ім’я у казці.

  1.  Вибіркове читання
  •  Знайдіть і прочитайте уривок казки, до якого вміщений малюнок.
  •  Що сказав подорожній?

VІІІ. Перевірка розуміння прочитаного (Тести)

(відповіді діти записують у ягідках)

  1.  Цей твір є:

А) Казкою;

Б) Оповіданням

      2.  Як звали головну героїню?

           А)Катруся;

           Б) Калинка

      3.  Що зробила дівчинка?

           А) Посадила тонюсіньке стебельце;

           Б) Посадила чорнобривці

      4.Кому дякував подорожній?

     А) Людям, які жили в сусідньому селі;

     Б) Роботящим рукам, які посадили кущ

      5. Які риси характеру притаманні дівчинці?

     А) Доброта, щирість, працьовитість;

     Б) Жадібність, лінь

6. Зернятко в калини схоже на:

      А) Серце;

      Б) М’яч

ІХ. Розповідь «Калина – символ України»

Слайд 10

Т.Г.Шевченко у своєму «Кобзарі» згадав слово «калина» 385 разів.

               Тече вода з-під явора

               Яром на долину.

               Пишається над водою

               Червона калина.

Калина росте на вологих ґрунтах у лузі, в лісі, в садку, біля хати.

В народі кажуть: «Червона калина від 100 хвороб лікує».

Слайд 11

Весною калина білим цвітом квітує,

А восени червоні ягоди дарує.

Учень: Низький уклін аж до землі калині.

            Вже хилить сонце до зими, вже іній,

            А у калини стільки сил у гронах.

            Скоріше китицю зірви червону!

Учень: І нерви, й серце більш міцні в людини,

            Коли вона п’є з медом сік калини.

            Лікуються узимку нею люди.

            Вкинь в чай її – цілющим чай той буде.

На нашій планеті росте понад 200 видів калини, в Україні – лише 8. Найпоширеніша – калина цілолиста.

  Кожна господиня, обов’язково готувала калинові ліки на довгу зиму. Сушили її цвіт, ягоди, листя, гілочки й перетирали з медом, цукром. Калиновий чай – то був перший помічник при нежиті. Свіжі ягоди з медом або цукром та кип'яченою водою вживали при кашлі, серцевих захворюваннях.

   А дівчата використовували ягоди калини для косметичних справ, соком стиглих ягід протирали обличчя, щоб красиве та рожеве було, адже калина – це символ дівочої краси.

   Із плодів калини варять киселі, компоти, муси, печуть пиріжки і спеціальний хліб – калинник. Ще варять повидло, варення, мармелад, пастилу, соки, морси, приправи до м’ясних страв, екстракти.

   Калину використовували як природний барвник. Так, відваром плодів фарбували шерсть у червоний колір, а відваром кори – в чорно-зелений колір. Сік плодів – це харчовий барвник. Деревина калини – прекрасний матеріал для виготовлення музичних інструментів.

Слайд 12

- Тому і говорять:

«Без верби і калини нема України. Любиш Україну – посади калину»

Х. Дослідження

Слайд 13

- Ми багато говорили сьогодні про калину.

В неї ягоди червоні, як намистинки.

А зернятко, як сердечко.

Зараз в цьому ми і переконаємося.( діти досліджують ягідку, розкушують і розглядають зернятко)

ХІ. Підсумок уроку. Рефлексія

Наш урок підходить до завершення.

Про що ми говорили на уроці?

Що читали?

Слайд 14

Я сподіваюся, що більшість ваших очікувань справдилися.

Оцініть себе на уроці( за допомогою смайликів)

  •  Працював творчо, активно
  •  Старався
  •  Працював нижче своїх можливостей

ХІІ. Домашнє завдання

Слайд 15

Обери домашнє завдання:

  •  С.59-61 читати, переказувати;
  •  С59-61 читати, усно дібрати заголовки до частин

Слайд 16

Швидко збігають хвилини,

Ось і прощатись пора.

Дозвольте вам на прощання

Зичити щастя й добра!

ДОДАТКОВО

1. Посадіть калину коло школи,
Щоб на цілий білий світ
Усміхалась щиро доля,
Материнський ніжний цвіт.
    2. Посадіть калину на городі,
    Щоб заквітнула земля!
    Із роси - пречиста врода,
    З неба - почерк журавля.
3. Посадіть калину коло тину,
Щоб злагода цвіла.
Буде щедрою родина,
Буде честь їй і хвала.
    4. Посадіть калину коло хати,
    Щоб на всеньке, на життя!
    Стане кожен ранок святом,
    Дітям буде вороття.
5. Посадіть калину в чистім полі,
Хай вона освятить час!
Рід наш любить дуже волю,
Хай же й воля любить нас!
    6. Посадіть калину коло школи.
    А щоб цвіт її не стерся,
    Не зів'янув в спориші.
    Посадіте коло серця,
    Щоб цвіла вона в душі.

Калина надихає  і сучасних поетів.

          Зимова калина

Все жахав мороз калину: 
— Побілієш ти, як сніг,
Заморожу до загину. —
Заморозити ж не зміг.

Червоніла, пломеніла,
Грона жевріли як жар.
Не лякалась, не біліла —
Не калина, а пожар.

А коли прибігли діти,
Любо мовила вона:
— Ви мене в коші беріте,
Я морожена — смачна.

Зустрічали з пиріжками
Свій Новий щасливий рік...
І солодкими цівками
Лився їм на губи сік.

                        Платон Воронько

PAGE   \* MERGEFORMAT 1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

70602. МОДУЛИРОВАННЫЕ СИГНАЛЫ 177.5 KB
  Дискретизация непрерывных сигналов заключается в том, что вместо передачи непрерывного сигнала передаются лишь значения его в отдельные моменты времени, взятые достаточно часто, чтобы по ним можно было воспроизвести непрерывный ситная
70603. Проектирование ИС 42.33 KB
  В общем виде цель проекта можно определить как решение ряда взаимосвязанных задач включающих в себя обеспечение на момент запуска системы и в течение всего времени ее эксплуатации: требуемой функциональности системы и уровня ее адаптивности к изменяющимся условиям функционирования...
70604. Анализ современного состояния рынка ИС 46.63 KB
  Анализ современного состояния рынка ИС показывает устойчивую тенденцию роста спроса на информационные системы организационного управления. Причем спрос продолжает расти именно на интегрированные системы управления. Автоматизация отдельной функции, например...
70605. Классификация информационных систем 62.75 KB
  В зависимости от объема решаемых задач используемых технических средств организации функционирования информационные системы делятся на ряд групп классов рис. Фактографические системы предназначены для хранения и обработки структурированных данных в виде чисел и текстов.
70606. Разработка требований к системе 185.11 KB
  Источником данных для создания модели системных прецедентов являются разработанные на предыдущем этапе бизнес-модели. Однако при создании модели полезно предварительно составить детальные описания прецедентов содержащие определения используемых данных и точную последовательность...
70607. Разработка модели бизнес-прецедентов 139.37 KB
  UML обеспечивает поддержку всех этапов жизненного цикла ИС и предоставляет для этих целей ряд графических средств – диаграмм. На этапе создания концептуальной модели для описания бизнес-деятельности используются модели бизнес-прецедентов и диаграммы видов деятельности...
70608. Диаграммы использования 109.18 KB
  В отличие от некоторых подходов объектного моделирования когда и состояние и поведение системы отображаются на диаграммах классов UML отделяет описание поведения в диаграммы взаимодействия. В UML диаграммы классов не содержат сообщений которые усложняют их чтение.
70609. Управление оборотными средствами 413 KB
  ОС (оборотный капитал, мобильны активы, текущие активы, оборотные активы) – средства, совершающие оборот в течение года или другого производственного цикла и переносящие стоимость на готовый продукт.
70610. Проектирование хранилищ данных 40.57 KB
  При проектировании хранилищ данных необходимо выполнять следующие требования: хранилище должно иметь понятную для пользователей структуру данных; должны быть выделены статические данные которые модифицируются по расписанию ежедневно еженедельно ежеквартально...