52077

Дзеяслоў

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Узор: Падарожнік ідзе крочыць. Падарожнік ідзе Шмат дарог ён прайшоў І машына ідзе З поўным кузавам дроў. А дарога ідзе То праз лес то праз поле. На дарогу ж ідзе І гадзіна і болей.

Беларуский

2014-02-12

71 KB

11 чел.

Абагульняючы урок па тэме “Дзеяслоў”
7 клас

Мэта:  абагуліць веды вучняў па тэме “Дзеяслоў”, удасканальваць уменне вызначаць граматычныя катэгорыі дзеяслова, яго сінтаксічную ролю, рабіць марфемны разбор; удасканальваць арфаграфічныя і пунктуацыйныя уменні; развіваць лагічнае мысленне, творчыя здольнасці вучняў, камунікацыйную культуру; стварыць умовы для выхавання працавітасці, калектывізму, грамадзянскасці і патрыятызму.

Абсталяванне:  табліца-“ключ” “Граматычныя катэгорыі дзеяслова”, магнітафон, касета з запісам песні “Жураўлі на Палессе ляцяць”, карткі з заданнямі для работы ў групах, па варыянтах, фотавыстава “Спявае жыццё на маёй Беларусі”, руска-беларускія слоўнікі, фразеалагічныя слоўнікі.

Эпіграф:

Не той патрыёт, хто кулаком у грудзі сябе б’е,

а той, хто сваю працу і жыццё Радзіме аддае.

З народнага

Ход урока:

Заданне 1.

Работа з тэкстам (запісаны на дошцы).

- Прачытайце тэкст, вызначце яго стыль, асноўную думку. Растлумачце лексічнае значэнне падкрэсленага слова.

Мы – людзі Беларусі, нас заўсёды лічылі людзьмі памяркоўнымі, абачлівымі.

У нас цудоўная зямля, за яе росквіт заплацілі крывёю і потам многія папярэднія пакаленні. Наш абавязак – упрыгожыць гэтую зямлю. Трэба быць чэснымі людзьмі і працалюбівымі патрыётамі. У гэтым нам дапаможа спакойная, дружная і стваральная праца.

(паводле матэрыялаў газеты “СБ”)

Настаўнік: Сапраўды, каб яшчэ больш упрыгожыць нашу зямлю, кожнаму з нас трэба шмат працаваць, бо нездарма ў народзе кажуць: “Не той патрёт, хто кулаком у грудзі сябе б’е, а той, хто сваю працу і жыццё Радзіме аддае”. Я спадзяюся, што сённяшні наш урок будзе прыкладам спакойнай, дружнай працы.

(Слова настаўніка пра тэму і задачы ўрока.)

Заданне 2

Запішыце граматычныя катэгорыі дзеяслова. Абмяняйцеся сшыткамі, праверце па “ключу”.

Дайце характарыстыку кожнай з катэгорый, прывядзіце прыклады, абапіраючыся на тэкст задання 1.

Заданне 3 (выконваецца па варыянтах).

Запішыце сказы, раскрываючы дужкі, устаўляючы прапушчаныя літары, зрабіце марфалагічны разбор дзеясловаў. Зрабіце марфемны разбор слоў, адзначаных зорачкай. Якой тэмай аб’яднаны даныя сказы.

І варыянт. Дурная птушка свайго гнязда (не)шану_. Чужая старонка пірагамі (не)накорміць.

ІІ варыянт. Аб тым зязюля куку_ , што свайго гнязда (не) ма_. Куды (ні)пайду я і дзе (ні)спынюся – спявае жыццё на маёй (Б,б)еларусі.

Заданне 4

1 група. Устаўце ў прыказкі дзеясловы, якія падыходзяць па сэнсе. Сказы запішыце. Графічна абгрунтуйце пастаноўку коскі ў трэцім сказе.

  1.  Паносіш мазалёў – _________ пірагоў.
  2.  Рана ўстанеш – многа _________.
  3.  Вочы страшацца, а рукі _________.
  4.  Чаго не можаш узяць рукамі, _________ галавой.

2 група. Падбярыце да фразеалагізмаў адпаведныя па сэнсе дзеясловы.

  1.  Задраць нос
  2.  Збіць з панталыку
  3.  Даць драла
  4.  Пакарміць бярозавай кашай
  5.  На розных мовах гаварыць

3 група. Прачытайце верш і вызначце значэнне дзеяслова ісці.

Узор: Падарожнік ідзе – крочыць.

Падарожнік ідзе

(Шмат дарог ён прайшоў),

І машына ідзе

З поўным кузавам дроў.

А дарога ідзе

То праз лес, то праз поле.

На дарогу ж ідзе

І гадзіна, і болей.

Турой Костусь ідзе

(Шахматыст ён заўзяты).

Жыта ў колас ідзе –

Будуць скора зярняты.

 А. Солахаў.

4 група. У прыведзеным ніжэй тэксце неапраўдана паўтараецца слова сказаць. Замяніце яго сінанімічнымі дзеясловамі, пазбягаючы паўтораў.

  •  Добры дзень, Аня! – сказала цётка Ніна.
  •  Добры дзень! – сказала ёй Аня.
  •  Бацькі дома? – сказала цётка.
  •  Пайшлі на работу, - сказала дзяўчына. 
  •  А ты што робіш? - cказала жанчына.
  •  Яшчэ думаю, што мне рабіць, - з усмешкай сказала Аня.

Настаўнік: Народная прыказка гаворыць: “Бяздзельна жыць – толькі неба капціць”. Але ўжо час і адпачыць, а добрая песня хутка стому здымае. Паслухайце ўважліва гэты цудоўны твор і пастарайцеся ўспомніць, хто з’яўляецца аўтарам яго слоў і музыкі. Які музычны калектыў выконвае песню.

(Гучыць магнітафонны запіс песні “Жураўлі на Палессе ляцяць” (сл. А.Ставера, муз. І.Лучанка)).


Заданне 5. Развіццё мовы.

І варыянт. Перакладзіце тэкст на беларускую мову. Скажыце, што перадае загаловак: тэму ці асноўную думку.

Родная земля

Любовь к родине у человека особенно ярко проявляется тогда, когда он разлучится с ней. Но человек способен прятать свои чувства. А вот у птиц всё на виду.

Возьмём всем нам знакомых журавлей. В дальних краях птиц ждёт богатый корм, залитые солнцем берега живописных рек и озёр. И всё же осенью журавли покидают родину очень неохотно.

Тяжело с родной землёй расставаться.

Слоўнік: на виду – навідавоку

живописные – маляўнічыя

ярко – яскрава

ІІ варыянт. Разгледзьце фотавыставу “Спявае жыццё на маёй Беларусі”. Напішыце аднайменнае сачыненне-мініяцюру.

(Выстаўленне і каменціраванне адзнак)

Рэфлексія.

  •  Як вы самі ацэньваеце сваю работу на ўроку?
  •  З якім настроем вы пакінеце клас?

Настаўнік: Я таксама завяршаю наш урок з добрым настроем, бо сёння наша праца была спакойнай, дружнай і стваральнай. Я ж разам з паэтам А.Грачанікавым жадаю:

Каб вы заўжды, з малых гадоў

Шчаслівымі былі.

Расцілі шчырую любоў

Да роднае зямлі.

Хай будзе светлы ваш узлёт

Да новых спраў, сябры!

Няхай прыносіць вам жыццё

Найлепшыя дары.

Дамашняе заданне: падрыхтавацца да дыктанта з граматычным заданнем.


PAGE  1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

75569. Найбільші бібліотеки світу. Бібліотека Британського музею - одне з визначних місць Лондона 59 KB
  Т: Do you sometimes borrow books from librry Wht do you cll person who works in librry Wht kind of books cn you find there Do you know the origin of the word Librry б Т: Listen nd repet. HO1: Librries The word librry comes from the Ltin word liber mening book This is plce where informtion in print books mnuscripts periodicls nd musicl scores nd in other forms is collected nd rrnged to serve people of ll ges nd interests. Perhps the most fmous librry of tht erly...
75570. Наша шкільна бібліотека. Як англійці пишуть листи 60.5 KB
  Обладнання: підручник комплект Jigsw sentences for Wrmup НО1 зразок написання приватного листа Н02 Jumbled prts of the informl letter H03 текст The rt of LetterWriting H04 True or Flse HO5. Т: The topic of our tody\'s lesson is The wy Englishmen write letters nd The rt of LetterWriting . By the end of the lesson you should be ble: to get cquinted with the lyout of informl letter nd some rules tht you should follow if you wnt to write n interesting letter to your friend; to improve your communictive writing skills; to tlk...
75571. Національні традиції Великобританії, План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів 53.5 KB
  Практикувати учнів у читанні тексту з метою отримання загального уявлення (skimming) та максимально повного й точного розуміння всієї інформації, що міститься в ньому (scanning). Підготувати учнів до самостійного висловлювання про національні традиції Великобританії на основі інформації, що міститься в тексті.
75572. Генрі - великий американський письменник. Контроль позакласного читання 74 KB
  Практикувати учнів в аудіюванні з метою максимально повного та точного розуміння всіє інформації, що міститься в тексті. Проконтролювати підготовку позакласного читання.
75574. Сполучені Штати Америки, План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів 68.5 KB
  Обладнання: підручник географічна карта США граматична таблиця Узгодження часів в англійській мові пісня meric the Beutiful НО1 текст Kthrine Lee Btes H02 True or Flse H03 Keyfcts H04. Т: The topic of our todys lesson is The geogrphicl position of the United Sttes of meric...
75575. Географічне положення Сполучених Штатів Америки, План-конспект уроку з англійської мови для учнів 9-х класів 55.5 KB
  Обладнання: підручник географічна карта США граматична таблиця Узгодження граматичних часів в англійській мові Mtch the pirs НО1; таблиця The Sequence of Tenses H02. Т: The topic of our...
75576. Нью-Йорк - найбільше місто США 61.5 KB
  Т: Tody we re going to tlk bout New York the lrgest city in the US. Предявлення тексту для читання New York впр.Т: Wht do you think Why do people like to trvel to different countries nd cities Do you wnt to know more bout the world too Why Comment the quottion of Jmes Bone New York is the city of dredful heightrdquo;.New Yorkthe Hudson RiverMnhttnBrodwyWll StreetStock Exchnge в Do you know wht the following words menВиконання впр.
75577. Визначні та пам’ятні місця США. Узгодження часів в англійській мові 73.5 KB
  Обладнання: підручник географічна карта США граматична таблиця The Sequence of Tenses HO1 Chnge the pronouns nd dverbs H02 Wht do they chnge for H03 Detective Dniels’ Report H04 True or Flse HOs. The def reporter sks Wht did he she sk nd wht did he she sy The student who sked the question reports his her question nd the nswer he she got. Word flshcrds: How old re you Where do you live re you mrried Hve you ever been to Mdrid before Do you like Spnish food re you stying here long Hve you visited Toledo Whos your...