52090

Кліматичні пояси й області Африки

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Обладнання: підручники фізична карта Африки кліматична карта Африки атласи тести ілюстрації різнокольорові картки таблиця памятка. Із собою в дорогу ми візьмемо: фізичну карту Африки кліматичну карту світу атласи ілюстрації пейзажу Африки. В екваторіальній області Африки опадів випадає: а багато; б мало.

Украинкский

2014-02-13

126 KB

1 чел.

Тема: Кліматичні пояси й області Африки

Мета: систематизувати знання учнів про особливості розташування кліматичних поясів Африки;

сформувати в учнів поняття про кліматичне районування Африки;

розвивати практичні навички учнів працювати з кліматичними картами, аналізувати кліматичну інформацію;

формувати в учнів навички логічного мислення, самостійного опанування навчального матеріалу, вміння виявляти причинно-наслідкові зв'язки;

розвивати комунікативні, соціальні компетентності учнів;

виховувати інтерес до предмета, толерантне ставлення  одне до одного.

Обладнання: підручники, фізична карта Африки, кліматична карта Африки, атласи, тести, ілюстрації, різнокольорові картки,  таблиця, пам'ятка.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Методи: словесний, наочний, дослідницько-пошуковий.

Форми організації роботи: індивідуальні, групові, колективні.

Опорні та базові поняття: клімат, кліматотвірні чинники, кліматичні пояси, типи клімату, пасати, океанічні течії, показники клімату.

Структура уроку:

І

Організаційний момент

2  хвилини

ІІ

Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

8  хвилин

ІІІ

Мотивація навчальної діяльності.

3  хвилин

ІV

Вивчення нового матеріалу

22 хвилини

V

Закріплення і систематизація знань

5  хвилин

Підсумок уроку

4  хвилини

VІІ

Домашнє завдання

1  хвилина

Хід уроку

І. Організаційний момент

Учитель. Діти, посміхніться одне одному. Я сподіваюся, що ми можемо створити ситуацію успіху на уроці. Щоб наша спільна робота була успішною,  запам'ятайте, будь ласка, закони уроку. (Показує й проговорює закони уроку.)

 Закони уроку

1.  Поводитися спокійно.

2.  Не вигукувати.

3. Бути терплячим.

4. Дати можливість висловитися своїм товаришам.

5. Не критикувати.

6. Поважати одне одного.

 Послухайте вірш С. Островського й поміркуйте над цими словами.

       И пусть бывает в жизни нелегко

 И не всегда тебе судьба послушна,.

 Живи красиво, вольно, широко,

      ' Люби людей — светло и простодушно,

Ищи свою дорогу с малых лет,

Уверенно вперед иди сквозь годы,

Оставь на этой лучшей из планет

 Свой яркий след, свои живые всходы.

Ставтеся до людей так, як ви хотіли б, щоб вони ставилися до вас.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Учитель: Колись великий мандрівник, дослідник Центральної Азії Микола Пржевальський говорив: «...А життя прекрасне ще й тому, що можна подорожувати». Щоб переконатися в справедливості цих слів, я пропоную вирушити в подорож до найспекотнішого материка. Із собою в дорогу ми візьмемо: фізичну карту Африки, кліматичну карту світу, атласи,
ілюстрації пейзажу Африки. Зараз перевіримо вашу готовність до подорожі. Проведемо «Експрес-опитування». За кожну правильну відповідь ви одержите один жетон вартістю
2 бали. Відповідати необхідно чітко, лаконічно, швидко.

Прийом «Експрес-опитування» 

Що називається погодою?

Що називається кліматом?

Які климатотвірні фактори крім підстилаючої поверхні ви знаєте?

Які теплові пояси ви знаєте?

У якому тепловому поясі знаходиться Африка?

Які пояси атмосферного тиску виділяються на планеті

Який атмосферний тиск на екваторі?

Які типи циркуляції атмосфери визначають клімат материка?

Що таке пасати?

Що називається ізотермами?

Яка максимальна температура можлива в Африці?

Де в Африці можна побачити сніг?

Прийом «Тест»

1. Області високого тиску в Африці знаходяться:

    а)    на екваторі;

б)    у районі тропіків.

2. В областях високого тиску опадів випадає:

а)  багато;

б)  мало.

3. В екваторіальній області Африки опадів випадає:

а)    багато;

б)  мало.

4.  Біля західних берегів Африки ізотерми роблять вигин до півночі, тому що там знаходиться течія:

а)  тепла;

б)     холодна.

5. Бенгельська течія в Африці сприяє:

а)   зменшенню кількості опадів;

б)    збільшенню кількості опадів.

6. Мозамбіцька течія сприяє:

а)     збільшенню кількості опадів;

б)     зменшенню кількості опадів.

7. Пасати приносять більше вологи:

а)     у Північній Африці;

б)     у Південній Африці.

8.  В одному й тому самому кліматичному поясі опадів випадає більше:

а)     на рівнинах;

б)     у горах.

Відповіді до тестів: 1-Б; 2-Б; 3-А; 4-Б; 5-А; 6-А; 7-Б; 8-Б.

Висновок. Тож як розподіляються опади по території материка? Від чого залежить нерівномірний розподіл опадів?

III. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми й завдань уроку

Бесіда

Що називається кліматичним поясом?

3 якими поняттями у вас асоціюється поняття «кліматичний пояс»? (Складання асоціативного куща.) 

• У межах яких кліматичних поясів розташована Африка?

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Метод «Мозковий штурм»

Учитель. Перш ніж почати більш докладно говорити про кліматичні пояси Африки, згадайте й назвіть усе, що, як ви вважаєте, знаєте. Не замислюйтеся над тим, чи вірно ваше знання, постарайтеся згадати якнайбільше. (Усе, що називають діти, фіксує на дошці.)

-  Який тип клімату переважає в Північній і Південній Африці?

-  Які причини утворення пустель на узбережжі материка?

2. Прийом «Творча лабораторія». Робота в малих групах

Что за чудо-красота!

Расписные ворота

Появились на пути!

В них ни въехать, ни войти...

(Радуга)

Люди ждут меня, зовут,

А приду к ним — прочь бегут.

(Дождь)

Седой дедушка у ворот

Всем глаза заволок.

(Туман)

Нашумела, нагремела,

Все промыла и ушла.

И сади, и огороды,

Все округи полила.

(Гроза)

Учитель. У кожного з вас на парті лежать умовні позначки відгадок. Розподіліться на групи відповідно до ваших умовних позначок. Послухайте правила нашого навчального співробітництва.

  1.  Уважно читати.
  2.  Працювати так, щоб не заважати одне одному.
  3.  Вислуховувати думку кожного члена групи.
  4.  Користуватися додатковою літературою й атласом.
  5.  Дотримувати відведеного часу.
  6.  Розподілити ролі для роботи.
  7.  Презентувати роботу групи.
  8.  Дотримувати правила піднятої руки.

Коли ви об'єднаєтеся в малі групи, вам необхідно розподілити такі ролі:

спікер — керує групою;

секретар — веде записи;

посередник — стежить за часом;

доповідач — чітко висловлює думки, доповідає про результати роботи.

Завдання. Користуючись атласом і додатковою літературою, скласти характеристику кліматичних поясів, дані занести в таблицю:

Назва кліматичного поясу

Географічне

положення

Переважні повітряні

маси

Тип

клімату

Температура, С

Опади

липень

січень

кількість,

мм

режим

Група І  «Гроза»  - скласти характеристику ЕКП.

Група ІІ – «Дощик»  - скласти характеристику СубЕКП.

Група ІІІ – «Веселка»  - скласти характеристику ТКП.

Група ІV – «Туман»  - скласти характеристику СубТКП.

Час для роботи: 5 – 7 хвилин.

Після відведеного часу доповідачі висловлюють свої  ідеї, одночасно показуючи таблицю. Після виступу доповідача вчитель, використовуючи ілюстрації, доповнює відповіді.

 

Група І  «Гроза»

Назва кліматичного поясу

Географічне

положення

Переважні повітряні

маси

Тип

клімату

Температура, С

Опади

липень

січень

кількість,

мм

режим

ЕКП

Узбережжя Гвінейської затоки та басейн річки Конго

ЕПМ – теплі, вологі

екваторі-альний

+28С

+26С

2000

Протягом

року, рівномірно

У ч и т е л ь. Унаслідок високих температури й вологості  клімат важко переносять навіть корінні жителі Африки, за винятком окремих племен. Від жари й надмірної вологості продукти харчування швидко загнивають, багато предметів покриваються цвіллю, а метали  іржавіють. Екваторіальний клімат сприяє швидкому  росту різноманітної рослинності, розвитку тваринного світу.

Група ІІ – «Дощик»

Назва кліматичного поясу

Географічне

положення

Переважні повітряні

маси

Тип

клімату

Температура, С

Опади

липень

січень

кількість,

мм

режим

СубЕКП

На південь і північ від екваторіаль-ного: до 15 пн. ш. на сході та 20 пд. ш. на заході

Улітку теплі, вологі ЕПМ.

Узимку – сухі ТПМ

субеква-торіаль-ний

+28С

+25С

1500

Улітку

Учите л ь. Сезонність у випаданні опадів відбивається на рослинному й тваринному світі. Ріст дерев і трав у сухий період року вповільнюється, а іноді припиняється зовсім. Завдяки меншій вологості субекваторіальний клімат більш сприятливий, ніж екваторіальний, для життя людей.

Група ІІІ – «Веселка»

Назва кліматичного поясу

Географічне

положення

Переважні повітряні

маси

Тип

клімату

Температура, С

Опади

липень

січень

кількість,

мм

режим

ТКП

Тропічні широти

ТПМ -

сухі

тропіч-

ний пустель-ний

+32С

+16С

До 100

Улітку

тропіч-

ний

вологий

+16С

+22С

До 1500

Протягом

року

Учитель. Літо в Сахарі спекотне, Сонце нагріває поверхню каменів і піску до +70°С. Людині, що потрапила до Сахари, удень доводиться знемагати від сильної жари, а вночі часто тремтіти від холоду. От як описує свій стан у пустелі один російський мандрівник: «Від страшної жари шкіра моїх рук і обличчя злегка припухла, губи потріскалися й теж припухли. Сонце палило вогнем, грудям не вистачали повітря. Кілька годин ми йшли розпеченим піском, не зустрічаючи ознак життя. Все живе в пустелі ховалося в ущелинах каменів, у корені висохлих трав. Ніщо живе, крім людей, що копошилися біля намету, та шести верблюдів, не насмілювалося з'явитися на розпеченому піску».

Група ІV – «Туман»

Назва кліматичного поясу

Географічне

положення

Переважні повітряні

маси

Тип

клімату

Температура, С

Опади

липень

січень

кількість,

мм

режим

СубТКП

На крайній півночі та крайньому півдні

ТПМ -

сухі

середземноморсь

кий

+27С

+12С

600 - 700

Узимку

ППМ

субтропіч

ний

вологий

+10С

+24С

До 1000

Протягом

року

V. Закріплення і систематизація знань

Прийом «Світлофор»

Учитель зачитує учням коротку характеристику кліматичних поясів, діти у свою чергу показують різнокольорові картки з назвами кліматичних поясів.

За правильну відповідь надається 2 бали.

1. Територія розташована по обидва боки, екватора, має низький атмосферний тиск і значну (до2000 мм) кількість опадів протягом року. Вічне літо.

(ЕКП — картка червоного кольору)

2. Територія розташована в області високого атмосферного тиску. Опадів мало (менше 100 мм). Середня січнева температура повітря — +16 °С, липнева — + 32 °С.

(ТПК — картка зеленого кольору)

 3. Для цієї території Африки характерна сезонна зміна повітряних мас. Зима посушлива, літо вологе. Температура січня - + 25С, липня - + 28С.

(СубЕКП – жовта картка)

4. Тип клімату характерний для узбережжя Середземного моря. Переважає на півночі і південному заході Африки.

(Субтропічний середземноморський тип клімату – фіолетова картка)

5. Тип клімату, характерний для південно-східної частини материка. Опади розподіляються рівномірно протягом року завдяки впливу пасатів.

(Субтропічний вологий тип клімату – синя картка)

VІ. Підсумок уроку

Учитель. Уявіть, що журналіст і мені необхідно взяти у вас інтерв’ю з теми, що сьогодні вивчили. Говорити ви будете в мікрофон. Не коментуйте відповіді інших: коли хто-небудь висловлюється, всі інші не мають права перебивати, викрикувати з місць. Починайте речення з фрази…

Прийом «Мікрофон» та «Незакінчене речення»

Ряд І  «Сьогодні на уроці я … (навчився, довідався)…».

Ряд ІІ  «Отримана інформація дозволила нам зробити висновок, що …».

Висновок:

  •  Кліматичні пояси, за винятком екваторіального, повторюються на території Африки двічі. Це пов’язано з географічним положенням материка відносно екватора.
  •  Найбільшу площу займають тропічні пояси, які характеризуються переважанням континентальних тропічних повітряних мас і утворенням пустель;
  •  Широтна зональність у розташуванні кліматичних поясів порушується впливом азональних чинників. Так, екваторіальний пояс не простягається суцільною смугою вздовж екватора через те, що східну при екваторіальну частину займають більш підняті форми рельєфу (Східноафриканське плоскогір’я). тропічний пояс у Південній Африці розтягнувся вздовж узбережжя під впливом холодної Бенгельської течії.

Лист оцінювання

Учень: ________________________________________

Дата: _________________________________________

Критерії

оцінювання

Максимальна

кількість балів

Самооцінювання

Оцінювання

учнями

Оцінювання

вчителем

Експрес-

опитування

24

Тест

16

Співпраця учнів

в групі

12

«Світлофор»

10

«Мікрофон»

6

Всього балів

68

VІІ. Домашнє завдання

  •  Обов’язковий мінімум: опрацювати текст § 17 в підручнику
  •  Тренувальне завдання: розглянути й пояснити річний хід температур та опадів кліматограми (стор. 77, мал. 61 в підручнику).
  •  Творче завдання: скласти кросворди за темою
  •  Проблемне завдання. Поясніть,чому в східній частині Африки багато озер?


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

29376. Принципы работы сканера 95.5 KB
  Синтаксис целых констант представляется: целое ::=цифра знак цифра целое цифра знак ::= Для представления грамматики состояния целых констант диаграмма имеет вид:Вершины соответствуют состояниям автомата и определяются нетерминальными символами. Построим диаграмму состояний для автомата который распознает лексемы трех типов: целые константы десятичные константы идентификаторы идентр ::=буква идентр буква идентр цифра десятичная константа: дес.число цифра смеше число цифра смеше число ::= целое целое ::=цифра знак цифра целое цифра...
29377. Нисходящий грамматический разбор с возвратами 83 KB
  Суть данного метода можно представить в виде следующей последовательности шагов выполнение которых повторяется в процессе чтения входной цепи символов. Если активная вершина помечена а T то сравнить его с очередным символом входной цепочки. Сравниваемые символы совпали тогда сделать активной вершиной дерева лист правее а и перейти к следующим символам входной цепочки. Символы не совпали то выполним возврат к предыдущему уровню дерева разбора и соответствующему символу входной цепочки.
29378. Грамматический разбор методом операторного предшествования 68.5 KB
  Метод операторного предшествованияДанный метод относится к классу восходящих методов синтаксического анализа.Дерево разбора:Идея метода: входная цепочка символов просматривается слева направо пока не будет найдено подвыражение имеющее более высокий уровень предшествования чем соседние операторы. Для реализации метода необходимо установить отношение предшествования между всеми парами операторов грамматики.
29379. Основные функции и построение семантического анализатора программ 43 KB
  При работе семантических программ широко используется набор данных с организацией в виде стека. Операнды переписываются в выходную строку а операторы заносятся в стек. В зависимости от приоритета операторов при записи в стек оператор может вытолкнуть из стека другой оператор который последовательно записывается в выходную строку. Работа со стеком организуется так:1.
29380. Семантическое дерево как форма представления программ в языковых процессорах САПР 38 KB
  Семантическое дерево 2 польская запись 3 список тетрад. Семантическое дерево СД модифицированное дерево грамматического разбора из которого исключили вершины соответствующие нетерминальным символам.Пример: E→ET TT→TM MM→E a b cabcДерево разбора:При построении СД скобки не требуются т.
29381. Польская запись как форма представления программ в языковых процессорах САПР 24 KB
  операнды следуют в том же порядке что и в исходной записи.Пример: 1 ab инфиксная форма записи; ab польская запись постфиксная.2 abc инфиксная форма записи abc польская запись.Формально построение польской записи описывается следующим грамматическим правилом: операнд ::= константа идентификатор операнд операнд оператор оператор ::= Если должны быть учтены операторы с одним операндом то грамматическое правило должно быть расширено с учётом введения таких операторов добавляется бинарный и унарный оператор.
29382. Качества полноценного навыка чтения и пути их формирования 44 KB
  Качества полноценного навыка чтения и пути их формирования Овладение учащимися полноценным навыком чтения является важнейшим условием успешного обучения в школе по всем предметам. Навык чтения это автоматизированное умение по озвучиванию печатного текста предполагающее осознание идеи воспринимаемого произведения и выработку собственного отношения к читаемому. В методике наряду с термином навык чтения употребляется термин техника чтения. Техника чтения обозначает все три компонента процесса чтения: восприятие произнесение понимание.
29383. Этапы работы над литературным произведением в начальных классах 61 KB
  Этапы работы над литературным произведением в начальных классах Основываясь на литературоведческих закономерностях построения художественного произведения на психологии восприятия художественного произведения младшими школьниками а так же на собственно методических положениях о чтении художественного произведения в начальных классах современная методика чтения выделяет следующие этапы работы над художественным текстом: подготовка к восприятию художественного произведения первичное восприятие проверка первичного восприятия анализ...
29384. Научно-методические принципы изучения литературных произведений в начальных классах 50.5 KB
  Принцип целенаправленности Этот принцип гласит: изучение произведения в том числе и его анализ должны быть целенаправленным. Изучение произведения в начальной школе всегда преследует две группы целей. 1 Коррекция субъективного первичного восприятия произведения объективным смыслом текста углубление восприятия прочитанного постижение художественной идеи и авторской позиции полноценное восприятие художественного текста. 1 Основная цель каждого урока литературы освоение художественной идеи произведения.