52093

Африка. Фізико-географічне положення. Історія відкриття й дослідження материка

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Вивчення нового матеріалу Відкриття та дослідження Африки Час дослідження Дослідники Результати досліджень ІІІ тис. Експедиція під керівництвом португальця Бартоломеу Діама Здійснила плавання вздовж західних берегів Африки до м. Експедиція під керівництвом португальця Васко да Гама На шляху до Індії дісталася південних берегів Африки. Африки.

Украинкский

2014-02-13

51 KB

2 чел.

Африка.

Фізико-географічне положення.

Історія відкриття й дослідження материка.

        Мета: забезпечити засвоєння основних понять, закономірностей і номенклатури за темою уроку, ознайомити учнів з особливостями географічного положення материка та історія його відкриття і дослідження; продовжити формувати уміння працювати з книгою, картою, додатковим матеріалом, сприяти формуванню основних ідей світогляду.

        Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

        І. Організаційний момент

        ІІ. Актуалізація

  1. Материки – троп. широт. – так як, розташовані між пн. і пд. – тропіками.

  2. Спільне – єдність географічного положення, геологічного походження.

        Запитання:

Чому один материк жаркий, другий льодяний, третій сухий?

Кожний окремий материк – це окремий ПК.

        ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Відкриття та дослідження Африки

Час дослідження

Дослідники

Результати досліджень

ІІ-І тис. до н.е.

Стародавні єгиптяни

Вивчали південні території вздовж долини Нілу.

VІ ст. до н.е.

Фінікійці

Обігнули материк і з’ясували, що Африка з усіх боків омивається водою, за виклю-ченням ділянки суходолу, яка з’єднує її з Азією.

ІV ст. до н.е.

Стародавні греки

Досліджували північне узбережжя, склали перші уявлення європейців про материк.

1487-1488 рр.

Експедиція під керівництвом португальця Бар-толомеу Діама

Здійснила плавання вздовж західних бере-гів Африки до м. Доброй Надії.

1497-1499 рр.

Експедиція під керівництвом португальця Васко да Гама

На шляху до Індії дісталася південних берегів Африки.

ХV-ХІХ ст.

Європейці (пор-тугальці, іспанці, англійці)

Освоювали переважно райони африкан-ського узбережжя, засновували поселен-ня, вивозили рабів.

1840-1873 рр.

Експедиції під керівництвом англ. місіонера Д.Лівінгстона

Здійснили плавання річкою Замбезі, відк-рили вдсп. Вікторія, нанесли на карту    оз. Ньяса, Танганьїка, перетнули пустелю Калахар.

1847-1848 рр.

Укр. мандрівник і дипломат Єгор Ковалевський

Досліджував Пн.-Сх. Африку, робив картографічні зйомки.

70-80-ті рр. ХІХ ст.

Російський вчений Василь Юнкер

Мандрував Єгиптом, перетнув Лівійську пустелю, вивчав Ніл, природу Центр. та Сх. Африки.

1874-1888 рр.

Експедиція англ. дослідника Генрі Стенлі

Обстежували внутрішні райони Центр. Африки (р. Конго, Ніл, крупні озера)

1926-1927 рр.

Російська експедиція під керівництвом М.Вавілова

Працювала у Пн.-Сх. Африці, збирала зразки культурних рослин, вивчала техні-ку землеробства африканців.

        Причини слабкого дослідження материка:

  •  труднодоступність берегів
  •  відсутність зручних бухт
  •  опасні річки
  •  великі пустелі
  •  густі заболочені ліси
  •  тропічний клімат

Географічне положення Африки

        Фізико-географічне положення материка – це розміщення материка на Земній кулі відносно:

  •  екватора
  •  паралелей і меридіанів
  •  теплових поясів
  •  морів і океанів
  •  інших материків
  •  географічних об’єктів

Знання особливостей географічного положення материка дає можливість визначити особливості природних компонентів.


АФРИКА

S=30,3 млн км2 (ІІ місце у світі)

Населення: понад 850 млн осіб (ІІ місце у світі)

Довжина берегової лінії: 30,5 тис. км (ІІІ місце у світі)

Середня висота над рівнем моря: 650 м (ІV місце у світі)

Походження назви материка: від назви племені «афрігії», яке мешкало на півночі материка, або, за іншою версією, від лат. africa, що означає “безморозна».

Основні риси географічного положення Африки

1. Африку майже посередині перетинає екватор, у західній частині – нульовий мередиан. Північна частина Африки більш ніж удвічі ширша за південну.

2. Африка водночас розташована в Північній, Південній, Східній та Захдній півкулях Землі.

3. Більша частина материка лежить між тропіками, тому переважна частина території Африки розташована у жаркому тепловому поясі.

4. Від Європи Африка відділена Середземним морем та Гібралтарсь-кою протокою, від Азії – Червоним морем та Суецьким перешийком.

5. Африка оточена водами двох океанів – Атлантичного та Індійського, із півночі омивається Середземним морем, на північному сході – Червоним.

6. Береги материка порізані слабо, найбільша затока – Гвінейська – омиває західне узбережжя Африки в районі екватора, найбільший п-в Сомалі, о. Мадагаскар.

7. Крайні точки:

пн. – м. Рас-Енгела – 37° пн. ш., 10° сх. д.

пд. – м. Голковий – 35° пд. ш., 20° сх. д.

зх. – м. Альмаді – 15° пн. ш., 17° зх. д.

сх. – м. Рас-Гафун – 11° пн. ш., 51° сх. д.

Розрахунок протяжності материка:

Протяжність за 20° сх. д.:

35° пд. ш. + 32° пн. ш. = 67°

111,3 км · 67° = 7457 км

111,3 км – приблизна довжина 1° меридиана на екваторі

Протяжність за Північним тропіком:

16° зх. д. + 37° сх. д. = 53°

102,5 · 53° = 5432,5 км

Протяжність за екватором:

43° сх. д. - 9° сх. д. = 34°

111,3 км · 34° = 3784,2

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

1. У чому полягає особливість географічного положення Африки?

2. Чому внутрішні області Африки тривалий час залишалися для євро-пейців «білою плямою»?

3. Поясніть причини європейської колонізації Африки.

4. Назвіть основні етапи дослідження Африканського континенту.

5. Прийом «Сенкан» (п’ятирядок) – складіть мініатюру за схемою:

1-й – іменник, що відбиває тему;

2-й – два прикметника;

3-й – три дієслова;

4-й – фраза з теми;

5-й – синонім до теми.

Приклад:

1. Материк

2. Жаркий, наприступний.

3. Перетинає, висушує, поливає.

4. Впливає на природу.

5. Природний комплекс.

V. Домашнє завдання.

1. Опрацювати параграфи підручника.

2. Позначити на контурній карті об’єкти, які характеризують географіч-не положення Африки.

3. Підготувати повідомлення про дослідників Африки.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

1001. Измерение низких сопротивлений материалов 184 KB
  Определение удельного сопротивления металлов и других низкоомных материалов с помощью измерительного усилителя. Концентрация свободных электронов в металле при однократной ионизации. отношение удельной теплопроводности к удельной проводимости металла.
1002. Составление калькуляций и расчёта изменения себестоимости конкретных видов продукции 325.5 KB
  Формирование и анализ фактической себестоимости производства конкретного вида продукции. Разработка организационно-технических мероприятий по снижению себестоимости конкретного вида продукции. Определение капитальных вложений, необходимых для проведения внедрения АСУ ТП, и расчёт амортизационных отчислений. Расчет затрат на материальные, топливные и энергетические ресурсы.
1003. Тенденции маркетинговой среды, развитие и изменение ее факторов 515.5 KB
  Микросреда среда фирмы и ее основные факторы. Маркетинговыми посредниками называют фирмы, которые помогают ей в продвижении, сбыте и распространении ее продукции. Контактные аудитории. Макросреда фирмы и ее основные факторы.
1004. Проектирование здания, блок-секция 2-этажная 6-квартирная в городе Ровно 426 KB
  Местом строительства является город Ровно, который расположен в климатическом районе-І.Глубина промерзания грунта в районе строительства составляет 1,2 м. Перечень зданий и сооружений показанных на участке. Теплотехнический расчет вертикальной ограждающей конструкции. Внутренняя отделка помещений, отделка фасадов.
1005. Влияние телевидения и компьютеров на психическое и физическое здоровье детей. 397 KB
  Hасширение представлений педагогов о влиянии компьютеров и телевидения на здоровье детей путем обмена опытом и принятии роли защитника или противника СМИ.
1006. Доходная и расходная часть региональных бюджетов Российской Федерации 408 KB
  Теоретические основы функционирования региональных бюджетов. Роль региональных бюджетов в бюджетной системе РФ. Характеристика современного состояния региональных бюджетов. Пути укрепления доходной базы региональных бюджетов и пути совершенствования использования бюджетных средств.
1007. Расчет электромагнитного поля и волн 286 KB
  Взаимодействие электромагнитного поля с электронами. Вероятность перехода в поле электромагнитной волны. Собственные значения и собственные функции гамильтониана Рашбы. Правила отбора для внутризонных переходов в квантовых ямах. Правила отбора для межзонных переходов. Спиновый эффект Холла (с гамильтонианом Рашбы).
1008. Избранные лекции по теории и практике религиозного мистицизма 1.47 MB
  Обзор буддийских практик. Внутренняя мистика - буддовость. Всецелая чистота окружающей обстановки. Основы Дзен. Введение в христианский мистицизм. Особенности Древнецерковной мистики. Основы православного Исихазма. Буддизм в Китае и Японии. Краткий обзор. Католический мистицизм.
1009. Методичні вказівки щодо виконання економічної частини дипломного проекту для студентів денної форми навчання 346.5 KB
  Загальні вимоги щодо змісту та оформлення економічної частини дипломного проекту. Оцінка конкурентоспроможності програмного продукту (ІС, КМ) Розрахунок інтеґрального показника конкурентоспроможності базового і нового варіантів програмного продукту