52101

Природні зони Африки

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: повторити вивчений матеріал; зясувати рівень оволодіння учнями навчальним матеріалом з попередніх тем; формувати знання про особливості розміщення природних зон Африки; поглибити систему знань учнів про взаємозвязки природних компонентів у складі природних зон; сформувати в учнів вміння складати характеристику природних зон в певній послідовності за типовим планом...

Украинкский

2014-02-13

7.36 MB

18 чел.

Смілянська загальноосвітня школа – інтернат І – ІІІ ступенів

Черкаської обласної ради

Урок географії  в  7 класі

« Природні зони Африки»

2008 -2009 н.р.

                           

ІВЧЕНКО  ЛЮДМИЛА АНТОНІВНА

Учитель  географії

Смілянської  загальноосвітньої школи – інтернат І – ІІІ ступенів

Мета: повторити вивчений матеріал; з’ясувати рівень оволодіння учнями навчальним матеріалом з попередніх тем; формувати знання про особливості розміщення природних зон Африки; поглибити  систему знань учнів про взаємозв’язки природних компонентів у складі природних зон; сформувати в учнів вміння складати характеристику природних зон в певній послідовності за типовим планом удосконалити  практичні уміння учнів працювати з картами, атласами;

  Розвивати :  географічне мислення,  вміння застосовувати знання на практиці в нових нестандартних ситуаціях; формувати пізнавальний інтерес в кожного учня та особисту зацікавленість самостійною дослідницькою діяльністю; вміння працювати з додатковою літературою, комп’ютерною програмою; виділяти головне, узагальнювати матеріал, робити висновки.

  Виховувати:  інтерес до предмета, любов, бережне ставлення до природи; захоплення її красою і досконалістю; почуття необхідності зберігати й охороняти природне середовище кожного материка.

Обладнання: фізична  карта,  кліматична карта , карта природних зон Африки, комп’ютерна програма для 7 класу , мультимедійний підручник для 7 класу, атласи,   роздатковий матеріал;  квітка – модель.

     Тип уроку:    урок вивчення нового матеріалу.  

    Вид уроку:    урок - подорож.

Метод:  словесний , наочний,  дослідницько –пошуковий

Форми організації роботи: індивідуальні, групові,

                                                                                   колективні

Епіграф:   « «Африка — невиліковна пристрасть: вдихнеш пил її червоної землі (латериту), почуєш багатоголосий бій тамтамів... і важко буде повертатися з цього таємничого світу.  Зустрівшись віч-на-віч із цим незвичайним континентом, часом віриш у правдоподібність правдоподібних легенд і сказань, у дійсність казок, що з дитинства захопили уяву»

                                                                                        В.Корочанцев. 

СТРУКТУРА УРОКУ:

 І. Організаційний момент. ( піктограма настрою учнів)

               ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.

                      Девіз: « Подумайте! Пригадайте!Відшукайте!»

  1.  Інтелектуальна розминка.
  2.  Географічна математика
  3.  Картографічне завдання :

     «Навколо Африки за 2 хвилини ».

    

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

 Епіграф  (  комп’ютерне  доповнення )

ІV. Вивчення нового матеріалу.

                 « Творча лабораторія »

              1.  Вологі екваторіальні   ліси

           ( дослідницька група, фрагмент комп’ютерної презентації )

    2.  Перемінно-вологих лісів  ( група науковців)

               3.  Савани і рідколісся  ( рекламний ролик)

    4.   Пустелі та напівпустелі  ( комп’ютерна презентація

    5.  Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники

                                                           ( самостійна робота )

V.  Закріплення  набутих знань.

              Тестова робота.

VІ. Підсумок уроку.

VІІ. Домашнє завдання.

ХІД УРОКУ:

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

Учитель:

  Доброго дня! Сідайте. Подивіться  один на одного, посміхніться  і  подумки побажайте успіхів один одному на уроці..

  А щоб дізнатися  з яким настроєм  і як ви налаштувалися на роботу уроку  виберіть піктограму вашого настрою на даний момент уроку і підніміть значок.

( діти піднімають піктограми дод.1 ).

  Отже, ми визначились з вашим настроєм  і я думаю, що він в вас не погіршиться, а покращиться  до завершення уроку.

  

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ  ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ.

Учитель:

    На  попередніх  уроках ми мандрували з вами дивовижним і загадковим материком, улюбленицею Сонця -  Африкою.

  « … Але й життя прекрасне ще й тому, що можна мандрувати » - говорив Прежевальський.

  І щоб переконатися в справедливості цих слів  сьогоднішній  урок є продовженням попередніх наших мандрівок.

  З чого починається  будь - яка  мандрівка?

      (учні  дають   відповіді – пропозиції )

  На мою думку, нашу мандрівку розпочинаємо зі збору рюкзака.  Нам потрібно зібрати до рюкзака необхідні  речі ( в нашому випадку ) - це  ваші знання. Від наповнення  рюкзака  ми  зможемо мандрувати далі.  

 

Ця дивовижна і унікальна Африка!

  Яка ж вона насправді?

    « Подумайте! Пригадайте! Відшукайте!»

1.  РОЗМИНКА.

Завдання: швидко відповідати на запитання:

   1. Площа материка … ( 30,3  млн. км)

   2. В основі материка Африка залягає давня….

                                            (  Африкано–   Аравійська платформа)

   3.  За рельєфом    материк  поділяється на …

                                               ( Високу і Низьку Африку)

   4. На півночі розташовані молоді гори … ( Атлаські)

   5. На розподіл  температур та опадів на материку впливає …

                                         ( рельєф материка,    холодні і теплі течії ).

  6. Річки Африки належать до басейнів …

                                      ( Атлантичного і Індійського океанів).

  7. Найбільша річка Африки і світу …. ( Ніл)

  8. Найбільше озеро материка .. ( Вікторія)

З завданнями  розминки ви впоралися і  наповнюємо  рюкзачок вашими географічними знаннями. ( виконані завдання вкладаються в рюдзачок).

   На  уроках математики ви  розв’язуєте різні математичні  задачі, а географічну спробуємо розв’язати ! 

2. МАТЕМАТИКА  географічна  

( один учень біля дошки )

  Завдання: учитель ставить питання, учні записують число і роблять відповідну дію, перемагає той, хто зробить найшвидше й найточніше.

   Якщо ви виконаєте все правильно отримаєте магічне число для вашого класу.

 1.  Знайдіть  суму цифри площі Африки. (30,3)

 2.  до цієї цифри додайте кількість материків на Землі. (6)                                   

 3. від отриманої цифри відніміть кількість океанів, що омивають Африку. (2)

 4. отриману цифру поділіть на кількість морів, що омивають материк Африку (2)                

 5. до цієї цифри додайте цифру - місце, що займає африканський материк за площею. (2)

Відповідь:

Якщо ви зробили все  правильно — вийде клас, у якому і ви навчаєтесь:                              

 [(3+3) + 6-2] : 2 + 2 = 7.

 Отже, Африка має безпосереднє відношення  до  вашого класу.

Наповнюючи  далі рюкзак знань. Ми це завдання те ж покладемо в нього.

Учитель:

     Африка нас постійно  дивує  своїми рекордами, а чи зможете Ви здивувати  рекордом:  пройти навколо Африки за 2 хв. ( учень контролює час )

 

  1.  Картографічне завдання: « Навколо Африки за 2 хвилини »

 ( географічний  ланцюжок)

   Завдання: за дві хвилини пройти навколо Африки не обминаючи і не пропускаючи  жодного географічного об’єкта, що має відношення до цього материка. ( по черзі).

 м. Рас –Енгела – Середземне море  – Гібралтарська протока  – Канарська течія-  Канарські острови -Атлантичний океан – м. Альмаді –  Гвінейська течія –- Гвінейська затока – Бенгальська течія –  м. Доброї Надії   - м. Агульяс -  Течія мису Голкового  – Індійський океан – Мозамбіцька протока – о. Магадаскар – Коморські острові -  Сомалійська течія -  Аденська затока – Червоне море  – Суецький канал – Середземне море.

Учитель:

 Отже,  ви зрозуміли: добре знаючи географічну номенклатуру ви  зможете  промандрували  за  2 хвилини, навіть за 1 навколо Африки.

Ми пригадали  Африку, наповнили  знаннями рюкзак.

   А тепер кожен з вас сам себе оцінить на цьому етапі уроку  

   Для цього ми використаємо карточку: (  пункт 6 і 2 )

 Я  _____________________________+   МОЇ  ДІЇ  НА УРОЦІ

 1. Я знаю з теми: ___________________________ 

 2. Я  хочу дізнатися :________________

 3. Я – досліджував :_____________________

 4. Працюю в парі :________________________

5. Я дізнався :______________________________

        6. Моя оцінка за повторення___________

7. Моя оцінка за урок _____

        8. Оцінка роботи класу.______

 І тут же  в Вас запитання. А щоб ви ще хотіли  дізнатися про цей материк? Адже наші знання ще не повні ?  На допомогу вам   прийде  план – характеристика материка.

   Учні: рослинний, тваринний  світ….

 

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Учитель:

    « «Африка — невиліковна пристрасть: вдихнеш пил її червоної землі (латериту), почуєш багатоголосий бій тамтамів... і важко буде повертатися з цього таємничого світу.   Зустрівшись віч-на-віч із цим незвичайним континентом, часом віриш у правдоподібність правдоподібних легенд і сказань, у дійсність казок, що з дитинства захопили уяву»

                                             ( комп’ютерне доповнення мотивації )

 

ІY.  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

Учитель:

    Тема сьогоднішнього уроку « Природні зони Африки».

  (  учні записують в зошити)

При вивчені закономірностей формування  природних комплексів Землі ми зустрічалися з природними зонами.

    А  якщо ви пригадаєте, що називають природною зоною, які  основні компоненти природної зони  ми розкриємо  пелюстки цієї  квітки – моделі, і  розкриються завдання  нашого уроку.

Учитель:

1. Що називають природною зоною?

2. Які компоненти входять до складу природної зони?

  (  розкриваємо квітку – модель)

3. Від чого найбільше  залежить формування природної зони?  (температури, кількість  опади )    -  листя квітки.

                                  

Учитель:

  Відкривши квітку – модель ми побачили   завдання уроку:

  •  З’ясувати  закономірностей  розташування  природних зон Африки, їх формування;
  •   Особливості  клімату, ґрунтів, рослинного, тваринного світу.
  •  Пояснити та простежити взаємозв’язки між цими компонентами.

Проблемне питання:

 Ви напевно звернули увагу, що  одна пелюстка  залишилась  закритою , відкриємо її під час  нашої подорожі і ви  зрозумієте  чому.

     

Кожна природна зона  материка характеризується за таким планом:   ( зачитати)

             

         План характеристики природної зони:

     1.  Розташування  території - географічне положення.

     2.   Кліматичні особливості ( кількість  і  режим опадів, температури

           січня й липня)

     3.   Переважання типів ґрунтів, умови його утворення

     4. Особливості рослинного покриву, основні види типових рослин.

     5.   Особливості тваринного  світу.

     6.   Видозміни природних комплексів людиною.

   

 Цей план  є в кожного з вас на парті, він нам знадобиться і при характеристиці  природних інших материків.

  Але на сьогоднішній урок  ми його розташували у вигляді таблички, і це є вашою

  «Творчою лабораторією »   на час нашої мандрівки.  

  Потрапляючи в певну  природну зону  ваше завдання:  заповнювати  відповідну колонку таблички.   

  По закінченню уроку ми отримаємо повну картину про природні зони Африки.

                                              «Творча лабораторія »  

 

Природна

зона

Географічне

положення

Клімат

Ґрунти

Рослини

Тварини

Учитель:   Для визначення в яких природних зонах  розташована Африка , ми проведемо      « Географічний практикум».

Завдання:

        Перед вами  атласи.  За  картою географічних поясів та природних зон світу визначте кліматичні пояси та  природні зони Африки і особливості розташування.    ( відповідь учнів)

Учитель:

Щоб  підтвердили правильність визначених природних зон ми  подивимось комп’ютерне доповнення.

Учитель:

   Визначивши  природні зони материка вирушаємо в подорож . А що б ви взяли  з собою рюкзак, подорожуючи  природними зонами ?

Учні:    ( атласи,  папір. олівці …і обов’язково фотоапарати, відеокамери).  

 Учитель:                        

  А  чому саме це?

 

Учні:       на мою думку, красоту  і неповторність  рослинного, тваринного світу потрібно сфотографувати, замалювати. І тому ми візьмемо …..

 Учитель: 

      Будьте дуже уважними, спостережливими, допитливими і з подорожі ви повернетесь   з масою вражень і великим   багажем … ( чого? )  знань.

    А    розпочинаємо  нашу мандрівку із самого серця Африки –  вологих екваторіальних лісів.   ( приклеїти  а карту природних зон  значок і напис зони).

      До нас  завітала група дослідників, які  побувати в  зоні екваторіальних лісів  завдяки енциклопедіям,  додаткової літератури і  поділяться  своїми враженнями і знаннями.

І учень :  

    Наша група у складі:( називають свої імена)  досліджувала – « зелене море » - це вологі екваторіальні ліси їх ще називають гілеї, з грецької мови ( « хіле» – це ліс).  

 А ми б їх назвали  багатоповерховим будинком,  дах цього будинку не завжди можна побачити..

  Ці ліси розташовані в центральній частині екватора, в екваторіальному кліматичному поясі і тягнуться вузькою смугою від 5 – 6 пн.ш. до 5 -6 пд.ш. ( басейн р. Конго)

 В цій зоні температура  висока  + 24 + 26  С, адже що сонячні промені падають  прямолінійно,  тому  така температура  весь рік. Велика кількість опадів 1000- 2000 мм .

Дощі ллють щодня, зазвичай пообіді. Тут  практично немає пір року.

ІІ учень:

А ґрунти в лісах червонуватого відтінку,  нас дуже здивував цей колір. Ми дослідили,   чому вони такого кольору і встановили таку особливість:  що на формування грунтів  дуже  впливає материнська порода. В екваторіальних широтах в цих породах багато заліза і алюмінію. Тому грунти  мають червоне забарвлення. Їх ще називають фералітні ( ферум – залізо).  Ці ґрунти дуже бідні на поживні речовини, адже  при великій кількості тепла й вологи рослинні рештки швидко розкладаються і швидко вбираються рослинами, тому й швидко ростуть рослини.

ІІІ учень:

  В  екваторіальних лісах Африки налічується понад 25000 видів рослин. Дерев – близько – 1000 видів. В цих лісах завжди душно, волого і темно, але вони неповторні своєю природою і красою. Найцікавіші моменти нашої подорожі ми відзняли на відеокамеру і запрошую до перегляду.

                        ( комп’ютерна презентація зони )

Учитель:   ми побували  в вологих  екваторіальних лісах.

                То ж які  основні  особливості для цієї природної зони ?

                                    ( учні зачитують записи  в табличці).

Учні:

  •   велика гущина рослинного покриву,
  •  багатоярусність,
  •   багато видів дерев,
  •  відсутність сезонів.

  Учитель:          

      Рухаємося далі. На нашому шляху  переміно – вологі ліси.    

( прикріпити  етап уроку )

      Група науковців  7 класу побувала в цій природній зоні  і поділяться з нами  своїми  дослідженнями.

  

І учень:   

      Переміно – вологі ліси розташовані  на північ і південь від екваторіального поясу до 8 широти – це  субекваторіальний  пояс.  Ця зона  має багато спільного з  екваторіальними лісами.

    Ритм життя  в цій зоні залежить від сезонів.  Влітку -  панують екваторіальні повітряні маси. І тому літо вологе  до 2000 мм опадів. А взимку панують тропічні повітряні маси і тому зима суха.    Температура січня + 24  ; липня +26.

 Грунти  - червонного кольору їх ще називають  -  латеритні.

    ІІ учень:

Рослинний  і тваринний світ бідніший  ніж в  екваторіальному поясі.   Ми замалювали  представників цієї зони. ( показують)    Ці ліси більш освоєні людиною.

Тут живуть племена які займаються  мисливством і рибальством.

      Ми хочемо звернути увагу на  швидку виробку  цих лісів – а це «легені» нашої планети. Вирубують ліси  заради цінних порід дерев. А разом із лісом гинуть і  ці ( показати)  тварини. І можливо наступні покоління  побачать їх тільки на ось цих  малюнках.

      Ми  повинні  звернути увагу,  на охорону і збереження  екваторіальних лісів.

  Адже це  проблема не одного материка, а всієї планети – це наше повітря !!!

Учитель :  

   При вивчені екологічних проблем материка ми приділемо більше часу цій проблемі і звернемо на це увагу.

   А  ось тепер  повернемося до нашої  квітки – моделі і відкриємо пелюстку, яку ми залишили закритою.

  Ми бачимо, що людина  має  великий вплив на  зміну природної зони.

  Дякуємо  нашим науковцям, що вони не оминули  екологічну проблему.

   Підведемо підсумки  дослідження цієї зони.

     ( зачитують записи таблички  і співставляємо з табличкою на екрані комп’ютера).

До нас завітали представники туристичної агенції  «Я  САМ »  надаємо  їм  слово.

Орхідея  - африканська квітка

Учні:

Новорічну  мандрівку варто вибирати зараз !

Туристична агенція   « Я САМ»  запрошує

Всіх вас побувати  в А Ф Р И Ц І !

Африка – материк,  на якому напевно ви мріяли

побувати ще  з дитинства!

Ми Вас запрошуємо до  « Саван  і рідколісся ».

Казково багата  природою Африканська саванна  - це безкраї трав'яні простори з поодинокими деревами і чагарниками. Вони сформувалися за умов субекваторіального клімату. У рослинному покриві переважають високі, іноді заввишки до 5 метрів трави.

Ви побачите  один із священних символів  Африки -  баобаб .

Якщо ви приїдете у сезон  дощів  переважатимуть яскраво-зелені кольори,

а  буро-жовті  кольори у   сухий сезон.

В цю пору дерева скидають листя, а трави вигорають під пекучим сонцем.

Густі соковиті трави саван дають притулок та їжу великій кількості травоїдних, у тому числі найрізноманітнішим антилопам .

Африка – це материк, де на левів, носорогів та інших тварин можна подивитися не крізь клітку зоопарку, а в їх природному середовищі.

Незабутніми залишаться  спогади   про тваринний світ материка.

Біля водоймищ ви зустрінете жирафів, носорогів, слонів, бегемотів. Багато в савані хижаків : леви, гепарди - найпрудкіший серед тварин,

а також шакали і гієни.

У річках і озерах водяться крокодили.

Дуже багато плазунів - ящірок, змій, хамелеонів.

У савані безліч птахів.

Найбільший - африканський страус, який втратив здатність літати. Довгоногий птах-секретар полює на плазунів, зокрема на змій. Особливо численні чаплі, фламінго, марабу, пелікани.

Біля водоймищ вони утворюють величезні пташині колонії.

Часто в савані можна натрапити на термітники. Це багатометрові міцні земляні споруди термітів - комах, що живляться деревиною.

Запрошуємо Вас до Африки! Таємничої  і загадкової!

Набравшись сил, енергії  вражень ви будете працювати ще краще.

І результати вашої роботи  перевершать ваші сподівання !!!

Тож не забудьте придбати путівку ,

подаруйте радість ближнім !

( учні роздають рекламні листівки)

Учитель:

 Спасибі за запрошення. Ми з великим задоволенням  побуваємо в Африці!

  Отже, що ви дізналися про савани і рідколісся,  які особливості  цієї зони ?

Учні :

Із  рекламного запрошення  ми зрозуміли, що для саван характерні дві пори року: суха і волога.

  Ближче до екватора – дощовий сезон довший( 9 місяців ), до  тропіків – коротший ( до 3 місяці).

  Ґрунти саван мають великий вміст перегною, оскільки існує сухий період – рештки рослин розкладаються повільно.

У сухій частині – червоновато – бурі, у  вологій: червоно – фералітні.

                   Багатий органічний світ зони.

Учитель:

 Рухаючись  далі  ми  потрапляємо в тропічні пустелі і напівпустелі.

 Я пропоную переглянути відеорепортаж.

  

        Пустелі та напівпустелі  ( комп’ютерна презентація)  2 хв.

Учитель:

Запитання:  отже,  ви переглянули презентацію і що ви записали до творчої лабораторії ?

         ( учні зачитують)

              Учитель:

На крайньому півдні і півночі розташована зона:

          Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники

Завдання:  за допомогою карт атласу  і підручника на сторінці  107  самостійно охарактеризуйте цю зону і заповніть табличку.

 (  перевірка : зачитують табличку)

Учитель:

Запитання:

  1.  Поміркуйте! Які  природні зони  Африки найкраще освоєні людиною?
  2.  Як людина впливає на природу материка?
  3.  Які заходи ви запропонуєте для збереження природи Африки?

 Даючи  відповіді на запитання складіть екологічний ланцюжок.

Учні:

Для кожної зони  свої екологічні проблеми.

Екваторіальний ліс – людина – вирубування лісів –  висихання землі  - змивання родючого шару - зникнення тварин –  пустеля.

Y. ЗАКРІПЛЕННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ.

Тестова робота  ( в комп’ютері ) один учень біля комп’ютера виконує тест, а всі учні на місцях.

                         Ключ до тесту: 224233

YI. ПІДСУМОК УРОКУ

     ( роблять учні самостійно )

РЕФЛЕКСІЯ:

Учні заповнюють   індивідуальні  картки, які були роздані на початку уроку.  Самооцінка   роботи на уроці і роботи класу.

Перевірка настрою за допомогою піктограм.

Учитель:

Яка мандрівка без фотографії на згадку.

 

 

7 клас  після завершення уроку географії.

YII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ : 

доповнити  « Творчі  лабораторії »; вивчити  16 параграф; скласти кросворд « Рослинний і тваринний світ Африки»; або написати  невеликий твір

« Один день у  природній зоні …»

Різновидність африканської орхідеї

           Баобаб  - один із священних  символів Африки.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

6497. А.Р. Лурия. Инстинктивное поведение животных 112.5 KB
  А.Р. Лурия. Инстинктивное поведение животных В прошлый раз мы остановились на проблеме происхождения психики и на основных механизмах наиболее простых форм поведения. Мы видели, какое решающее значение имеет факт возникновения реакций на нейтральные...
6498. Трансляция агрессии через имитацию модели агрессивного поведения 303.5 KB
  Трансляция агрессии через имитацию модели агрессивного поведения Предыдущее исследование, проведенное с целью объяснения феномена идентификации на основе случайного научения, показало, что дети с готовностью имитируют поведение, демонстрируемо...
6499. Запоминание законченных и незаконченных действий 1.26 MB
  Запоминание законченных и незаконченных действий Намерение не просто порождает тенденцию к осуществлению намеченного действия при наступлении предусмотренного подходящего случая. Скорее, оно отвечает потребности (точнее, квазипотребности), которая...
6500. О двух типах условного рефлекса 118 KB
  О двух типах условного рефлекса Работа Скиннера о двух типах условного рефлекса представляет значительный интерес в качестве попытки внести больше ясности и точности, чем было ранее сделано, в ту старую и часто обсуждаемую тему условного рефлек...
6501. Психологическое влияние окружающей среды 319.5 KB
  В данной работе речь пойдет лишь о психологическом влиянии окружающей среды. Это не означает, что физическое воздействие окружения, например воздействие питания или климата, не имеет психологического значения. Напротив, мы считаем, что ребенок...
6502. Намерение, воля и потребность 503 KB
  Намерение, воля и потребность Предисловие Основная часть данной работы представляет собою расширенный вариант доклада, предназначавшегося для XI Конгресса по экспериментальной психологии (Мюнхен, 1925 г.), от участия в котором мне пришлось отказатьс...
6503. Психологическая ситуация награды и наказания 620.5 KB
  Психологическая ситуация награды и наказания Проблему награды и наказания мы будем обсуждать здесь не во всей ее полноте. Ибо в качестве педагогической проблемы вопрос о том, возможно ли вообще избежать наказания и вознаграждения, является частью...
6504. Интеллектуальное поведение животных 100.5 KB
  Р. Лурия. Интеллектуальное поведение животных В прошлом занятии мы дали характеристику двух типов поведения животных: один мы назвали типом сенсорной психики или инстинктивного поведения, второй - типом перцептивной психики или индивидуально...
6505. Корреляционный анализ 43.88 KB
  Корреляционный анализ Исходные данные Построим выборку, состоящую из 20 значений двух случайных величин (xi, yi). В качестве случайной величины X была выбрана средняя заработная плата стран мира, за Y размер внешнего долга (таблица 1). Таблица 1. Ст...