52102

Особливості географічного положення Африки. Елементи берегової лінії. Дослідження та освоєння

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: формувати загальні уявлення про зміст та структуру розділу Материки; ознайомити з планом вивчення материків; розкрити поняття географічне положення;познайомити учнів з історією відкриття Африки. Обладнання: фізична карта світу фізична карта Африки плани характеристики географічного положення материка контурні карти портрети дослідників підручники атласи. До Африки взимку відлітають птахи України: лелеки ластівки журавлі тощо.

Украинкский

2014-02-13

1.58 MB

6 чел.

Підготувала:  вчитель географії

Амвросіївської ЗОШ І-ІІІ ст. № 6

Потапова Інна Олегівна

Тема: Особливості географічного положення Африки. Елементи берегової лінії. Дослідження та освоєння.

Мета: 

- формувати загальні уявлення про зміст та структуру розділу «Материки»; ознайомити з планом вивчення материків; розкрити поняття «географічне положення»;познайомити учнів з історією відкриття Африки.

- розвивати навички самостійної роботи з планами і картами, підручником; розвивати логічне мислення та пізнавальну активність учнів.

- виховувати інтерес до вивчення розділу та повагу до природи планети Земля.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: фізична карта світу, фізична карта Африки, плани характеристики географічного положення материка, контурні карти, портрети дослідників, підручники, атласи.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

Любі діти! Ми з вами закінчили віртуальну подорож розділом «Океани», та починаємо вивчати дуже великий розділ про материки. А першим материком, який ми з вами відвідаємо буде Африка.

В Африке пустыня есть,
Вся в песках – Сахара,
Редкие колючки здесь,
Ведь воды-то мало!

А к экватору пойдешь –
Лес тропический найдешь.
Львы, слоны, жирафы там,
Носорог, гиппопотам.

Змеи, обезьяны
Прячутся в лианах,
А зубастый крокодил –
В самой длинной речке Нил.

Есть еще здесь чудо света,
Сфинкс и пирамиды это.
Там – вулкан Килиманджаро
Дышит лавой и пожаром.

Стран различных – целый ряд:
Ливия, Египет, Чад,
Эфиопия, Заир,
Мавритания, Алжир.

(Обговорення вірша).

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Прийом «Асоціативний кущ»

Африку називають улюбленицею Сонця. Африка – самий жаркий, самий зелений, самий густонаселений материк. А що вам відомо про Африку?

                 

(Учитель пропонує кожному учню назвати ті асоціації, які виникли в них при слові «Африка»)

Бесіда.

Давайте з вами пригадаємо деякі поняття:

  •  материк – це …..
  •  частина світу – це ….
  •  екватор – це …
  •  нульовий меридіан – це …
  •  географічний пояс – це …

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

Прийом «Дивуй!»

Африка … скільки загадковості в цьому слові!  Це континент різноманітних ландшафтів: пустелі, напівпустелі, ліси, жаркі савани, гірські вершини, покриті снігом. Про цей материк можна казати як про най-най. Тут живуть: найбільша тварина суходолу – африканський слон, найвища тварина світу – жираф, чемпіон з бігу серед тварин – гепард, найбільший на Землі птах – африканський страус, найшвидша змія – африканська мамба тощо.

До Африки взимку відлітають птахи України: лелеки, ластівки, журавлі тощо.

Саме Африка – батьківщина таких цінних культур, як буряки, цибуля, капуста, кавуни, що поширились по всьому світу. Африканські продукти: какао, кава, цитрусові, банани, ананаси користуються попитом як в Україні, так і у світі.

Африка – це сотні племен, які ведуть цікавий образ життя.

Отака вона Африка – казкова і загадкова частина нашої планети!

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

Ми з вами відправляємось у подорож Африкою. Під пекучим сонцем, проливними дощами, через болота та джунглі. Під гарячими вітрами повторимо маршрут Д. Лівінгстона (демонстрування портрету). Це 28 000 км., тому вражень у вас буде дуже багато.

V. Вивчення нового матеріалу.

  1.  Ознайомлення з планом вивчення материка.

Діти, у вас на партах лежить план вивчення материка. Ознайомимося з ним. Кожен материк вивчають за таким планом:

  1.  Фізико-географічне положення.
  2.  Історія відкриття та дослідження.
  3.  Рельєф, тектонічна будова, корисні копалини.
  4.  Особливості клімату.
  5.  Води суходолу.
  6.  Природні зони.
  7.  Населення та політична карта.

(Учні записують пункти типового плану, а також розмірковують і дають відповідь на запитання «Чому вивчення материка розпочинається з його географічного положення та дослідження та освоєння?»)

Вивчення за таким планом ґрунтується на існуючих в природі залежностях між компонентами географічної оболонки. Це полегшить вивчення природи материків та порівняння їх один з одним.

  1.  Географічне положення, берегова лінія.

А зараз, за допомогою карт атласу ми визначимо географічне положення Африки та будемо наносити елементи географічної номенклатури на контурну карту.

  •  В яких півкулях розташован материк?
  •  Яке положення Африки відносно екватора та нульового меридіана?
  •  Знайдіть крайні точки материка.
  •  Якими океанами та морями омиваються береги Африки?

Африка розташована в усіх півкулях. Площа – 30,3 млн. км2 з прилеглими островами. Крайні точки: північна – м. Рас-Енгела, південна – м. Агульяс (Голковий), західна – м. Альмаді, східна – м. Рас-Гафун.

Завдання. Користуючись фізичною картою Африки, визначте координати крайніх точок материка.

Береги материка слабо розчленовані. На сході в суходіл вдається Аденська затока, на заході – Гвінейська. Найбільший півострів – Сомалі, а найбільший острів – Мадагаскар, який має материкове походження.

  1.  Дослідження та освоєння Африки.

Робота з підручником. Використовуючи параграф підручника, складіть хронологічну таблицю «Дослідження та освоєння Африки».

(Обговорення в групах вклад кожного дослідника в освоєнні Африки. Робота з портретами).

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Прийом «Закінчи речення».

  1.  Море, що омиває Африку з півночі ….
  2.  Канал, що з'єднує Африку і Азію …
  3.  Учений, який зробив величезний внесок у вивчення Африки …
  4.  Великий острів біля материка ….
  5.  Протока, що відокремлює Африку від Європи …

Гра «Вірю – не вірю».

  1.  Чи вірите ви, що Африка найбільший материк планети?
  2.  Чи вірите ви, що вона є великим уламком Гондвани?
  3.  Чи вірите ви, що Африка лежить у всіх півкулях?
  4.  Чи вірите ви, що її омивають три океани?
  5.  Чи вірите ви, що на півночі Африку омиває Червоне море?

VІ. Підсумок уроку.

Учні роблять висновок щодо характерних рис географічного положення Африки.

VІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф підручника. Закінчити практичну роботу. Складіть кросворд, використовуючи вивчену географічну номенклатуру.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

22839. Спад напруги на реактивних опорах 57.5 KB
  Амплітуда спаду напруги на реактивному опорі визначається частотою коливань  а також величинами опорів C та R чи L. Якщо позначити амплітуду напруги що подається на вхід схеми мал.15 то спад напруги на ємності Амплітудне значення спаду напруги індуктивності де активний опір котушок індуктивності.
22840. ВИМІРЮВАННЯ КОЕФІЦІЄНТА ПОВЕРХНЕВОГО НАТЯГУ РІДИНИ 271 KB
  Якщо капіляр занурити в рідину рідина підніметься або опуститься в капілярі на деяку висоту над рівнем рідини в посудині. Це явище пояснюється тим що тиск під поверхнею рідини залежить від форми поверхні. В капілярних трубках внаслідок взаємодії молекул рідини з молекулами речовини капіляра поверхня рідини викривлюється.
22841. ВИВЧЕННЯ ЗАЛЕЖНОСТІ КОЕФІЦІЄНТА ПОВЕРХНЕВОГО НАТЯГУ РІДИНИ ВІД ТЕМПЕРАТУРИ 912 KB
  У даній роботі досліджується температурна залежність коефіцієнта поверхневого натягу водного розчину спирту від температури за методом Ребіндера. Будують графік залежності коефіцієнта поверхневого натягу води від температури. Потрібні температури в системі досягаються і підтримуються за допомогою термостата опис якого подано нижче.
22842. ВИЗНАЧЕННЯ КОЕФІЦІЄНТА ВНУТРІШНЬОГО ТЕРТЯ РІДИНИ МЕТОДОМ СТОКСА 226.5 KB
  В даній роботі коефіцієнт внутрішнього тертя рідини визначається виходячи з даних про швидкість рівномірного падіння кульки в рідині. При падінні кульки в рідині на кульку діє сила тяжіння архімедова сила і сила опору середовища . Внаслідок змочування поверхні кульки рідиною найближчий до кульки шар рідини має швидкість кульки наслідком чого є виникнення градієнта швидкості. Формула Стокса виражає силу опору середовища кульці що рухається в цьому середовищі: 2 де радіус...
22843. Визначення коефіцієнта внутрішнього тертя рідини капілярним віскозиметром 104 KB
  Якщо шари рідини або газу рухаються один відносно одного між ними діють сили внутрішнього тертя. Коефіцієнт внутрішнього тертя рідини або газу можна визначити за формулою Пуазейля 2 яка виражає величину об`єму рідини або газу що протікає за час через капіляр радіуса та довжини за умови що потік ламінарний. Справді якщо взяти дві рідини відповідні величини для однієї з них позначимо індексами ‘0 а другої 1 і визначити час і витікання однакових об`ємів цих рідин...
22844. Визначення коефіцієнта в’язкості газу 1.32 MB
  При ламінарній течії газу по капілярній трубці різні шари газу набувають різної швидкості направленого руху. Розглянемо більш детально течію вязкого газу по трубці радіуса . Припустимо що потік ламінарний що газ при невеликих тисках нестисливий що течія всановилась і що газ повністю змочує стінки трубки тобто швидкість газу біля стінок трубки дорівнює нулеві.
22845. Визначення вологості повітря 1.2 MB
  Атмосферне повітря має в своєму складі деяку кількість водяної пари що обумовлює вологість повітря. Абсолютною вологістю називається кількість водяної пари що знаходиться в одиниці об'єму повітря. З рівняння стану ідеального газу густину повітря при нормальних умовах можна представити так: пов= 1 позначення загально прийняті.
22846. Визначення коефіцієнта об’ємного розширення рідини 545 KB
  Залежність обєму рідини від температури виражається рівнянням: а при невеликій точності можна обмежитися виразом: де обєм рідини при температурі 0C температурний коефіцієнт обємного розширення рідини. Прямим способом вимірювати обєм рідини при різних температурах для визначення важко бо при цьому змінюється і обєм посудини в якій знаходиться рідина. Французькі вчені Дюлонг і Пті запропонували спосіб визначення коефіцієнта обємного розширення рідини при якому відпадає необхідність вимірювання обєму рідини.
22847. ОДЕРЖАННЯ І ВИМІРЮВАННЯ ВИСОКОГО ВАКУУМУ 5.3 MB
  Різного роду вакуумні насоси з застосуванням деяких додаткових прийомів дозволяють одержувати тиски домм. Області тисків в яких найбільш раціонально застосовуються вакуумні насоси прийнятих в даний час типів показані на рис. Вакуумні насоси що застосовуються для відкачки газу поділяють на два класи: а форвакуумні насоси які починають працювати з атмосферного тиску і викидають відкачуваний газ прямо в атмосферу. Форвакуумні насоси створюють розрідження порядку мм.