52168

Геологічна будова та рельєф Північної Америки. Корисні копалини

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: сформувати нові поняття; дати знання про особливості будови земної кори Північної Америки та залежність рельєфу від геологічної будови материки; сформувати знання про вплив на рельєф материка ендогенних і екзогенних сил; закріпити знання про зв'язок між складом гірських порід і розміщенням родовищ...

Украинкский

2014-02-13

50 KB

0 чел.

Урок-дослідження 

Тема: Геологічна будова та рельєф Північної Америки. Корисні копалини. 

Мета: сформувати нові поняття; дати знання про особливості будови земної кори                                                                                                                          Північної Америки та залежність рельєфу від геологічної будови материки; сформувати знання про вплив на рельєф материка ендогенних і екзогенних сил; закріпити знання про зв'язок між складом гірських порід і розміщенням родовищ корисних копалин; продовжити формування навичок аналізу тематичних карт; розвивати увагу, спостережливість, творчі здібності, вміння робити висновки.

Обладнання: фізична карта Північної Америки, атлас, контурні карти, підручник.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів

Аукціон географічних знань

“Берегова лінія Північної Америки”

Ваше завдання – назвати півострова і миси на узбережжі материка Північна Америка ( Принца Уельського, Мар`ято, Сант-Чарльз, Мерчісон, Лабрадор, Аляска, Каліфорнія, Флорида, Нова Шотландія, Юнатон, Бутія, Барроу, Мивілл, Хатеррас).

Завдання Знайдіть пару. (3 хв.)

Установіть відповідність між подіями в історії географічних відкриттів та їх століттями (роками), коли вони відбулись.

Дата     Подія

   1. XV ст. а) Семен Дежньов уперше пройшов протокою, що відокремлює Азію від Америки

 2. 1648 р. б) Іван Федоров і Михайло Гвоздюв уперше підійшов до берегів Америки

    3. XVII ст.  в) Експедиція Беринга підійшла до берегів Америки

    4. 1732 р.   г) Джон Кабот відкрив о. Ньюфаундленд

    5. XVII ст. д) Александр Макензі дослідив північно-західну частину          материка.

    6. 1741 р.  е) Вільям Баффін дослідив північну частину материка

Відповідь:  1-г; 2-а; 3-е; 4-б; 5-д; 6-в.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Хто сказав, що все відкрито?

Нащо ми народженні тоді?...

В. Симоненко

Життя кожної людини тією чи іншою мірою пов’язане з рельєфом. Один із засновників науки про рельєф Едельштейн писав: Достатньо нагадати, що рельєф – це у перше, із чим зустрічається людина при знайомстві з оточуючим середовищем, як ретельно потрібно враховувати особливості рельєфу при будівництві транспортних споруд, при виборі місця для поселень – тобто рельєф має величезний вплив на умови життя та види господарської діяльності людини.

Вивчення форм земної поверхні, їх зовнішніх ознак, походження, віку, географічного розповсюдження займається наука геоморфологія. Ця наука тісно

пов’язана з тектонікою та геологією, тому що рельєф є поверхнею, яка розділяє

- 1 -

внутрішні та зовнішні оболонки Землі. І сьогодні ми з вами будемо геологами, тектоніками і геоморфологами, вивчаючи особливості рельєфу Північної Америки, визначаючи закономірності розміщення родовищ корисних копалин на території материка.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Учитель об’єднує клас у великі групи ( за рядами).

Перший ряд буде представляти тектонічне дослідження, другий – геоморфологічну, третій – геологічну.

Завдання виконується протягом 15 хв.

Завдання для тектоніків

За допомогою різних джерел знайдіть відповіді на запитання та подайте їх у прийнятому для вас вигляді ( тези, схеми, таблиці, картосхеми). Користуйтесь тільки тектонічною картою.

1.Яка тектонічна структура лежить в основі Північної Америки? Чи всі подібні структури на материку давнього віку? Які форми рельєфу тут будуть представлені?

2. Де на материку розташована область складчастості? Якого вона віку? Які форми рельєфу, на ваш погляд, будуть тут представленні?

3. Доведіть, що на заході материка розвиток земної поверхні ще продовжується. Поясніть причини.

4. Які внутрішні процеси формують рельєф материка?

Завдання для геоморфологів

За допомогою різних джерел знайдіть відповіді на запитання та подайте їх у прийнятому для вас вигляді ( тези, схеми, таблиці, картосхеми). Користуйтесь тільки фізичною картою.

1.На які дві частини за особливістю рельєфу можна поділити Північну Америку? Які тектонічні структури, на ваш погляд, лежать у їхній основі? Якими формами рельєфу представлена рівнина частина материка?

2. Чому північні рівнини материка вищі за південні?

3. Які гори утворились у Північній Америці?

4. Які рівнині процеси брали участь у формуванні рельєфу материка?

Завдання для геологів

За допомогою різних джерел знайдіть відповіді на запитання та подайте їх у прийнятому для вас вигляді ( тези, схеми, таблиці, картосхеми). Користуйтесь тектонічною картою.

1.Чи можна стверджувати, що материк багатий на корисні копалини?

2. Які види корисних копалин представлені на материку?

3. Де і чому сформувалися поклади паливних і нерудних корисних копалин?

4. Чим пояснюється розміщення та різноманітність корисних копалин у Північній Америці?

Після підготовки кожна група дає відповіді на поставленні запитання, а письмову форму результатів роботи віддає на перевірку.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Дерево запитань

1. У чому полягають особливості геологічного розвитку території материка?

2. Які процеси стали причиною формування гір у східній частині материка?

3. У чому полягає роль зовнішніх процесів у формуванні рельєфу Північної Америки?

- 2 -

4. Яким причинами обумовлена різноманітність форм рельєфу Північної Америки?

5. У чому полягає роль внутрішніх процесів у формуванні рельєфу?

6. Чим пояснюється різноманітність корисних копалин в Північній Америці?

VI. Підсумки уроку.

Метод Мікрофон

Чи досягли ми мети нашого уроку?

VII. Домашнє завдання.

Завдання Уявна подорож

Варіант 1. За допомогою тектонічної і фізичної карт здійсніть подорож Північною Америкою вздовж 40о пн.ш. Результат занесіть до таблиці.

Тектонічні структури

Форми рельєфу

Варіант 2. За допомогою тектонічної карти здійсніть подорож Північною Америкою вздовж 40о пн.ш. Результат занесіть до таблиці.

Геологічна будова

Корисні копалини

- 3 -


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

50050. Определение индуктивности соленоида и коэффициента взаимной индуктивности с помощью исследования вынужденных колебаний в RL – цепи 293 KB
  Определение индуктивности соленоида и коэффициента взаимной индуктивности с помощью исследования вынужденных колебаний в RL-цепи. Цепь состоит из генератора резистора обладающего активным электрическим сопротивлением цепи R и катушки индуктивности обладающей реактивным индуктивным сопротивлением 1 w = 2pn циклическая частота колебаний. Фаза колебаний напряжения на индуктивности опережает фазу колебаний напряжения...
50051. Изучение петли гистерезиса и измерение параметров ферромагнетика 168.5 KB
  Они способны сохранять намагниченность в отсутствие магнитного поля. Особенностью ферромагнетиков является сложная нелинейная зависимость между намагниченностью J и напряженностью магнитного поля H равносильно между вектором магнитной индукции В и напряженностью магнитного поля H. В действительности она является функцией напряженности поля Н и определяется как . Оно проявляется в том что при изменении намагничивающего поля Н магнитная индукция В в ферромагнетике отстает от внешнего магнитного поля Н.
50052. ЯВЛЕНИЕ САМОИНДУКЦИИ 99 KB
  Цель работы: ознакомиться с явлением самоиндукции; изучить зависимость постоянной времени электрической цепи состоящей из катушки индуктивности и омического сопротивления от величины сопротивления; определить величины индуктивности катушки и магнитной проницаемости сердечника соленоида. Найдём функциональную зависимость силы тока от времени. 12 Величину t=L R называют постоянной времени цепи которая равняется времени за которое при разрядке...
50053. Изучение команд меню Corel Draw10 117.5 KB
  Команда предназначена для загрузки в активный документ векторного растрового или текстового файла. Существует возможность загрузки нескольких десятков форматов и этот набор охватывает большинство наиболее распространенных графических и текстовых форматов. Позволяет сохранить информацию активного документа в различных форматах векторных растровых и текстовых. Текстовая информация может быть экспортирована либо вся либо из текущей страницы при включенном режиме Export this pge only Экспортировать лишь текущую страницу.
50054. Определение теплоемкости твердого тела 116 KB
  Цель работы: 1 измерение зависимости повышения температуры исследуемого образца в муфельной печи от времени; 2 вычисление по результатам измерений теплоемкости исследуемого образца. В любой момент времени количество тепла поступившее от электронагревателя идет на нагрев установки и на излучение в окружающую среду: [2] Величина Qпотерь пропорциональна разнице температур между печью и окружающим воздухом и может быть принята равной нулю в начальный момент времени. Прямое определение величин в уравнении [2] в начальный момент...
50055. Измерение параметров емкостей в цепи переменного тока 195.5 KB
  Плеханова технический университет Кафедра Общей и технической физики лаборатория электромагнетизма Измерение параметров ЕМКОСТЕЙ в цепи переменного тока Методические указания к лабораторной работе № 6 САНКТПЕТЕРБУРГ 2009 УДК 531 534 075. Цель работы: Определение импеданса сдвига фаз и измерение емкости на разных частотах в резистивноемкостной цепи. При работе на переменном токе с реактивными элементами в цепи индуктивность емкость следует обязательно учитывать их реактивный характер проводимости. Кроме того реактивные элементы...
50057. ОПРЕДЕЛЕНИЕ МОМЕНТА ИНЕРЦИИ МАХОВОГО КОЛЕСА МЕТОДОМ КОЛЕБАНИЙ 286.5 KB
  Цель работы: Ознакомление с методом измерения моментов инерции тел обладающих осевой симметрией. Основные теоретические положения к данной работе (основополагающие утверждения: формулы, схематические рисунки)