52229

Географічне положення Антарктиди. Історія відкриття і дослідження

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета уроку: сформувати e учнів систему знань про географічне положення Антарктиди; охарактеривувати своєрідність географічного положення материка; розповісти про історію відкриття і дослідження Антарктиди; удосконалювати вміння і навички роботи з картою; розвивати інтерес до предмету. Обладнання: карта Антарктиди контурні карти підручники портрети мандрівників презентація PowerPoint. Ми вирушаємо до Антарктиди слайд 1 Про цій материк полярник А.

Украинкский

2014-02-13

2.76 MB

5 чел.

Географічне положення Антарктиди. Історія відкриття і дослідження.

Мета уроку:

сформувати e учнів систему знань про географічне положення Антарктиди; охарактери-вувати своєрідність географічного положення материка; розповісти про історію відкриття і дослідження Антарктиди; удосконалювати вміння і навички роботи з картою; розвивати інтерес до предмету.

 Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу, урок-екскурсія.

Обладнання: карта Антарктиди, контурні карти, підручники, портрети мандрівників, презентація PowerPoint.

                                                     Хід уроку.

1.Мотівація навчальної та пізнавальної діяльності.

Ми з вами вивчили вже 3 материка. Вам відомі вже особливості кожного з них.

Давайте спробуємо, використовуючи слово «самий», одним словом описати кожен вивчений материк:

- Африка – самий….

- Австралія - самий ....

- Південна Америка - самий....

Молодці!

Сьогодні ми вирушаємо на екскурсію на ще один дивовижний материк, який від-різняється за природними умовами від вивчених раніше материків.

Ми вирушаємо до Антарктиди! (слайд 1) 

Про цій материк полярник А.М. Гусєв писав: «І лежить цей невідомий край снігу і льоду за південним полярним колом, сліпуче сяючи у променях сонця полярного дня або оповитий про-лаками і вихорами заметілі в темряві полярної ночі. Він по-своєму гарний, цей край. І хто побував там один раз, той завжди буде згадувати велике мовчання крижаної пустелі, пофарбованої в ранкові годинни в ніжні сині, бузкові та рожеві тони пастелі, холодні сполохи полярного сяйва, затишні вогники зимівель, укритих кучугурами снігу »

Отже, одягайтеся тепліше, ми вирушаємо до Антарктиди.

2. Актуалізація опорних знань.

Прийом «Мікрофон»

• Як ви думаєте, чому Антарктида була відкрита останньою?

• Подивіться на карту, які океани омивають береги Антарктиди?

• Користуючись атласом, дізнайтеся площа Антарктиди.

• Яке місце за площею займає Антарктида серед інших материків? (слайд 2)

3. Вивчення нового матеріалу.

Наша екскурсія в холодну, сяючу льодом і снігом Антарктиду починається!

-Як ви думаєте, чому материк назвали Антарктида?

Антарктида - це похідне від слова «Антарктика». Антарктикою назвали південну полярну область. У перекладі з грецької Антарктика означає «протипожежні-брехливо Арктиці», адже назва «Арктика» з'явилося раніше як позначення області, що примикає до північного полюса.

-Чим відрізняються Антарктида і Антарктика?

Антарктидою називають також частина світу, що складається з материка Антарктиди та прилеглих островів.

Антарктика - південна полярна область земної кулі, що включає Антарктиди та прилеглі до неї ділянки Атлантичного, Індійського і Тихого океанів.

У ході екскурсії нам будуть потрапляти багато назв. Ви будете наносити їх на контурну карту в ході нашої екскурсії, щоб запам'ятати де що знаходиться і наступний раз не заблукати. (слайд 3)

Нам треба знати, куди ж ми вирушаємо, де ж знаходиться цей загадковий материк?

Вам вже відомий план характеристики географічного положення материка.

- Зараз охарактеризуйте географічне положення Антарктиди за типовим планом.

- Виявити, в чому полягає своєрідність географічного положення Антарктиди?

- Чим воно відрізняється від положення інших материків?

Одна з основних особливостей Антарктиди - її розташування в полярних широтах. Майже весь континент знаходиться в середині Південного полярного кола.

Антарктиду омивають води Індійського, Атлантичного і Тихого океанів. Біля берегів материка океани утворюють багато морів.(слайд 4)

- Давайте знайдемо їх на карті в атласі і підпишемо їх на контурній карті.

- На честь кого названі моря?

Майже в центрі материка знаходиться Південний полюс.

Антарктида знаходиться далеко від інших материків. Від Південної Америки її відділяє протоку Дрейка.

Материк покритий льодом, як і оточуючі його простори океану. Це теж головна відмітна особливість Антарктиди. Тому вона була відкрита останньою. Зараз в Антарктиді вже проводять екскурсії для туристів. І тому вчені, які тут працюють, відкрили невеличкий музей, де можна побачити портрети мандрівників, які відкривали і досліджували материк, побачити речі, які належать їм, почула цікаві історії про їх героїчних відкриття.

- Давайте зайдемо в цей музей і дізнаємося таємниці відкриття і вивчення Антарктиди.

(Екскурсанти музею-учні, які отримали випереджальні завдання, підготувати з-спілкування про першовідкривачів і дослідників Антарктиди)

1-й учень.

Як ви знаєте, ще вчені старовини говорили про існування землі «terra incognita» у Південній півкулі.

У 1775 році син англійської наймита, згодом - знаменитий мореплавець Джеймс Кук, проникнувши на південь від Полярного кола, прийшов до переконання: "Великі холоду, величезна кількість крижаних островів і плаваючих льодів - все це доводить, що земля на півдні має бути". У своєму судновому журналі він писав  "Ризик, пов'язаний з плаванням у цих необстежених і покритих льодом морях у пошуках Південного материка, настільки великий, що я сміливо можу сказати, що жодна людина ніколи не наважиться проникнути на південь далі, ніж це вдалося мені. Землі, що можуть перебувати на півдні, ніколи не будуть дослідженні ".(слайд 5)

Ці слова надовго відвернули для дослідження океан на південь від 50 ° широти. Майже 50 років жоден мореплавець не міг проникнути на південь.

2-й учень.

Але інтерес до цього району планети не пропав. 4 липня 1819 вітрильні шлюпи "Схід" і "Мирний", очолювані начальником експедиції Ф. Беллінсгаузеном і М. Лазарєвим, підняли вітрила і, покинувши кронштадтський рейд, пішли в плавання до "Землі Південної, невідомої".(слайд 6)

Експедиція наполегливо пробивалася все далі на південь, її шлях вже пролягав значною але південніше маршруту Кука. Одного разу, полюючи за тюленем, добули королівського пінгвіна, в шлунку якого виявили камінчик. Над вітрильниками вилося безліч полярних птахів. А ще, при сильному вітрі море тихе. Все свідчило про близькість землі.

Нарешті всі почули радісний крик сигнальника: "Бачу землю!". "Страшний південь" почав відкривати свої таємниці.

Здійснилося головне. 16 (28) січня 1820 "Схід" і "Мирний" підійшли до матерікового берега, відбулося відкриття досі невідомої частини світу - Антарктиди. Пошуки і спостереження тривали: "Пишемо, що спостерігаємо, а чого не спостерігаємо, того не пишемо". Наукова цінність експедиції величезна. Описано та покладені на карту берега Антарктиди, відкрито 19 і "знайдені" (обстежено) 29 островів. Експедиція повністю обійшла материк, шість разів перетнула південний полярний коло, виконала великий обсяг наукових досліджень і картографічних робіт. За 751 день пройдено близько 90 тисяч кілометрів. 24 липня 1821 обидва судна кинули якорі в Кронштадті.

 Після відкриття материка, експедиції багатьох країн підходили до берегів материка. Але висаджуватися на материку боялися.

Тепер мандрівників вабила інша мета. Мета - підкорення Південного полюса.

3-й учень.

У цю боротьбу включилися англієць Роберт Скотт, англієць Е. Шеклтон і нор-вежець Р. Амундсен. (слайд 7)

У 1907 - 1909 р.. Шеклтон очолив експедицію на санях в бік Південного полюса. По дорозі він відкрив льодовик Бірдмора. Але повернувся назад, не дійшовши до полюса 178 км. Повернувся, бо недостатньо підготувався до експедиції - невистачило провіанту і загинули поні, які тягнули сани.

4-й учень

14 грудня 1911р. - Досяг Південного полюса норвезький мандрівник Руаль Амундсен. У нього було близько сотні собак. На санях, запряжених собаками, вони, подолання лев гори, льодовики і тріщини, через 56 днів важкого шляху досягли Південного полюса. Експедиція благополучно повернулася на свою базу.

Підкорення Південного полюса було для Скотта головною справою всього життя, вінцем його антарктичних досліджень. Дивовижне збіг обставин не дозволив Роберту

Скотту першому ступити на Південний полюс ...

Роберту Скотту вдалося рушити в дорогу лише через два тижні після Амундсену. Обраний ним маршрут хоч і коротше, проте, включає в себе складний перехід через високогірний льодовик Бірдмора. І на відміну від конкурентів над його експедицією немов тяжіє якийсь злий рок. Майже відразу, не витримавши крижаних торосів, виходять з ладу мотосани. І поні, на жаль, також не виправдовують надій господаря - вони гинуть від холоду і перевантажень, і, врешті-решт, від них доводиться позбутися. Весь вантаж Скотт і товариші змушені взяти на власні плечі. Крок за кроком п'ятеро сміливців команди Скотта з неймовірним мужністю долають крижані розлами і безкрайні рівнини. І ось, нарешті, вони у мети. Але що це? На полюсі - норвезький прапор! Скотт водружають поруч з норвезьким прапором британський і повертають назад. Але повернутися додому їм так і не вдалося ... Через вісім місяців намет з тілами Роберта Скотта і його товаришів була знайдена учасниками пошукової експедиції. На місці його загибелі поставили пам'ятний хрест.

5-й учень

Зараз Антарктида - материк міжнародного співробітництва. Це єдиний континент, який не належить нікому, а є материком міжнародного спів-співробітництва. Справжніми господарями континенту є науковці з різних частин світу. Антарктида має немає історії корінного населення, і вона знаходиться під юрисдикцією Антарктичного угоди, що вимагає дбайливого ставлення до землі і ресурсам, а також використання їх тільки в мирних і наукових цілях. На території Антарктиди працюють понад 40 наукових станцій, що належать 18 державам. (слайд 8 )

6 - й учень

-А ви звідки приїхали? З України? (слайд 9)

Українська наукова станція теж є в Антарктиді. Станція з'явилася на карті Антарктиди після підписання меморандуму між Великобританією і Україною про передачу Британської станції "Фарадей" Україні 6 лютого 1996 року. Україні знайшла незалежність і не отримала ні однієї колишньої радянської антарктичної станції. Україні це було як не можна до речі. Тепер Україна має плацдарм для продовження досліджень в Антарктиці - чудово обладнану станцію і можливість відчувати себе повноправним членом світового наукового співтовариства.

Станція в основному є метеорологічної та географічної обсерваторією. В останні роки активно ведеться дослідницька робота в орнітології, гідрології, медицині та інших напрямках. На "Вернадського" встановлено сучасне обладнання: потужний високочутливий магнетометр, який в он-лайн режмі передає наукові дані через супутникову систему INTERMAGNET; сейсмоакустичних систему для спостережень за коливаннями земної кори і багато іншого сучасного обладнання.

Дослідники живуть там звичайним життям. Проводять свої наукові експерименти, а у вільний час читають книги, співають пісні і навіть складають вірші. (слайд 10)

7 –й учень

Поздравление с Серединой зимы

для всех российских антарктических станций

С серединой зимы в царстве снега и тьмы

Поздравляет сердечно "Вернадский"

Теплых зим, долгих лет, встретить жизни рассвет

Пожелаем мы станции братской !

И шестой континент нас подружит в момент

Ведь не важно откуда друг родом

В Антарктиде равны все пред ликом Зимы

Пусть зовут нас - полярным народом

Ветер в мачтах шумит, кто-то ночью не спит

А морозец за щеки хватает

Но не вечна зима -- мы дождемся тепла !

И для вас коллектив наш желает

В жизни личной -- успех, в сердце -- радость и смех

И на благо Отчизны трудиться

Без проблем зимовать, меньше трудностей знать

И к желанным скорей возвратиться !

Вам сподобалось у нас. Приїджайте ще.

4. Закріплення вивченого.

Прийом «Чорний ящик»

Учні складають питання з вивченого матеріла. Складають їх в чорний ящик, перемішують. Вчитель підносить дітям ящик, вони вибирає собі запитання і на нього.

Прийом «Картографічна лабораторія» 

Учитель роздає учням контури Антарктиди, де нанесені цифри. Потрібно написати що це за географічний об'єкт. (див. ніжче)

5. Домашнє завдання.

Вивчити параграф підручника. Скласти по цій теми кросворд.

.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

44059. Разработка бизнес-плана по производству кондитерских изделий ООО «Бансес» 251.5 KB
  Важнейшей задачей разработки бизнеспланов является проблема привлечения и обоснования инвестиций и кредитов в том числе зарубежных необходимых для осуществления проектов технического перевооружения и реконструкции предприятий. – 1337580 руб. – 5788080 руб. Общая стоимость проекта по производству кондитерских изделий 936671 руб.
44060. Психологізм творчості Михайла Коцюбинського 475 KB
  Зображення процесів внутрішнього життя героїв у дитячих оповіданнях письменника За об’єкт дослідження обрано дитячу та малу прозу Михайла Коцюбинського Цвіт яблуні Сон Що записано в книгу життя В дорозі Дорогою ціною Дебют Лялечка Ft morgn Харитя Ялинка Маленький грішник Intermezzo як найпоказовішу з погляду психологічного зображення зрілості авторської концепції. Із метою ширшого обґрунтування останньої комплексного розгляду художнього психологізму залучено інформацію про особисте життя...
44061. Расчет преобразовательного агрегата 2.27 MB
  Совместно с американскими специалистами были проанализированы достоинства и недостатки электроэнергетики России и США. Специалисты отрасли умели управлять ЕЭС и знали как её оптимально приспособить к рынку.
44062. Податковий контроль 290 KB
  Визначення поняття методика податкового контролю Податковий контроль властивий будь якій державі. Податковий контроль як один із елементів державного регулювання особливо в умовах нестабільної економічної ситуації має стати об’єктивною передумовою подальшого розвитку підприємств сприяти удосконаленню податкового механізму через вияв економіко організаційного механізму оподаткування. У здійсненні податкового процесу чільне місце посідає саме контроль за формуванням і практичною реалізацією системи оподаткування в...
44063. Вплив соціально-психологічних факторів на мотивації поведінки неформальної молоді 588.5 KB
  В даній роботі виконано завдання щодо виявлення на основі тестування впливу соціальнопсихологічних факторів на мотивації поведінки неформальної молоді. Об’єкт дослідження – поведінка неформальної молоді Предмет дослідження – вплив соціально-психологічних факторів на мотивації поведінки неформальної молоді Мета дослідження – виявити соціальнопсихологічні фактори що впливають на мотивацію поведінки неформ молоді Завдання дослідження: аналіз сучасних досліджень впливу соцпсихол фактор на мотивац повед неформальн молодівизначення...
44064. Конкурентоспособность торговой организации ООО «Первая компьютерная компания» 727 KB
  Организационно-экономическая характеристика предприятия Оценка конкурентоспособности предприятия Предмет исследования – конкурентоспособность торгового предприятия. Исходя из поставленных целей можно сформировать следующие задачи: исследование теоретических и методологических основ оценки конкурентоспособности фирмы; обоснование комплексного подхода к обеспечению конкурентоспособности товара; анализ деятельности сети магазинов Первая компьютерная компания; разработка мероприятий по повышению...
44065. АНАЛИЗ БУХГАЛТЕРСКОЙ ОТЧЕТНОСТИ И ФИНАНСОВЫХ РЕЗУЛЬТАТОВ ХОЗЯЙСТВЕННОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ 629 KB
  Анализ финансовых результатов деятельности предприятия Оценка имущественного положения предприятия Оценка ликвидности и платежеспособности вероятности банкротства предприятия Анализ деловой активности и рентабельности предприятия ООО Компания Альянс.
44066. Реалізація засобів моделювання обєкту для MMOPRG засобами Javascript 4.04 MB
  JavaScript - об'єктно-орієнтована скрипкова мова програмування. Являється діалектом мови ECMAScript. JavaScript частіше за все використовується в браузерах як мова сценаріїв для надання інтерактивності веб сторінкам. Тобто за допомогою JavaScript можливо міняти сторінку після того як вона повністю завантажилась у браузер.