52256

Аукціон фізичних знань

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Команда яка швидше записала букви в кінці зірки і прочитала слово отримує 5 балів. Інша команда якщо вона правильно впоралась з завданням отримує 4 бали. Команда прослухавши повідомлення і розглянувши портрет відгадує ім'я вченого. За кожен правильно вгаданий портрет команда отримує по 3 бали.

Украинкский

2014-02-13

140.5 KB

2 чел.

PAGE   \* MERGEFORMAT 2

Автор: Валерій Вікторович Сорока, викладач фізики професійно-педагогічного коледжу Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка.

Тема: Аукціон фізичних знань

Мета: розширити і поглибити знання студентів з курсу фізики; вдосконалювати практичні вміння застосовувати здобуті знання в нестандартних умовах; розвивати уважність, логічне і творче мислення, уміння аналізувати, порівнювати фізичні явища та величини; виділяти головне, робити висновки; виховувати вміння працювати в команді, ініціювати справи, презентувати роботу.

Завдання:

  •  ознайомити з біографією і досягненнями вчених-фізиків;
  •  повторити основні фізичні поняття, одиниці вимірювання;
  •  розкрити значення фізики в повсякденному житті;
  •  ознайомити з основними подіями в історії становлення і розвитку фізики, як науки.

Форма проведення: конкурсно-розважальна програма.

Обладнання: 2 п'ятипроменевих зірки, завдання для створення зірок; фотографії або портрети вчених-фізиків; фізичні прилади — динамометр, амперметр, термометр, барометр, психрометр; конверт з картками-запитаннями; картки з назвами одиниць довжини та маси; великий шматок кристалічної кухонної солі, книга; грамоти.

Хід заходу

Вступне слово ведучого

Сьогодні ми з вами проведемо конкурсно-розважальну програму, яка має назву «Аукціон фізичних знань», в якій команди-учасники продемонструють всім присутнім високий рівень знань з фізики, свою уважність, спостережливість і винахідливість.

Привітаємо команди-учасниці аукціону! (Представляємо журі та капітанів)

Починаємо наш аукціон. І представляємо перший лот.

Лот 1. Створи свою зірку

Ведучий. Записати в кожний промінчик зірки літеру українського алфавіту — першу літеру слова відповіді на запитання, та отримати назву грецької літери.

Завдання для створення зірки 1 (ГАММА)

  1.  Прилад для вимірювання відносної вологості повітря. (Гігрометр.)
  2.  Найменша частинка, з якої складається молекула будь-якої речовини. (Атом.)
  3.  Одиниця довжини або відстані в СІ. (Метр.)
  4.  Міра інертності тіла. (Маса.)
  5.  Назва повітряної оболонки Землі. (Атмосфера.)

Завдання для створення зірки 2 (СИГМА)

  1.  Одиниця вимірювання часу. (Секунда.)
  2.  Четверта літера в назві науки, яка вивчає основні закони природи. (Фізика.)
  3.  Один зі станів, в якому може знаходитися речовина. (Газоподібний.)
  4.  Прилад, за допомогою якого можна розглядати будову деяких речовин. (Мікроскоп.)
  5.   Прізвище вченого, який відкрив виштовхувальну силу. (Архімед.)

Ведучий. Команда, яка швидше записала букви в кінці зірки і прочитала слово отримує 5 балів. Інша команда, якщо вона правильно впоралась з завданням отримує 4 бали.


Ведучий.
Переходимо до другого лоту нашого інтелектуального аукціону, який присвячується творцям фізики.

Лот 2. «Я вас десь бачив»

Ведучий. Капітан кожної команди вибирає 2 картки з номерами, яким відповідає портрет і повідомлення про відомого вченого-фізика. Команда, прослухавши повідомлення і розглянувши портрет, відгадує ім'я вченого. За кожен правильно вгаданий портрет команда отримує по 3 бали.

1. Англійський фізик та математик, який сформулював основні закони класичної механіки, відкрив закон всесвітнього тяжіння, розклав біле світло на кольори, вперше сконструював дзеркальний телескоп. 1689 р. обраний почесним членом Паризької академії наук, 1703 р. президентом Лондонського королівського товариства. Через 2 роки королева Анна присвоїла знаменитості титул дворянина і вперше в Англії такої честі удостоївся науковець.

На його надгробній плиті у Вестмінстерському абатстві, де лежать останки англійських королів і найбільш видатних людей Англії, написано: «Тут спочиває те, що було смертного в мені». (Ісак Ньютон, 1643—1727.)

2. Давньогрецький учений, інженер-винахідник. Він сформулював умови плавання і рівноваги тіл, золоте правило механіки, вивів формулу виштовхувальної сили, що діє на тіло, занурене в рідину. Про його геніальні здогадки складено легенди. Наприклад, про викриття шахраїв, що виготовляли корону сіракузького царя Гієрона, спалення ворожих кораблів.

За однією з легенд, за допомогою конструкції з важелів він легким рухом руки підняв і опустив на воду важкий корабель трієру «Сірокосія». Саме тоді прозвучали його відомі слова «Дайте мені точку опори, і я підніму землю». Легенда також говорить, що вчений загинув від руки римського легіонера. Коли воїн увірвався до кімнати 75-річного вченого, той зустрів його словами, що згодом стали легендарними: «Не чіпай моїх фігур». (Архімед, 287—212 рр. до н. е.)

3. Англійський фізик, який вивчав природу тепла і виявив її зв'язок з механічною роботою. Це призвело до теорії збереження енергії, що в свою чергу призвело до розробки першого закону термодинаміки. На його честь названа одиниця вимірювання енергії. Він працював з лордом Кельвіном над абсолютною шкалою температури, відкрив зв'язок між струмом, що тече через провідник певного опору, і теплом яке при цьому виділяється. (Джеймс Прескотт Джоуль, 1818—1889.)

4. Французький математик, фізик, літератор та філософ. Класик французької літератури, один з засновників математичного аналізу, теорії імовірності, основоположник перших зразків обчислювальної техніки, автор основного закону гідростатики.  (Блез Паскаль, 1623—1662.)

Лот 3. Фізичний чорний ящик

Ведучий. Кожній команді пропонується визначити невідомий предмет, який знаходиться в чорному ящику. Для визначення предмета команда може ставити ведучому до 5 запитань, на які потрібна відповідь тільки «так» або «ні».

  1.  Назвіть їстівний камінь, який знаходиться у ящику. (Шматок кухонної солі NaCl).
    1.  Предмет, який потрібен будь-якій розумній людині. Він відіграє таку саму роль, як джерело струму в колі. (Книга джерело знань).

Найбільшу кількість балів (10 балів) отримує та команда, яка не ставитиме запитань і дасть правильну відповідь. (За кожне запитання знімають 2 бали.)

Лот 4. Я знаю фізичні прилади

Ведучий. Завдання для обох команд. За 2 хв. запишіть на аркуші паперу найбільшу кількість назв фізичних приладів, які закінчуються на «метр»:

  •  амперметр, авометр, ареометр (для вимірювання густин рідин),
  •  анемометр (вимірює швидкість вітру і газу);
  •  барометр, болометр (термометр опору);
  •  вольтметр, ватметр (прилад для вимірювання потужності);
  •  гігрометр;
  •  динамометр;
  •  електрометр;
  •  інтерферометр (вимірює довжину хвиль, показник заломлення);
  •  калориметр (теплометричні величини);
  •  манометр (для вимірювання тиску газів або рідини), мікрометр, магнітометр (характеристики магнітного поля і речовин);
  •  психрометр, потенціометр (вимірює різницю потенціалів);
  •  термометр, тахометр (для визначення частоти обертання машини);
  •  фотометр.

(Потім ведучий зачитує слова команди, яка першою закінчила записування слів, і перевіряє слова іншої команди. Всі команди отримують по 1 балу за кожне правильно написане слово і 2 бали додатково отримує команда, яка закінчила роботу першою).

Конкурс капітанів

Ведучий. За кожну правильну відповідь капітана команда отримує 2 бали.

 1. Одне яйце вариться 5 хв. Скільки потрібно часу, щоб зварити 3 яйця? (Теж 5 хв)

   2. Щоб випарувати 1 л води, необхідно 2300 кДж енергії. Скільки потрібно енергії, щоб випарувати 500 г води? (1150 кДж енергії)

   3. Як Сонце горить,

     Швидше вітру летить,

 Дорога в повітрі лежить,

 За силою собі рівних не має. (Блискавка)

   4. Що без ніг біжить, без вогню горить? (Електричний струм)

5. Така мала, що нема довжини.

Немає навіть ширини.

Ну, а маса - хоч сто тон!

Так сказав Ісаак Ньютон. (Матеріальна точка)

   6. Назвіть прилади, які розташовані на столі. (Динамометр, амперметр, термометр, барометр, психрометр)

Лот 5. Фізика навколо нас

Ведучий. Капітан кожної команди по черзі з конверту витягують по одному запитанню. Команда повинна якнайшвидше дати відповіді. За кожну правильну відповідь команда отримує по 1-му балу. На підготовку командам дається 2 хв.

Питання в конверті:

 1. Як лисиця використовує великий пухнастий хвіст під час бігу? (Як кермо, що дає змогу робити круті повороти.)

 2. Чому сметана збирається у верхніх шарах молока? (Сметана має меншу густину, ніж молоко, тому і збирається зверху.)

 3. Коли вітер частіше ламає дерева влітку чи взимку? (Листя дуже збільшує площу опору для сили тиску вітру, тому дерева частіше ламаються влітку.)

 4. Чому в холодному приміщенні насамперед мерзнуть ноги? (Тому що холодне повітря важче, ніж тепле, та опускається до підлоги.)

 5. Чому бджола чи комар своїм жалом легко проколюють шкіру людини? (Жало дуже гостре й тонке, тому навіть мала сила може створити великий тиск.)

 6. Чому гуси й качки плавають у воді та виходять із неї сухими, а кури тонуть? (У гусей і качок пір'я змащене жиром, який не змочується водою, а у курей пір'я не змащене жиром і у воді вони намокають.)

 7. Чому важко тримати в руках живу рибу? (Тіло риби вкрите слизом, який зменшує тертя, тому риба вислизає.)

 8. Чи змінюється маса води під час замерзання? (Ні, не змінюється, збільшується тільки об'єм.)

Лот 6. Фізичні одиниці вимірювання

Ведучий. Кожній команді пропонують на вибір картку, на якій записані в хаотичному порядку фізичні одиниці вимірювання. Їх необхідно розташувати від найменшої до найбільшої.

 1. Одиниці довжини: дециметр, міліметр, миля, кілометр, метр, дюйм. (мм, дюйм, дм, м, км, миля).

 2. Одиниці маси: грам, міліграм, тонна, кілограм, пуд, центнер. (мг, г, кг, пуд, ц, т.).

Перша команда, яка правильно виконала завдання, отримує 3 бали, друга — 2 бали.

Практикум «Поясни»

(Асистенти демонструють заздалегідь підготовлені досліди. Кожній команді дається можливість пояснити по 2 досліди. При відсутності відповіді у команди, її може дати команда суперниця. Правильне пояснення оцінюється в 5 балів).

1. Підняття тарілки з милом

Візьміть тарілку, налийте в неї води і одразу вилийте. Потім шматок мила сильно притисніть до тарілки, поверніть його декілька разів і підніміть вгору. При цьому підніметься і тарілка. Чому?

2. Падаюча монета.

Покладіть на стакан шматок картону розміром 7х10 см і монету зверху. Різко вдарте по ребру картона. При цьому він вислизне, а монета впаде на дно стакана. Чому?

3. «Підводний човен» з виноградини.

До стакану з газованою водою киньте виноградинку. Вона дещо важча за воду і опуститься на дно. Потім вона спливе, потім знову опуститься на дно. І так ще повториться декілька разів. Поясніть це явище.

        4. Штучний флюс.

Візьміть воронку і прикладіть її до паперу. Насосом відкачайте повітря з неї. Чому під нею спостерігається здуття паперу?

Ведучий. Отже проведена гра дала можливість всім учасникам, вболівальникам і глядачам пригадати основні поняття, закони, правила з розділів фізики, основні одиниці виміру фізичних величин і дала можливість їх узагальнити, а також просто весело провести вільний час. (Надаємо слово журі)

(Команда-переможець визначається по загальній кількості отриманих у аукціонах балів. Переможець нагороджується грамотою за перемогу, друга команда – за участь).


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

8860. Сценарий экологического праздника. И кошке доброе слово приятно. Сценарий экологического праздника 63.5 KB
  Сценарий экологического праздника И кошке доброе слово приятно Цель: представить и обобщить результаты коллективной творческой деятельности учащихся в ходе реализации экологического проекта Кошкин дом. Задачи: обобщить и дополнить знания уча...
8861. Гуманному отношению к животным посвящается 273 KB
  Гуманному отношению к животным посвящается Цель: Формирование системы ценностных ориентаций учащихся через осознание своей роли в экомире расширение положительных нравственных качеств личности, таких как гуманизм, сострадание, милосерди...
8862. С любовью к животным. Класный час 69.5 KB
  Классный час, посвященный Всемирному Дню Защиты животных С любовью к животным ( 3 -7 кл) Цель: Воспитание учеников, как активных, отзывчивых людей. Воспитание гуманных общечеловеческих качеств у детей - забота, сострадание. Воспитание чув...
8863. Классный час на тему: Мы в ответе за тех, кого приручили 46.5 KB
  Классный час на тему: Мы в ответе за тех, кого приручили! Цель: определить причины появления на улицах бездомных собак, обратить внимание жителей на эту проблему. Задачи: Узнать, как собака стала домашним животным, чем является собака для чело...
8864. Классный час: Собака - друг человека. А друзей не бросают в беде 124 KB
  Классный час: Собака - друг человека. А друзей не бросают в беде Цель: воспитание гуманного отношения к бездомным животным и ответственности за домашних питомцев. Прогнозируемый результат: получение школьниками опыта переживан...
8865. Окружающий мир. Про кошек и собак 118.5 KB
  Предмет - Мир вокруг нас Краткая аннотация проекта: Проект проводится в рамках предмета Мир вокруг нас для учеников 2 класса. Метод проектов при изучении тем Про кошек и собак, Как ухаживать за кошкой и собакой позволяет детям не только раскры...
8866. Собака - друг человека 73.5 KB
  Тема: Собака - друг человека Продолжительность: Класс: 2 класс Технологии: компьютерная презентация Аннотация: Урок по теме Собака - друг человека проводится в рамках Года добрых дел. На этом уроке рассматривается произведение Б. Заходера Песн...
8867. Основи фізіології праці і комфортні умови праці 153 KB
  Основи фізіології праці і комфортні умови праці Класифікація основних форм діяльності людини Шляхи підвищення ефективності трудової діяльності людини Класифікація основних форм діяльності людини Характер і організація трудової діяльності роблять сут...