52261

Австралія – найменший материк Землі. Загальні відомості. Своєрідність географічного положення материка. Історія відкриття і дослідження. Рельєф і корисні копалини

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: сформувати в учнів загальне уявлення про своєрідність та особливості природи Австралії; продовжити формувати навички складати характеристику географічного положення материка; знайти закономірності розташування форм рельєфу та корисних копалин; розвивати вміння учнів працювати зі схемами атласу і підручника аргументувати свою відповідь у тому числі за допомогою додаткових джерел літератури. Для подальшого вивчення Австралії клас поділяється на групи: 1група. Знаходить на карті крайні точки Австралії і визначає їхні географічні...

Украинкский

2014-02-13

7.75 MB

23 чел.

…Дива творять не комп'ютери, а вчителі…

Грег Барретт –

генерального директора

корпорації «Інтел»

На сучасному етапі розвитку сучасної української школи комп’ютери впевнено ввійшли в процес навчання в школі. Сьогодення вимагає від нас використання на уроках нових комп’ютерних технологій на уроках географії. Використовуючи такі технології, виграють всі: вчитель навчає дітей, діти в свою чергу навчають учителя.  Декілька років працюю над темою:  «Розвиток міжпредметних зв’язків: географії та інформатики в реалізації нових інформаційних технологій».

Опановую сучасні педагогічні технології та намагаюся їх використовувати  у навчально  виховному процесі. З метою економії часу на уроці, якісної перевірки знань учнів з предмету, активізації пізнавальної діяльності, підвищення мотивації до навчання, реалізації індивідуального підходу до учнів  широко впроваджую комп'ютерні технології на уроках географії. Поєднує сучасні педагогічні технології, зокрема, особистісно орієнтований підхід до учнів, інтерактивні методи навчання, елементи розвивального навчання. На уроках географії використовуються комп'ютерні  презентації, виконані в програмі  - Power Point, як  вчителем, так і учнями. А за допомогою комп’ютерної програми  Microsoft Excel проводиться тестовий контроль знань. Частими на уроках є використання електронних атласів для 7 класу Географія материків і океанів», 8 – 9 класи – «Географія України», 10 клас – «Економічна і соціальна географія світу», на уроках в 10 класі Педагогічний програмний засіб «Економічна та соціальна географія світу. 10 клас».

При використанні комп’ютера на уроках вчитель економить час, відбувається різнорівнева і різноманітна перевірка знань, підвищується інтерес учнів до навчання.

Основними напрямками роботи з комп’ютером бачу показ різноманітних фізичних процесів, демонстрація великої кількості цікавого матеріалу, перевірка знань, виконання практичних робіт, використання Інтернету.

Внаслідок використання нових технологій на уроках в нашій гімназії за рахунок новизни підвищується мотивація навчання в учнів, учні самі готують презентації по темах, складають тестові опитування як по розділах, так і по окремим темам.

Вам пропоную розробку уроків за темою «Австралія». Кожен урок має додаток в якому міститься як роздатковий матеріал на урок, цікавий матеріал, який можна використати на уроках, а також презентації, цікаві завдання.

Такі розробки відпрацьовані в 6 класі тема «Літосфера», курс «Природознавства» 5 клас – тема – «Всесвіт», курс «Географія релігій» - 11 клас, в 10 класі по найбільшим країнам світу.

А я клянуся вам, що цей край найцікавіший на всій земній кулі! Його виникнення, природа, рослини, тварини, клімат, його майбутнє зникнення – все це дивувало, дивує і ще здивує вчених світу….

Жуль Верн «Діти капітана Гранта»

Урок 1

Тема: Австралія – найменший материк Землі. Загальні відомості. Своєрідність географічного положення материка. Історія відкриття і дослідження. Рельєф і корисні копалини.

Мета: сформувати в учнів загальне уявлення про своєрідність та особливості природи Австралії; продовжити формувати навички складати характеристику географічного положення материка; знайти закономірності розташування форм рельєфу та корисних копалин; розвивати вміння учнів працювати зі схемами атласу і підручника, аргументувати свою відповідь, у тому числі за допомогою додаткових джерел літератури.

Унаочнення : Фізичний атлас «Материків та океанів» для 7 класу, електронний атлас для курсу «Географія материків та океанів» - 7 клас, підручник, демонстрація малюнків, схем, фотографій за допомогою комп'ютерної  презентації, виконаної у програми - Power Point.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань і навичок.

Вивчення материка починається з того, що напередодні учням дається завдання намалювати про Австралію те, що вони знають, те, як вони уявляють її в своїх думках.

  1.  Що вам відомо про Австралію?
  2.  Які фільми, передачі по телебаченню ви дивились про Австралію?
  3.  Чому вивчення будь-якого географічного об’єкта починається з вивчення географічного розташування?
  4.  За яким планом дається характеристика географічного положення материка?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Сьогодні ми починаємо вивчення материка на якому для нас, європейців, там все навпаки: на півдні холодніше, чим на півночі; у липні там зима, а в січні – літо, дерева взимку скидають кору, а не листя; багато тварин цього материка мають сумки, в яких вони носять свою малечу. Материк, де «найстрашніший» звір – кролик, а серед птахів – звичайний горобець. Він є найменшим, найсухішим материком, ізольованим від усіх інших .

IV. Сприйняття та засвоєння учнями нового навчального матеріалу.

Географічне положення материка.

Для визначення географічного положення материка працюємо з електронним атласом для курсу «Географія материків та океанів» - 7 клас. В Головному меню переходимо до тематичного змісту Атлас, а потім з схемою: Панель змісту -  Загальні закономірності природи Землі - Літосфера і рельєф ЗемліФізична карта світу.

Погляньте на Фізичну карту світу. Які особливості географічного положення материка Австралія? Напевне те, що вона повністю знаходиться в південній півкулі, не перетинається екватором і початковим меридіаном, але фактично по центру материка проходить Південний тропік. Тому і розташована переважно в субтропічному, тропічному і субекваторіальному кліматичних поясах.

Площа  – 7631 км2 – найменший материк Землі.

Для подальшого вивчення Австралії клас поділяється на групи:

1група. Знаходить на карті крайні точки Австралії і визначає їхні географічні координати, також визначає  протяжність материка із заходу на схід і з півночі на південь.

Відповідь:

Північна – мис Йорк – 110пд.ш. 1420 сх.д.

Південна – мис Південно – Східний – 390 пд.ш. 1470 сх.д.

Східна – мис Байрон – 280 пд.ш 1540 сх.д.

Західна – мис Стіп – Пойнт – 270 пд.ш. 1130 сх.д.

Протяжність з заходу на схід: 1)1540 сх.д. - 1130 сх.д.= 410

                                                                                 2) 410 * 100км = 4100км

Протяжність з півночі на південь: 1) 390 пд.ш - 110пд.ш. = 280

                                                            2) 280 * 111км = 3108 км

(Географічні координати крайніх точок і протяжність материка учні записують у зошит)

2 група. Знайомиться з береговою лінією материка Австралія.

Відповідь:

Береги Австралії розчленовані слабо, тому вона має мало заток, сприятливих для будівництва портів. Загальна довжина берегової лінії – 19,7 тис.км. Найбільші затоки – Карпентарія (на півночі) і Велика Австралійська затока (на півдні). Найбільшими півостровами є Арнем – Ленд та Кейп – Йорк (знаходяться на півночі). Торресова протока (на півночі) відділяє Австралію від другого за площею острова Землі  – Нова Гвінея, а Бассова протока (на півдні) відокремлює від материка острів Тасманія. Територія материка омивається водами Індійського (захід) і Тихого (схід) океанів. На півночі і північному заході знаходяться неглибокі Арафурське і Тім орське моря, а з північного  й південного сходу -  Коралове і Тасманове моря.

У Кораловому морі, вздовж північно-східного узбережжя материка, простягається найбільший у світі кораловий риф – Великий Бар’єрний риф, його протяжність понад 2 тис. км. Своєрідна краса коралових колоній. Вони нагадують чагарники, тому їх називають кораловими садами. Там оселяються морські зірки, морські їжаки, слимаки, молюски. Серед молюсків найцінніші перлові скойки, що досягають розміру понад 1м. В їхніх стінках утворюються дорогоцінні перлини.

Діти відповідають, а вчитель вносить доповнення. Всі географічні об’єкти наносяться на контурну карту.

На Панелі управління відкриваємо вікно Ілюстрації, де вибираємо і проглядаємо наступні ілюстрації:

Прибережні води біля Великого Бар’єрного рифу

Західне узбережжя Австралії.

3 група. Користуючись підручником і географічним атласом (Австралія, фізична карта) вивчають історію  відкриття і дослідження материка.

Відповідь:

Австралія, внаслідок її віддаленості від Європи, була відкрита пізніше за інші заселені материки. Першими до материка дійшли голландці. У першій половині ХVІІ ст. вони дослідили північне, західне і південно-західне узбережжя материка. В середині ХVІІ ст. голландський мореплавець Абель Тасман обійшов Австралію з півдня і відкрив великий острів, який пізніше назвали на його честь. Голландія була на той час невеликою країною. Вона не могла освоїти відкриті землі, тому приховувала відомості про них. Уже на той час голландці розуміли, що знайдена ними земля є новим південним материком.

Лише у другій половині ХVІІ ст. біля берегів з’явилися англійці. Під час навколосвітньої експедиції відомий мореплавець Джеймс Кук відкрив східне узбережжя Австралії. Відразу Австралія була проголошена британськими володіннями.

Після проголошення уряд Великобританії почав освоєння материка в досить оригінальний спосіб – сюди почали висилати на каторгу злочинців. Материк перетворився на величезну колонію. Перше англійське поселення було засноване у 1788 році на південному сході Австралії саме як колонію каторжників. Пізніше тут виросло місто Сідней.

З часом англійці зрозуміли, що використовувати материк можна ефективніше. Почалося дослідження внутрішніх районів. Новим поштовхом для дослідження природних умов і ресурсів стало відкриття тут великих родовищ золота. Австралію почала трусити «золота лихоманка». З усіх-усюд сюди прибували нові люди, збільшувалося населення, відкривалися університети, музеї, театри, бібліотеки, почали виходити газети. Незважаючи на найгірші прояви людського єства, золота лихоманка дала могутній поштовх дослідженню й освоєнню материка, розвитку економіки Австралії.

У 1814 році (близько 200 років після відкриття) англійський мореплавець Матью Фліндерс запропонував назвати материк Австралією  від латинського australis – південний. До цього нововідкрита земля називалася Новою Голландією.

Активно материк почав заселятися у ХІХ ст. Українці почали селитися в Австралії з 1820 р.

Рельєф і корисні копалини материка.

Для вивчення цієї теми клас поділяється на три групи, а окрема група учнів отримує більш складне завдання. Для спрощення роботи, кожна група отримує карточку, де повинна вставити відповідні слова замість крапок.

1 група геоморфологів знайомиться із загальними характером рельєфу: з’ясовує, які форми рельєфу є на материку (працюють з електронним атласом за схемою: Атлас – Зміст – Материки – Австралія – Фізична карта).

Відповідь: На заході материка знаходиться невисоке Західно – Австралійське плоскогір’я (г. Брус – 1235 м); на схід від плоскогір’я – Центральна низовина, в центральній частині якої знаходиться озеро Ейр, яке розташоване нижче рівня Світового океану на 12 м; на півдні – рівнина Налларбор; східна частина має невисокі гори – Великий Вододільний хребет , а на півдні хребта – Австралійські Альпи з найвищою вершиною материка – гора Косцюшко 2228 м. Середня висота материка над рівнем моря – 350м.

(Всі географічні об’єкти наносяться на контурну карту).

На Панелі управління відкриваємо вікно Ілюстрації, де вибираємо і проглядаємо наступні ілюстрації:

Гора Буйвол

Буря над Австралійськими Альпами

Великий Вододільний хребет

Гора Олга в національному парку Урулу

В Національному парку Косцюшко

В національному парку Блакитні Гори

2 група геоморфологів знайомиться з будовою материка, вивчає тектонічну структуру, що складає основу материка, її вік; з’ясовує наявність областей складчастості; порівнює будову Африки та Австралії (працюють з електронним атласом за схемою: Атлас – Зміст   - Загальні закономірності природи Землі – Будова Земної кори). 

Відповідь: В основі материка лежить Австралійська платформа. Подекуди на ній підносяться окремі невисокі масиви, складені кристалічними породами .В центральній частині знаходиться прогин , який перекритий осадовим чохлом молодих платформ. На крайньому сході материка розташована область герцинської, каледонської складчастості, а на самому сході – вузька смуга - область альпійської складчастості, яка утворилась 65 млн. років тому.

3 група дослідників - геологів  вивчає наявні корисні копалини, виявляє їх родовища, порівнює з корисними копалинами Африки  (працюють з електронним атласом за схемою: Атлас – Зміст   - Загальні закономірності природи Землі – Будова Земної кори).

Відповідь: Більшість корисних копалин, які видобуваються на території материка є рудними. Найбільші родовища зосереджені на Австралійській платформі, тут видобувають – залізні, алюмінієві, мідні, уранові руди, золото. За запасами алюмінієвих руд Австралія займає перше місце в світі. Невеликі запаси руд є також на півночі материка.

В осадовому чохлі видобувають нерудні корисні копалини. В областях склад частостей є запаси кам’яного вугілля, нафти, природного газу.

На Панелі управління відкриваємо вікно Ілюстрації, де вибираємо і проглядаємо наступні ілюстрації:

  •  Вугільний кар’єр

4 група працює з таблицею: (працюють з електронним атласом за схемою: Атлас – Зміст   - Загальні закономірності природи Землі – Будова Земної кори), а також географічним атласом.

Відповідь:

Ознаки порівняння

Африка

Австралія

Що складає основу

Африкано – Аравійська платформа

Австралійська платформа

Плоскогір’я

Східно - Африканське

Західно – Австралійське

Низовини

-

Центральна низовина

Гори

- висота

Атлас, Драконові, Капські

3000 – 4000м

Австралійські Альпи

Понад 2000м

Вулкани

Кіліманджаро

відсутні

Землетруси

Часті

відсутні

Висновок: на відміну від Африки Австралія немає високих молодих гір, діючих вулканів і зледеніння.

(Таблиця заповнюється в зошитах, записується висновок).

V. Закріплення нового матеріалу

1. В якій півкулі знаходиться Австралія?

2. Які океани омивають материк?

3. Які найбільші острови розташовані біля материка?

4. Що цікавого ви дізналися про Великий Бар’єрний риф?

5. Хто першим досяг берегів Австралії?

6. Які форми рельєфу переважають в Австралії?

7. Яких корисних копалин в Австралії найбільше?

Для закріплення нового матеріалу учням пропонується на Панелі управління відкрити вікно – Текст, ознайомитися з коментарями а також звернутися до посилань на ілюстрації до теми, проглянути запропоновані фото.

Вчитель пропонує додатково проглянути слайди про органічний світ Великого Бар’єрного рифу, виконані у програмі Power Point. Учні проглядають слайди, а вчитель підводить підсумок уроку.

VІ. Підсумок уроку

  •  Австралія – найменший за площею материк, він найсухіший тому, що його посередині перетинає Південний тропік;
  •  В основі материка лежить давня Австралійська платформа, лише на крайньому сході – області герцинської, каледонської складчастості, а також - на самому сході – вузька смуга - область альпійської складчастості;
  •  На території материка переважає рівнинний рельєф, вона немає високих молодих гір, діючих вулканів і зледеніння.

VІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний текст підручника; знайти додатковий цікавий матеріал про історію відкриття і дослідження Австралії; додатковий цікавий матеріал про життя коралів в Великому Бар’єрному рифі.

Найдивовижніша, найнелогічніша країна на Землі! Земля парадоксів, що заперечує закони природи…

Жуль Верн «Діти капітана Гранта»

Урок 2

Тема: Клімат Австралії. Води суходолу.

Мета: сформувати знання про особливості кліматичних умов і вод суходолу; формувати вміння за описами клімату розпізнавати його тип, продовжувати формувати вміння аналізувати кліматичні діаграми; виховувати інтерес до екологічних програм збереження і використання водних ресурсів Австралії; розвивати вміння учнів працювати зі схемами атласу і підручника, аргументувати свою відповідь, у тому числі за допомогою додаткових джерел літератури.

Унаочнення : Фізичний атлас «Материків та океанів» для 7 класу, електронний атлас для курсу «Географія материків та океанів» - 7 клас, підручник, демонстрація малюнків, схем, фотографій за допомогою комп'ютерної  презентації, виконаної у програми - Power Point.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань і навичок.

Для перевірки домашнього завдання клас поділяється на групи, де учні отримують завдання різного рівня складності:

І рівень

Учні працюють письмово, підбираючи відповіді до твердження «так», якщо воно є правильним, а якщо воно є невірними – «ні».

  1.  Австралія найменша серед материків? (Так)
  2.  Омивається водами Атлантичного океану? (Ні)
  3.  На півночі розташований найбільший острів Землі? (Ні)
  4.  Має дуже високі гори? (Ні)
  5.  На північному сході омивається водами Коралового моря? (Так)
  6.  Крайньою північною точкою є мис Йорк? (Так)
  7.  В центральній частині розташована Центральна рівнина? (Так)
  8.  Першим досяг берегів Австралії Джеймс Кук? (Ні)
  9.  Найвища точка материка гора Косцюшко? (Так)
  10.  На південному сході материка простягаються гори Австралійські Альпи? (Так)
  11.  Австралію посередині перетинає Південний тропік? (Так)
  12.  Біля берегів Австралії знаходиться найбільше утворення коралів на Землі? (Так)

ІІ рівень

Учні працюють письмово, підбираючи відповіді на питання з протилежного стовпчика.

Підібрати відповіді до запитань:

1. Материк Австралія посередині перетинає ….

А. Коралове

2. Першим досяг берегів Австралії…..

Б. Велика Австралійська

3. На півночі материка знаходиться затока ….

В. Південний тропік

4. Найвищою точкою Австралії є гора ….

Г. Австралійські Альпи

5. В північно – східній  частині материк омиває море …….

Д. Абель Тасман

6. На півночі материка розташований великий острів …

Є. Мис Байрон

7. Кого вважають офіційно відкривачем Австралії?

Ж. Великий Бар’єрний риф

8. Яка велика затока омиває південні береги материка?

З. Карпентарія

9. Найвищими горами в Австралії є …

І. Тасманія

10. Величезне утворення коралів біля берегів Австралії називають…

Й. Косцюшко

11. Крайньою східною точкою материка є …

К. Нова Гвінея

12. Через Бассову протоку розташований острів …

Л. Джеймс Кук

ІІІ рівень 

Учні працюють письмово, відповідаючи на питання термінологічного диктанту.

  1.  Площа Австралії складає (7,7 тис. км2).
  2.  Що перетинає материк посередині (Південний тропік).
  3.  Хто першим досяг берегів Австралії? (Абель Тасман)
  4.  Кого вважають офіційним відкривачем Австралії? (Джеймс Кук)
  5.  Водами якого океану омивається Австралія на сході ( Тихого).
  6.  Який острів (другій за площею на Землі) розташований біля берегів Австралії (Нова Гвінея).
  7.  Яка протока роз’єднує Австралію та острів Тасманію? (Бассова)
  8.  Величезне утворення коралів біля берегів Австралії називається … (Великий Бар’єрний риф)
  9.  Яку назву має великий хребет, який простягається вздовж східних берегів материка? (Великий Вододільний хребет)
  10.  Яку середню висоту має Австралія? (350м)
  11.  Що лежить в основі материка Австралія? (Австралійська платформа)
  12.  Які корисні копалини переважають на території західної Австралії? (Рудні)

ІV рівень

Учні працюють біля комп’ютера, відповідаючи на тестові питання.

1.Площа материка становить:

А) понад 7 млн. км2

Б) понад 10 млн. км2

В) понад 12 млн. км2

2. Крайньою північною точкою материка є

А) мис Байрон

Б) мис Південний

В) мис Йорк

3. Австралія не омивається водами … океану

А) Індійського

Б) Атлантичного

В) Тихого

4.Із заходу на схід материк простягається на

А) понад 5 тис. км

Б) понад 4 тис. км

В) понад 3 тис. км

5. Який найбільший острів розташований біля берегів Австралії?

А) Тасманія

Б) Нова Гвінея

В) Нова Зеландія

6. Яка найбільша затока омиває територію материка?

А) Карпентарія

Б) Велика Австралійська

В) Мексиканська

7. В центрі материка розташована низовина …

А) Центральна

Б) Налларбор

8. Австралію перетинає …..

А) екватор

Б) Початковий меридіан

В) Південний тропік

9. Яке море омиває береги Австралії на сході?

А) Тіморське

Б) Коралове

В) Арафурське

10. Першими з європейців біля берегів Австралії з'явились …

А) англійці

Б) голландці

В) іспанці

11. За якими рудами Австралія посідає перше місце в світі?

А) мідними

Б) алюмінієвими

В) залізними

12. Як називаються найвищі гори на материці?

А) Великий Вододільний хребет

Б) Західно – Австралійське плоскогір’я

В) Австралійські Альпи

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Знання особливостей географічного положення материка та рельєфу надають нам можливість розглянути роль кліматотворних чинників у формуванні клімату Австралії. А клімат для даного материка є головним чинником у розповсюджені поверхневих вод Австралії. Які особливості клімату материка? Чи дійсно вона є самим найсухішим материком Землі?

IV. Сприйняття та засвоєння учнями нового навчального матеріалу.

Клімат Австралії.

Австралія – материк жаркого і сухого клімату зі значними добовими й річними коливаннями температури повітря. Причиною такої особливості клімату є розташування материка у жарких екваторіальних і тропічних широтах.

Запитання: Визначити за допомогою кліматичної карти в яких кліматичних поясах лежить Австралія?

Відповідь: Австралія розташована в субекваторіальному, тропічному, субтропічному кліматичних поясах, а південь острова Тасманія в помірному поясі.

Дійсно так: північна частина Австралії лежить у поясі клімату екваторіальних мусонів (до 200 пд. ш.), найбільша її частина ( 20 – 30 пд. ш.) – у тропічному, а південна частина у субтропічному; і як ви визначили лише невеличка частина острова Тасманія в помірному кліматі.

Для визначення основних особливостей клімату материка працюємо з електронним атласом для курсу «Географія материків та океанів» - 7 клас. В Головному меню переходимо до тематичного змісту Атлас, а потім з схемою: Зміст -  Материки – Австралія – Клімат. Природні зони. Працюємо з картою «Клімат».

Значна протяжність Австралії із заходу на схід, слаба розчленованість берегової лінії, Вододільний хребет затримують вологі повітряні маси з океанів та зумовлюють високі температури та велику сухість внутрішній районів материка, особливо влітку. Близько 2/3 Австралії мають пустельний і напівпустельний клімат (випадає 270 мм опадів, в липні +150С, в січні +250С). За фізичною картою визначити які пустелі є на території материка, нанести їх на контурну карту: Велика Піщана пустеля, пустеля Гібсона, Велика Пустеля Вікторія, Пустеля Сімпсон.

На Панелі управління відкриваємо вікно Ілюстрації, де вибираємо і проглядаємо наступні ілюстрації:

  •  Безлюдна пустеля на півдні Австралії

Однак, у південно – східній частині, де знаходяться Австралійські Альпи (2000 мм опадів, в липні +80С, в січні +160С), в горах холодніше, ніж біля підніжжя.  Взимку може випасти і лежати сніг.

Над більшою частиною материка дмуть пасати.

Запитання: Який напрямок вони мають?

Відповідь: Вони мають південно – східний напрямок.

Формуючись над океаном, вони віддають вологу схилам Великого вододільного хребта (понад 2000 мм опадів, в липні +240С, в січні +240С).

Переважання високої температури, пасатна циркуляція, збільшення опадів від центра материка до периферії і незначна їх кількість обумовили значну сухість материка.

Запитання: Користуючись атласом визначте які океанічні течії проходять навколо материка?

Відповідь: Північно-західну частину нагріває гілка теплої Південної Пасатної течії, все східне узбережжя – тепла – Східно - Австралійська течія, а на півдні до Великої Австралійської затоки заходять води холодної Течії Західних вітрів.

Отже, основними кліматотворними чинниками для Австралії є:

  •  Географічне положення;
  •  Наявність океанів, з відповідними течіями;
  •  Вітри пасати;
  •  Протяжність материка із заходу на схід.

Цікаві факти!

Найнижча температура, що зареєстрована в Австралії становить -60С, у горах -200С. Найвища середньорічна температура Південної півкулі +29,10С, зареєстрована на північному заході Австралії (місто Віндем).

Завдання: В Головному меню переходимо до тематичного змісту Атлас, а потім з схемою: Панель змісту -  Загальні закономірності природи ЗемліАтмосфера і клімат – Кліматичні пояси та області світу. За картою визначити, які кліматичні пояси Австралії поділяються на кліматичні області?

Кліматичні пояси і області Австралії

Відповідь: На кліматичні області поділяється тропічний пояс: на крайньому сході – тропічний вологій, вся інша частина – тропічний пустельний; субтропічний – на сході – субтропічний з рівномірним зволоженням, на заході – субтропічний середземноморський, в центрі – субтропічний континентальний.

Завдання: Користуючись діаграмами річного ходу температур і опадів визначити, до яких кліматичних поясів і областей Австралії вони належать.

Відповідь: 1 – субекваторіальний, 2 – тропічний вологій, 3 – тропічний пустельний, 4 – субтропічний континентальний, 5 – субтропічний середземноморський, 6 – субтропічний з рівномірним зволоженням.

Внутрішні води Австралії.

В Головному меню переходимо до тематичного змісту Атлас, а потім з схемою: Зміст -  Материки – Австралія – Фізична карта.

За картою визначити:

  •  Чи багато річок  на території Австралії?
  •  Звідки беруть початок річки Австралії, куди впадають?
  •  Яке озеро в Австралії є найбільшим?
  •  Чому на вашу думку на материку дуже мало річок і озер?

Дійсно, не густа гідрографічна мережа на сам перед пов’язана з сухим кліматом. Річки та озера неглибокі, часто пересихають, не мають постійного водотоку. У внутрішніх пустелях і напівпустельних районах дуже багато сухих річищ, які тут називають кріками. Вода в них з’являється під час нечастих дощів. Живлення - дощове та підземними водами.

Річки Австралії несуть свої води в Індійський океан, Тихий, або належать до басейну внутрішнього стоку. (Річки і озера нанести на контурну карту)

На Панелі управління відкриваємо вікно Ілюстрації, де вибираємо і проглядаємо наступні ілюстрації:

  •  Крік

Найбільшою річкою материка є річка Муррей (з притокою Дарлінг), її довжина – 2570 км, вона довша за Дніпро.(2201 км), середній стік цієї річки в 4 рази менший за нашого Славутича. Але довжина притоки Дарлінг, більша за саму річку. Живлення річки – дощове, у нижній течії у дощову пору року Муррей досягає кілометрової ширини. Судноплавство на річках має великі проблеми. Води річок використовують переважно для зрошування.

У більшій частині материка річки не мають витоку в океан. Вони або впадають у внутрішні озера, або ж губляться в пісках. Найдовшою річкою, що пересихає є Купер – Крік, який впадає в найбільше озеро Австралії – Ейр. Озеро має реліктове походження, рівень води в ньому на 12м нижче рівня моря. Під час посухи площа озера різко зменшується, воно розпадається на велику кількість маленьких озер. Під час дощів ці водойми з’єднуються, затоплюючи велику площу.

Нестача підземних вод часто компенсується багатством підземних вод, які залягають в численних артезіанських басейнах. Найбільшим  є Великий Артезіанський басейн. На глибині 1200м тут залягають потужні водоносні шари. Підземні води солонуваті, тому їх використовують для напування овець і технічних потреб. У Центральній низовині артезіанські води є єдиним джерелом прісної води.

V. Закріплення нового матеріалу

1. Які чинники є визначальними для клімату материка?

2. Який кліматичний пояс переважає на території Австралії?

3. Яке місце в Австралії є найвологішим?

4. Як називається найбільша річка Австралії?

5. Як називається найбільше озеро в Австралії?

6. Як населення використовує підземні води?

Для закріплення нового матеріалу учням пропонується на Панелі управління відкрити вікно – Текст, ознайомитися з коментарями а також звернутися до посилань на ілюстрації до теми, проглянути запропоновані фото.

VІ. Підсумок уроку

  •  Австралія – найсухіший материк Землі. Близько 2/3 Австралії мають пустельний і напівпустельний клімат.
  •  На півночі материка – субекваторіальний, на півдні – субтропічний кліматичні пояси.
  •  Не густа гідрографічна мережа на сам перед пов’язана з сухим кліматом. Річки та озера неглибокі, часто пересихають, не мають постійного водотоку. Озера – солоні. Нестача підземних вод часто компенсується багатством підземних вод.

VІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний текст підручника, користуючись аласом і підручником, заповнити таблицю:

Характеристика кліматичних поясів та областей Австралії:

Назва кліматичного поясу, області

Переважаючі повітряні маси

Середні температури

Характеристика опадів

Влітку

Взимку

Липня

Січня

Загальна кількість

Режим випадання

1. Субекваторіальний

2. Тропічний:

А) тропічний вологій

Б) тропічний пустельний

3. Субтропічний:

А) субтропічний континентальний

Б) субтропічний середземноморський

В) субтропічний з рівномірним зволоженням

Знайти додатковий цікавий матеріал про незвичайний тваринний світ материка

Ты сберегла диковинный зверей,

Которых мир теперь уже не знает,

Какой тобою управляет рок?

Есть благо, есть и зло в судьбе твоей.

Созвездие Креста во лбу мерцает,

И плещет бурный океан у ног…

Бернард О'Деуд

Урок 3

Тема: Органічний світ Австралії. Природні зони .

Мета: розкрити своєрідність органічного світу Австралії і причини, що його обумовили, продовжити формувати в учнів знання про закономірності розміщення природних зон Австралії, пояснити поняття «релікт» та «ендемік»; продовжити формувати вміння аналізувати тематичні карти; аргументувати свою відповідь, у тому числі за допомогою додаткових джерел літератури; виховувати пізнавальний процес до унікального органічного світу Австралії.

Унаочнення : Фізичний атлас «Материків та океанів» для 7 класу, електронний атлас для курсу «Географія материків та океанів» - 7 клас, підручник, демонстрація малюнків, схем, фотографій за допомогою комп'ютерної  презентації, виконаної у програми - Power Point.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань і навичок.

Перевірка домашнього завдання здійснюється у різних формах:

  1.  Декілька учнів працюють письмово, відповідаючи на питання отриманих карточок.(Завдання карток додається).
  2.  Декілька відповідають усно, біля дошки.
  3.  Декілька працюють на комп’ютерах відповідаючи на тестові питання.

Учні працюють біля комп’ютера, відповідаючи на тестові питання.

1.Який кліматичний пояс займає найбільшу площу на території Австралії?

А) субекваторіальний

Б) тропічний

В) субтропічний

2. Де на території материка випадає найбільше опадів:

А) в центрі

Б) на півдні

В) на сході

3. Яку частину Австралії займають пустелі?

А) 2/5

Б) 2/3

В) 1/3

4.Який кліматичний пояс розташований на півдні острова Тасманія?

А) субтропічний

Б) помірний

В) екваторіальний

5. Які вітри дмуть над більшою частиною Австралії?

А) західні

Б) мусони

В) пасати

6. До басейну якого океану належать найбільші річки материка?

А) Індійського

Б) Тихого

В) Басейну внутрішнього стоку

7. Сухі річища в Австралії називають:

А) ваді

Б) кріки

8. Найдовшою річкою материка є:

А) Муррей

Б) Дарлінг

В) Купер - Крік

9. Більшість річок материка живиться:

А) дощовими водами

Б) підземними водами

В) талими водами

10. Яке походження має улоговина озера Ейр:

А) реліктове

Б) тектонічне

В) карстове

11. В якій частині материка розташовані найбільші запаси підземних вод?

А) на півночі

Б) в центрі

В) на заході

12. Площа басейну Муррею від площі басейну Дніпра:

А) менша

Б) дорівнює їй

В) більша

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Природа створила в Австралії ніби великий заповідник, де збереглося багато рослин, які вимерли на інших материках, а також тварин, близьких до тих , що населяли нашу землю в давні часи.

IV. Сприйняття та засвоєння учнями нового навчального матеріалу.

Австралія раніше відокремилася від інших материків. Тому тут в ізоляції утворився своєрідний рослинний і тваринний світ. Близько75% видів рослин  материка зустрічається лише тут. Інші 25% мають близькі види в Південній Америці і Південній Африці. Це свідчить про те, з якими материками в далекому геологічному минулому Австралія становила одне ціле. Вона є частиною Гондвани.

В Головному меню переходимо до тематичного змісту Атлас, а потім з схемою: Зміст -  Материки – Австралія – Клімат. Природні зони. Працюємо з картою «Природні зони».

Видовий склад Австралії – бідний , але дуже важливою особливістю є те, що на території материка великий відсоток ендеміків і реліктів.

Ендеміки («місцеві») – види рослин і тварин, які характерні виключно для конкретної території.

Релікти («залишки») – рослини і тварини, які залишилися з давніх епох.

Рослинний світ Австралії

Органічний світ Австралії із середини крейдового періоду розвивався в умовах тривалої ізоляції, тому флора материка дуже своєрідна (до 75% видів ендеміки) і виділяється в Австралійську область. Найбільш характерні для неї евкаліпти й акації.

Одна з най поширених рослин Австралії – евкаліпт. Їх налічується близько 350 видів – від чагарників до велетнів  у 150м заввишки. Це найвищі дерева планети.  Вони ростуть переважно у вологих місцях. Вони як насоси викачують воду з ґрунту, добре осушують його. Їх називають «протигарячковими» деревами, оскільки там, де вони ростуть немає боліт, а отже, немає умов для розвитку личинок малярійних комарів. Листя евкаліптів повернуте ребром до сонця і не утворює тіні. Такі ліси є світлими з буйним трав’яним покровом. Це дерево має важку, щільну, міцну деревину. Вона дуже цінується в кораблебудуванні. Довговічними є і телеграфні стовпи з евкаліптового дерева. З листя виробляють лікувальну олію.

На національній емблемі Австралії зображено, крім евкаліпта, ще й акацію. Австралійські акації належать до родини мімозових. Усього їх налічується 750 видів. Ростуть вони в субтропіках і тропіках. Понад 50% усіх видів акацій знаходиться в Австралії. Це кущі і великі дерева.

Тваринний світ Австралії

Своєрідність тваринного світу Австралії дозволяє виділити її в особливу Австралійську область. Фауна Австралії відрізняється стародавністю, високим ступенем ендемізму, відсутністю копитних, приматів і хижих (крім дикого собаки дінго, завезеного людиною).

З-поміж тварин найпоширеніші є сумчасті: кенгуру, вомбати, ведмідь – коала, білки, летяги, соні та інші.

Кенгуру – національний символ Австралії, вона зображена на гербі цієї країни. В степах і заростях чагарників живуть велетенські руді кенгуру, в лісах – сірі, також великі. Є й дрібні кенгуру. Навіть у велетенських кенгуру малята народжуються крихітними – 3см. Самиця  доношує її у своїй сумці понад півроку. У кенгуру поганий зір, зате добрий слух. Колись кенгуру в Австралії було дуже багато, але їх винищили за цінне хутро. Цікаве походження назви цих тварин. Моряки, що плавали з Куком, ступивши на землю Австралії, побачили дивовижних звірів, які пересувалися величезними стрибками. Коли моряки запитали австралійців, як вони їх називають, ті відповіли: «кенгуру», що означає «не розумію».

Улюбленцем австралійців є сумчастий ведмідь коала. Схожий на плюшевого ведмедика.

На материку збереглися представники фауни мезозой і третинного часу, у тому числі більшість існуючих на землі сумчастих, а також найдавніші із ссавців - однопрохідні яйцекладні єхидна і качкодзьоб. Своїх малюків вони виводять з яєць – як пташенят, а вигодовують молоком – як ссавці.

Тільки в Австралії мешкають страуси ему і казуар, райський птах, сміттєва курка, яскраво забарвлені папуги, дводишніа риба цератода (зяброве і легеневе дихання). Вона є перехідною ланкою між амфібіями і рибами. Чудернацький вид місцевості надають незвичайні споруди мурашок – термітники.

Цікаві факти. На півночі Австралії знайдений найбільший з коли – не будь відомих термітників. Його висота – 6,7м, а обхват – понад 7м.

На Панелі управління відкриваємо вікно Ілюстрації, де   проглядаємо наступні ілюстрації:

  •  Кенгуру на відпочинку

  •  Страус ему

  •  Крокодил

  •  Незвичайний термітник. Північна Австралія

  •  Коала

  •  Райдужні папуги

  •  Термітник

Багато тварин Австралії винищені в результаті полювання і зміни ландшафту внаслідок господарської діяльності людини. Небезпечним хижаком Австралії є дінго – здичавіла собака. Завезення кроликів, що знищують значну частину пасовищ, сприяло зменшенню сумчастих. За підрахунками вчених рослинною їжею, яку знищили кролі, можна було б прогодувати від 75 до 150 млн. овець. Кролі стали лихом для країни. Зникли деякі види кенгуру, на межі вимирання сумчастий вовк, деякі види вомбатів.

Вчитель пропонує учням, які підготували додатковий цікавий матеріал про тварин і рослини Австралії, ознайомити інших учнів.

Природні зони материка

Природні зони материка розміщуються ніби концентричними кільцями від центра материка до периферії.

В Головному меню переходимо до тематичного змісту Атлас, а потім з схемою: Зміст -  Материки – Австралія – Клімат. Природні зони. Працюємо з картою «Природні зони».

Для ознайомлення з природними зонами материка клас поділяється на 4 групи. Кожна група отримує окреме завдання, в якому за  планом учні відповідаючи на питання, знайомляться з природними зонами материка. Використовують підручник, електронний атлас, настільний атлас.

Завдання 1. Визначити особливості природної зони пустель і напівпустель Австралії.

Завдання 2. Визначити особливості саван і рідколісся Австралії.

Завдання 3. Визначити особливості вологій екваторіальних лісів (гілеї) Австралії.

Завдання 4. Визначити особливості перемінно – вологих лісів Австралії.

Опрацьовані матеріали заносяться в таблицю і записуються в зошит:

Назва природної зони

Ґрунти

Рослини

Тварини

1. Пустелі і напівпустелі (40%)

Тропічні пустельні

Скреб (колючі чагарникові евкаліпти і акації

Ендеміки - сум. кріт, сум. миша, сум. пацюк, сум. тушканчик, червоний кенгуру, ему, собака дінго, плащоносна ящірка; змії

2. Савани і рідколісся

Червоно – бурі, коричневі, сіро - коричневі

Злаки, баобаб, евкаліпти, зонтична акація

Ендеміки – велетенський кенгуру, єхидна, качкодзьоб, ему.

3. Екваторіальні вологі ліси (гілеї)

Червоно-жовті ферраліти

Австралійський горіх, червоний кедр, клен

Лірохвіст, казуар, какаду, сміттєві кури, метелики; ендемік - валлабі

4. Перемінно – вологі ліси

Червоноземи, жовтоземи

Евкаліпти (150м), деревоподібні папороті, хвощі (20м)

Ендеміки – деревний кенгуру, коала, качкодзьоб

V. Закріплення нового матеріалу

Для закріплення нового матеріалу учням пропонується на Панелі управління відкрити вікно – Текст, ознайомитися з коментарями а також звернутися до посилань на ілюстрації до теми, проглянути запропоновані фото.

Вчитель пропонує додатково проглянути слайди, виконані у програмі Power Point. Учні проглядають слайди, а вчитель підводить підсумок уроку.

VІ. Підсумок уроку

  •  Органічний світ Австралії унікальний, до його складу входить багато видів реліктів і ендеміків;
  •  40% материка займає зона пустель і напівпустель;
  •  Тваринний світ материка дуже змінила людина

VІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф підручника, повторити географічну номенклатуру материка.

Урок 4

Тема: Населення Австралії. Держава Австралійський Союз.

Мета: сформувати в учнів уявлення про населення Австралії, історію її заселення, господарську діяльність людей та особливості розвитку країни – Австралійський Союз, розвивати вміння учнів працювати з картами атласу і підручником, аргументувати свою відповідь, у тому числі за допомогою додаткових джерел літератури.

Унаочнення : Фізичний атлас «Материків та океанів» для 7 класу, електронний атлас для курсу «Географія материків та океанів» - 7 клас, підручник, демонстрація малюнків, схем, фотографій за допомогою комп'ютерної  презентації, виконаної у програми - Power Point.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань і навичок.

Учні працюють на комп’ютерах, виконуючі  завдання:

Відповісти на тестові питання:

1. Яка природна зона займає найбільшу площу на території Австралії?

А) савани і рідколісся

Б) пустелі і напівпустелі

В) гілеї

2. Рослин і тварин, які характерні виключно для конкретної території?

А) ендеміки

Б) релікти

3. До сумчастих не належить:

А)  собака динго

Б) кенгуру

В) коала

4.Яка частка рослин Австралії зустрічається лише на цьому материку?

А) 50%

Б) 75%

В) 25%

5. Яка з тварин розміщена на державному гербі Австралії?

А) качконіс

Б) страус ему

В) вомбат

6. Яка тварина належить до яйцекладних ссавців?

А) сумчастий диявол

Б) качконіс

В) кенгуру

7. В якій природній зоні росте евкаліпт?

А) пустелі і напівпустелі

Б) савани і рідколісся

8. Пляшкове дерево ви зустрінете:

А) гілеї

Б) пустелі

В) савани і рідколісся

9. Країною трав в Австралії називають:

А) савани

Б) гілеї

В) скреби

10. Яке озеро Австралії називають «мертвим серцем»?

А) Торренс

Б) Ейр

В) Кері

11. В якій природній зоні одночасно можна зустріти червоного кенгуру, страуса ему, собаку динго, плащоносну ящірку, змій?

А) пустелі

Б) савани і рідколісся

В) гілеї

12. В якій природній зоні спокійно співіснують: лірохвіст, казуар, какаду, сміттєві кури, метелики?

А) пустелі

Б) савани і рідколісся

В) гілеї

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Ми ознайомилися з природою материка Австралія, визначили особливості органічного світу. Останній урок присвячуємо вивченню населення та країні, яка розміщена  на материку.  Незвичайність Австралії полягає в тому, що це єдиний материк світу, територія якого зайнята однією країною, яка не має суходільних кордонів. Назва цієї держави – Австралійський Союз. Отже сьогодні на уроці ми з вами здійснимо подорож до однієї, з найцікавіших країн світу, яка відрізняється від інших країн своєю історією, культурою, економікою.

IV. Сприйняття та засвоєння учнями нового навчального матеріалу.

Раніше потрібен був цілий рік, щоб мандрівник потрапив до Австралії, а зараз за добу можна долетіти з Києва до Сіднея.

Давайте пригадаємо, як відбувалося відкриття Австралії.

Учень 1. Відповідає біля карти.

Австралія, внаслідок її віддаленості від Європи, була відкрита пізніше за інші заселені материки. Першими до материка дійшли голландці. У першій половині ХVІІ ст. вони дослідили північне, західне і південно-західне узбережжя материка. В середині ХVІІ ст. голландський мореплавець Абель Тасман обійшов Австралію з півдня і відкрив великий острів, який пізніше назвали на його честь.

Лише у другій половині ХVІІ ст. біля берегів з’явилися англійці. Під час навколосвітньої експедиції відомий мореплавець Джеймс Кук відкрив східне узбережжя Австралії. Відразу Австралія була проголошена британськими володіннями. У 1788 її було оголошено англійською територією і розпочато посилене заселення Австралії засланцями.

Адміністрація колонії та військові чини захоплювали кращі землі Пд.-Сх. Австралії, а тубільці, що за рівнем свого розвитку не могли бути використані як об'єкт експлуатації, витіснялись у пустелі і фізично винищувались.

У 1814 році (близько 200 років після відкриття) англійський мореплавець Матью Фліндерс запропонував назвати материк Австралією  від латинського australis – південний

Учень 2. Продовжує відповідь.

Відкриття величезних пасовиськ і розвиток вівчарства викликали приплив англійського капіталу. Землі роздавались переважно тим, хто мав значний капітал, тобто насаджувалось велике землеволодіння. Розвиток вівчарства та відкриття золотих родовищ 1851 викликали велику потребу в робочій силі і пожвавили імміграцію до Австралії. Якщо 1851 в Австралії було 438 тис. чол., то 1861 вже 1168 тис. В 1-й пол. 19 ст. Австралія поставляла на світовий ривок лише вовну і шкіру. З появою рефрижераторного транспорту в 2-й пол. 19 ст. Австралія почала вивозити багато м'яса і масла, що стимулювало розвиток тваринництва.

Продовжує розповідь вчитель.

Першими людьми, що оселилися в Австралії, були вихідці з Південно – Східної Азії, це відбулося понад 40 тис. років тому назад. Корінне населення материка належить до австралоїдної раси, його називають аборигенами. Вони мають темно – коричневий колір шкіри, хвилясте волосся, розплющений ніс. До приходу європейців вони проживали переважно в східній частині материка, загальна кількість становила – 300 тис. чоловік. Вони полювали на тварин і збирали дикорослі рослини, вели кочовий образ життя. Вірували в сили природи, поклонялись їм. Вміли добувати вогонь, придумали бумеранг, були добрими рибалками. В минулому аборигенів винищували, відтісняли в пустелі. Нині  корінне населення складає лише 1% від загальної кількості населення країни, вони живуть у внутрішніх пустельних районах (резерваціях). Лише в 1967 році відкинуті дискримінаційні статті в Конституції щодо корінного населення. Формально вони не можуть поскаржитися на погане ставлення, їх навчають у школах, їм надається медична допомога, залучають до занять спортом, але їхнє життя і на сьогоднішній день мало нагадує життя інших громадян держави.

Учень розповідає про життя і творчість видатного Австралійського художника – Альберта Наматжіра. У 30-річному віці молодий чоловік найнявся до художника носильником, спостерігав за роботою свого хазяїна, він через два тижні навчився малювати. Хазяїн влаштував виставку його пейзажних акварелей, яка мала великий успіх. Виставки відбулися в багатьох містах. Здібна, обдарована людина не могла відвідати Сідней навіть для того, щоб побувати на своїй виставці, більше того, не наважився підійти до цього міста ближче, ніж на 5 км, - це заборонялось законом штату Новий Південний Уельс.

Розповідь продовжує вчитель.

Крім англійців і їхніх предків (становлять 80% населення) до Австралії почали пересилятися німці, греки, італійці, українці. Українська діаспора складає 32 тис. чол. Українці зберегли свою мову, побут, культуру. Першим українським поселенцем у цій країні був Д. Мотський (1832р.), переїхав зі Львова. Масовою еміграція українців стає лише після Другої світової війни ( за 1948 – 1958 рр. з України до Австралії емігрувало – 20 тис. чоловік).

На материку найнижчий показник густоти населення – 2 чол/км2, переважна кількість якого мешкає на південному сході Австралії. Причиною нерівномірного розподілу населення в першу чергу буде – несприятливі природні умови материка.  Загальна кількість населення на материку складає – 19 млн. чол.

Специфічність Австралії полягає в тому, що на материку розмістилася одна держава – Австралійський Союз – країна з високим рівнем економічного розвитку. Столицею є – Канберра, державна мова – англійська.

Прапор Австралії

Герб Австралії

Аборигени

Учні працюють з електронним атласом за схемою: Атлас – Зміст – Материки – Австралія –Австралія. Океанія. Господарство).

Австралійський Союз за територією посідає 6-е місце серед країн світу, має багаті природні ресурси, ще не цілком досліджені. Населення Австралійського Союзу складається з нащадків переселенців в основному з Англії та інших країн Європи, які створили основу англо-австралійської нації, і аборигенів, яких до оселення європейців в Австралії було близько 300 тис. чол.

Найбільшими містами країни є Сідней, Мельбурн, Брисбен, Перт, Аделаїда.

На Панелі управління відкриваємо вікно Ілюстрації, де вибираємо і проглядаємо наступні ілюстрації:

Будівля парламенту. Канберра.

Зона відпочинку. Брисбен

Пам’ятник королю Георгу V в Брисбені

Хмарочоси Сіднея

Сіднейська опера

Сіднейська бухта

Пасовище на фоні радіо-локаційної станції

Промисловість розміщена дуже нерівномірно: більша її частина зосереджена на Пд. Сх. країни. В країні добре розвинута добувна промисловість. Добувають боксити, свинець, алмази, вугілля, залізну, марганцеву, мідну руди, золото, срібло, титан, нікель. Розвинута металургійна, хімічна промисловість, машинобудування. Багато підприємств дають харчові продукти, одяг, автомобілі, різноманітне обладнання.

Австралійський Союз—країна великого землеволодіння. Тваринництво — провідна галузь сільського господарства —дає близько 2/3 вартості  продукції. За поголів'ям овець (149,3 млн.) Австралійський  Союз посідає 1-е місце в світі. В окремі роки Австралійський Союз дає більше 1/4 світового виробництва вовни. Крім вовни, сільське господарство дає масло, сир, пшеницю, тростинний цукор, фрукти.

V. Закріплення нового матеріалу

Для закріплення нового матеріалу учням пропонується на Панелі управління відкрити вікно – Текст, ознайомитися з коментарями а також звернутися до посилань на ілюстрації до теми, проглянути запропоновані фото.

Вчитель пропонує додатково проглянути слайди про Австралійський Союз, виконані у програмі Power Point, учнями 10 класу. Учні проглядають слайди, а вчитель підводить підсумок уроку.

VІ. Підсумок уроку

  •  Заселення Австралії почалося 40 тис. років тому, перші європейці з’явилися в другій половині ХVІІІ ст.
  •  Сучасне населення складається переважно з переселенців, корінне – аборигени – 1%.
  •  Австралійський Союз – єдина держава на материку, належить до розвинених країн світу.

VІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф підручника, підписати на контурній карті найбільші міста Австралії, підготуватися до підсумкового уроку за темою «Австралія».

Урок 5

Тема: Підсумковий урок за темою «Австралія».

Мета: перевірити рівень засвоєння учнями знань та умінь за темою Австралія; закріпити навички учнів самостійно працювати з картографічним метеріалом;  

Унаочнення : Фізичний атлас «Материків та океанів» для 7 класу, електронний атлас для курсу «Географія материків та океанів» - 7 клас, підручник, демонстрація малюнків, схем, фотографій за допомогою комп'ютерної  презентації, виконаної у програми - Power Point.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Перевірка знань і навичок, набутих при вивчені теми.

Учні працюють на комп’ютерах, виконуючі наступні завдання:

1. Завдання 1, виконане у програми - Power Point .

Розмістити тварин по території материка відповідно до місць їх проживання.

2. Завдання 2, виконане у програми - Power Point.

Нанести на карту географічну номенклатуру.

3. Завдання «Головоломка».

4. Відповісти на тестові питання

1.Площа материка становить:

А) понад 7 млн. км2

Б) понад 10 млн. км2

В) понад 12 млн. км2

2. Який найбільший острів розташований біля берегів Австралії?

А) Тасманія

Б) Нова Гвінея

В) Нова Зеландія

3. Австралію перетинає …..

А) екватор

Б) Початковий меридіан

В) Південний тропік

4. Першими з європейців біля берегів Австралії з'явились …

А) англійці

Б) голландці

В) іспанці

5.Який кліматичний пояс займає найбільшу площу на території Австралії?

А) субекваторіальний

Б) тропічний

В) субтропічний

6. Які вітри дмуть над більшою частиною Австралії?

А) західні

Б) мусони

В) пасати

7. Сухі річища в Австралії називають:

А) ваді

Б) кріки

8. Найдовшою річкою материка є:

А) Муррей

Б) Дарлінг

В) Купер - Крік

9. Яка природна зона займає найбільшу площу на території Австралії?

А) савани і рідколісся

Б) пустелі і напівпустелі

В) гілеї

10. Як називається корінне населення Австралії?

А) папуаси

Б) аборигени

В) негри

11. В сільському господарстві Австралії переважає:

А) розведення корів

Б) розведення овець

В) розведення верблюдів

12. Столицею Австралійського Союзу є:

А) Аделаїда

Б) Сідней

В) Канберра

5. Завдання, виконане у програми - Power Point.

«Які об’єкти зникли з материка?»

ІІІ. Наприкінці уроку учні отримують оцінку за виконану ними роботу.

ІV. Домашнє завдання: повторити за підручником відповідні параграфи про Австралію.

Використані джерела

Література

  1.  Бібліотека «Шкільного світу» Power Point . Створюємо презентації // Краєзнавство. Географія. Туризм.- 2005.
  2.  Кобернік С.Г. Скуратович О.Я. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальнооствіт. Навч. закладів. – К.: Навч. книга, 2002. – 319 с.
  3.  Географія материків і океанів: Підр. Для 7 кл. серед. шк.. / Пестушко В.Ю., Сасихов В.О., Уварові Г.Є. – К.: Абрис, 2000. – 384 с.
  4.  Географія материків і океанів. 7 клас: Методичний посібник для вчителя /В.Ю. Пестушко, Г.Є. Уварові. – Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2004. – 224 с.
  5.  Кобернік С.Г, Коваленко Р.Р. Географія в опорних схемах, таблицях та картосхемах. 7 клас: Навчально -  методичний посібник. – Кам’янець-Подільський: Абетка, 2002. – 52 с.
  6.  Масляк П.О. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. серед. Шк.. – К.: «Стафед – 2», 2002. – 256 с.
  7.  «Terra Australis incoqnito» // Краєзнавство. Географія. Туризм. - № 3, 2003.

Електронні посібники:

  1.  Електронний атлас для курсу «Географія материків і океанів. 7 клас». – ІПТ.
  2.  Атлас мира. – С-Пб.:ООО «Сигма», РФ. – 2003.
  3.  Моя Земля. Большая детская электронная энциклопедия. – master Soft.
  4.  Большая Кирилла и Мефодия  - 2004 (10 дисків) – Мультипортал КМ.RU/

Інтернет джерела:

http://www.wgeo.ru/ - справочник. О странах мира: флаги, гербы, столица и крупные города, территория, население, домены и проч.
http://geo.1september.ru/ - электронная версия еженедельной газеты. Методические материалы для учителей географии, познавательные статьи о странах мира и пр.
http://geo2000.nm.ru/ - географический сервер. Описание всех стран мира. Подборка тестов по географии для абитуриентов географических вузов. Справочная информация по географии.
http://www.vokrugsveta.com/ - ежемесячный журнал "Вокруг света". Путешествия, приключения, открытия.
http://www.catalog.alledu.ru/predmet/geo/ - география в Интернете. Обширный каталог ссылок.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

49298. Характеристика різних інформаційно-довідкових підсистем, правової підтримки керівництва підприємства Українських розробників 60.96 KB
  2 Проблеми правової підтримки керівництва підприємства Метою державної підтримки підприємництва є: 1 створення умов для позитивних структурних змін в економіці України; 2 сприяння формуванню і розвитку підприємництва становлення підприємництва як провідної сили в подоланні негативних процесів в економіці та забезпечення сталого позитивного розвитку суспільства; 3 підтримка вітчизняних виробників; 4 формування умов для забезпечення зайнятості населення України запобігання безробіттю створення нових робочих місць. Державна підтримка...
49299. Малохвильовий перетворювач WAVELET 581.78 KB
  Дискретне Wvelets перетворення 11 Приклади застосування Wvelets перетворення. Інакше називають Wvelet аналізом. Слово Wvelet в перекладі з англійської мови означає елементарну хвилю.
49300. Періодичні видання 2.17 MB
  Потужні редактори для опису операцій звязків і обчислення витрат на виконання робіт; Ієрархічна структура діаграм що полегшує послідовне уточнення елементів моделі; Контекстні діаграми для опису меж системи області дії призначення обєктів; Декомпозиційні діаграми для опису особливостей...
49301. Проектування електричного освітлення системи загального рівномірного й евакуаційного освітлення заготівельного цеху 185.46 KB
  Світлотехнічний розрахунок системи загального рівномірного освітлення й визначення одиничної встановленої потужності джерел світла в приміщеннях. Вибір джерел світла типу світильників їхнього розміщення світлотехнічний розрахунок евакуаційного освітлення. Визначення місць розташування щитків освітлення й траси електричної мережі.
49302. Топографические съемки крупного масштаба 443.92 KB
  Для этого выбирается ось маршрута сопвадающая с северной рамкой. При создании карты масштаба 1:5000 с высотой сечения рельефа 2м высотные опознаки совмещают с плановыми планововысотные опознаки ОПВ. В качестве ОПВ выбирают чёткие контурные точки положение которых можно определить на снимке и отождествить на местности с точностью не превышающей 0. Нельзя ОПВ выбирать на крутых склонах на округлых контурах лета и сельскохозяйственных угодьях а также высоких построек.
49303. MathML как средство разметки 86.64 KB
  MathML реализует две точки зрения на математическую разметку. Один из ее видов - это разметка представления (Presentation Markup), которая описывает визуальную форму представления математической формулы. Второй - разметка содержания (Content Markup), выражающая семантическое содержание.
49304. Обзорный диспетчерский радиолокатор 60.03 KB
  Построение зоны обзора РЛС в вертикальной плоскости без учета влияния земной поверхности. Построение зоны обзора РЛС в вертикальной плоскости с учетом влияния земной поверхности . Построение зоны РЛС в горизонтальной плоскости с учетом углов закрытия . Условные обозначения Pu – импульсная мощность РЛС; – длительность импульса; G – коэффициент усиления антенны; λ – длина волны; ϭц – эффективная поверхность рассеивания ЭПР цепи; rэ – радиус экрана индикатора; Pn.