52298

Із німецької літератури. Г. Белль. Творчість. Оглядово

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Тема заняття: Із німецької літератури. Епіграф заняття: Важливо не те чи довго а чи правильно прожив. Мета заняття: дослідити життєвий і творчий шлях німецького письменника Г.

Украинкский

2014-02-14

71.5 KB

3 чел.

Використання інноваційних технологій – шлях до формування активної гуманістичної життєвої позиції (заняття-дослідження життєвого і творчого шляху німецького письменника Г. Белля для бібліотечних відділень  коледжів та училищ культури і мистецтв України І-ІІ рівня акредитації на основі базової загальної середньої освіти).

Тема заняття: Із німецької літератури. Г. Белль. Творчість. Оглядово.

Епіграф заняття: Важливо не те, чи довго, -
                               а чи правильно прожив.
                               Довге життя, якщо воно наповнене…
                               Будемо вимірювати його вчинками, а не часом.
                                                                                       Сенека.

Мета заняття:

  •  дослідити життєвий і творчий шлях німецького письменника Г.Белля;
  •  сприяти аналітико-синтетичній діяльності студентів;
  •  розвивати їхню пізнавальну самостійність, уяву та творчі здібності, вміти обґрунтовувати й обстоювати власні погляди;
  •  удосконалювати навички компаративного аналізу;
  •  підвести до розуміння необхідності активної життєвої позиції.

Вид заняття: нестандартне (творче) – дослідження-гра.

Тип заняття: комбінований.

Обладнання заняття: епіграф, запис «Аве Марії» Й.-С.Баха, роздавальні картки з питаннями й завданнями, плакат – опорний конспект, плакат для тестувань.


Хід заняття

  1.  Організаційний момент.
  2.  Оголошення теми, мети, умов проведення заняття.
    Умови: це заняття-дослідження-гра. Студенти – гравці, присутні викладачі – експерти, викладач – ведуча.
  3.  Опрацювання теми заняття і актуалізація знань студентів.

1. Запис до конспектів теми, епіграфів заняття.

      Викладач. Сьогодні крім традиційної, суто літературної проблеми заняття, яка втілена в епіграфі, ми звертаємось до музичного фрагменту з «Аве Марії» Й.С.Баха. В кінці заняття відповімо на питання: Чи співвідноситься музичний фрагмент з «Аве Марії» Й.С.Баха з темою сьогоднішнього заняття?

2. Робота в групах над біографією письменника – підготовка до аналітичної бесіди. Студенти обєднуються в 4 групи, кожна з яких отримує картку з питаннями, завданнями і підручник.

- Схарактеризуйте світоглядну позицію письменника (група № 1).

- Схарактеризуйте життєву позицію письменника (група № 2).

- Які творчі задуми виникли у письменника внаслідок побаченого та пережитого (група № 3).

- Ви маєте взяти інтерв’ю у Генріха Белля. Сформулюйте питання таким чином, щоб, відповідаючи, письменник висвітлив головні для нього життєві цінності (група № 4).

      Питання і завдання для аналітичної бесіди студенти мають подати спочатку у формі розгорнутої відповіді, а потім – як бліц-відповідь.

3. Аналітична бесіда.

      Заключне слово викладача. Отже, ми з’ясували, що Генріх Белль за своєю світоглядною позицією людина-гуманіст, а життєва позиція письменника – протест проти війни, антифашизм. Необхідно звернути увагу на перебування Г. Белля влітку 1943 р. на території України. У його памяті назавжди залишилися назви географічних місцевостей України, її міст і сіл: Галичина, Волинь, Запоріжжя, Львів, Черкаси, Одеса, Севастополь, Херсон, Коломия, Стрий, Калинівка та багато інших. Це місцевості, де проходила лінія Східного фронту. Вони стали художнім топосом багатьох творів письменника, символами німецьких поразок і численних смертей: на війні загинули батьки дітей-головних персонажів роману «Дім без господаря». Батько Генріха згорів у танку десь між Запоріжжям та Дніпропетровськом, а батько Мартіна було вбито біля українського села Калинівка.

      Головний герой повісті «Поїзд приходить вчасно» Андреас загинув у Галичині, біля міста Стрия.

4. «Коло думок».

      Викладач. Звертаємось до прийому «коло думок». Ви маєте відповісти на питання «Що мені дало знайомство з творчістю Г.Белля»? За допомогою звертайтеся до методички «Самостійна робота студентів з навчальної дисципліни «Зарубіжна література».

      Не забувайте про форму відповіді – це експрес-відповідь.

      Студенти отримують невеличкі аркуші паперу з «липучками», де вони мають швидко написати влучну відповідь і закріпити її на стенді. Викладач зачитує відповіді і визначає кращу.

5. «Аукціон знань».
      
Викладач. Прийом «аукціон знань» надає нам змогу не тільки перевірити знання, які ви отримали у цьому навчальному році, але й провести компаративний аналіз творчості письменників.

      На дошці вивішується плакат, на якому містяться прізвища письменників: Е.М.Ремарк, К.Чапек, В.Биков, Б.Васильєв, В.Некрасов, О.Твардовський, К.Симонов, Пауль Целан, А.Камю, Антуан де Сент-Екзюпері.

      Проводимо «аукціон знань» у формі тестування.

  1.  Хто з цих письменників за своїми поглядами був екзистенціалістом?
  2.  Хто представник «втраченого покоління»?
  3.  Хто за професією був льотчиком?
  4.  Хто лауреат Нобелівської премії?
  5.  Хто закликав: «Вчись людяності»?
  6.  Хто зі шкільної лави потрапив на фронт?
  7.  Хто автор твору «Фуга смерті»?
  8.  Хто письменник-сатирик?
  9.  Кому належать слова: «Ми, письменники, народжені, щоб втручатися»?
  10.   Яка друга назва поеми О.Твардовського «Василій Тьоркін»?
  11.   Кому належать слова: «Лише серце бачить. Найголовнішого очима не побачиш».
  12.   Яке продовження цієї думки: «Лише серце бачить…»? Кому належить ця думка? З якого вона твору?

6. Переходимо до компаративного аналізу творчості письменників.

      Чи можна сказати, що в них єдина світоглядна позиція? Яка саме? (Так. Вони письменники-гуманісти.)

      Чи можна стверджувати, що у цих письменників єдина життєва позиція? Яка саме? (Так. Вони письменники-антифашисти)

7. «Мозковий штурм» - складання опорного конспекту – робота над проблематикою оповідання «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»

      Викладач. Ви прочитали оповідання «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…». На перший погляд сутність цього твору зрозуміла. Читач дізнається, що юнак, який мріяв стати художником і 8 років провчився в художній гімназії, тяжко поранений. Три місяців тому його забрали зі шкільної лави на фронт. Художню гімназію перетворили на шпиталь. Пораненого юнака привозять саме до цього шпиталю. Він бачить напис на дошці. Лише три місяці тому юнак виконував завдання вчителя – різними шрифтами писав на дошці вираз «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…», але не розрахував і не дописав слово Спарта.

Дивна назва твору – ключ до проблематики оповідання. Г. Белль розкриває трагедію молодого покоління німців, співставляючи систему виховання і моральні цінності у Спарті і фашистській Германії.

Звернемось до історичних подій у Спарті. 480 рік до н.е. – епоха греко-перських війн. У Фермопільській ущелині розгортається бій. 300 спартанців на чолі з царем Леонідом загинули героїчною смертю, захищаючи батьківщину. Пам’яті спартанців присвячений відомий давньогрецький двовірш Сімоніда Кеоського: «Подорожній, коли ти прийдеш у Спарту, повідай там, що ми всі полягли тут, бо так звелів нам закон».

Поняття «спартанське виховання» дожило до наших днів, засвідчуючи високий рівень патріотичного, духовного й фізичного виховання. Воїн-патріот був ідеалом спартанців.

Заголовком твору Г. Белль наголошує аналогію між школою античності та школою фашистської Германії. Лицемірна фашистська імперія ототожнювала себе з гармонійною, осяяною славою античністю, але насправді створила теорію расизму та шовінізму. Юні німецькі хлопчики не стали героями. Вбиваючи в молоді голови ідею справедливої війни, фашистські ідеологи насправді готували для Гітлера «гарматне м'ясо», необхідне для завершення його антилюдських намірів.

Головний герой оповідання мріяв стати художником. На операційному столі юнак дізнався, що у нього немає обох рук і правої ноги. Так закінчується твір «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…».  Письменник розкриває трагедію молодого – втраченого покоління німців.

Звертаємось до прийому «коло ідей». Завдяки «мозковому штурму» маємо скласти опорний конспект. На дошці вивішується плакат, на якому написано:

- До чого готували юнаків у Спарті? Так, до захисту Батьківщини. Вписуємо це до опорного конспекту.

- До чого готували юнаків у фашистській Германії? Так, до загарбницьких воєн. Вписуємо це до опорного конспекту.

- До чого призвела система виховання у Спарті? Так, до вшанування памяті героїв-спартанців нащадками.  Вписуємо це до опорного конспекту.

- До чого призвела система виховання у фашистській Германії? Так, до трагедії «втраченого покоління». Вписуємо це до опорного конспекту.

- На опорному конспекті ми бачимо малюнок символічно запаленої свічки. Чому вона розташована посередині?

(В цілому плакат-опорний конспект має такий вигляд):

IV. Підведення підсумків роботи.
Ток-ринг. Робота над проблемами заняття.

      Викладач. Запрошую двох студенток до участі у ток-рингу.

- Епіграф заняття, який є проблемою заняття, – це думка філософа Сенеки. Ці рядки слід співвіднести з творчістю Г.Белля чи з образом юнака-оповідача твору «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»? Чому?

- Заняття почалося з музичного фрагменту «Аве Марії» Й.-С.Баха. Яким чином повязується ця велична музика з темою нашого заняття?

- Які з музичних творів були б доречними на нашому сьогоднішньому занятті? («Реквієм» Моцарта, «Друга соната» Бетховена).

V. Оцінювання студентів експертами.

VI.  Домашнє завдання.

Питання для самостійної роботи (оповідання «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»).

  1.  Чи можна дати оповіданню назву «Знівечена краса»? Чому? Наведіть приклади, цитати – 8 б
  2.  Охарактеризуйте образ головного героя оповідання – 11, 10, 9 б…
  3.  Розробіть три проблемних питання, ситуативне завдання – 11, 10, 9 б…
  4.  За методом «Прес» підготуйте відгук на оповідання.
  5.  Співвіднесіть тему сьогоднішнього заняття з проблемою цього навчального року: «Якщо мистецтво чого і навчає, то саме приватності людського існування. Будучи найбільш давньою і найбільш буквальною – формою приватного підприємництва, воно вільно або не вільно заохочує в людині її відчуття індивідуальності, унікальності, окремішності, перетворюючи її з суспільної тварини на особистість. Мистецтво, яке володіє власною генеалогією, динамікою, логікою і майбутнім, не синонімічне, у кращому випадку паралельне історії, і способом його існування є створення повсякчас нової естетичної реальності… Чим багатший естетичний досвід індивідуума, чим твердіший його смак, тим чіткіший його моральний вибір, тим він вільніший…» (Лауреат Нобелівської премії Й. Бродський).


Література:

1. Папуша І. та ін. Зарубіжна література: Посіб-хрест.: для 11кл. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2004. – С. 467 – 476.

2. Усі зарубіжні письменники та їхні твори: 11 кл. / Л.В. Бахолдіна – Х.: Ранок, 2009. – С. 340 – 341.

3. Зарубіжна література ХХ ст.: 11кл./ О.М.Ніколенко. – К.: Академія, 1998. – С.271 – 273.

4. Збірка методичних порад «Самостійна робота студентів з навчальної дисципліни «Зарубіжна література» / Т.В.Клочанова/ Державний методичний центр навчальних закладів культури і мистецтв України. – К., 2011.


Традиційні методи і прийоми, використані на занятті:

  •  дослідницький метод;
  •  опрацювання проблеми заняття;
  •  проведення аналітичної бесіди;
  •  складання опорного конспекту;
  •  робота з підручником;
  •  рецензування;
  •  тестування.

Нестандартні методи, форми, прийоми, використані на занятті:

  •  метод компаративного аналізу;
  •  форма гри-дослідження;
  •  прийоми:
  •  «коло думок»,
  •  «коло ідей»,                           
  •  «аукціон знань»,
  •  «мозковий штурм»,
  •  ток-ринг,
  •  експрес-підсумок,
  •  бліц-відповіді,
  •  інтервю.


ЮНАКІВ  ГОТУВАЛИ  ДО:

?                   ?

ЦЕ  ПРИЗВЕЛО  ДО:

?                    ?

ЮНАКІВ  ГОТУВАЛИ  ДО:

захисту Батьківщини                                          загарбницьких воєн
(система виховання у Спарті)                            (система виховання у  

                                                                              фашистській Германії)

ЦЕ  ПРИЗВЕЛО  ДО:

вшанування памяті героїв-                            трагедії «втраченого покоління»
спартанців нащадками                                     Германії

  •  

 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

81898. Дерево целей как инструмент по реализации планов предприятия 38.6 KB
  Если миссия задает общие ориентиры направления функционирования организации выражающие смысл ее существования то конкретные конечные достояния к которым стремится организация фиксируются в виде её целей т. По установившемуся мнению существует два типа целей с той точки зрения какой период времени требуется для их достижения. В принципе в основе разделения целей на эти два типа лежит временной период связанный с продолжительностью производственного цикла.
81899. Организация как функция менеджмента 37.4 KB
  Функция организации реализуется двумя путями: через административно-организационное управление и через оперативное управление. Цель функции организации – формирование структуры субъекта и объекта управления и взаимосвязи между ними через делегирование департаментацию разделение труда по горизонтали диапазон контроля нормы управляемости централизацию и децентрализацию управление и регламентацию. Принципы функции организации.
81900. Принципы, используемые при разработке организационной структуры управления 36.98 KB
  Организационная структура управления опирается на основные принципы управления: принцип иерархичности уровней управления каждый нижестоящий уровень контролируется вышестоящим и подчиняется ему; принцип целеполагания ОСУ должна прежде всего отражать цели и задачи организации а следовательно быть подчиненной производству товаров или услуг; принцип соответствия в ОСУ должен реализовываться принцип соответствия полномочий и ответственности работников с одной стороны и квалификации и уровня культуры с другой именно с помощью ОСУ...
81901. Горизонтальное разделение труда 37.6 KB
  Разделение всей работы на составляющие компоненты обычно называется ГОРИЗОНТАЛЬНЫМ РАЗДЕЛЕНИЕМ ТРУДА. Разделение большого объема работы на многочисленные небольшие специализированные задания позволяет организации производить гораздо больше продукции чем если бы то же самое количество людей работало самостоятельно. В очень малых организациях горизонтальное разделение труда может не прослеживаться достаточно четко.
81902. Вертикальное разделение труда 38.52 KB
  Поскольку работа в организации разделяется на составляющие части ктото должен координировать работу группы для того чтобы она была успешной. В этом случае на первый план выступает обособление функции управления суть которой состоит в целенаправленном координировании и интегрировании деятельности всех элементов организации. В укрупненном плане вертикальное разделение труда осуществляется по следующим направлениям: общее руководство выработка и воплощение главных перспективных направлений деятельности организации; технологическое...
81903. Полномочия и ответственность, делегирование полномочий 43.36 KB
  Полномочия представляют собой ограниченное право и ответственность использовать ресурсы организации самостоятельно принимать решения отдавать распоряжения и осуществлять управленческие решения. Полномочия представляются должности а не лицу её занимающему. Полномочия проявляются в виде двух общих типов: линейные; аппаратные штабные. Линейные полномочия Передаются непосредственно от начальника к подчиненному и далее по цепочке к другим подчиненным.
81904. Проблемы оптимизации соотношения централизации и децентрализации в структуре органов управления фирмы 39.29 KB
  Быстрая разработка и принятие решений адекватно отражающих реальную ситуацию максимальное использование опыта и знаний персонала более простое управление менее бюрократизированное. децентрализации: узость и тактический характер решений слабый учет или даже игнорирование в принимаемых решениях интересов других участников управления и организации в целом вследствие обособленности процесса их выработки. Таким образом появляется проблема оптимизации соотношения централизации и децентрализации проблема поиска золотой...
81905. Мотивация в менеджменте 41.86 KB
  Материальная мотивация стремление к достатку более высокому уровню жизни зависит от уровня личного дохода его структуры дифференциации доходов в организации и обществе действенности системы материальных стимулов применяемых в организации. Трудовая мотивация порождается непосредственно работой ее содержанием условиями организацией трудового процесса режимом труда. Это внутренняя мотивация человека совокупность его внутренних движущих сил поведения связанных с работой как таковой. Статусная мотивация является внутренней движущей...
81906. Эволюция подходов к мотивации в рамках научных школ управления 40.55 KB
  На основании анализа и сопоставления существующих подходов можно выделить следующие концепции мотивации в рамках которых происходила исторически оправданная эволюция понятий мотивации: традиционный подход основывающийся на использовании метода кнута и пряника и рассматривающий модели поведения человека работника: верующий человек экономический человек и механистический человек ; подход с позиций человеческих отношений основывающийся на использовании в управлении методов психологии и рассматривающий модели поведения человека ...