52317

Риторика – наука і мистецтво переконувати

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: пояснити що є предметом вивчення риторики як науки; окреслити роль і місце риторики в античному світі внесок зроблений у розвиток риторики східними словянами зясувати причину необхідності поновлення статусу риторики як науки та навчальної дисципліни в сучасній Україні використовуючи сучасне програмне забезпечення в розкритті питань; розвивати мислення комунікативні вміння зокрема робити висновки наводити аргументи та підтвердження тез; увагу пам'ять збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів; сприяти духовному...

Украинкский

2014-02-14

67 KB

23 чел.

Тема: Риторика – наука і мистецтво переконувати.

Мета: пояснити, що є предметом вивчення риторики як науки; окреслити роль і місце риторики в античному світі, внесок, зроблений у розвиток риторики східними слов’янами, з’ясувати причину необхідності поновлення статусу риторики як науки та навчальної дисципліни в сучасній Україні, використовуючи сучасне програмне забезпечення в розкритті питань; розвивати мислення, комунікативні вміння, зокрема, робити висновки, наводити аргументи та підтвердження тез; увагу, пам'ять, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів; сприяти духовному розвиткові учнів, прищеплювати бажання поглиблювати свої знання, формувати інформаційну, творчу, комунікативну компетентність.

Тип уроку: бінарний, урок вивчення нового матеріалу з використанням інноваційних технологій та інтерактивних методів навчання.

Обладнання: комп’ютерні презентації, дидактичний матеріал, комп’ютери, інтерактивна дошка, мультимедійний проектор.

Епіграф:

ЗАГОВОРИ, ЩОБ Я ТЕБЕ ПОБАЧИВ.
              Сократ

Підготовчий етап.

За тиждень до уроку учні отримують завдання за випереджаючим навчанням.

  1.  Постановка цілей і задач на уроці літератури.
  •  Розподіл на групи.
  •  Вибір теми для кожної групи.
  •  Визначення послідовності виступів груп.
  •  Орієнтація на джерела пошуку матеріалу.
  1.  Актуалізація знань учнів на уроці інформатики для роботи в додатках Microsoft Word, Microsoft Power Point.
  2.  Пошук інформації та створення презентацій.

Хід уроку

І. Вступне слово вчителя. Мотивація навчання.

     Стародавні люди вбачали у слові магічну силу, якій підкоряється все, що є у світі. Майстри слова, в першу чергу практичні оратори, які досконало володіли секретами красномовства, завжди шанувалися, мали вплив у суспільстві, досягаючи своєї мети, вигравали справу.

     Нині виникла гостра потреба в людях особистісного типу, які вміють самостійно мислити, переконувати живим словом, спонукати до дії.

     Ораторські вміння й навички необхідні в численних випадках життя.

 Слайд 1.

 Юрист, який покликаний здійснювати законність і не вміє вербально, тобто словом, довести правоту своєї позиції, опиняється за межами цієї професії. В його руках – доля людини, яка може бути помилково звинувачена. І невміле володіння словом означає в даній ситуації безвідповідальність і непрофесіоналізм.

Слайд 2.

   У середній та вищій школі слухацька аудиторія чітко виокремлює тих, кого «можна слухати». Тут не порятує навіть блискуче знання свого предмета із суто наукового боку: треба вміти ще й зацікавити їм людину.

 Слайд 3.

 Бізнесмен, який покладається лише на силу грошей, ризикує розгубити клієнтуру чи партнерів, які знайдуть собі продавця чи менеджера більш приємного чи привітливого. Та й інші ситуації свідчать про силу слова. Часто-густо на базарі купують у того, хто вміє похвалити свій товар, створює навколо себе атмосферу доброзичливості, щирості та прихильності.

  Слайд 4.

Сім`я, в якій не знаходиться слів для порозуміння, дуже швидко перестає бути сім’єю і перетворюється на гуртожиток, в якому випадково зібралися різні за духом та інтересами люди. А всякий гуртожиток є річ тимчасова.

   Хіба ж не приємно просто бути почутим, виразити себе в слові, вплинути на свідомість людей?

   

Слайд 5.

Отож, і в професійній діяльності людини, і в її повсякденному житті варто користуватися силою слова.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Слайд 6.

(Учні записують у зошитах дату і тему уроку.)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1.  Словникова робота. Учень виступає з повідомленням.

Тлумачний словник сучасної української мови  / Укладач І.Забілка. – К.: Арій, 2007. – 512 с.

Риторика, - и, ж. 1. Наука красномовства, ораторське мистецтво. 2. перен. Зовнішньо красиве, але позбавлене змісту красномовство, марнослів’я, теревені. С. 389.

Ритор, - а, ч. 1. У Стародавній Греції і Стародавньому Римі – оратор і вчитель красномовства. 2. Оратор, який, володіючи мистецтвом красномовця, говорить красиво, але беззмістовно. 3. У братських школах і академії українини та в духовних семінаріях дореволюційної Росії – учитель або учень по класу риторики.

Оратор, - а, ч. 1. Той, хто володіє мистецтвом виголошування промов. 2. людина, що виголошує промову. С.279.

Універсальний словник української лексики. Синоніми, антоніми, омоніми / Укладач Л. Нечволод. – Х.: Тосінг плюс, 2009. – 768 с.

Оратор (той, хто володіє мистецтвом виголошувати промови), промовець, красномовець; трибун (як громадянський діяч), ритор. С.317.

Шкільний словник іншомовних слів / Укладач О.Давидова.  – Т.: Підручники і посібники, 2008. – 432 с.

Оратор (лат. Orator – oro говорю) – особа, яка виголошує промову, володіє майстерністю публічного виступу. С.232.

Риторика (гр. rhetorike – ораторське мистецтво)

  1.  наука красномовства;
  2.  зовнішньо ефективне, але малозмістовне красномовство, порожні фрази. С.321.
  3.  Пояснення вчителя з використанням комп’ютерної презентації «Сутність риторики. Основні етапи розвитку риторики».

Слайд 7.

Коментар до слайду 7.

Класичні науки (філософія, логіка, риторика та ін.) з найдавніших часів були основоположними дисциплінами, бо служили вихованню всебічно і гармонійно розвиненої людини -  homo novus  (нова людина, лат.).

Батько риторики, видатний оратор Давнього Риму Цицерон писав: «Краща в світі мета – стати хорошою людиною». Тому в давньому світі існували численні школи філософії, риторики, ораторського мистецтва, де обдарована молодь оволодівала секретами класичних наук на користь собі й державі.

(Учні записують визначення «риторика», «ритор» у зошитах.)

   Різновиди усних публічних виступів можна показати у вигляді таблиці:

Слайд 8.

Слайд 9.

Коментар до слайду 9.

  1.  Давня Греція, Давній Рим в епоху демократичного розквіту стали світовою скарбницею риторики й ораторського мистецтва. За стародавніх часів риторику поділяли на три галузі: судова риторика, риторика політична, урочиста риторика.
  2.   В епоху Середньовіччя, після занепаду Римської імперії, продовжувалася навчання ораторського мистецтва, яке вже відносили до семи так званих вільних мистецтв. Але … царювали догматизм і схоластика.
  3.  Національне красномовство слов’ян базувалося як на класичній риторичній спадщині давнього світу, так і на досягненнях західноєвропейської естетико-літературної думи. Русь художнього риторичного слова була напрочуд важливою у боротьбі слов’янських народів за визволення, проти духовного рабства, проти окатоличення, полонізації.
  4.  Риторика в академії була найбільш популярним предметом і мала практичне застосування: студенти створювали ораторські промови, орації, були учасниками багатьох урочистих громадських та церковних подій.
  5.  Пригніченість українського національного життя у складі Російської та Австро-Угорської монархії не сприяла розвитку українського красномовства, а мовами освіти, церкви, юриспруденції, армії, державних службовців були російська, німецька, польська чи церковнослов’янська. Початок ХХ ст.. – це трагічна епоха. З одного боку, це пора піднесення національної самосвідомості, розквіт культури. З іншого боку, цей Ренесанс був приречений на загибель в умовах наростання тоталітаризму.
  6.  Новітня епоха історії України позначається спалахом риторичної енергії суспільства. Змагання та полеміки між різними конфесіями набувають широкого резонансу. Понад сто політичних партій України користуються повним правом виголошення своїх програм і гасел. Академічне слово набуло небувалої досі розкутості – як у сфері змісту, так і форм самовираження автора.

Слайд 10.

Коментар до слайду 10.

Досліджує місце риторики серед інших наук, основні види і жанри ораторського мистецтва, етапи зародження і розвитку риторики в історії людства.

Предметом вивчення є закони риторики: концептуальний, закон моделювання аудиторії, стратегічний, тактичний, мовленнєвий, закон безпосереднього спілкування, системно-аналітичний.

Розглядає предмет і зміст усного публічного виступу, текст виступу, образ оратора, психологію аудиторії, полемічне мистецтво оратора тощо.

Слайд 11.

Коментар до слайду 11.

Найближче риторика пов’язана із філософією і є частиною її.

Риторику і логіку єднає те, що основою кожної є мислення.

Спільними для риторики й етики є моральні закони.

Риторика – праматір лінгвістичних наук, попередниця граматики, поетики, культури мови, стилістики, психолінгвістики, соціолінгвістики.

ІУ. Перевірка домашнього завдання.

Виступ учнів по групах:

  •  показ комп’ютерної презентації;
  •  усний супровід;
  •  аргументована рецензія даного виступу вчителем, оцінювання (оцінка ставиться вчителем старості групи, потім староста виставляє оцінку кожному учаснику групи).

У. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота з ком`ютером. Правила з техніки безпеки.

1) Поєднати частини крилатих висловів античних мудреців.

Ораторами стають,

життя для блага суспільства і правдивість (Піфагор).

Дві речі роблять людину богоподібною:

не тільки сказати, що треба, а й не сказати, що не треба (Цицерон).

Платон – мій друг,

без діла нікчемне й пусте (Демосфен).

Найбільше достоїнство оратора -

та істина дорожча (Аристотель).

Будь яке слово

проста (Платон).

Мова істини

поетами народжуються (Цицерон).

Слайд 12.

  1.  Прочитати один із законів риторики, виділити маркером саме головне з прочитаного.

Слайд 13.

 (Номер закону і колір маркеру дається вчителем.)

1. Концептуальний закон.

2. Закон моделювання аудиторії.

3. Стратегічний закон.

4. Тактичний закон.

5. Мовленнєвий закон.

6. Закон ефективної комунікації.

7. Системно-аналітичний закон.

2. Фізкультхвилинка.

3. Узагальнююча бесіда. «Кубік-рубік».

- Скільки значень має слово риторика? Розтлумачте їх.

- У яких сферах життя необхідно мистецтво красномовства?

- З якими науками пов’язана риторика?

- Які ви запам’ятали етапи розвитку риторики?

- На які три розділи поділяється навчальний курс риторики?

- Назвіть відомих ораторів.

УІ. Підсумок уроку.

  1.  Підсумкова бесіда.
  •  Над якою темою сьогодні працювали?
  •  Що нового дізналися?
  •  Що найбільше вразило, запам’яталося?
  1.  Рефлексія.

Намалювати смайлику обличчя.

УІІ. Домашнє завдання.

Слайд 14.

  1.  Користуючись презентаціями та додатковою літературою підготувати усне повідомлення про риторику як науку.
    1.  За допомогою програми Microsoft Excel  створити тестові завдання з вивченої теми.

   


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

56314. Tabagisme-l’ENNEMI de l’homme 102 KB
  Tous les participants recoivent les feuilles de papier. Le professeur dit: «Le soleil au centre - c’est le centre de l’univers. Il doit être lié par des lignes avec des étoiles autour du soleil. Ces lignes portent les noms : ma couleur préférée ;
56316. ТАБЛИЦІ СУПЕРЕЧНОСТЕЙ 209.5 KB
  Принцип використання таблиць полягає в тому, що вони спонукають учнів згадати орфографічне правило на основі зіставлення поданих у таблиці прикладів. Порівнюючи праву і ліву колонки, учень пояснює суперечливі на перший погляд приклади, аргументуючи їх відповідними правилами, винятками.
56317. Періодичний закон Д.І. Менделєєва 121 KB
  Мета: ознайомити учнів з періодичним законом хімічних елементів; формувати уявлення про періодичну зміну властивостей хімічних елементів; показати загальну залежність і розвиток неорганічної природи...
56318. Програми роботи з таблицями 78.5 KB
  Ми завершуємо ознайомлення з табличними величинами та програмами роботи з таблицями. Ви вмієте описувати масиви, вводити і виводити елементи масивів, складати програми опрацювання табличних величин. Але треба бути уважним і добре розуміти, що робиш і для чого.
56319. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ НАПИСАННЯ ТЕКСТУ НАУКОВОЇ РОБОТИ ТА ЙОГО ОФОРМЛЕННЯ 24.36 KB
  Які існують прийоми осмислення тексту (і виділення інформаційно-смислових блоків)? Психологи називають три такі прийоми: виділення смислових опорних пунктів (або ключових слів), антиципація та реціпація
56320. ОСОБЛИВОСТІ МЕТОДИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УЧБОВИХ ТА УЧБОВО-ДОСЛІДНИЦЬКИХ РОБІТ НА ПРИКЛАДІ УЧБОВОГО РЕФЕРАТУ, КОНТРОЛЬНОЇ Й КУРСОВОЇ РОБОТИ 18.36 KB
  Реферат (від латинського refezo – доповідаю, повідомляю) – це короткий виклад змісту документа або його частини, що включає основні фактичні відомості та висновки, необхідні для початкового ознайомлення з документом і доцільності звернення до нього.
56321. ОСОБЛИВОСТІ МЕТОДИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УЧБОВИХ ТА УЧБОВО-ДОСЛІДНИЦЬКИХ РОБІТ НА ПРИКЛАДІ ДИПЛОМНОЇ (ВИПУСКНОЇ) РОБОТИ 17.12 KB
  Дипломна робота – це вид навчально-дослідницької діяльності, орієнтованої на розвиток вміння самостійно виконувати науковий аналіз питань, пов'язаних із специфікою освоюваної професії. Дипломна робота є заключним періодом навчання у вищій школі, так як вона виконується на випускному курсі під керівництвом наукового керівника.
56322. Нацистский «новый порядок» в Европе 110 KB
  Движение Сопротивления в Европе Цели движения Сопротивления: Движение Сопротивления - это освободительное движение в оккупированных странах Формы движения Сопротивления против внешнего и внутреннего фашизма и установленного фашистами порядка.