52319

Сім’я як соціальна ланка суспільства

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Охарактеризувати сімю як соціальну ланку суспільства логічно пов’язати її з предметом основи правових знань. Розкрити ознаки сім’ї в суспільстві активізувати та узагальнити знання учнів про поняття сімя та правові засади сімейних стосунків€. Розвиваюча: Розвивати вміння аналізувати уявляти та робити висновки навички спілкування правильної поведінки в сім’ї.

Украинкский

2014-02-14

86 KB

2 чел.

Проведення бінарного уроку з предмету: «Людина і суспільство” та «Основи правових знань»

Методична мета уроку:

використання інтерактивних технологій та  проведення уроку-мандрівки під час  бінарного уроку

Урок

Тема: Сім’я як соціальна ланка суспільства.

Мета:

Навчальна : Охарактеризувати сім'ю як соціальну ланку суспільства, логічно пов’язати її з предметом   основи правових знань. Розкрити ознаки сім’ї в суспільстві, активізувати та узагальнити знання учнів про поняття сім'я” та “правові засади сімейних стосунків”.

Розвиваюча: Розвивати вміння аналізувати, уявляти та робити висновки , навички спілкування, правильної поведінки в сім’ї.

Виховна: виховувати повагу до родини, культуру стосунків.

Тип уроку: Нестандартний урок

Вид уроку: бінарний урок, (людина і суспільство, основи правових знань), урок-мандрівка.

Дидактичне забеспечення: Роздаткові схеми: “Структура української сім'ї”, “Права і обов'язки членів сім'ї”, словники опорних термінів, схема “Родинний будинок”

Матеріально-технічне забезпечення: комп’ютер, мультимедійний проектор, екран, навчальні фільми.

Довідка

Уроки-мандрівки будуються на вмінні учнів уявляти, мандрувати «у часі». Такі уроки проводяться в умовах комп’ютерного кабінету, передбачають  підвищення ефективності уроку.

План уроку:

1. Організаційний момент.

2. Мотивація уроку.

3. Вивчення нового матеріалу.

4. Закріплення вивченого матеріалу.

5. Узагальнення, систематизація і контроль знань та вмінь учнів.

6. Підведення підсумків уроку.  

7. Домашнє завдання.

Хід уроку:

І. Організаційний момент: перевірка готовності  учнів до уроку.

ІІ. Мотивація учнів: здійснюється за допомогою запропонованої учням життєвої ситуації, яка виводиться на екран через мультимедійний проектор

Життєва ситуація:

Мати і дочка готуються до зустрічі гостей. Мати порається на кухні, дочка прибирає свою кімнату. На прохання матері допомогти дівчина відповіла, що не може, бо вони чітко визначили свої обов’язки, тому кожна повинна виконувати своє завдання. Адже вони – сім’я, тому повинні поважати інтереси одне одного.

Питання:

  1.  Чи згодні ви з дочкою?
  2.  Яке місце посідає сім’я в суспільному житті?

(Викладач права нагадує учням, що на 1 курсі на уроках «Основи права» вивчали тему «Сімейне право» і розглядали питання щодо сімейного кодексу.)

  1.  Давайте згадаємо, які ви знаєте основані права і обов’язки  членів родини? (Батьки і діти зобов’язані подавати взаємну моральну підтримку та матеріальну допомогу один одному)
  2.  Чи з правої точки зору правильно вчинила донька?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу : оголошення теми, мети, завдання уроку. За допомогою мультимедійного проектора на екран виводиться презентація з темою і планом, та які учні записують у зошит.

Для того, щоб краще розібратися в питаннях сім’ї і шлюбу, ми розглянемо сьогодні нову тему уроку « Сім’я, як соціальна ланка суспільства.» Запишіть у зошити план уроку:

1. Історія становлення сім’ї в суспільстві.

2. Українська сім’я,  її складові елементи.

Мета нашого уроку: розглянути сім'ю як соціальну ланку суспільства та проаналізувати правові аспекти сімейних відносин.

Сьогодні в нас незвичайний урок, у нас з вами урок-мандрівка.

(На дошці з’являється напис «Увага! віртуальна мандрівка»)

В процесі проведення уроку використовується презентація

(Викладач «Людини і суспільства») Коли в історії людства виникла сім'я? Якою була вона багато тисячоліть тому? Як розвивалися при цьому стосунки між представниками різних статей? Ці та інші питання цікавлять етнографів, істориків, демографів та інших фахівців.

(Викладач «Основи права»)  Деякі з них вбачають зародки сім'ї у способі життя первісного стада. В глибоку давнину стосунки чоловіків та жінок регулювалися дією статевого інстинкту. Цей багатотисячолітній етап життя первісного суспільства інколи називають «стадією зоологічного індивідуалізму», тобто стадією необмежених, невпорядкованих статевих зв'язків, коли існувала так звана полігамія. Але чи можна назвати таке співжиття первісної громади прообразом сім'ї?(Учні записують у словник конспекту) Мабуть, що ні, оскільки воно мало чим відрізнялося від статевих контактів тварин.

(Викладач «Людини і суспільства») Зародження сім'ї вбачають у способі життя кровно родинної  сім'ї, яка складалася з кровних родичів, з якими заборонялося вступати в статеві зв'язки. Що змусило первісних людей обмежувати дію статевого інстинкту? Так звані статеві табу, тобто заборони кровозмішення, поширення яких допомагало племенам швидше розвиватися, мати більш здорове й повноцінне потомство. Встановлення статевих заборон вимагало вести родовід для того, щоб виключити кровних родичів із статевих зв'язків. Коло кровних родичів у груповому шлюбі могло бути встановлене лише по материнській лінії. Тому всі члени роду мали спільну родоначальницю, а всі її дочки вважалися сестрами.

(Викладач «Основи права»)  Наступний етап в історії розвитку взаємовідносин чоловіка та жінки — парна сім'я, яка виникла між періодом привласнення людиною готових дарів природи та появою землеробства й скотарства. Що об'єднувало пару? Любов? Ні. Розширення сфери статевих заборон привело до того, що з'являються: «головний чоловік» та «головна жінка», які об'єднувалися на більш-менш тривалий період життя. Діти, як і раніше, вели родовід від матері. Але нові економічні умови життя роду породжували нові суспільні відносини — поділ праці. На долю чоловіка дедалі більше припадало добування їжі та необхідних для землеробства знарядь праці, які дедалі більше концентрувалися в його руках, на долю жінки —хатня праця. Нагромадження в одних руках приватної власності привело до її передачі дітям. Але чиїм? Хто мав право успадкування? Тільки діти батька. Бо чи можна було визначити їх, ведучи родовід від матері? Звичайно, ні. Тому. з'явилася необхідність у моногамії (тобто в одношлюбності), яка дозволяла фіксувати потемків по чоловічій лінії.

(Викладач «Людини і суспільства») На цьому етапі історії закріплення жінки за хатнім господарством і виникнення патріархальної сім'ї, де головна роль належить чоловікові, було закономірним. Виникнення у чоловіків права власності на дім, господарство, спадкоємців було назване Ф. Енгельсом «історичною поразкою жіночого права». Чому? Тому, що патріархальна сім'я, яка прийшла на зміну парній, закріпила майнову владу чоловіка над жінкою на багато тисячоліть. Ця підлеглість жінки чоловікові надалі закріплювалася також релігією та правом.

На чому базувалося вибіркове ставлення чоловіка до жінки за умов рабовласницького ладу в епоху зміцнення патріархальної сім'ї? Не можна не помітити, що митці античності зображали любов радше з чуттєвого, ніж з романтичного боку. Й це не дивно — бо у той час любов до жінки не потребувала багатобічного спілкування. Жінка залишалася насамперед знаряддям дітонародження.

Падіння античності призвело до тривалого застою —людина підпала під владу церкви, яка, вважаючи гріховними еротичну насолоду, плоть, надавала першочергового значення духовним якостям чоловіка та жінки. Церква освятила шлюб, тим самим зміцнивши підвалини моногамної сім'ї. Для християн любов до рідних — свята справа. Апостол Павло однозначно закликає їх до цього: «Чоловіки, любіть своїх жінок, як і Христос возлюбив Церкву і передав Себе за неї... Так повинні чоловіки любити своїх жінок, як свої тіла: той, хто любить свою жінку, любить самого себе».

(Викладач «Основи права»)  Початок процесів масової емансипації (звільнення) жінок пов'язують з добою розвитку капіталізму. Включаючись у капіталістичне виробництво, отримуючи економічну й соціальну незалежність, жінка починає займати стосовно чоловіка позицію вільного, рівного з ним партнера. Звільнення міжстатевих зв'язків від економічної залежності перетворює статеву любов чоловіка до жінки й жінки до чоловіка. Вона дедалі більше звільняється від станових та релігійних обмежень, дедалі більше опосередковується свободою вибору, рівнем культури особи. Саме з цієї рівності чоловіка й жінки виросла сучасна біархатна сім'я. Любов стає підґрунтям інтимних стосунків і створення сім'ї, організації вільного часу й способу виховання дітей. На ґрунті цієї рівності виросли нові генерації чоловіків і жінок, нова статева культура, нові подружні зв'язки, нова сім'я.

Людство впродовж віків формувало любов чоловіка й жінки, підвищувало культуру міжстатевих і шлюбно-сімейних стосунків. Але чому ж зараз і у нас, і за кордоном почалися, як вважають демографи, кризові явища у цій царині? Чому зростає кількість розлучень? Чому в сім'ях народжується дедалі менше дітей? Чому зростають показники неодружених як серед чоловіків, так і серед жінок? Деякі дослідники доходять висновку про те, що любов чоловіка й жінки, а разом з нею й сім'я в її моногамній формі відмирають, а на зміну їм приходять відкритий шлюб, шлюб тимчасовий, шлюб за контрактом тощо.

Запорукою завтрашнього сімейного щастя молоді є вміння підтримати висококультурні стосунки й щирі відносини з батьками.

2. Українська сім’я її складові елементи.

(Викладач «Людини і суспільства») Щасливий шлюб у свідомості українців з давніх часів вбачався у взаємній любові чоловіка та жінки, в їх рівності. Під час козацьких походів чоловіків жінки відігравали провідну роль у вихованні дітей і веденні хатнього господарства, що знайшло свій вияв у народному прислів'ї «Господиня три кутки в хаті тримає, а господар лише один». (Повідомлення ученів про українську сім’ю)

Українські сім'ї можна поділити :

  •  Проста, яка ще називають «малою».

Проста сім'я складається з однієї шлюбної пари (чи одного з батьків) з неодруженими дітьми (або без них). Вона може бути кількох різновидів:

1. подружня пара,

2. повна сім'я — батьки та діти;

3. неповна сім'я — один з батьків і діти.

  •  Складні сім'ї складається з декількох кровно споріднених простих сімей, кожна з яких може бути повною чи неповною і включати інших родичів. Існує кілька різновидів складних сімей:
  1.  батьківська — одружені сини і доньки живуть разом з батьком;

2. братська — після смерті батька одружені брати і сестри продовжують жити під одним дахом (Згадайте твір Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я», в н

Перехідним типом між простою і складною є розширена сім'я. Вона складається з однієї подружньої пари з дітьми і окремих близьких чи далеких родичів (наприклад, хтось з батьків чоловіка або жінки, їхні неодружені брати або сестри та ін.), Часто цей тип сім'ї існував досить тривалий час.  Згадайте твір Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я», в ньому зображена розширена сім'я

  •  Який тип сім'ї зображена на фото екрану з презентацією?(Розширена)

Як ми з вами з’ясували, що свідоме відношення до родини закладається у молодого подружжя ще з батьківської родини. В батьківській родині формується уявлення про поведінку в сім’ї та відношення до майбутніх сімейних стосунків, народжуються традиції, які потім молоді люди переносять у свої родини. Які у вас в родинах є традиції, які б ви хотіли перенести в свою  сім’ю?(Проводиться з учнями інтерактивна вправа: “Традиції моєї сім'ї”)

Додаток №2

(Викладач «Основи права»)  Сьогодні зміст шлюбу змінюється. Йому властиві і ознаки. Шлюб — це захищена державою добровільна спілка між чоловіком і жінкою, які об'єднуються з метою створення сім'ї, народження й виховання дітей. Це вільний, рівноправний і в ідеалі довічний союз, що передбачає дотримання встановлених державою правил.

Зараз для укладання шлюбу необхідні добровільна згода майбутнього подружжя.

У нашій країні існує релігійний обряд укладення шлюбу та реєстрація цієї згоди в державних установах. Зараз подивіться на екран, миз вами переглянемо коротенький відеофільм, про те як проходить обряд релігійного укладення шлюбу. (Фільм).

Він не заборонений у нашій державі, але він не має юридичної чинності. А от державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою і чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також інтересах держави і суспільства.

Зараз зверніть увагу на дошку, переглянемо відеофільм, про те як же відбувається в Україні державна реєстрація шлюбу. ( Фільм)

Однією з головних умов укладання шлюбу є досягнення певного віку. В Україні шлюбний вік для жінок знижений до 17 років, в чоловіків 18 років.

Іншими обов'язковими умовами шлюбу є:

  •  його добровільність,
  •  взаємна згода чоловіка та жінки,
  •   відсутність іншого зареєстрованого шлюбу у членів майбутнього подружжя.
  •  Забороняються шлюби між близькими родичами, що диктується як моральними міркуваннями, так і турботою про здоров'я майбутнього потомства.
  •  Неможлива реєстрація шлюбу з особою душевнохворою або недоумкуватою, не здатною контролювати свої власні дії.

(Викладач «Людини і суспільства») Для закріплення вивченого матеріалу проводимо гру «Побудуй  родинний  будинок» Правила гри: Перед учнями зображення родинного  будинку: потрібно  в пусті  цеглини  вписати потрібні терміни.

Середньовічна сім’я

Питання учням:

  1.  Чи можна назвати ці стосунки – сімейними?
  2.  Які ознаки сімейних стосунків? (наявність постійних партнерів, заборона кровно родинних стосунків)
  3.  Які підґрунтя сучасних сімейних стосунків? (Рівність чоловіка і дружини,культура почуттів, взаємовіповідальність )

(Викладач «Людини і суспільства») Де злагода в сімействі, де мир і тишина, щасливі там люди, блаженна сторона. (Котляревський)

(Викладач «Основи права») Міцна родин, то  держава сильна

V. Підсумок уроку

Аналіз роботи учнів на уроці. Мотивація виставлених оцінок.

VІ. Завдання додому.

     1. Опрацювати матеріал підручника “Людина і світ”  Л.В. Губерського

с. 202-206

      2. Знайти вислови про сім’ю видатних українських і зарубіжних авторів, народні прислів’я та приказки, записати їх в робочий зошит.

Склали викладачі: Кузуб О.І., Падусенко І.М.

Додаток 1

Словник термінів.

Полігамія - стадія необмежених, невпорядкованих статевих зв'язків.

Кровнородинна  сім’я - складалася з кровних родичів, з якими заборонялося вступати в статеві зв'язки.

Парна  сім'я – об’єднання «головного чоловіка і «головної жінки» які об'єднувалися на більш-менш тривалий період життя.

Патріархальної   сім'ї - головна роль належить чоловікові.

        Сім'я — це об'єднання людей на основі шлюбу або кровної спорідненості, які пов'язані між собою спільністю побуту та взаємною відповідальністю.

Шлюб — це дозволена і регульована суспільством форма взаємин між чоловіком і жінкою, що визначає їх права і обов'язки по відношенню один до одного і до дітей.

біархатна сім'я - рівність чоловіка й жінки в сім’ї

Українські сім'ї можна поділити :

  •  Проста, яка ще називають «малою».

Проста сім'я складається з однієї шлюбної пари (чи одного з батьків) з неодруженими дітьми (або без них). Вона може бути кількох різновидів:

1. подружня пара,

2.повна сім'я — батьки та діти;

3.неповна сім'я — один з батьків і діти.

  •  Складні сім'ї складається з декількох кровно споріднених простих сімей, кожна з яких може бути повною чи неповною і включати інших родичів. Існує кілька різновидів складних сімей:
  1.  батьківська — одружені сини і доньки живуть разом з батьком;

2. братська — після смерті батька одружені брати і сестри продовжують жити під одним дахом

  •  Перехідним типом між простою і складною є розширена сім'я. Вона складається з однієї подружньої пари з дітьми і окремих близьких чи далеких родичів (наприклад, хтось з батьків чоловіка або жінки, їхні неодружені брати або сестри та ін.), Часто цей тип сім'ї існував досить тривалий час.

Додаток 2

Сімейні традиції учениця 1

У нашій сім’ї є гарна і давня традиція – готувати святковий стіл разом. Я допомагаю у приготуванні салатів: олів’є, шуби, вінегретів, або готую  за своїми рецептами. Мама на Новий рік, зазвичай, готує свою фірмову страву  печену качку. Потім, коли уже все зроблено, ми всією сім’єю збираємося за столом,  у 12 годин дивимося виступ Президента і святкуємо.

Сімейні традиції учениці 2

В моїй сім’ї є гарна традиція -  відпочивати всією сім’єю разом. Незважаючи на проблеми, ми завжди знаходимо час відпочити влітку на природі. Моя сім’я полюбляє активний відпочинок влітку. Ми беремо палатку, рюкзаки і вирушаємо в подорож. Так добре відпочивати на рідній Землі з своєю родиною і відкривати нові дива оточуючого світу. Скоро я створю свою власна родина і батьківську традицію  обов’язково започаткую у своїй сім’ї.    

Сімейні традиції учениці 3

Я творила свою сім'ю. Із моєї батьківської родини, я перенесла у свою власну, традицію спільно готуватися до свого улюбленого свята Нового року. Ми разом прикрашаємо ялинку, прикрашаємо будинок, готуємо святкові страви, а також на Новий рік та на Різдво ми збираємося всією великою родиною разом.


Первісна сім’я

Середньовічна сім’я

Сучасна сім’я

Середньовічна сім’я

Сучасна сім’я

Патріарх-альна

сім’я

Первісна сім'я

Полі-гамія

ровно-родинна

моногамія

Біарха-тна


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

19614. Комплексні роботи 20.79 KB
  Урок 17 18. Комплексні роботи 2 год. Мета уроку. Формування вмінь застосовувати набуті знання та навички в процесі різання матеріалів свердління шліфування. Виховувати акуратність та організованість під час виконання робіт. Об’єкт навчальної праці: кухонна дошка.
19615. Складання виробів. Прийоми з’єднання деталей 23.78 KB
  Урок 19. Складання виробів. Прийоми з’єднання деталей 1 год. Мета уроку. Засвоєння знань про з’єднання деталей за допомогою цвяхів клею ПВА. Формування вмінь виконувати підготовку деталей до склеювання склеювати деталі виробу. Розвивати точність. Виховувати акуратні
19616. Складання виробів. Остаточна обробка виробів з фанери 22.53 KB
  Урок 20. Складання виробів. Остаточна обробка виробів з фанери 1 год. Мета уроку. Узагальнення і систематизація знань про з’єднання деталей за допомогою цвяхів клею ПВА; удосконалення набутих умінь готувати та склеювати деталі у виріб. Виховувати акуратність та органі...
19617. Оздоблення виробів. Випалювання на деревині 26.7 KB
  Урок 21. Оздоблення виробів. Випалювання на деревині 1 год. Мета уроку. Засвоєння знань про види оздоблення виробів з фанери принцип дії приладу для випалювання на деревині; формування прийомів випалювання на деревині. Виховувати акуратність під час виконання оздоблю...
19618. Оздоблення виробів. Лакування (фарбування) виробу 38.93 KB
  Урок 22. Оздоблення виробів. Лакування фарбування виробу 1 год. Мета уроку. Формування вмінь виконувати оздоблення лакуванням та фарбуванням дерев’яних виробів. Виховувати акуратність та організованість виконавчу дисципліну. Об’єкт навчальної праці: кухонна поли...
19619. Оцінка об’єкта і процесу технологічної діяльності 27.8 KB
  Урок 23. Оцінка об’єкта і процесу технологічної діяльності 1 год. Мета уроку. Засвоєння знань про витрати на виготовлення виробу. Формування умінь розраховувати витрати матеріалів на виконання виробу. Розвивати мислення. Виховувати бережливе ставлення до матеріаль
19620. Електрична енергія в господарстві держави і в побуті. Електричне коло 26.67 KB
  Урок 24. Електрична енергія в господарстві держави і в побуті. Електричне коло 1 год. Мета уроку. Засвоєння знань про електричне коло джерело струму з’єднувальні проводи споживач електромонтажні інструменти. Сприяти розвитку інтересів до електротехнічних робіт. О...
19621. ПРИКЛАДНЕ ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ. ПАКЕТ ПРИКЛАДНИХ ПРОГРАМ MICROSOFT OFFICE 51.5 KB
  Прикладне програмне забезпечення (ППЗ) - призначене для розробки і виконання на ПК практичних задач користувача. Прикладне програмне забезпечення працює під управлінням системного ПЗ, передусім операційних систем
19622. Будова і призначення електричної арматури. Проста електрична схема 36.43 KB
  Урок 26. Будова і призначення електричної арматури. Проста електрична схема 1 год. Мета уроку. Засвоєння знань про електричну арматуру ламповий патрон вимикач штепсельне з’єднання просту електричну схему. Формування вмінь виконувати найпростішу електричну схему.