52338

Основні групи м’язів тіла людини. Фізичні якості м’язів

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Обладнання: таблиця М’язи людини роздаткові картки підручник Біологія 9 клас автор А.Вступ До опорнорухової системи людини належить на лише скелет людини але й м’язи які мають властивість збуджуватися і скорочуватися і в результаті виконують основну функцію – рухову. До речі скелетні м’язи складають близько 40 маси тіла людини. Скелетні м’язи виконують функцію м’язового насоса при чому покращується рух венозної крові до серця.

Украинкский

2014-02-14

50 KB

31 чел.

Урок з біології у  9   класі.

Тема. Основні групи м’язів тіла людини. Фізичні якості м’язів.

Автор: Демеш Т.В., вчитель біології Хустського навчально-виховного комплексу №1, Закарпатської області.

Анотація: урок комплексного застосування знань із теми “Опора і рух”, представлено у виді лекції і закріплення набутих знань через використання диференційованих завдань на індивідуальних картках, постановка і вирішення проблемного питання уроку, яким є епіграф уроку, а також відповіді учнів на запитання біологічного диктанту.

Мета: ознайомитись з основними групами м’язів тіла людини,  а також з умовами необхідними для діяльності м’язів; вивчити функції  м’язів; виховувати в собі любов до праці, фізкультури і спорту, які сприяють розвитку скелету і мускулатури людини.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: таблиця «М’язи людини», роздаткові картки, підручник «Біологія 9 клас», автор А. Степанюк, Н.Міщук, Т.Гладюк.

Хід уроку

І.Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

План уроку

  1.  Вступ.
  2.  Основні групи м’язів.
  3.  Фізичні якості м’язів.

1.Вступ

   До опорно-рухової системи людини належить на лише скелет людини, але й м’язи, які мають властивість збуджуватися і скорочуватися і в результаті виконують основну функцію – рухову.

   В результаті скорочення скелетних м’язів ми можемо виконувати найрізноманітніші рухи. До речі, скелетні м’язи складають близько 40% маси тіла людини. Активна фізична діяльність м’язів людини позитивно впливає на кровоносну, дихальну та інші системи людини. Скелетні м’язи виконують функцію «м’язового насоса» при чому покращується рух венозної крові до серця.

   Під час рухової активності частіше скорочуються м’язи діафрагми (внаслідок підвищення частоти дихання), а також м’язи передньої стінки живота, що покращує перистальтику кишківника, підвищується стійкість організму до дії стресів, високих та низьких температур, радіації, хвороботворних мікроорганізмів, тощо. Всі ці дані свідчать про надзвичайно важливу роль фізичної активності для організму людини  (підлітка).  

   2. Основні групи м’язів.

   Вчитель пояснює тему, користуючись таблицею на дошці «М’язи людини», а учні записують у зошит тему, заповнюючи таблицю, яка накреслена на дошці.

Частини тіла

Назва м’яза

Функції мязів

1. Голова

жувальні м’язи;

мімічні м’язи;

м’язи шиї;

грудинно-ключично сосковидний м’яз;

піднімають і рухають нижню щелепу;

міміка людини;

рух голови і шиї.

2. Тулуб

м’язи грудної клітки:

а) міжреберні;

б) діафрагма;

в) великий грудний м’яз;

 м’язи живота

а) прямий;

б) косий.

м’язи спини:

а) трапецієвидний;

б) найширший;

в) глибокі м’язи.

дихальні рухи;

рухи верхніх кінцівок;

згинання тулуба вперед;

нахили хребта в сторони;

дихальні рухи;

захист внутрішніх органів;

рухи хребта назад і в боки, утримання тіла у вертикальному положенні.

3.Верхні кінцівки

а) дельтовидний ;

б) біцепс (двоголовий);

в) тріцепс (триголовий);

м’язи передпліччя;

спереду руки;

ззаду передпліччя;

рух руки у плечовому суглобі;

згинач руки;

розгинач руки;

згинач руки в кисті;

розгинач кисті і пальців.

4.Нижні кінцівки

а)кравецький м’яз;

б) чотириголовий;

в) двоголовий;

г) сідничний;

д) клубовий;

е) литковий;

є) передній великогомілковий.

колові рухи стегна;

розгинач коліна;

згинач стегна;

вертикальне положення тіла;

згинає стопу;

розгинає стопу.

    З. Фізичні якості м’язів.

   Сила м’язів – це величина максимального напруження, яке може розвинути м’яз під час свого збудження (вчитель використовує таблицю із зображенням двох юнаків з різним фізичним розвитком).

   Швидкість скорочення м’язів – визначається часом за який м’яз скорочується і розслаблюється.

   Витривалість – здатність тривалий час підтримувати заданий ритм роботи.

    Тонус (від гр. «tonos» - напруження)- це стан постійного незначного напруження м’язів (кровоносні судини м’язи живота).

ІІІ. Закріплення нового матеріалу.

Завдання на картках (диференційовано).

Б1 (max 9 балів).

  1.  Як пояснити, що людина, випадково ухопившись за оголений електропровід, не в змозі відірвати від нього руку? (М’язи у постійному напруженні.)

Б2 (max 9 балів).

  1.  Чому людини, коли підводиться нахиляється вперед, а лише потім випрямляється? (М’язи живота – нахили тулуба вперед, м’язи спини – нахили тулуба назад і прямо.)

Б3 (max 9 балів).

  1.  На присадибній ділянці ви підгортаєте картоплю. Втома яких м’язів настане швидше – спини чи рук? Поясніть?(Спини – бо м’язи спини у напрузі, а м’язи рук почергово скорочуються і розслаблюються.)
  2.  

Поки учні виконують завдання на картках, інші учні відповідають на запитання біологічного диктанту.

  1.  Людина, яка стоїть стомлюється…(швидше)
  2.  Після тривалого переходу з вантажем за плечима туристи відчувають різкий біль у …(шиї, плечовому поясі).
  3.  Біцепс виконує функцію… (згинання руки).
  4.  Литковий м’яз виконує функцію …(Згинання стопи).
  5.  Дельтовидний – функцію …(рух руки в плечі).
  6.  М’язи, які повертають голову…(м’язи шиї).
  7.  Стан постійного незначного напруження …(тонус).
  8.  Чи збільшується кількість м’язових волокон у міру їх тренування… (ні, тільки маса м’язів).
  9.  Які м’язи беруть участь  у підтриманні тіла у вертикальному положенні?.. (глибокі спини, сідничний, клубовий).
  10.  Чому, коли довго пишеш м’язи руки швидко стомлюються? (у напрузі і не розслабляються).

Проблемним питанням уроку є епіграф.

IV. Підсумок уроку.

Отже, ми ознайомились з основними м’язами тіла людини, вивчили їх функції. Знаємо, які умови необхідні для діяльності м’язів. Як впливає фізична активність на розвиток людини.

V. Завдання додому: вивчити конспект, опрацювати параграф §14,15 вивчити конспект.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

1019. Расчет механического привода 415.5 KB
  Проектный расчет валов редуктора и межосевого расстояния. Конструктивные размеры червяка и червячного колеса. Проектировочный и проверочный расчет передачи. Проверка прочности шпоночного соединения. Выбор смазки редуктора и уплотнительных устройств.
1020. Особенности синтеза цифрового автомата 249.5 KB
  Таблица кодирования внутренних состояний входных и выходных переменных. Построение комбинационного устройства для формирования управляющих сигналов на входах блока памяти. Построение комбинационного устройства для формирования выходных сигналов автоматов. Минимизация функций алгебры–логики по картам Карно.
1021. Устройство кузова грузового вагона открытого типа 519 KB
  Грузовой вагон предназначен для помещения груза и перевозки грузов на которые не влияют атмосферные осадки.
1022. Выбор офисного оборудования для фирмы 363.5 KB
  Общие сведения о сканерах, их разновидности, технологии сканирования, характеристики и определяющие факторы выбора. Технико-экономический анализ технических и стоимостных характеристик принтеров. Описание выбранного принтера HP OfficeJet Pro K5400dn и расчет эквивалентного процента прибыли
1023. Расчет зоны ТО-1 в автотранспортном предприятии 558.5 KB
  Корректирование периодичности ТО и пробега автомобилей до КР. Расчет годового объема работ по ТО, ТР и самообслуживанию. Техника безопасности и пожарная безопасность, охрана труда, окружающая среда. Распределение рабочих по специальностям, квалификации, рабочим местам. Назначение и область применения приспособления. Подбор технологического оборудования.
1024. Особенности государственного и правового развития Древней Греции 151.5 KB
  Государственный механизм в Древней Греции. Полномочия органов государственной власти. Политически-правовой режим, административно-территориальное устройство, форма правления. Основные реформы в области государственного управления и законодательства.