52342

Прес-конференція «Різноманітність птахів»

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: розширити знання учнів про представників класу Птахи показати їх різноманітність особливості будови та способу життя пристосування до середовища; ознайомити з характерними ознаками представників надряду Безкілеві птахи та Пінгвіни з представниками кілегрудих фауни України; продовжувати розвивати комунікативні та соціальні компетентності учнів; виховувати свідоме ставлення до природи її багатств та її захисту. Птахи це диво Їх велика кількість. Птахи Хоча ви вже багато вивчили про птахів але коли ви почуєте це слово кожний...

Украинкский

2014-02-14

71.5 KB

5 чел.

Тема.  Прес-конференція  «Різноманітність птахів».

Мета:  розширити  знання учнів про представників класу Птахи, показати їх різноманітність, особливості будови та способу життя, пристосування до середовища;

ознайомити з характерними ознаками представників надряду Безкілеві птахи та Пінгвіни, з представниками кілегрудих фауни України;

продовжувати розвивати комунікативні та соціальні компетентності учнів;

виховувати свідоме ставлення до природи, її багатств та її захисту.

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань учнів.

Форма проведення: прес-конференція.

Обладнання: малюнки птахів, листівки, книги, карта півкуль, таблиці.

Хід уроку.

  1.  Слово вчителя.

Птахи — це диво! Їх велика кількість. Створивши безліч форм, вони поширилися по всій земній кулі, від Арктики до Антарктики. Вони заселили весь світ, але головне середовище їх проживання — це атмосфера, повітря, де більшість з них проводять майже все життя.

Птахи… Хоча ви вже багато вивчили про птахів, але коли ви почуєте це слово, кожний уявляє свого птаха…

Урок у нас незвичайний, прес-конференція науковців.

В конференц-залі присутня група наукових працівників, вчених-орнітологів, які зробили дуже корисну й серйозну роботу. Більше року ці мужні мандрівники працювали в експедиції, й не тільки в Україні, а й за кордоном. Результати цієї роботи ми почуємо сьогодні. Також у нас присутня група журналістів, які, як відомо, дуже цікаві від природи. Отже, будь ласка.

1-й науковець.

Моя доповідь присвячена нашим добрим знайомим — горобцям. Навесні — час розмноження. У свої неохайні, кулясті гнізда з дрібного сіна та пір’їнок, птахи відкладають по 4-8 плямистих яєчок. А селяться наші горобці у нішах будівель, дерев, ярів. Хатній горобець (Passer domesticus), будує гніздо переважно ближче до людини порівняно з польовим (Passer montanus). Якщо вдосталь тепла та їжі, то обидва вони розмножуються за сезон двічі або й тричі. Близько 300 (!) разів на день батьки годують пташенят комахами та їхніми личинками, серед яких багато шкідників сільського господарства (гусінь, довгоносики, саранові). Дорослі ж всеїдні, хоча переважно рослиноїдні, можуть шкодити зерновим, ягідникам. Проте користь від них значно більша. Польовий горобець дрібніший, самець і самка практично не відрізняються.

2-й науковець.

Дорогі друзі! Моє повідомлення присвячено шпакам. Шпаки відомі й улюблені в Україні. Повернення шпака нагадує нам про настання весни. Шпаки — перелітні птахи. На зиму відлітають на південь до Європи, до Малої Азії та Північної Африки. Під час перельотів вони летять зі швидкістю 80 км/год. З березня до жовтня їх можна побачити на всій території України. Шпаки охоче оселяються поблизу осель людини, в садах, парках. Самець приносить для гнізда будівельний матеріал: суху траву, піря. Повні кладки з 5-6 яєць бувають 2 рази на літо. Насиджують по черзі обидва птахи протягом 2-х тижнів. Потім зявляються пташенята, яких батьки старанно годують, приносячи їм їжу приблизно 250 разів на день. Пташенята швидко ростуть і вже через 18-21 день залишають гніздо. Цікаво спостерігати, як дорослі птахи виманюють зі шпаківні пташенят, які вже можуть літати. Вони, то підлітають близько до шпаківні, то відлітають на 1-2 метри. Батьки ще кілька днів годують пташенят, які вилетіли з гнізда, потім залишають їх.

Шпак приносить велику користь лукам, городам, селам, знищуючи метеликів, клопа-черепашку, вовчків, саранчу. Із жуків шпаки здебільшого поїдають хрущів, довгоносиків та їхніх личинок.

Здатність птахів швидко пересуватися, знищуючи шкідників та масового розмноження, примушує нас ставитися до них з великою повагою.

3-й науковець.

Моя доповідь присвячена соловейку. Протягом травня та червня ми слухаємо соловїні співи. На заході України співає соловейко західний. У нас, на сході, співає соловейко східний, або звичайний. Зимують обидва вони у Центральній Африці. Кажуть, що вони співають і на зимівлі, і на міграційних шляхах.

Соловейки прилітають до нас у травні. Поодинокі самці з’являються вночі, займають гніздову ділянку і починають співати, очікуючи самок, які прилітають трохи пізніше. Селяться пари переважно в лісах, парках і садах з густим чагарником, у середині якого і мостять гнізда прямо на землі в листяній підстилці. Гніздо птахи будують з сухого листя, тоненьких травянистих  стебел.  Самка насиджує до 5-6 темно-бурих зеленкуватих яєчок упродовж 13-14 днів. Годують пташенят обидва батьки. Тоді їм вже не до співу. Через 10-12 днів пташенята залишають гніздо. Коли вони підростуть і навчаться літати, і дорослі, і малеча починають мандрувати в пошуках їжі, поступово втрачаючи звязок одне з одним. Їжу добувають у листяній підстилці (різні комахи та їхня гусінь і лялечки, павуки, черв’яки), а восени їдять ягоди.

Відлітають у серпні - на початку вересня.

Старий соловейко співає краще за молодого. Тобто майстерності вони набувають з часом. До речі, кожному птаху притаманні певні індивідуальні вокальні відтінки. Варто послухати соловїний хор, тобто коли співає кілька самців водночас.

Послухайте спів соловя (лунає запис співу соловя).

4-й науковець.

Я хочу розповісти про ластівок — наших щирих друзів. В наших краях живе ластівка сільська і міська ластівка. Сільська  ластівка легко розпізнається в природі завдяки чорному з синім металічним відтінком верху тіла, білому череву й рудому горлу, відокремленому від черева чорною поперечною смугою. Найхарактерніша ознака — довгий, сильно зрізаний, «вилчастий» хвіст. Відрізняється від міської ластівки справжньою піснею у вигляді квапливого щебетання. Оселяється по невеликих населених пунктах. Частина цих ластівок можна побачити на стріхах, телефонних проводах.

Прилітає в квітні. Гніздо у вигляді чашечки ліпить з глини, змоченої слиною, на стінах, балках будівель і вистеляє його травинками. За літо будує 2 кладки. Кладка з 4-6 яєць у травні. Через 2 тижні вилуплюються пташенята, які через 3 тижні вилітають з гнізда. Живиться дрібними комахами. Відлітає на зимівку до Африки у вересні. Міська ластівка відрізняється від сільської характерним забарвленням та формою хвоста.

Учитель.

Дякую. Але наскільки я знаю, ваша наукова експедиція не обмежилася рамками України, тобто ви працювали і за кордоном. У нас присутній сьогодні капітан науково-дослідницького судна. Будь ласка, докладніше про маршрут подальшої експедиції, пане капітане, прошу.

Капітан.

Я постараюся розповісти коротенько. Після завершення роботи в Україні ми були готові відпливти в Африку, Австралію та Антарктиду для вивчення безкілевих птахів та пінгвінів. Судно і команда чекали в порту в Одесі, але гроші для експедиції так і не підходили. Неодноразові звертання в Міністерство науки так і не допомогли. І тоді ми вирішили звернутися по допомогу особисто до президента. Буквально за декілька днів гроші надійшли на наш рахунок, було закуплено провізію та паливо і наше науково-дослідницьке судно «Україна» вийшло з Одеського порту. Через Босфор і Дарданелли (показує маршрут на карті), Середземне море, Гібралтарську протоку ми вийшли в Атлантичний океан і пішли на південь, вздовж західно-африканського узбережжя. Обігнувши Африку, увійшли в порт Мапуту. Наші науковці дісталися до розташованого неподалік національного парку Крюгера, де зайнялися вивченням африканського страуса. Потім наш шлях проліг через Індійський океан до Австралії, до порту Аделаїда, метою подорожі було вивчення австралійського безкілевого птаха страуса казуара. Наступна зупинка в Новій Зеландії, де нас цікавив безкілевий птах ківі. І нарешті, останній пункт нашої експедиції — Антарктида, де вивчалися особливості поведінки пінгвінів.

Після виконання запланованої роботи ми повернулися на Батьківщину.

Дякую, пане капітане. Ви нас дуже точно проінформували про маршрут експедиції. Ален не може бути, щоб під час такої тривалої подорожі не сталося якихось несподіванок.

  •  Я знаю, що екватор ви перетинали вночі?
  •  Так.
  •  І було справжнє свято, бо наукові працівники молоді і перетинали його вперше?
  •  Від вас нічого не приховаєш. Так, було свято Нептуна — морського царя.

(танець Нептуна та русалок)

Учитель.

Продовжуємо роботу конференції.

5-й науковець.

Африканські страуси — мешканці саван. Живуть невеликими групами 5-6 особин. Кожного дня життя страусів відбувається приблизно так. Зранку до півдня вони пасуться, потім відпочивають стоячи чи лежачи на череві. Потім відправляються на водопій. В післяобідній час знову пасуться, а близько до вечора підшукують місця для ночівлі і лягають спати, підігнувши ноги під черево.

Пересуваються страуси дуже швидко за допомогою надзвичайно сильних ніг. Їхня швидкість сягає 70 км/год.

З органів чуття страуса на першому місці, безперечно, зір. Після зору краще всього розвинені слух і нюх. Органи дотику і смаку майже не розвинені. Що стосується розумових здібностей страуса, то наші спостереження впевнили нас, що страус належить до самих нерозумних птахів, які тільки існують на земній кулі.

В боязкості цього великого і сильного птаха не виникає ніяких сумнівів. Страус тікає від усякого незвичайного явища і лякається навіть зовсім безпечних для нього тварин. Живиться страус в основному рослинами. На волі він щипає траву і підбирає з землі насіння, комах і мілких безхребетних. В неволі він проковтує майже все, що може схопити. Шматочки цегли, черепки, камінь і інші неїстівні предмети проковтуються так, наче це були шматки хліба. При розтині одного страуса в шлунку було знайдено: пісок, ганчірки, шматки заліза, монети, ключі, ґудзики та інше — разом вагою в 4228 грамів.

Під розмноження в одне гніздо відкладають яйця декілька самок, але насиджує їх самець. В прохолодних місцевостях яйця насиджують і вдень, і вночі, в теплих страуси часто залишають гнізда, прикривши їх піском.

6-й науковець.

Австралійський страус — казуар. Казуари живуть в лісах і тут ведуть досі замкнене життя. При небезпеці вони зразу тікають і ретельно скриваються від людських очей. Вони значно розумніші, але й зліші, ніж інші страуси. Кожне незвичайне явище призводить їх до люті; страуси нещадно нападають на супротивника, все одно, людина чи тварина.; завзять кидаються на нього і старанно бють як дзьобом, так і ногами.

Працівники національних парків більше бояться казуарів, ніж інших, досить великих тварин, тому що від нього можна очікувати кожної хвилини будь-якої витівки.

7-й науковець.

Ківі— рідкий птах, занесений до міжнародної Червоної книги. Дуже мало екземплярів залишилося в лісах північної частини Нової Зеландії.

Ківі— нічний птах. Вдень він знаходиться в норі або під коренями великих лісових дерев, а вночі вирушає шукати їжу, яка складається з комах, личинок, червів і насіння. Під час пошуків їжі ківі постійно видають сопіння з ніздрів: вони обнюхують грунт. Цікаво спостерігати, як ківі відшукує земляних— свою головну їжу і він засовує свій довгий дзьоб в грунт і достає його з червем, причому робить це повільно і обережно, щоб не розірвати здобичі. Положивши черв’яка на землю, він його підкидує, проворно ловить дзьобом і швидко ковтає.

Ківі завжди відкладає лише одне яйце в норі, яку птах викопує сам в сухому ґрунті. Яйце прикривається листям, гниття яких дає необхідне тепло. Насиджується яйце одночасно обома батьками.

8-й науковець.

Пінгвіни — морські птахи, Які не можуть літати. Вони мешкають тільки в Південній півкулі. Сім видів пінгвінів живуть в Антарктиді. Два шари пір’я і товстий шар підшкірного жиру не дають пінгвінам замерзнути навіть в саму люту холоднечу. Пінгвіни не можуть літати, просто вони добре плавають і ниряють. Їхня щільні, вузькі крила в воді діють як мости. Більшу частину життя антарктичні пінгвіни проводять в леденій воді океану — там вони ловлять рибу, кальмарів і криль. На тверду землю пінгвіни виходять тільки тоді, коли прийшов час заводити нащадків. Вони збираються на суші або на великій льодині і багатотисячним натовпом прямують до свого гніздівя — до того місця, де вони будуть виводити пташенят. Рік за роком пінгвін повертається в те ж  гніздівя, де колись сам вилупився з яйця. Зазвичай самочка і самець, які в минулий шлюбний сезон були разом, знову повертаються один до одного.

Більшість птахів виводять пташенят влітку. А ось імператорські пінгвіни виводять своїх пінгвінят взимку, коли дуже холодно. Після парування самочка відкладає тільки одне яйце, віддає його самцю, а сама повертається в море годуватись. На протязі 9 тижнів самець зігріває яйце в себе на лапах. Весь цей час він зовсім нічого не їсть і тому дуже зменшує вагу тіла.

Коли пташенятко вилуплюється з яйця, самочка повертається на берег. Вона приносить корм. Батьки годують пташенят всю зиму. А потім пінгвінята стають самостійними.

Учитель.

Дуже дякую, шановні науковці. Тепер, панове кореспонденти, можете задавати ваші питання. (Кореспонденти задають питання)

  •  Поясніть, як дихають птахи?
  •  Що для птахів страшніше взимку: холод чи голод?
  •  Відомо, що птахи — теплокровні тварини. Як ви гадаєте, чи мають вони переваги над хладнокровними?
  •  Як птахи орієнтуються під час міграцій?
  •  Який птах літає тільки під водою?
  •  Скажіть, чи є птахи, які пасуть стада в Південній Африці?
  •  Чому плазуни живуть в помірному та тропічному поясах, а птахи широко розселилися по Землі?
  •  Яке походження птахів?
  •  Які птахи літають найвище і можуть піднятися на висоту 7000 метрів?

Заключне слово вчителя.

На цьому наша прес-конференція закінчена. Думаю, що ви дізналися дуже багато важливої і цікавої для себе інформації. Дякую вам за співробітництво.
Прохання для всіх учнів: напишіть, будь ласка, ваші враження від конференції. Що сподобалось? Що запам’яталось?

Домашнє завдання. Скласти кросворд «Птахи».

PAGE  1


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

27966. Рефлекс и реактивное поведение. Трехфакторная модель «значимого другого»: основные положения и методическое обеспечение 22.96 KB
  Важно чтобы мозг животного был свободен от других видов деятельности то есть его не должна отвлекать какаято посторонняя потребность и находиться на определенном уровне возбуждения На фоне различных видов тороможения или отвлекающих факторов обучение происходит медленно или не происходит вовсе. Кооперация – необходимый элемент совместной деятельности порожденный ее особой природой. Леонтьев называл две основные черты совместной деятельности: разделение единого процесса деятельности между участниками; изменение деятельности...
27967. Предметный образ и его семантическая многоуровневость 84.99 KB
  Поскольку состояние контактного взаимодействия анализатора с раздражителем непосредственно заключающее в себе ввиду своей двусторонности основу предметного изображения имеет место именно в осязании и прежде всего в тактильных ощущениях постольку простейший предметный образ формируется как рефлекторный эффект деятельности кожномеханического анализатора. На высших уровнях осязательной репрезентации состояние взаимодействия рецептора с раздражителем осуществляется и поддерживается на основе активной деятельности руки как специфического...
27968. Психофизическая зависимость и психофизическая функция 40.9 KB
  Типы и способы межличностоной и межгрупповой коммуникации. Типы и способы межличностоной и межгрупповой коммуникации. Когда говорят о коммуникации в узком смысле слова то прежде всего имеют в виду тот факт что в ходе совместной деятельности люди обмениваются между собой различными представлениями идеями интересами настроениями чувствами установками и пр. Все это можно рассматривать как информацию и тогда сам процесс коммуникации может быть понят как процесс обмена информацией.
27969. Восприятие пространства и удаленности; монокулярные и бинокулярные признаки глубины 30.95 KB
  Восприятие пространства и удаленности; монокулярные и бинокулярные признаки глубины Чувственное отражение субъективный познавательный процесс и результат этого процесса где объективное познание выступает в виде чувственной формы а именно в виде ощущений восприятий и представлений компоненты чувственного отражения. Восприятие – 1 субъективный образ предмета явления или процесса непосредственно воздействующего на анализатор или систему анализаторов перцептивный образ или образ восприятия 2 процесс формирования образа предмета или...
27970. Восприятие как процесс категоризации в трудах Дж. Брунера 36.92 KB
  Личность и психика развитие личности и развитие психики: соотношение понятий. Личность и психика развитие личности и развитие психики: соотношение понятий. Понятие личности обозначает человеческого индивида как члена общества обобщает интегрированные в нем социально значимые черты. Петровский Ярошевский Развитие личности процесс качественных психологических личностных изменений в личности а также результат этих изменений.
27971. Память как высшая психическая функция 23.01 KB
  Психология этнической социализации и этнической идентичности. Психология этнической социализации и этнической идентичности. Этническая социализация выполняет функцию формирования множественной и многоуровневой идентичности личности способствующей конструктивному функционированию этничности в жизни индивида и общества: позитивной этнической идентичности и толерантного этнического взаимодействия. Одним из основных институтов этнической социализации является семья.
27972. Эффект Зейгарник. Этническая идентичность: общее описание, структура, становление и формирование, изменения этнической идентичности 18.62 KB
  Механизмы и эффекты межличностного восприятия Этническая идентичность: общее описание структура становление и формирование изменения этнической идентичности. Эффект Зейгарник. Эффект незавершенного действия эффект Зейгарник явление характеризующее влияние на процессы памяти перерывов в деятельности.
27973. Долговременная, кратковременная, оперативная и иконическая память 27.68 KB
  Социальнопсихологический тренинг как средство повышения точности межличностного восприятия Особенности межкультурной коммуникации развитие культурной сензитивности. Непосредственный отпечаток полезен в тех случаях когда сигнал действует очень недолго как при просмотре к ф; он обеспечивает также непрерывность восприятия при моргании или движении глаз. Социальнопсихологический тренинг как средство повышения точности межличностного восприятия В процессе общения должно присутствовать взаимопонимание между участниками этого процесса....
27974. Активное и пассивное, продуктивное и репродуктивное воображение 35.57 KB
  Феномен аттракции в межличностных отношениях различные уровни аттракции. Феномен аттракции в межличностных отношениях различные уровни аттракции. Область исследований связанных с выявлением механизмов образования различных эмоциональных отношений к воспринимаемому человеку получила название исследования аттракции. Феномен аттракции связан с перцептивной стороной межличностного общения возникает при включении в процесс восприятия эмоциональных регуляторов.