52370

Брейн - ринг з української мови

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Мета: закріпити знання учнів з української мори з теми «Слово», навчити мислити творчо. Розвивати уміння аналізувати, синтезувати і систематизувати слова, а також розвивати звязне мовлення. Виховувати повагу до рідної мови, дружбу, згуртованість, бажання змагатись і перемагати у чесній грі.

Украинкский

2014-02-15

60.5 KB

12 чел.

Донецький ліцей №30

Донецької міської ради

Донецької області

Учитель початкових класів

Курилова Олена Василівна

2011-2012 н.р.

Брейн - ринг з української мови

Мета: закріпити знання учнів з української мори з теми «Слово», навчити мислити творчо. Розвивати уміння аналізувати, синтезувати і систематизувати слова, а також розвивати зв'язне мовлення. Виховувати повагу до рідної мови, дружбу, згуртованість, бажання змагатись і перемагати у чесній грі.

Умови гри:

Перед початком гри клас ділиться на 2 команди, які очолюють 2 капітани. В ході змагання команди набирають бали, виграє та, у якої кількість балів більша. По закінченні гри для команд передбаченні нагороди (грамоти), а для найактивніших учасників – заохочувальні призи.

Хід уроку:

  1.  Організація класу
  2.  Повідомлення теми

Вчитель. Сьогодні у нас не звичайний урок, а брейн-ринг. Щоб дізнатися яка команда буде першою починати гру, вам треба відгадати загадку.

Без неї жити не можливо,

Для всіх людей вона важлива.

Без неї пісні не співати,

Без неї й слова не сказати.

  1.  Закріплення вивченого матеріалу.

Завдання 1 (Добери назву)

Команда відповідає на питання і  за кожну правильну відповідь отримує 1 бал. Починає команда, яка відгадала загадку. Якщо відповідь на питання неправильна, право відповіді переходить до іншої команди.

  1.  Скляний ящик із водою для риб. (акваріум)
  2.  Пташка, яка співає високо в небі. (жайворонок)
  3.  Смолиста маса, якою заливають дороги та тротуари. (асфальт)
  4.  Жуйна тварина з одним чи двома горбами.(верблюд)
  5.  Одиниця часу, яка у 60 разів менша, ніж хвилина (секунда)
  6.  Складна машина, що косить, молотить, віє. (комбайн)
  7.  Рослина з великими жовтими зернами, які зібрано у качани. (кукурудза)
  8.  Колекція засушених рослин. (гербарій)
  9.  Приміщення, де відбуваються вистави. (театр)
  10.   Купа дров або хмизу, які горять. (вогнище)
  11.  Всесвіт, скорений космонавтами. (космос)
  12.  Апарат для розмови на відстані. (телефон)
  13.  Установа, в якій виготовляють і продають ліки. (аптека)
  14.  Прилад для визначення сторін світу. (компас)
  15.  Підземна міська залізниця. (метро)

Завдання 2

Прочитайте вірші, випишіть із них ужиті у переносному значенні прикметники разом з іменниками, які вони пояснюють.

Буду я навчатись мови золотої –

У трави-веснянки, у гори крутої,

Потічка веселого, що постане річкою,

В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.

(А. Малишко)

Шумлять, хвилюються жита.

Поглянь лише навколо –

Пшениця стигла, золота

Додолу хилить колос.

(Н. Забіла)

Завдання 3

Запиши в якому значенні (прямому, переносному) вжито словосполучення.

  •  Зарубай собі на носі.
  •  Вище ніс.
  •  Водити за ніс.
  •  І носом не поведе.
  •  Комар носа не підточить.

  •  Кліпати очима.
    •  Стріляти очима.
    •  Прикипіти очима.
    •  Їсти очима.
    •  Зміряти очима.

Завдання 4

Прочитайте і запишіть прислів'я, загадки. Підкресліть синоніми чи антоніми. Усно поясніть їх зміст. Визначне, якою частиною мови є синоніми чи антоніми.

  •  Праця чоловіка годує, а лінь марнує.
  •  Горить, палає і втоми не знає.

Завдання 5

Учасники гри один за одним швидко називають відповідний антонім. У разі затримки відповідає наступний гравець.

Весело –

Мороз –

Високий –

Білий –

Сміється –

Важкий –

Цікаво –

Свіжий –

Чисто –

Старість –

Шкідливий –

Сухий –

Зло –

Згадати -

Фізкультхвилинка

Завдання 6

Конкурс капітанів.

Дібрати якомога більше прикметників до слова «мова». Слова повторювати не можна. Хто назве більше сів, той і виграв. (Починає та команда, у якої більша кількість балів). За кожне слово капітан отримує 1 бал.

Завдання 7

Замініть вираз 1 словом

  •  Набрати в рот води – (мовчати)
  •  Побити горшки – (посваритись)
  •  Сильний дощ – (злива)

  •  Байдики бити  - (лінуватись)
    •  Брати ноги на плечі – (утікати)
    •  Дощ із блискавкою – (гроза)

Завдання 8

До слова сміливий доберіть прикметники-синоніми.

В********

Х*******

С*******

Б**********

М*****

В***********

Відважний. Хоробрий. Сміливий. Безстрашний. Мужній. Відчайдушний.

Запишіть антоніми до поданих слів.

Важко –

Війна –

Старість –

Запитання –

Друг –

Порожня –

Завдання 9

Складіть твір-мініатюру на тему: «Як тварини готуються до зими» за опорними словами.

Опорні слова:

Зима, мешканці, яблучка, тривога, мороз;

Запаслива білочка, задумливий їжачок;

Прийде, готуються, випробування.

Гра з уболівальниками.

  •  Як із «меду» та «мухи» скласти ім'я турецького султана? (Мухамед)
  •  Хоч я з дерева, з соломи, та ніколи не згорю. (попіл)
  •  Як записати «замерзла вода» за допомогою трьох букв? (лід)
  •  Як записати словосполучення «суха трава», щоб було всього чотири букви? (сіно)
  •  Який це двірник походжає, без віника замітає? (вітер)

Завдання 10

Добери порівняння за зразком.

У зайця хвостик, як пухнастий клубочок.

В кози роги, як ____________________________________

В кота очі, як______________________________________

Вода чиста, наче___________________________________

Дощ іде, неначе____________________________________

Соловей співає, ніби________________________________

Летять сніжинки, неначе_____________________________

Завдання 11

Склади діалог чи загадку з такими словами, що звучать і пишуться однаково.

  •  Ніс (від носити) і ніс (на обличчі)
  •  Віз (візок) і віз (від возити)
    1.  Підведення підсумків та нагородження переможців.

Вчитель. Діти, гра брейн-ринг закінчилася, виявилися у нас і переможці але нагороди отримають усі команди, а також найактивніші учасники. І на останок хочу вам зачитати вірш С. Пархоменко.

Мови нашої слова –

Наче музика жива,

Наче житні зерна чисті

В хлібороба на руці.

Наче роси росянисті,

Наче хвильки по ріці.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

10451. Схемы переходов от непрерывных преобразований к дискретным преобразованиям 44 KB
  Схемы переходов от непрерывных преобразований к дискретным преобразованиям. Введем определения следующих операций: Частотным окном FW frequency window называется ограничение спектра сигнала по частоте. При этом спектр сигнала становится финитным. Окно не обязательно дол
10452. Глаз и психофизические свойства зрения. Зрительные явления. Модель одноцветного зрения. Модель цветного зрения 301 KB
  Глаз и психофизические свойства зрения. Зрительные явления. Модель одноцветного зрения. Модель цветного зрения. На выходе изображающих систем обычно создается фотоснимок или изображение на экране которые рассматриваются человеком. Поэтому очевидно что для эффективн
10453. Квантование изображений. Фотометрия и колориметрия. Преобразование координат цвета. Цветовое тело 788.5 KB
  Квантование изображений. Фотометрия и колориметрия. Преобразование координат цвета. Цветовое тело. Рассмотрим случай чернобелого панхроматического изображения. Для его представления в цифровом виде величину каждого отсчета дискретного изображения необходимо предс...
10454. Двумерные унитарные преобразования. Преобразование Фурье, косинусное, синусное, Адамара, Хаара 2.03 MB
  Двумерные унитарные преобразования. Преобразование Фурье косинусное синусное Адамара Хаара. А. Унитарные преобразования являются частным случаем линейных преобразований когда линейный оператор точно обратим а его ядро удовлетворяет условию ортогональности. В...
10455. Вейвлет-преобразование. Алгоритмы Лифтинга и Маллата 192.5 KB
  Вейвлетпреобразование. Алгоритмы Лифтинга и Маллата. Вейвлет компрессия в последнее время стала передовой технологией среди методов представления и сжатия сигналов и изображений. Методы сжатия с вейвлет преобразованием можно отнести к классу методов с исполь
10456. Алгоритмы сжатия изображений 163 KB
  Алгоритмы сжатия изображений Введение В настоящее время в космических системах ДЗЗ отмечается быстрый рост производительности оптикоэлектронных систем съемки Земли в то время рост пропускной способности радиолиний передачи данных характеризуется более медленным...
10457. Алгоритмы сжатия на основе вейвлет-преобразования. Алгоритм SPIHT 63 KB
  Алгоритмы сжатия на основе вейвлетпреобразования. Алгоритм SPIHT. Изображение полученное при помощи вейвлетпреобразования можно сжимать различными способами. Большинство из них можно отнести к одной из двух категорий. К первой категории относятся способы сводящиеся
10458. Алгоритмы обработки изображений в астроориентации 666.5 KB
  Алгоритмы обработки изображений в астроориентации. Введение К приборам астроориентации космических аппаратов относятся солнечные датчики датчики положения Земли и звездные датчики. Термин датчик не должен вводить в заблуждение солнечные датчики и датчики полож
10459. Улучшение изображений. Изменение контраста, Видоизменение гистограммы. Подавление шумов. Медианная фильтрация 247.5 KB
  Улучшение изображений. Изменение контраста Видоизменение гистограммы. Подавление шумов. Медианная фильтрация. Процедура улучшения изображений сводится к выполнению комплекса операций с целью либо улучшения визуального восприятия либо преобразования в форму боле...