52418

Розв’язування вправ на виконання додавання і віднімання раціональних чисел

Конспект урока

Педагогика и дидактика

За якою темою ми працювали на останніх уроках Так додавання і віднімання раціональних чисел. Сьогодні ми з вами відправляємось у захоплюючу подорож до країни Раціональних Чисел де ми поринемо у хвилі цікавих задач під вітрилами невирішених проблем. Як скласти числа з однаковими знаками Як скласти числа з різними знаками Як знайти різницю раціональних чисел 2.

Украинкский

2014-02-15

124 KB

4 чел.

УРОК З МАТЕМАТИКИ ДЛЯ  6  КЛАСУ

Тема: Розв’язування вправ на виконання  додавання і віднімання
раціональних чисел

Урок-подорож

 

МЕТА:

  •  удосконалити вміння учнів додавати, віднімати та порівнювати раціональні числа;
  •  розвивати логічне мислення і обчислювальні навички;
  •  формувати культуру математичних записів та мови;
  •  виховувати позитивне ставлення до навчання,
    упевненість у своїх силах

ТИП: удосконалення вмінь і навичок

ОБЛАДНАННЯ:  картки з завданнями, три  варіанти самостійної роботи, літери       слова УРОК, вислови вчених

 

ПЛАН УРОКУ

  І.    Організаційний момент.      1 хв.

 ІІ.    Повідомлення теми та мети уроку.     2 хв.

ІІІ.   Актуалізація опорних знань

1.  Аукціон розпродажу путівок – перевірка
     домашнього завдання.      3 хв.

2.  Фронтальне опитування: методичний
               прийом  «Вірю – не вірю».     2 хв.   

ІV.  Оперування знаннями.

  1.  Галявина усної лічби:  дидактична гра
    «Математичний телефон»     3 хв.
  2.  Долина  «Наукова»       24 хв.
  3.  Поле «Спортивне»       1 хв.

 V. Контроль засвоєння знань.
         Узлісся «Кмітливе»      

         Самостійна робота.
          (тести з відкритою формою відповідей)      5 хв.

 VІ.  Домашнє завдання.       1 хв.

 VІІ. Оцінювання учнів        1хв.

VІІІ. Підсумки уроку        2 хв.


ХІД УРОКУ

І.   - Доброго ранку, друзі мої! Сідайте, будь ласка.

    -  Розпочинаємо наш урок.  

    -  Слово урок… Таке звичне для нас, але дуже вагоме. Скільки слів можна утворити з його літер. І всі ці слова потрібні нам будуть для успішної роботи на уроці.

Інтерактивний Метод – «Мікрофон»

   - Складемо невеличкий словничок. Наприклад, усмішка, увага, успіх. Продовжте.  

 У – успіх, увага

 Р – радість, робота

 О – обдарованість, організованість

 К – кмітливість, колективізм

Сподіваюсь, що на уроці на  нас чекає   успіх.

ІІ.  Повідомлення теми та мети уроку.

  •  За якою темою ми працювали на останніх уроках?
  •  Так, додавання і віднімання раціональних чисел.
  •  Сьогодні ми   продовжимо вдосконалювати   вміння додавати і віднімати раціональні числа.
  •  Відкрийте, будь ласка, зошити, запишіть число

П’ятнадцяте лютого
Класна робота

  •  Зверніть  увагу на написання числівника п’ятнадцять. Пишемо з апострофом.

Минуле і майбутнє… Таємниці історії великих відкриттів і сучасні досягнення науки. Різні області застосування знань… Усе хочеться побачити і про все довідатися. А найкращій спосіб пізнання – це подорож.

Сьогодні ми з вами відправляємось у захоплюючу подорож до країни Раціональних Чисел, де ми поринемо у  хвилі цікавих задач під вітрилами невирішених проблем.

Але, щоб взяти участь у подорожі, слід придбати путівки, вартість яких виражається не грішми. А чим? Ви дізнаєтесь відгадавши загадку.

  На базарі їх не купиш,

  На дорозі не знайдеш,

  Їх не зважиш на терезах,

  І ціни не підбереш.

    (ЗНАННЯ)

Правильно, вартість путівок виражається вашими знаннями. Не забудьте захопити з собою спритність, допитливість, кмітливість і  просто гарний настрій.

З кожної подорожі мандрівники повертаються з приємними враженнями та  везуть друзям подарунки. Ви теж маєте змогу  привезти гостинець – оцінку за урок.  

ІІІ.   Актуалізація опорних знань.

ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.


     -   
Оголошую аукціон розпродажу путівок.     

     -  Правильне виконання   д/з і є підтвердження наявності путівки. Зараз  з’ясуємо чи нема серед нас «зайців».

 1.   Фронтальне опитування  (метод «Мозковий штурм»)
  

 - Якими правилами та визначеннями ви користувалися при виконанні       домашнього завдання?

 - Дайте визначення модуля числа.

 - Як скласти числа з однаковими знаками?

 - Як скласти числа з різними знаками?

 - Як знайти різницю раціональних чисел?

   2. Гра «Вірю – не вірю» (методичний прийом)

  1.  Чи вірите ви, що число -9  натуральне число?
  2.  Чи вірите ви, що число - 9 менш нуля?
  3.  Чи вірите ви, що сума протилежних чисел дорівнює нулю?
  4.  Чи вірите ви, що число π - раціональне?
  5.  Чи вірите ви, що модуль числа  5 дорівнює  -5?
  6.  Чи вірите ви, що сума від’ємних чисел завжди від’ємна?

Отже,  зрозуміло, що всі завчасно придбали путівки. І серед нас нема «зайців».
Тому, скоріше відправляємось у подорож.

ІV.  Оперування знаннями та використання умінь і навичок.

   Цікава  країна Раціональних чисел. Красива українська природа: долини, поля, узлісся, галявини.

   І ось ми потрапили на галявину усної лічби. Треба повідомити батькам, що ми доїхали і в нас все добре. Але ж ми в країні Раціональних чисел, тому повідомимо їм по математичному телефону.

  1.  Галявина усної лічби  - дидактична гра «Математичний телефон».

Три групи вирішують усно ланцюжком числові приклади, останній у групі називає результат.

  І сувора, й солов’їна

  Математики країна
  Праця тут іде завзята

  Вмій лиш спритно рахувати.

І група         Число     - 8

Відповідь:  100

ІІ група     Число     10

Відповідь:  100

ІІІ група        Число    0

Відповідь:  100

  1.  Передзвонили батькам і відправились далі. Не  менш  цікавою є і долина «Наукова»

 Думаємо колективно,

 Працюємо оперативно,

 Сперечаємося доказово –

 Це для всіх обов’язково.

  •  Робота в зошиті (завдання на партах у учнів)


№1   Виконати додавання, обираючи зручний порядок обчислень:

 а)  7,29 + (- 5,126) + (- 6,29) + 5,126;             1

  б)   - 3 + 9,84 + 1  + (-20,84);                     - 13

 в)  -  +  + (- ) + .                             1/20

№2  Спростити вираз і знайти його значення:

    7,44 + а + (- 3,5) + (- 5,44) + (- 12,5) + b, якщо а = 9,6;  b = - 5,6;

                  

 Відповідь:  - 5,1

   

№3  Задача

У січні 2008 року найнижча температура повітря у місті Старобільську становила   – 17 С, що на 12  С вище  за температуру, зафіксовану в січні 2007 року. Яка температура була у січні того року?

(-  17 – 12 = - 17 + (-12) = - 29  С). Дуже низька температура. Тому, якщо ви пам’ятаєте, ми отримали додаткові канікули.

Одночасно на дошці працює учні за картками (послідовно).

№1

1) Порівняти числа:

  1.  – 167  і  45;                                    б)  0  і   -78;

в)  -  1,23  і  -  1,32;                            г)   і  .

№2

Обчислити:

а)  – 1,7   -   (- 4,7);                                б)  0,7 + (– 7,8).

в)  -  0,5  +  (-  1,32);                              г)  -   + .

№3

 

          1)Обчислити:

а)  – 167  + (- 45);                                б)  0,7 – 7,8.

  1.  Розв’язати рівняння:

      Х – 5,6 = - 2.

        

- Що цікаво? Але, мабуть, трохи стомилися?

         - То ж зробимо зупинку на полі «Спортивному»

 

 Руки вже за головою,
Тож дивись перед собою.
Виправляємо хребет,
Лікті зводимо вперед,
Мов, метелики, літаємо,
Крильця зводим, розправляєм.
Будем вправу завершати,
Легше всім нам працювати.

Продовжимо.

  •  Робота з підручником:  розв’язування біля дошки з коментуванням.

 

с.196,    № 1086   група Б                      (буквений вираз)

 с.204,    № 1140 (а, б),  № 1141 (а, г)         (рівняння)

              

 V. Контроль засвоєння знань

 - Цікаві місця ми відвідали й вийшли на
узлісся «Кмітливе»

      Самостійна робота (тести з відкритою формою відповідей на 3 варіанти, які    містять тільки одну правильну відповідь з чотирьох)

  •  Картки з завданням підписати. Робота виконується  не більше 4 хв.

В1.

1.  Модуль числа   (– 1,3)  дорівнює:

 А) 1,3;  Б) – 1,3;  В) 0,13;  Г) не існує.

 

2.  Число  1 протилежне для:

 А) 1,7;  Б) – 1;  В) 0,3;  Г) 7,1.

3.  Сума чисел   3,5  + (- 23, 5)  є число:

 А) додатне;  Б) 0;  В) невід’ємне;  Г)  від’ємне.

 

 4. Значення виразу   - 7,5  – Х +   6, 5  +   Х    дорівнює:

 А) 1;  Б) – 14;  В) 2Х;  Г) - 1.

 5. Обчислити:   -  + 2 + (- 2)

 А) 2; Б) – ;  В) ;  Г) - .

6. Який знак ви поставити замість зірочки, щоб утворилась правильна           нерівність:      - 32 + (- 19)  *  -63?

 А) > ; Б) <;  В) =;  Г) > або =.

  

В2.

1.  Модуль числа (+ 75) дорівнює:

 А) 7,5;  Б) - 75;  В)75;  Г) не існує.  

2.  Число  - 0,1 протилежне для:

 А) -1;   Б) – 1;  В) 0,1;  Г)  10.

3 Сума чисел  13,5 + (- 3, 5)  є число:

 А) від’ємне; Б) 0;   В) невід’ємне; Г)  додатне.

 

 4. Значення виразу   - 17,5  + р +   6, 5  - р    дорівнює:

 А) 1;  Б) – 11;  В) р;  Г) - 1.

 5. Обчислити:  - 6 + 8 +  0,25  -1

 А) 1 ; Б) - 6;  В) 0,25 ;  Г) -  1.

 

 6. Який знак ви поставитее замість зірочки, щоб утворилась правильна  

     нерівність:       32 - (- 19)  *   63?

 А) > ; Б) <;  В) =;  Г) > або =.

 

В3.

1.  Модуль числа   (- 5,6 )   дорівнює:

 А) – 5,6;  Б) 0  В) не існує;  Г) .

 

2.  Число  1  протилежне для:

 А) 1;   Б) – 1;  В) 0;   Г) 0,1.

3.  Сума чисел  -13,5 + (- 3, 5) є число:

 А) додатне;  Б) 0;  В) невід’ємне;  Г)  від’ємне.

 

 4. Значення виразу   17,5  – с + (- 7, 5) +  с     дорівнює:

 А) 1;  Б) – 10;  В) 10;  Г) с.

 5. Обчислити:   -  +  - 2 +  2

 А) 2; Б) – ;  В) ;  Г) - .

 6. Який знак ви поставите замість зірочки, щоб утворилась правильна         нерівність:      - 32 - (- 19)  *  -63?

 А) > ; Б) <;  В) =;  Г) > або =.


V
І  Домашнє завдання.

 - Нам слід повертатися. Як кажуть, у гостях гарно, а вдома краще. Або: Вдома і стіни допомагають. Сподіваюсь, що домашнє завдання ви виконаєте успішно. Запишіть у щоденники:

п. 34 – 36

№ 1125             група А       (обчислити, використовуючи визначення модуля та
                                                  правила додавання і віднімання раціональних чисел)

№ 1048, 1090    група Б (приклади, рівняння)

VІІ  Оцінювання учнів.

-  Подорож закінчилася.  Хто ж зумів повернутися додому з гостинцями?  

VІІІ Підсумки уроку

  •  Якою країною ми подорожували?
  •  Чи сподобалася ця подорож?
  •  А що ми повторили під час мандрування?
  •  На уроці ми досягли успіху завдяки
    У- увазі
    Р – роботі
    О – організованій
    К – кмітливості.

Ми так добре попрацювали, що мені не хочеться з вами прощатися. Тому я пропоную вирішити ще задачу поки не пролунав дзвоник.

Знайти суму цілих послідовних чисел від -1000 до 1000, поясніть відповідь.

Урок закінчено.

Дякую за урок!


+  5

+ 3

+ (- 2)

-6

+ 12

* 25

+ 5

-   12

+ (- 3)

+ 6

- (- 19)

* 4

+ (- 5)

+ 7

- 6

+ 4

+ 2

* 50


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

50714. Исследование работы фланцевого соединения 86.5 KB
  Эксперимент начинается со снятия показаний тензодатчиков при разгруженных болтах. Затяжка каждого болта контролируется по изменению показаний прибора ВСТ4. Значения показаний прибора разгруженных Поi и затянутых Пi болтов заносятся в таблицу 3 причем разность показаний для каждого болта не должна отличаться от расчетной более чем 15.
50715. Исследование фазового резонанса в цепи с последовательным соединением активного, индуктивного и емкостного сопротивлений 108 KB
  Цель работы: уяснить условия получения резонанса напряжений экспериментально исследовать явление резонанса напряжений в зависимости от изменения либо реактивного сопротивления либо частоты исследуемой цепи. Резонанс напряжений называется такой пассивной электрической цепи переменного тока с последовательным соединением активного индуктивного и емкостного сопротивлений при котором входное реактивное сопротивление равно нулю. При резонансе напряжений напряжение на входе цепи совпадает по фазе с током т.
50716. Исследование колебаний вращающегося вала 324 KB
  Изза неточности изготовления и сборки центры масс деталей как правило не находятся на оси вращения вала т. При вращении вала вследствие дисбаланса возникают переменные по направлению силы инерции дополнительно нагружающие вал и его опоры и вызывающие механические колебания системы. В связи с этим необходимо исследование колебаний вращающегося вала.
50717. Определение напряжений в днищах, нагруженных внутреннем давлением 216 KB
  Цель работы: Задачи исследования: Теоретический расчет напряжений и деформаций в эллиптическом и плоском днищах нагруженных внутренним давлением; Экспериментальное определение напряжений и деформаций в днищах сравнение их с расчетными значениями; Сравнение днищ различной формы с точки зрения возникающих в них напряжений Теоретическая часть Напряжения и деформации в эллиптических днищах нагруженных внутренним давлением В инженерной практике для расчета напряжений и деформаций пользуются...
50718. Исследование распределения напряжений в эллиптическом и коническом днищах 441.5 KB
  Расчет напряжений и деформаций в днищах нагруженных внутренним давлением. Экспериментальное определение напряжений и деформаций в днищах. Анализ результатов теоретической и экспериментального исследования напряженного...
50719. ИССЛЕДОВАНИЕ ТРЕХФАЗНОЙ ЦЕПИ ПРИ СОЕДИНЕНИИ НАГРУЗКИ ЗВЕЗДОЙ 595.5 KB
  Экспериментальное определение основных соотношений между токами, напряжениями и мощностями в симметричных и несимметричных цепях. Исследование различных режимов работы трехфазной цепи. Выяснение практической роли нейтрального провода.
50720. Анализ напряженного состояния аппарата, нагруженного внутренним давлением и изгибающим моментом 253.5 KB
  Из приведенных соотношений видно что напряжения вызванные внутренним давлением р постоянны не зависят от положения сечения на оболочке. При изгибе колонны в её стенках возникают нормальные в меридиональном направлении а также касательные напряжения которыми в виду их малости можно пренебречь. Меридиональные напряжения определяются по...
50721. ИССЛЕДОВАНИЕ НЕЛИНЕЙНОЙ ЭЛЕКТРИЧЕСКОЙ ЦЕПИ ПОСТОЯННОГО ТОКА 213.5 KB
  Цель работы Совершенствование навыков снятия вольтамперных характеристик ВАХ нелинейных элементов. Некоторые нелинейные элементы на отдельных участках ВАХ имеют малое стабилитрон или отрицательное терморезистор динамическое сопротивление. Для снятия таких ВАХ необходимо предусмотреть включение в схему эксперимента последовательно с нелинейным элементом добавочного резистора Rд рис. ВАХ линейного резистора проходит через начало координат поэтому для ее построения достаточно экспериментально получить одну точку.
50722. Определение молярной массы и плотности газа 35 KB
  Вычисление молярной массы воздуха Вычисление плотности воздуха Вычисление границ неисключенных систематических погрешностей отдельных измерений: Вычисление границы относительной погрешности результата измерения молярной массы воздуха...