52425

Чорнобиль не має минулого. Історія Чорнобильської трагедії крізь призму української літератури

Конспект урока

Педагогика и дидактика

Історія Чорнобильської трагедії крізь призму української літератури Мета: розширити знання дітей про Чорнобильську трагедію розповісти про ліківідаторів аварії на Чорнобильській АЕС розкрити трагедію ЧАЕС через твори українських письменників; розвивати вміння школярів аналізувати та узагальнювати навчальну інформацію вміння виразно декламувати артистичні здібності; виховувати співчуття до чужого болю любов до рідного краю природи; виховувати людяність доброту згуртованість. Драч Чорнобильська мадонна М. І тихо ступає життя у полин...

Украинкский

2014-02-15

72.5 KB

5 чел.

Тема: Чорнобиль не має минулого.

Історія Чорнобильської трагедії крізь призму української літератури

Мета:

розширити знання дітей про Чорнобильську трагедію, розповісти про ліківідаторів аварії на Чорнобильській АЕС, розкрити трагедію ЧАЕС через твори українських письменників;

розвивати вміння школярів аналізувати та узагальнювати навчальну інформацію, вміння виразно декламувати, артистичні здібності;

виховувати співчуття до чужого болю, любов до рідного краю, природи; виховувати людяність, доброту, згуртованість.

Тип уроку: закріплення набутих знань, умінь, навичок

Форма проведення уроку: літературна вітальна

Обладнання уроку:

Виставка творів українських письменників, присвячених трагедії Чорнобиля, карта, газети, малюнки, фонограми, присвячені цій темі.

Використані твори: І. Драч «Чорнобильська мадонна», М. Сингаївський «Обпалена мужність», Д. Яворівський «Марія з полином у кінці століття», В. Сташук «Атомний диптих»,С. Йовенко «Вибух», К. Лазаренко «Я не покоюсь, як усі поети», А. Багряна «Малиновий дзвін», М. Луків «Набат Чорнобиля»

Хід уроку

Тяжко пишу, зболено розмірковую,

словами гіркими наповнюю аркуш…

Іван Драч

І. Оголошення теми і мети уроку

Вчитель

Ви чули, як плаче спустошена Прип’ять,

За скоєний гріх розіп’ята живцем,

Прип’ята до неба, щоб вічності випить,

Щоб вмити від бруду змарніле лице?

Регочуть іони малиновим дзвоном,

Вбиваючи блиск нерозкритих очей,

Ридає вночі божевільна мадонна,

Приймаючи з лона холодних дітей

В бездонність ночей.

І тихо ступає життя у полин,

І лине Чорнобильський дзвін.

 (А. Багряна)

Вчитель

Віршем А. Багряної ми розпочинаємо урок, на якому повторимо матеріал, який опрацювали на попередніх заняттях, разом пригадаємо, які події відбулися 26 квітня 1986 року, спробуємо розглянути не тільки сухі історичні факти, а й заглянути в душу народу через твори, присвячені цій трагедії. Як написав Іван Драч: «Тяжко пишу, зболено розмірковую, словами гіркими наповнюю аркуш…».

Вчитель

Двадцять шостого квітня 2012 року минуло 26 років від дня ядерної катастрофи на Чорнобильській АЕС. Заростають деревами і травою опромінені села. Поступово руйнуються покинуті хати, випромінюючи сотні мікрорентген. Але не змовкає Чорнобильський реквієм над Україною і душах людей. Було Полісся і більше нема, знеслося з чорнобильським вибухом у розплавлене небо. Чорнобильська трагедія перетворила апокаліпсичні картини початку атомної доби на страшну реальність.

ІІ. Визначення проблемних питань

Вчитель

З метою досягнення максимального ефекту від уроку на попередньому занятті ви отримали випереджувальні завдання. Кожен з вас повинен був підібрати додатковий матеріал з теми і використати його під час сьогоднішнього уроку. Тематика завдань була скомпонована таким чином, щоб наприкінці нашого уроку ми могли дати відповіді на проблемні питання:

  •  В яких умовах працювали учасники ліквідації аварії? Що спонукало людей працювати в таких умовах?
  •  Чим завершилось розслідування причин аварії на ЧАЕС? Чи згодні ви з результатами цього розслідування?
  •  Яке відображення в літературі знайшла проблема аварії на ЧАЕС?

Тому на сьогоднішньому уроці ми пропонуємо вам приміряти на себе різні ролі: експертів, хроністів, істориків, літературознавців.  

Тож почнемо.

Хроністи + історики

    Місто Чорнобиль займає почесне місце серед славних історичних імен Київської Русі. У питанні про дату заснування міста всі історичні нитки ведуть до Іпатіївського літопису, перша згадка про місто Чорнобиль датується в літописі 1193 роком.

Ім’я міста Чорнобиль, цілком ймовірно, могло утворитися від слова “чорнобильник” – так у давнину в народі називали полин. У 1552 році в Чорнобилі було 196 будинків. Населення нараховувало 1372 особи, з них 63 бояри і їх сім’ї, 1160 - міщани. Поселення навколо замку називалося місцем (містом). Подібно до замку воно також було оточено укріпленнями – Остріг (тобто вал, на якому встановлена огорожа з дубових кілків з необхідною кількістю воріт). Укріплення острога рідко захищалися. При нападі ворога люди залишали свої оселі та збиралися в замку. Розмір Острогу був обмежений, та не міг вмістити в себе всього населення міської громади. «Ширина» Чорнобильського замку, тобто довжина всіх стін укріплення становила 370 сажень. Острог вміщував біля 50 будинків. У 1562 році король Сигізмунд надав Чорнобильський замок у довічне користування Скуміну Львовичу Тишкевичу.   Заселення людьми Чорнобильського краю після Люблінської унії 1569 року можна проілюструвати наступним цифрами: якщо в 1545 р. в ньому було лише 32 сільських поселення, то в 1625 році коронованих – 6, церковних – 25, приватних – 78. У складі королівства Польського Чорнобиль отримує статус містечка.

1941 року Чорнобиль отримав статус міста Київської області.

А у 1971 році на території України в Київській області на відстані 2 кілометрів від міста Припять, 18 кілометрів від міста Чорнобиль, 16 кілометрів від кордону з Білорусією та близько 110 кілометрів на північ від Києва була збудована Чорнобильська атомна електростанція.

Запис

Увага! Спробуємо зв’язатися з Чорнобилем… Алло, Чорнобиль, відповідайте!

Голос за кадром. Відповідає черговий по Чорнобильській атомній станції. Сьогодні 26 квітня 1986 року о першій годині 23 хвилині 40 секунд, коли всі спали, над четвертим реактором  відбувся вибух. Реактори зупинені.

Вед 1. Чи працюють школи й дитячі садки у Чорнобилі і Прип’яті?

Голос. Ні

Вед 2. Чи можна пити воду поблизу Чорнобиля?

Голос. Ні

Вед 1. Чи працюють підприємства на Прип’яті?   

Голос. Ні

Вед 2. А що ж є?

Голос. Радіація, горе, катастрофа, смерть.

(Усі вірші супроводжуються музикою Е. Маріконе)

Літературознавці

Йде страшне створіння – атомне дитя.

Суть його безкровна і зіниць нема, і уста безмовні, і душа німа.

Вирвавшись на волю з мороку ночей, вже калічить долі і батьків й дітей.

Виродок – створіння ціль страшну таїть, поглина сумління, душі нам двоїть.

Простяга до серця щупальця страшні, і вселяє муки, муки неземні.

Присипляє мозок посвистом глухим, стронцієву дозу сипле, наче дим.

                                                  (К. Лазаренко «Я непокоюсь, як усі поети»)  

     З’явившись під знаком біблійної зірки «Полин», той «чорний» Чорнобиль став якщо й не розплатою, то найсерйознішою пересторогою нашому варварству, коли ми дозволили собі знущатися з природи – нашої одвічної матері й заступниці. Ця зірка «Полин» наче була послана з майбутнього, нам усім, як грізне попередження, - опам’ятатися, задуматись доки не пізно.

Звернення Землі (звучить мелодія)

Важко мені жити, діти мої, кровиночки мої. Чи не я вас породила, чи не я вам сили даю. Викохую для вас кожен кущик, кожну травинку. Всі свої багатства віддаю вам до останку. Захищаю братів ваших менших: пташок, жучків, хробачків. За що раните мене, діти мої, чом не шануєте? Зриті ранами надра мої гоїтимуться тисячі років, споєні отрутою поля не будуть родити, не колоситиметься на них золота пшениця. Не брудніть мене, не засмічуйте, бо я — ваша мати.

Літературознавці

Яка біда підступна і палюча, і скільки крутизни хова нутро!

Повзе вона, звиваючись гадючо, до прихистку, який звело добро.

Щоб зненацька боляче вжалити, лишаючи то рану, то синця.

Метається, мов звір, несамовито, цей атом незбагнений до кінця.

А думалось: впокорений, слухняний, гадалося, служитиме, як слід.

Та вибухнув пекельно день весняний так, що здригнувсь тривожно увесь світ.

Зав’яв пейзаж, зробивсь таким пасивним, вгорнулось місто в незвичайний дим.

І мирний атом, ставши агресивним, націлився на села і сади.

                                                  (К. Лазаренко «Я непокоюсь, як усі поети»)  

Історики + хроністи

Найпершим, у кого зупинилось на мить вибуху серце, був старший оператор Валерій Іванович Ходемчук. За ним незабаром помер на посту його друг Володимир Миколайович Шашенок, який заступив тієї ночі на зміну. Його, опаленого і опроміненого, винесли на руках пожежники. Він встиг лише простогнати: «Там… Валера…» і втратив свідомість.

Більше вона до нього не повернулась. Тіло його вивезли із зони і поховали на першому сільському кладовищі. Валерія так і не знайшли. Четвертий блок став для нього і могилою, і пам’яттю. Можливо на тій бетонній стіні колись напишуть, що не реактор там похований, а він, Валерій Ходемчук.

Літературознавці

Зойкнула Земля чаїним криком:

- Сину, вбережи і захисти!

Вийшла мати із іконним ликом:

- Йди, синочок. Хто ж коли не ти?

Спалахнуло небо, впало крижнем:

- Сину, вбережи і захисти!

Вийшла жінка з немовлятком ніжним:

- Йди, коханий, хто ж коли не ти?

                                       (С. Йовенко «Вибух»)

Історики + хроністи

Анатолій Кургузов, Володимир Правик, Віктор Кібенок, Микола Ващук, Василь Ігнатенко. Імена героїв, які першими ступили на лінію вогню. Вони ступили у вируюче полум’я, у смертельну радіацію, рятуючи станцію і людей.

Вони не думали про себе: на це не було часу. Вони працювали. Це була боротьба з вогнем у ядерному перлі. Сталевий дах вагою тисячі тонн піднявся на 300 метрів. Гігантський феєрверк вогню на висоту 1,5км.  

Героями, як відомо, не народжуються. Ними стають. У Чорнобилі не проходила лінія фронту і не свистіли кулі, але воїнами, героями були всі – пожежні і водії, механізатори і будівельники, медики і дозиметристи, енергетики і хіміки, солдати і офіцери. В атомні дні і ночі вони не думали про себе, вони думали, щоб врятувати нас.

Вчитель: настав час дати відповідь на перше проблемне запитання. Надаємо слово експертам.

Експерти: готуючи відповідь на запитання, ми знайшли спогади учасника ліквідації наслідків аварії ЧАЕС А. Малярчука: «Тоді ми просто не усвідомлювали всього трагізму наслідків аварії. Ніхто не знав, що ризикує своїм життям, адже із засобів індивідуального захисту від радіаційного опромінення на нас були тільки респіратори… А вимірювальні прибори зашкалювали». Ліквідатори підсвідомо розуміли ступінь ризику, але засоби масової інформації (як республіканські, так і центральні) стверджували, що аварія на ЧАЕС не являє собою загрозу здоров'ю людей. Ліквідатори  працювали в небезпечній зоні позмінно: ті, що набрали максимальну зону радіації, від’їжджали, а на їх місце приїжджали інші. Люди працювали за покликом серця, а не за великі гроші та нагороди і рятували не тільки своє життя, а й життя людей всієї країни.    

Літературознавці

Лейтенанти – мужність і звитяга,  

Від землі ви набирали сили…

Ще далеко десь до саркофага,

Та вогонь життям ви зупинили.

Першим важко. Ви ж були найперші.

Із вогню та в полум’я шугнули.

Не до подвигів і не до звершень,

Ви ж собою людство заступили.

                                          (М. Сингаївський «Обпалена мужність»)

Запалюємо свічку

Хвилина мовчання (музичний супровід В’ячеслав Кукоба «Молитва за Чорнобиль» (3хв45сек))

Вчитель

1988 року побачила світ поетична книжка І. Драча "Храм сонця". У ній була опублікована поема "Чорнобильська мадонна". В основу поеми лягли події трагедії 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС. Ця трагедія увійшла в історію, в усі хроніки людства як невигойна рана на тілі України. Поемою-піснею, скорботною піснею відгукнувся поет Драч на ці події. З важким серцем пише поет:

Тяжко пишу, зболено розмірковую,

Словами гіркими наповнюю аркуш.

Поет осмислює, що сталося. Підбирає слова, тому герой поеми Драча заздрить всім, хто знайшов слова, щоб розповісти про трагедію Чорнобиля, трагедію життя, що стала жахливим наслідком спримітизованого мислення. Сумно, але жахлива мертва Чорнобильська зона поширює радіацію. "Біль проймає серце, коли знаєш, що гинуть люди, матері народжують хворих дітей. Від вигляду Катерини, що стала сивою вмить, жахаються люди. Катерина народила мертвого сина і збожеволіла. Не випадково Драч почав свою поему словами поеми Шевченка "Марія". Горе Марії, трагедія і смерть Шевченкової Катерини близькі Драчу. Така ж сама трагедія спіткала і Катерину на Чорнобилі. Жінка дивиться в душу, а в душі не душа, а вина. Шукає хоч краплю совісті на донці, вірить і в краплю цієї совісті. З яким болем говориться про матір-вдову, про мільярди поганьблених діток, про тяжку їх долю. Людство знає чимало зображень Божої Матері, однак лише в інтерпретації І. Драча цей образ, образ «Чорнобильської нашої мадонни» набуває таких трагічних рис.

Вогнений погляд жінки проникає в душу винуватців трагедії.

Інсценування уривку з «Чорнобильської мадонни»     

Вчитель: спробуємо дати відповідь на наступне проблемне питання. Для цього надаємо слово експертам-літературознавцям.

Експерти: Минуло 26 років від Чорнобильської катастрофи. Поети відгукнулися першими, бо у вірші можна вкласти багато слів і почуття, а менше фактів.

Творчість поетів - шістдесятників не обділена увагою літературної критики, більше того, це покоління неординарних митців перебувало під пильним прискіпливим оком поціновувачів літератури, науковців. Імена Б. Олійника, Л. Костенко, І. Драча, об'єднує "прагнення до вияву здорового особистого начала, енергійність художнього пошуку, неприйняття шаблону та художньої нівеляції" Кожен поет, митець є неповторним у своєму творчому злеті.

Проблема осмислення творчого набутку Б. Олійника, Л. Костенко, І. Драча в галузі чорнобильського жанру бачиться нами як насущна необхідність та обов'язкова умова повноцінності сучасного історико-літературного процесу, оскільки творчість митця розвивається в руслі магістральних шляхів усієї світової літератури. Це виявляється і в глибині філософічності та психологізму, і в пошуках нових форм вираження правди буття, і в проблематиці.

Тема Чорнобиля (як і сама подія, що її породила) засвідчила і силу, і слабкість поетичної думки. Збагатилась вона на рішучості, сміливості аналізу гострих питань, глибині їх інтелектуально-емоційного осмислення, з'явилися твори цікаві й знаменні, до яких передовсім належить поема Б. Олійника «Сім», І. Драча «Чорнобильська мадонна», твори Ліни Костенко. Водночас увиразнилися й гальмівні традиції, ідейно-естетична марність говорити в тих формах, у такій манері, з таким творчим завданням, мала плідність яких далася взнаки вчорашньому літературному процесові, очевидна сьогодні і безумовна завтра.

Історики + хроністи   

Вибух 4-го енергоблоку Чорнобильської АЕС призвів до викиду близько 300 млн. радіонуклідів в оточуюче середовище з активної зони станції, та спричинив радіоактивне зараження 534 тис. кв. м території України. 189 тис. гектарів орних земель та 157 тис. гектарів лісів стали непридатними для обробки через високий рівень радіоактивного забруднення.

Офіційна довідка (середина травня 1986 року). Із зони вивезено понад 90 тисяч жителів; загублено 48 тисяч гектарів земельних угідь; виведено із ладу 14 підприємств; 15 будівельних організацій; втрачено 900 тисяч квадратних метрів житла; 10400 приватних будинків.

Вчитель: знову повертаємося до наших питань і пропонуємо групі експертів проаналізувати наступне питання.

Експерти: згідно повідомленням ТАРС про судовий процес над винними у аварії на ЧАЕС говориться: «Судова колегія з кримінальних справ Верховного суду СРСР… завершила в Чорнобилі розгляд кримінальної справи  тогочасних керівників станції… Одним із основних винуватців аварії визнано тогочасного директора станції В. Брюханова… Він не забезпечив надійної, безпечної експлуатації станції.

Під час суду було виявлено факти грубого порушення службових обов’язків тогочасним головним інженером атомної станції Н. Фоміним і його заступником А. Дятловим… Вони не забезпечили виконання технологічної дисципліни персоналом станції, більше того самі систематично порушували службові інструкції, ігнорували вказівки органів надзору… Непідготовленим до дій у аварійній ситуації був і черговий персонал зміни блоку». Тому тільки ці люди були визнані винуватцями і тільки їх було покарано. Але ми вважаємо, що неможливо покласти всю провину тільки на цих осіб. Винна державна система, яка у гонитві за результатами та показниками скорочувала строки будівництва, фінансування, зневажала результати геологічних досліджень, порушувала технологію будівництва та наступну експлуатацію станції.  Інструкції з техніки безпеки були складені з порушеннями, не відповідали технічним особливостям реакторів.

Вчитель: Чорнобильська катастрофа стала найочевиднішим і найболючішим симптомом неблагополуччя в суспільстві: наростання передкризових явищ. Вона ж разом з іншими тривожними чинниками поставила наше суспільство перед необхідністю знати правду про самого себе і будувати всі ланки життя на засадах людської моральності. Отож і причетність літератури до цієї теми слід, мабуть, оцінювати з такого погляду: якою мірою мова про Чорнобиль допомагає їй, літературі, опановувати мову правди і людської моралі, утверджуватися в них.

Під час уроку ми підняли питання і всебічно розглянули одну із найтрагічніших сторінок історії України, яка також знайшла своє відображення в сучасному мистецтві.

Вчитель: Чорнобиль - не лише технологічна катастрофа. Це і людська катастрофа, вплив якої відчутний і сьогодні.

Свічка Поминальна і свічка Надії… 26 квітня полум’я їхнє в кожному нашому домі зіллється  в одне  - полум’я Віри! Ми будемо жити!

Літературознавець

За днями дні – минув повільно рік,

За днями дні – вже й 26 немає,

Нехай же лихо наше промине

І в світі не повториться.

Хай стане мир міцнішим у стократ,

Хай над землею чисте небо буде.

Чорнобиль – попередження, набат,

Його уроків людство - не забуде.                                           

                                      (М. Луків «Набат Чорнобиля»)

ІІІ. Підсумки уроку.

Ми дякуємо вам за підготовлений матеріал і роботу на уроці. Комплексна оцінка за урок буде виставлена на наступному уроці після перевірки домашнього завдання.

ІV. Домашнє завдання

Написати ессе на тему «Чорнобиль не має минулого», враховуючи літературний і історичний аспект питання.


 

А также другие работы, которые могут Вас заинтересовать

81009. Психолого-педагогические методы коррекции 31.95 KB
  Общепедагогические методы: словесные методы наглядные практические методы стимулирования метод оценки. Специфические методы коррекции: метод игнорирования метод переключения внимания на другую деятельность метод испытаний метод естественных последствий метод фиктивной выдуманной коррекции метод заставания врасплох метод парадоксальной интенции метод обратного действия.Словесные методы Преподаватель свои общепедагогические и специфические функции в значительной мере реализует с помощью слова: ставит перед занимающимися задачи...
81010. Предмет, структура и задачи коррекционной педагогики, ее взаимосвязь с другими науками 27.51 KB
  Объект коррекционной педагогики – специальное образование людей с особыми образовательными потребностями дети с психофизическими нарушениями. Предмет коррекционной педагогики – теория и практика специального образования. Система отраслей коррекционной педагогики структура науки.
81011. История развития специального (коррекционного) образования 26.64 KB
  Сеген в США открыл частные школы для слабоумных детей предполагающие обучение и воспитание трудовое и физическое. Первые школы для слепых и глухих детей в России появились в начале 19 в. появляются школы для умственно отсталых детей. разработка методик обучения для каждой категории детей с психофизическими нарушениями.
81012. Сеть специальных учреждений для детей с психофизическими нарушениями 26.53 KB
  специальные дошкольные образовательные учреждения: специальные ячли специальные детские сады группы конпенсирующего вида при массовых детских садах специальные детские дома для детей сирот подготовительные отделения при специальных школах; 2. специальные общеобразовательные учреждения: специальные школы первого вида для глухих; второго вида для слабослышащих; третьего вида для незрячих; четвертого вида для слабовидящих; пятого вида для детей с нарушениями речи; шестого вида для детей с нарушениями опорно – двигательного аппарата; седьмого...
81013. Особенности дошкольного и школьного специального (коррекционного) образования 28.25 KB
  комплектование ДОУ по принципу ведущего отклонения в развитии ребенка с нарушениями слуха – глухие и слабослышащие; с нарушениями зрения; с нарушениями речи; с нарушениями интеллекта; с ЗПР; с нарушениями опорно – двигательного аппарата. для каждой категории детей с психофизическими нарушениями предусмотрена своя специальная школа; 2.
81014. Принципы специального образования 28.23 KB
  Выготского о зоне ближайшего развития ; принцип ранней педагогической помощи обеспечение раннего выявления и ранней диагностики отклонения ребенка для определения его образовательных потребностей; принцип коррекционнокомпенсирующей направленности опора на сохранные анализаторы а так же использование компенсаторных возможностей детей; принцип социальноадаптирующей направленности обучения подготовка ребенка с психофизическими нарушениями к максимально самостоятельной жизни в обществе чтобы избежать социального выпадения; принцип...
81015. Показатели развития ребенка, значимые для выявления психофизических нарушений 27.51 KB
  В соответствии с этим учитывается степень достижения зрелости в каждый период развития ребенка до и после его рождения. Во время эмбрионального развития организм плода очень восприимчив к различным неблагоприятным факторам. Развитие сенсорных и моторных функций которые являются базой для развития психических процессов.
81016. Причины аномального развития детей. Типы нарушений психического развития 29.04 KB
  Типы нарушений психического развития по Лебединскому: недоразвитие ранее время поражения незрелость мозга. Пример: умственная отсталость психические функции недоразвиты вынужденная недостаточность высших психических функций мышления речи; ✓ задержанное развитие замедление темпов формирования познавательной и эмоциональной сфер; ✓ поврежденное развитие более позднее после 2 3 лет патологическое воздействие на мозг; ✓ дефицитарное развитие тяжелые нарушения отдельных систем: зрения слуха речи опорнодвигательного...
81017. Принципы и методы диагностики отклонений в развитии ребенка. Функции психолого-медико-педагогической консультации 30.39 KB
  Принцип комплексного изучения ребенка который предполагает всестороннее обследование особенностей развития всех видов познавательной деятельности эмоциональноволевой сферы личности навыков и т.Принцип целостного системного изучения ребенка.Принцип динамического изучения ребенка согласно которому при обследовании важно выяснить не только то что дети знают и умеют но и их возможности в обучении зона ближайшего развития.